NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Творчески отражения 10 композиции - една история в рамките на 60 минути
5441
Творчески отражения

10 композиции - една история в рамките на 60 минути

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт.  По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите. Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика. „Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите

| 08 Ноември 2024, 16:54 ч.
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
Снимка © Културен институт

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт. 

На 6 декември е премиерата на новия български филм „Без крила“, съобщават от bTV Studios.

Главната роля в лентата на режисьора и сценарист Ники Илиев е поверена на Наум Шопов-младши. Продуцент е Башар Рахал. Оператор е Симеон Кермекчиев, музиката е на Иван Тишев.

Участват още Леарт Докле, Иван Иванов, Стeфани Обадяру, Параскева Джукелова, Башар Рахал. 

„Без крила“ е разказ за живота на Михаил Христов – параолимпийски световен шампион на дълъг скок, от момента, в който губи двете си ръце при инцидент с електрически ток и взима решението да се занимава професионално със спорт. Филмът проследява личната му борба както на психологическо ниво, така и на физическо.

Певецът Джеймс Блънт обеща законно да смени името си, ако преиздаването на дебютния му албум Back to Bedlam заеме първо място в класациите, съобщи Скай нюз.

Блънт няма да избере самостоятелно новото си име, а ще използва най-популярното предложение на феновете си.

Във видеоклип, публикуван в социалната мрежа Екс, Блънт казва, че албумът, в който са включени хитове като You`re Beautiful, Goodbye My Lover и High, ще бъде преиздаден на 11 октомври по случай 20-годишнината от издаването му. „Ще оставя хората да решат“, чува се Блънт да казва в краткото видео. Певецът добавя: „Но ако не стане номер едно, няма да си сменя името“.  За няколко часа феновете на Блънт написват над 2000 коментара с различни предложения за новото име на певеца. 

Албумът Back to Bedlam се превърна в един от най-продаваните на 2000-те години във Великобритан

Обявиха филмите, които ще се борят за наградите на Sofia DocuMental. За пета поредна година фестивалът за документално кино с фокус върху човешките права ще отличи най-добър филм на жена режисьор, припомнят от екипа.

Международното жури ще определи победителката, а наградата е осигурена, благодарение на подкрепата на Български фонд за жените. И тази година зрителите ще могат да гласуват за най-добър филм, който ще бъде отличен с „Награда на публиката”.

Тази година претенденти за наградите са копродукцията между Гърция, Швейцария, Италия, България – „Без посока“ на Елина Псику, която ще има своята българска премиера на официалното откриване на фестивала на 30 октомври под куполите на софийското ларго; разказът за нископлатения мигрантски труд в „Границите

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.

Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите. 

„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа к

Пленер „Вода, земя и огън“ събира български и китайски керамици в троянското село Дълбок дол, съобщи председателят на Дружеството на троянските художници (ДТХ) Цветан Донковски.

От 25 август до 1 септември професионални керамици и преподаватели ще творят в дома на Донковски в Дълбок дол.  

В пленера ще вземат участие преподаватели по скулптура и керамика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет, членове на ДТХ и семейство керамици от Китай.

С участниците от Китай - Sophia Yu и Qi ZhenYu, Донковски установява връзка по време на керамичния пленер в Дзиндъджън (Китай).

Идеята за пленера, който се провежда за пети път, възниква спонтанно, след като артистичното семейство Донковски построява в двора на къщата си автентична пещ, в която по старинна технология керамичните произведения се

По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.

Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.

„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите. 

Марко Виденович е роден през 1980 година в Крушевац, Сърбия. Завършил е основното и средното си музикално образование в Битоля, а висшето си образование е придобил във Факултета за музикални изкуства в Скопие, специалност виола. Като член на няколко камерни състава и ансамбли („Бревис квартет“, „Мюзик прогресив квартет“, ансамбъл за съвременна музика „Алеа“, Битолски камерен оркестър, Младежки оркестър на Югоисточна Европа, оркестър на Музикалната младеж на Македония, Камерен оркестър на Македонската филхармония и др.), се е изявявал на подиумите по цял свят. Свой принос като композитор и аранжор е имал във филмите „Трето полувреме“ и „Балканите не са мъртви“. Той е и цялостен автор на музиката, която изпълнява „Мюзик прогресив квартет“.

Кристиян Кожумановски е роден в Битоля. Своето музикално образование започва в родния си град, там е завършил и средното си образование в класа на професор Никола Баляревски. От най-ранна възраст Кожумановски се изявява на концерти и конкурси в цялата страна, където се сдобива с много награди и признания. Продължава своето образование във Факултета за музикални изкуства в Скопие в класа на професор Александар Поп Христов. Член е на младежки оркестри, като оркестъра на Музикална младеж на Македония с изяви на фестивалите Охридско лято, Скопско лято, БитФест, както и в международни оркестри.

Холивудският актьор от британски произход Идрис Елба се присъединява към британския премиер Киър Стармър в рамките на кампания на „Даунинг Стрийт“ №10 за борба срещу престъпленията с хладно оръжие, съобщиха Пи Ей медия и ДПА. 

Елба, самият той водещ кампания срещу престъпленията с хладно оръжие, ще се присъедини към Стармър тази сутрин, когато премиерът ще даде начало на кампанията, която цели да убеди младите хора да не се присъединяват към престъпни банди. Коалицията ще събере различни неправителствени организации, семейства на хора, загубили живота си при престъпления с хладно оръжие и младежи, пострадали от такова, както и Идрис Елба и вътрешната министърка Ивет Купър. 

Технологични компании, спортни организации, здравните служби и полицията също участват в това, което се очаква да стане първата годишна среща на високо равнище, посветена на прес

Уличният художник Банкси изглежда сложи край на серията, посветена на животни, след като творецът качи снимки на творбите на уебсайта си, предаде ДПА.

От понеделник, 5 август, художникът, чиято самоличност е неизвестна, но за която се спекулира широко, започна да публикува в своя профил в Инстаграм фотографии на произведения, изобразяващи различни животни.

Първата беше на коза, под която падат камъни, нарисувана на сграда близо до моста Кю в югозападната част на Лондон.

Последваха два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи, на сграда близо до Челси.

На следващия ден творецът продължи с три маймуни, които изглеждаха сякаш се люлеят на мост в Източен Лондон.

В четвъртък, 8 август, четвъртото произведение от колекцията на Банкси - виещ вълк върху сателитна чиния, разположена на покрив в Пекъм - беше свалено по-малко от час с

Швейцарската алтернативна готик група The Beauty Of Gemina ще има концерт в София на 22 февруари 2025 г., в клуб Live & Loud, съобщават организаторите.

Майкъл Зеле създава групата през 2006 г. Очарованието на тяхната музика се намира в елегантността на мрачната естетика и в харизмата на певеца, автор на песни, композитор, китарист и продуцент, посочва критиката.

The Beauty Of Gemina има запазено място в алтернативните европейски класации още при дебюта си със Suicidal Landscape. Експерименталните търсения на Зеле (албумите Flying With The Owls и Skeleton Dreams) водят до едно по-първично, акустично звучене доминирано от изразителен глас на разказвач на истории сравним с този на Ник Кейв.

През 2024 г. The Beauty Of Gemina гостуват на сцените на Wave Gotik Treffen и Amphi Fest.  На 13 се

От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.

Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.

Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.

В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.

Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“.  Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".

&bdq

Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.

Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.

Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.

„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си

Мария Якимовска започва да изучава флейта от ранна възраст при професор Радмила Попоска, първо в основното музикално образование, после в средното музикално образование в ДМБУЦ „Илия Николовски – Луй”, окичвайки се с многобройни награди и успехи,  а по-късно и във Факултета за музикални изкуства, където се дипломира и придобива магистърска степен в класа на професор Страшо Темков. По време на образованието си посещава семинари и майсторски класове при много професори.

Има изяви като солист с камерния оркестър при ДМБУЦ „Илия Николовски –Луй“, с Филхармонията на РС Макединия и на голям брой камерни концерти и рецитали.  Като солист има изяви също в Израел, Чехия, Италия, САЩ, Австрия, Косово, България, Русия и т.н. Проявява особен интерес и афинитет към камерната музика и от 2012 година е член на „Скопският духов квинтет“, както и на камерния оркестър „Скопски солисти“, на камерния състав „ TheQuartet“, и 10 години е била член на квартета флейти „Аулос“.

Като флейтист в Националната опера и балет и външен сътрудник на симфоничния оркестър за филмова музика F.A.M.E’.S си е сътрудничила с голям брой известни диригентски имена: Бенджамин Шварц, Тимоти Редмонд, Емил Табаков, Габриел Бебешелеа, Йерухам Шаровски и др.

Нейна страст са образователните проекти, предназначени за млада публика и млади музикални професионалисти. От 2017 година си сътрудничи с Музикалната младеж на Македония и е проектен координатор на лагера  и на камерния оркестър на МММ. Координатор е и на летния музикален лагер в Михайлово.

Като един от по-значимите, проектът предназначен за развитие на млада публика Balckboard music project- подкрепен от ЕС и Министерството на културата, Якимовска била част от серия концерти из голям брой училища в Дания и Белгия, в които били изненадващо добре приети от ученици от различни възрастови групи. Редовно изнася концерти за млада публика във всички градове из страната.

Носител е на много лични награди и признания от национални и международни конкурси, семинари.

Игор Бакревски е роден през 1987 година в Битоля, където е завършил основно и средно музикално училище в класа на проф. Панде Татарчевски. По време на обучението си е получил много награди на конкурси в страната и чужбина. През 2004 година участва в Европейския младежки оркестър “JИМИСО“ и има много концерти в различни страни на Европа. Следващата година Игор започва обучението си в Университета „Св. Кирил и Методий“ – Факултет за музикални изкуства в класа на проф. Иван Кочаров и завършва четири години по-късно, през 2009 година. През 2007 година той също така учел в Консерваторията в Бостън в класа на проф. Джонатан Колер. Същата година се връща в Македония и започва да работи в Македонската опера и балет, където работи и днес.

Игор е имал самостоятелни изяви с оркестъра на Факултета за музикални изкуства – Скопие, Оркестъра на Македонската опера и балет, Македонската филхармония, оркестъра “FAMES” за запис на музика в Скопие  и Биг-бенда на Факултета за музикални изкуства. През 2015 година е завършил магистратура в Университета „Св. Кирил и Методий“ в Скопие в класа на проф. Сава Димитров. В момента Игор е член на Националната опера и балет на Северна Македония, свири с Македонската филхармония, като първи кларинетист и Е-флат кларинетист, първи кларинетист в оркестъра ФАМЕС, също така с духовия оркестър от Скопие и много други камерни групи, като „Дуо кларинети Гьоревски-Бакревски“, „Опера трио“, „Сонорис“, „Согласка“ и други различни формации.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Песен, посветена на бебето хипопотам Му Денг, бе издадена на четири езика
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес. Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на ...
54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство
Няколко важни годишнини са сред акцентите в програмата на предстоящото 54-о издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) в Стара Загора, съобщиха от Държавната опер ...
Скулптури и рисунки на Николай Владов - Шмиргела, ще бъдат показани в изложба в галерия „Васка Емануилова“
Галерия „Васка Емануилова“ представя изложбата „Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“. Експозицията ще бъде открита на 19 ноемв ...
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Романтика и приказен свят очакват гостите на концерта на Симфониета – Враца под надслов „Марио Хосен и приятели“, разказа българският цигулар Марио Хосен. На сце ...
Софийската опера поставя „Красива птичка с цвят зелен“ в духа на комедия дел арте
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП. От 2025-26 г. 41-годишният италианец щ ...
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА. Ден по ...
Airbnb предлага състезание в гладиаторски игри в Колизеума
На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният ...
Тикер в 07:00 ч.
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съще ...
Начало Творчески отражения
5441
Творчески отражения

10 композиции - една история в рамките на 60 минути

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт.По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.

| 08 Ноември 2024, 16:54 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
Снимка © Културен институт

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт. 

По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.

На 6 декември е премиерата на новия български филм „Без крила“, съобщават от bTV Studios.

Главната роля в лентата на режисьора и сценарист Ники Илиев е поверена на Наум Шопов-младши. Продуцент е Башар Рахал. Оператор е Симеон Кермекчиев, музиката е на Иван Тишев.

Участват още Леарт Докле, Иван Иванов, Стeфани Обадяру, Параскева Джукелова, Башар Рахал. 

„Без крила“ е разказ за живота на Михаил Христов – параолимпийски световен шампион на дълъг скок, от момента, в който губи двете си ръце при инцидент с електрически ток и взима решението да се занимава професионално със спорт. Филмът проследява личната му борба както на психологическо ниво, така и на физическо.

Певецът Джеймс Блънт обеща законно да смени името си, ако преиздаването на дебютния му албум Back to Bedlam заеме първо място в класациите, съобщи Скай нюз.

Блънт няма да избере самостоятелно новото си име, а ще използва най-популярното предложение на феновете си.

Във видеоклип, публикуван в социалната мрежа Екс, Блънт казва, че албумът, в който са включени хитове като You`re Beautiful, Goodbye My Lover и High, ще бъде преиздаден на 11 октомври по случай 20-годишнината от издаването му. „Ще оставя хората да решат“, чува се Блънт да казва в краткото видео. Певецът добавя: „Но ако не стане номер едно, няма да си сменя името“.  За няколко часа феновете на Блънт написват над 2000 коментара с различни предложения за новото име на певеца. 

Албумът Back to Bedlam се превърна в един от най-продаваните на 2000-те години във Великобритан

Обявиха филмите, които ще се борят за наградите на Sofia DocuMental. За пета поредна година фестивалът за документално кино с фокус върху човешките права ще отличи най-добър филм на жена режисьор, припомнят от екипа.

Международното жури ще определи победителката, а наградата е осигурена, благодарение на подкрепата на Български фонд за жените. И тази година зрителите ще могат да гласуват за най-добър филм, който ще бъде отличен с „Награда на публиката”.

Тази година претенденти за наградите са копродукцията между Гърция, Швейцария, Италия, България – „Без посока“ на Елина Псику, която ще има своята българска премиера на официалното откриване на фестивала на 30 октомври под куполите на софийското ларго; разказът за нископлатения мигрантски труд в „Границите

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.

Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите. 

„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа к

Пленер „Вода, земя и огън“ събира български и китайски керамици в троянското село Дълбок дол, съобщи председателят на Дружеството на троянските художници (ДТХ) Цветан Донковски.

От 25 август до 1 септември професионални керамици и преподаватели ще творят в дома на Донковски в Дълбок дол.  

В пленера ще вземат участие преподаватели по скулптура и керамика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет, членове на ДТХ и семейство керамици от Китай.

С участниците от Китай - Sophia Yu и Qi ZhenYu, Донковски установява връзка по време на керамичния пленер в Дзиндъджън (Китай).

Идеята за пленера, който се провежда за пети път, възниква спонтанно, след като артистичното семейство Донковски построява в двора на къщата си автентична пещ, в която по старинна технология керамичните произведения се

Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.

„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите. 

Холивудският актьор от британски произход Идрис Елба се присъединява към британския премиер Киър Стармър в рамките на кампания на „Даунинг Стрийт“ №10 за борба срещу престъпленията с хладно оръжие, съобщиха Пи Ей медия и ДПА. 

Елба, самият той водещ кампания срещу престъпленията с хладно оръжие, ще се присъедини към Стармър тази сутрин, когато премиерът ще даде начало на кампанията, която цели да убеди младите хора да не се присъединяват към престъпни банди. Коалицията ще събере различни неправителствени организации, семейства на хора, загубили живота си при престъпления с хладно оръжие и младежи, пострадали от такова, както и Идрис Елба и вътрешната министърка Ивет Купър. 

Технологични компании, спортни организации, здравните служби и полицията също участват в това, което се очаква да стане първата годишна среща на високо равнище, посветена на прес

Уличният художник Банкси изглежда сложи край на серията, посветена на животни, след като творецът качи снимки на творбите на уебсайта си, предаде ДПА.

От понеделник, 5 август, художникът, чиято самоличност е неизвестна, но за която се спекулира широко, започна да публикува в своя профил в Инстаграм фотографии на произведения, изобразяващи различни животни.

Първата беше на коза, под която падат камъни, нарисувана на сграда близо до моста Кю в югозападната част на Лондон.

Последваха два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи, на сграда близо до Челси.

На следващия ден творецът продължи с три маймуни, които изглеждаха сякаш се люлеят на мост в Източен Лондон.

В четвъртък, 8 август, четвъртото произведение от колекцията на Банкси - виещ вълк върху сателитна чиния, разположена на покрив в Пекъм - беше свалено по-малко от час с

Швейцарската алтернативна готик група The Beauty Of Gemina ще има концерт в София на 22 февруари 2025 г., в клуб Live & Loud, съобщават организаторите.

Майкъл Зеле създава групата през 2006 г. Очарованието на тяхната музика се намира в елегантността на мрачната естетика и в харизмата на певеца, автор на песни, композитор, китарист и продуцент, посочва критиката.

The Beauty Of Gemina има запазено място в алтернативните европейски класации още при дебюта си със Suicidal Landscape. Експерименталните търсения на Зеле (албумите Flying With The Owls и Skeleton Dreams) водят до едно по-първично, акустично звучене доминирано от изразителен глас на разказвач на истории сравним с този на Ник Кейв.

През 2024 г. The Beauty Of Gemina гостуват на сцените на Wave Gotik Treffen и Amphi Fest.  На 13 се

От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.

Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.

Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.

В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.

Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“.  Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".

&bdq

Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.

Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.

Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.

„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си

Марко Виденович е роден през 1980 година в Крушевац, Сърбия. Завършил е основното и средното си музикално образование в Битоля, а висшето си образование е придобил във Факултета за музикални изкуства в Скопие, специалност виола. Като член на няколко камерни състава и ансамбли („Бревис квартет“, „Мюзик прогресив квартет“, ансамбъл за съвременна музика „Алеа“, Битолски камерен оркестър, Младежки оркестър на Югоисточна Европа, оркестър на Музикалната младеж на Македония, Камерен оркестър на Македонската филхармония и др.), се е изявявал на подиумите по цял свят. Свой принос като композитор и аранжор е имал във филмите „Трето полувреме“ и „Балканите не са мъртви“. Той е и цялостен автор на музиката, която изпълнява „Мюзик прогресив квартет“.

Кристиян Кожумановски е роден в Битоля. Своето музикално образование започва в родния си град, там е завършил и средното си образование в класа на професор Никола Баляревски. От най-ранна възраст Кожумановски се изявява на концерти и конкурси в цялата страна, където се сдобива с много награди и признания. Продължава своето образование във Факултета за музикални изкуства в Скопие в класа на професор Александар Поп Христов. Член е на младежки оркестри, като оркестъра на Музикална младеж на Македония с изяви на фестивалите Охридско лято, Скопско лято, БитФест, както и в международни оркестри.

Мария Якимовска започва да изучава флейта от ранна възраст при професор Радмила Попоска, първо в основното музикално образование, после в средното музикално образование в ДМБУЦ „Илия Николовски – Луй”, окичвайки се с многобройни награди и успехи,  а по-късно и във Факултета за музикални изкуства, където се дипломира и придобива магистърска степен в класа на професор Страшо Темков. По време на образованието си посещава семинари и майсторски класове при много професори.

Има изяви като солист с камерния оркестър при ДМБУЦ „Илия Николовски –Луй“, с Филхармонията на РС Макединия и на голям брой камерни концерти и рецитали.  Като солист има изяви също в Израел, Чехия, Италия, САЩ, Австрия, Косово, България, Русия и т.н. Проявява особен интерес и афинитет към камерната музика и от 2012 година е член на „Скопският духов квинтет“, както и на камерния оркестър „Скопски солисти“, на камерния състав „ TheQuartet“, и 10 години е била член на квартета флейти „Аулос“.

Като флейтист в Националната опера и балет и външен сътрудник на симфоничния оркестър за филмова музика F.A.M.E’.S си е сътрудничила с голям брой известни диригентски имена: Бенджамин Шварц, Тимоти Редмонд, Емил Табаков, Габриел Бебешелеа, Йерухам Шаровски и др.

Нейна страст са образователните проекти, предназначени за млада публика и млади музикални професионалисти. От 2017 година си сътрудничи с Музикалната младеж на Македония и е проектен координатор на лагера  и на камерния оркестър на МММ. Координатор е и на летния музикален лагер в Михайлово.

Като един от по-значимите, проектът предназначен за развитие на млада публика Balckboard music project- подкрепен от ЕС и Министерството на културата, Якимовска била част от серия концерти из голям брой училища в Дания и Белгия, в които били изненадващо добре приети от ученици от различни възрастови групи. Редовно изнася концерти за млада публика във всички градове из страната.

Носител е на много лични награди и признания от национални и международни конкурси, семинари.

Игор Бакревски е роден през 1987 година в Битоля, където е завършил основно и средно музикално училище в класа на проф. Панде Татарчевски. По време на обучението си е получил много награди на конкурси в страната и чужбина. През 2004 година участва в Европейския младежки оркестър “JИМИСО“ и има много концерти в различни страни на Европа. Следващата година Игор започва обучението си в Университета „Св. Кирил и Методий“ – Факултет за музикални изкуства в класа на проф. Иван Кочаров и завършва четири години по-късно, през 2009 година. През 2007 година той също така учел в Консерваторията в Бостън в класа на проф. Джонатан Колер. Същата година се връща в Македония и започва да работи в Македонската опера и балет, където работи и днес.

Игор е имал самостоятелни изяви с оркестъра на Факултета за музикални изкуства – Скопие, Оркестъра на Македонската опера и балет, Македонската филхармония, оркестъра “FAMES” за запис на музика в Скопие  и Биг-бенда на Факултета за музикални изкуства. През 2015 година е завършил магистратура в Университета „Св. Кирил и Методий“ в Скопие в класа на проф. Сава Димитров. В момента Игор е член на Националната опера и балет на Северна Македония, свири с Македонската филхармония, като първи кларинетист и Е-флат кларинетист, първи кларинетист в оркестъра ФАМЕС, също така с духовия оркестър от Скопие и много други камерни групи, като „Дуо кларинети Гьоревски-Бакревски“, „Опера трио“, „Сонорис“, „Согласка“ и други различни формации.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Песен, посветена на бебето хипопотам Му Денг, бе издадена на четири езика
54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство
Скулптури и рисунки на Николай Владов - Шмиргела, ще бъдат показани в изложба в галерия „Васка Емануилова“
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Софийската опера поставя „Красива птичка с цвят зелен“ в духа на комедия дел арте
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Под прожектора
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
Калейдоскоп
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.