NRD Начало
Вторник, 3 Декември 2024
Начало Творчески отражения 10 композиции - една история в рамките на 60 минути
5450
Творчески отражения

10 композиции - една история в рамките на 60 минути

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт.  По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите. Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика. „Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите

| 08 Ноември 2024, 16:54 ч.
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
Снимка © Културен институт

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт. 

Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.

Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика. 

Насочили сме се към социално ангажираното изкуство, което може заедно с това да бъде много вълнуващо и ярко като театрален език, те са перфектна комбинация между смисъл и изкуство, посочи Мачева. Тя отбеляза и целта на театъра през последните години – да създава вълнуващи, важни спектакли, които да занимават хората с теми, които те срещат в ежедневието си, в обществото, дори с политически въпроси.

Балкански театрален фестивал ще се проведе тази година в

По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.

Използвани са „Любов", „Анданте", „Чинцано" и „Три момичета в синьо" на известната писателка, белетрист и драматург, родена през 1938 година. Тя е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са цензурирани от съветското правителство.

„Защо да бягаме от реалността, щом реалността е такава – ние просто обичаме да пием, обичаме я тая работа, а не че от кой знае какви висши обстоятелства там нещо да забравим. Пием, защото това е прекрасно само по себе си – да пиеш. Какво повече ни трябва в тая кухня – две стари палта на пода и бутилка на масата. Нищо

Изложбата „Отражения“ на Камен Цветков ще бъде показана в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията скулптура може да бъде разгледана от 5 до 22 ноември, информират организаторите.

„Гранитните скулптурни форми на Камен Цветков въздействат чрез своя парадоксален минимализъм: те са монолитно цялостни в своята корпулентност и същевременно създават впечатление за лекота, за една непринудена елегантност при своето „стъпване“ върху постамента. Това характерно въздействие е свързано с динамичния баланс между биоморфна и геометрична форма. Тази субтилна комуникация предизвиква зрителя за търсене на различни гледни точки към пластиките и към откриването на различни образни констелации“, казва Галина Лардева.

Камен Цветков е роден през 1969 година в гр. Перник. През 1996 г.

Френски съд отложи с пет месеца делото срещу актьора Жерар Депардийо, обвинен в предполагаемо сексуално посегателство срещу две жени на снимачната площадка на филм през 2021 г., предаде Ройтерс.

Адвокатите му заявиха, че клиентът им е твърде болен, за да се защитава.

Депардийо, една от най-големите френски филмови звезди, в последните години е изправен пред все повече обвинения в сексуално посегателство, които опетниха името му, припомня Ройтерс.

Актьорът, който е на 75 години, категорично отрича обвиненията. 

Депардийо не присъства на изслушването в Париж в понеделник, когато процесът трябваше да започне. Адвокатът му заяви пред съда, че актьорът е страда от високо кръвно налягане и проблеми, свързани с дългогодишен диабет.

В изявление, изпратено по електронната поща до Ройтерс, юристът му Жереми Асу заяви, че актьорът, след като се почувс

Видинският симфоничен оркестър, който тази година отбелязва своята 75-годишнина, и диригентът Петър Димитров, представят софийската премиера на концерта „Музика за вас“. Събитието е на 26 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.

Солисти са певицата Християна Лоизу, позната от участията си в няколко телевизионни формата, сопраното Валентина Корчакова, младата цигуларка Киара Николова, лауреат на български и международни конкурси, тенорите Марио Николов и Андрея Мирчев, и специалният им гост от Виена – тенорът Едуард Бабадост.

Ще звучат популярни арии от опери, оперети и популярни песни от нашето съвремие, изпълнявани от световни звезди, като Марио Ланца, Лучано Павароти,

По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.

Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.

„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите. 

Марко Виденович е роден през 1980 година в Крушевац, Сърбия. Завършил е основното и средното си музикално образование в Битоля, а висшето си образование е придобил във Факултета за музикални изкуства в Скопие, специалност виола. Като член на няколко камерни състава и ансамбли („Бревис квартет“, „Мюзик прогресив квартет“, ансамбъл за съвременна музика „Алеа“, Битолски камерен оркестър, Младежки оркестър на Югоисточна Европа, оркестър на Музикалната младеж на Македония, Камерен оркестър на Македонската филхармония и др.), се е изявявал на подиумите по цял свят. Свой принос като композитор и аранжор е имал във филмите „Трето полувреме“ и „Балканите не са мъртви“. Той е и цялостен автор на музиката, която изпълнява „Мюзик прогресив квартет“.

Кристиян Кожумановски е роден в Битоля. Своето музикално образование започва в родния си град, там е завършил и средното си образование в класа на професор Никола Баляревски. От най-ранна възраст Кожумановски се изявява на концерти и конкурси в цялата страна, където се сдобива с много награди и признания. Продължава своето образование във Факултета за музикални изкуства в Скопие в класа на професор Александар Поп Христов. Член е на младежки оркестри, като оркестъра на Музикална младеж на Македония с изяви на фестивалите Охридско лято, Скопско лято, БитФест, както и в международни оркестри.

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Русенската опера ще представи камерния концерт "Песен за земята" на 15 ноември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.

Концертът е посветен на 150-годишнината от рождението на австрийския композитор Арнолд Шьонберг и в програмата има включени негови пиеси.

Инициативата е на група от изявени инструменталисти от оркестъра на Русенската опера, които често излизат на сцената като солисти в малки ансамблови групи.

"Те ще изпълнят "Песен за земята" от Густав Малер в интересния и неизпълняван в България до този момент аранжимент на този песенен цикъл от Арнолд Шьонберг. Творбата е редуцирана от голям симфоничен оркестър, както е в оригинала на Малер, в камерен състав от десет инструмента - квинтет от духови инструменти и квинтет от струнни с добавени пиано, ударни инструменти и хармониум", обясни Димитрова.

Филми по произведения на Емилиян Станев и Михаил Вешим ще бъдат представени в програмата на „Синелибри“, съобщават организаторите.

Непосредствено след премиерата на „Вълк“ на Теодор Ушев на кинофестивала в Торонто, продукцията ще има прожекция в кино „Одеон“ на 14 октомври.

Филмът е адаптация по разказ на Емилиян Станев. Използвайки новаторска техника, Теодор Ушев предлага омагьосващо преосмисляне на вечния конфликт между природата и човечеството, разказват от екипа на „Синелибри“.

В рамките на събитието публиката ще може да участва в разговор с режисьора и аниматор, както и да види други негови произведения, вдъхновени от литературата - „Сомнамбул“ (Федерико Гарсия Лорка), „Физика на тъгата“ (Георги Господинов), „Третата страница от слънцето“ (по мотиви от Библията).

На

Валентин Бакарджиев представя устойчив арт проект, озаглавен „Възкресение“.

Той ще бъде показан от 14 до 31 октомври в музея „Борис Христов“, съобщават организаторите.

„Проектът „Възкресение“ има за цел да създаде мозаечни творби, наречени „Нови хоризонти“, които свързват миналото, настоящето и бъдещето. Това ще се постигне чрез използване на счупени парчета ръчно изработена керамика – символи на старите занаяти и човешките знания. Чрез натрошаване и преподреждане на тези парчета в нова композиция, се създава усещане за надежда. Първоначалният дизайн на керамичните предмети се запазва, като всички символи и орнаменти остават разпознаваеми“, казват от екипа.

„С проекта „Възкресение“ искам да вдъхновя хората да създадат по-добро бъдеще за себе си и за планетата. Изображе

Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.

Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.

Мария Якимовска започва да изучава флейта от ранна възраст при професор Радмила Попоска, първо в основното музикално образование, после в средното музикално образование в ДМБУЦ „Илия Николовски – Луй”, окичвайки се с многобройни награди и успехи,  а по-късно и във Факултета за музикални изкуства, където се дипломира и придобива магистърска степен в класа на професор Страшо Темков. По време на образованието си посещава семинари и майсторски класове при много професори.

Има изяви като солист с камерния оркестър при ДМБУЦ „Илия Николовски –Луй“, с Филхармонията на РС Макединия и на голям брой камерни концерти и рецитали.  Като солист има изяви също в Израел, Чехия, Италия, САЩ, Австрия, Косово, България, Русия и т.н. Проявява особен интерес и афинитет към камерната музика и от 2012 година е член на „Скопският духов квинтет“, както и на камерния оркестър „Скопски солисти“, на камерния състав „ TheQuartet“, и 10 години е била член на квартета флейти „Аулос“.

Като флейтист в Националната опера и балет и външен сътрудник на симфоничния оркестър за филмова музика F.A.M.E’.S си е сътрудничила с голям брой известни диригентски имена: Бенджамин Шварц, Тимоти Редмонд, Емил Табаков, Габриел Бебешелеа, Йерухам Шаровски и др.

Нейна страст са образователните проекти, предназначени за млада публика и млади музикални професионалисти. От 2017 година си сътрудничи с Музикалната младеж на Македония и е проектен координатор на лагера  и на камерния оркестър на МММ. Координатор е и на летния музикален лагер в Михайлово.

Като един от по-значимите, проектът предназначен за развитие на млада публика Balckboard music project- подкрепен от ЕС и Министерството на културата, Якимовска била част от серия концерти из голям брой училища в Дания и Белгия, в които били изненадващо добре приети от ученици от различни възрастови групи. Редовно изнася концерти за млада публика във всички градове из страната.

Носител е на много лични награди и признания от национални и международни конкурси, семинари.

Игор Бакревски е роден през 1987 година в Битоля, където е завършил основно и средно музикално училище в класа на проф. Панде Татарчевски. По време на обучението си е получил много награди на конкурси в страната и чужбина. През 2004 година участва в Европейския младежки оркестър “JИМИСО“ и има много концерти в различни страни на Европа. Следващата година Игор започва обучението си в Университета „Св. Кирил и Методий“ – Факултет за музикални изкуства в класа на проф. Иван Кочаров и завършва четири години по-късно, през 2009 година. През 2007 година той също така учел в Консерваторията в Бостън в класа на проф. Джонатан Колер. Същата година се връща в Македония и започва да работи в Македонската опера и балет, където работи и днес.

Игор е имал самостоятелни изяви с оркестъра на Факултета за музикални изкуства – Скопие, Оркестъра на Македонската опера и балет, Македонската филхармония, оркестъра “FAMES” за запис на музика в Скопие  и Биг-бенда на Факултета за музикални изкуства. През 2015 година е завършил магистратура в Университета „Св. Кирил и Методий“ в Скопие в класа на проф. Сава Димитров. В момента Игор е член на Националната опера и балет на Северна Македония, свири с Македонската филхармония, като първи кларинетист и Е-флат кларинетист, първи кларинетист в оркестъра ФАМЕС, също така с духовия оркестър от Скопие и много други камерни групи, като „Дуо кларинети Гьоревски-Бакревски“, „Опера трио“, „Сонорис“, „Согласка“ и други различни формации.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Европейски театри протестират срещу "посегателствата върху свободата на изкуството"
Почти 200 европейски културни институции, предимно театри, отправиха в събота призив към евродепутатите да предприемат "спешни действия" срещу "атаките срещу свободата на изкуствот ...
Възпоменателна изложба на художника Кристиян Канев
Възпоменателна изложба на художника Кристиян Канев се подготвя в Смолян, съобщи председателят на Клуба на дейците на културата (КДК) Светозар Казанджиев. Експозицията, озаглавена ...
Франция връща археологически артефакти на Етиопия
Министърът на външните работи на Франция започна предаването на около 3500 археологически артефакта, принадлежащи на Етиопия, които от 80-те години на миналия век са били във Франц ...
Испанският актьор Начо Герерос: В „Новите съседи“ има пълна свобода на темите, които се разглеждат
В „Новите съседи“ има пълна свобода на темите, които се разглеждат, поне засега. Това каза испанският актьор Начо Герерос в отговор на въпрос относно има ли теми табу в ...
Балетът „Лешникотрошачката“ ще оживее на сцената на Народно читалище „Развитие 1869“
Балетът „Лешникотрошачката“ ще бъде представен в Разград. Популярната история по приказката на Ернст Теодор Хофман „Лешникотрошачката“, по която Пьотр Илич ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
Приключи Международна музикална академия – конкурс “Нота по нота“ 2024 в Пазарджик, а носител на званието „Абсолютен фаворит“ на събитието е Преслав Д ...
Live on Broadway на русенската опера и Рафи Бохосян пренесе публиката във Филхармонията в Скопие в света на мюзикъла
Концертът-спектакъл Live on Broadway на Държавна опера – Русе пренесе в света на мюзикъла публиката в залата на Филхармонията в Скопие. Изпълненията на Рафи Бохосян и солист ...
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
ЮНЕСКО започна разисквания в столицата на Парагвай Асунсион относно включването на културни практики в списъка си на нематериалното културно наследство, предаде ДПА.  Около 6 ...
Филмът „Смелата Ваяна 2“ оглави боксофис класацията на Северна Америка
Филмът „Смелата Ваяна 2“ оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде Асошиейтед прес. Премиерата на продължението на анимацията „Смелата Ваяна 2&ldquo ...
Елтън Джон каза, че е загубил зрението си
Елтън Джон сподели, че му е било трудно да гледа новия си мюзикъл, защото е загубил зрението си след прекарана очна инфекция, предадоха световните информационни агенции. Певецът и ...
Тикер в 19:00 ч.
Приключи Международна музикална академия – конкурс “Нота по нота&ldq ...
Начало Творчески отражения
5450
Творчески отражения

10 композиции - една история в рамките на 60 минути

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт.По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.

| 08 Ноември 2024, 16:54 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
Снимка © Културен институт

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт. 

По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.

Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.

Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика. 

Насочили сме се към социално ангажираното изкуство, което може заедно с това да бъде много вълнуващо и ярко като театрален език, те са перфектна комбинация между смисъл и изкуство, посочи Мачева. Тя отбеляза и целта на театъра през последните години – да създава вълнуващи, важни спектакли, които да занимават хората с теми, които те срещат в ежедневието си, в обществото, дори с политически въпроси.

Балкански театрален фестивал ще се проведе тази година в

По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.

Използвани са „Любов", „Анданте", „Чинцано" и „Три момичета в синьо" на известната писателка, белетрист и драматург, родена през 1938 година. Тя е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са цензурирани от съветското правителство.

„Защо да бягаме от реалността, щом реалността е такава – ние просто обичаме да пием, обичаме я тая работа, а не че от кой знае какви висши обстоятелства там нещо да забравим. Пием, защото това е прекрасно само по себе си – да пиеш. Какво повече ни трябва в тая кухня – две стари палта на пода и бутилка на масата. Нищо

Изложбата „Отражения“ на Камен Цветков ще бъде показана в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията скулптура може да бъде разгледана от 5 до 22 ноември, информират организаторите.

„Гранитните скулптурни форми на Камен Цветков въздействат чрез своя парадоксален минимализъм: те са монолитно цялостни в своята корпулентност и същевременно създават впечатление за лекота, за една непринудена елегантност при своето „стъпване“ върху постамента. Това характерно въздействие е свързано с динамичния баланс между биоморфна и геометрична форма. Тази субтилна комуникация предизвиква зрителя за търсене на различни гледни точки към пластиките и към откриването на различни образни констелации“, казва Галина Лардева.

Камен Цветков е роден през 1969 година в гр. Перник. През 1996 г.

Френски съд отложи с пет месеца делото срещу актьора Жерар Депардийо, обвинен в предполагаемо сексуално посегателство срещу две жени на снимачната площадка на филм през 2021 г., предаде Ройтерс.

Адвокатите му заявиха, че клиентът им е твърде болен, за да се защитава.

Депардийо, една от най-големите френски филмови звезди, в последните години е изправен пред все повече обвинения в сексуално посегателство, които опетниха името му, припомня Ройтерс.

Актьорът, който е на 75 години, категорично отрича обвиненията. 

Депардийо не присъства на изслушването в Париж в понеделник, когато процесът трябваше да започне. Адвокатът му заяви пред съда, че актьорът е страда от високо кръвно налягане и проблеми, свързани с дългогодишен диабет.

В изявление, изпратено по електронната поща до Ройтерс, юристът му Жереми Асу заяви, че актьорът, след като се почувс

Видинският симфоничен оркестър, който тази година отбелязва своята 75-годишнина, и диригентът Петър Димитров, представят софийската премиера на концерта „Музика за вас“. Събитието е на 26 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.

Солисти са певицата Християна Лоизу, позната от участията си в няколко телевизионни формата, сопраното Валентина Корчакова, младата цигуларка Киара Николова, лауреат на български и международни конкурси, тенорите Марио Николов и Андрея Мирчев, и специалният им гост от Виена – тенорът Едуард Бабадост.

Ще звучат популярни арии от опери, оперети и популярни песни от нашето съвремие, изпълнявани от световни звезди, като Марио Ланца, Лучано Павароти,

Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.

„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите. 

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Русенската опера ще представи камерния концерт "Песен за земята" на 15 ноември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.

Концертът е посветен на 150-годишнината от рождението на австрийския композитор Арнолд Шьонберг и в програмата има включени негови пиеси.

Инициативата е на група от изявени инструменталисти от оркестъра на Русенската опера, които често излизат на сцената като солисти в малки ансамблови групи.

"Те ще изпълнят "Песен за земята" от Густав Малер в интересния и неизпълняван в България до този момент аранжимент на този песенен цикъл от Арнолд Шьонберг. Творбата е редуцирана от голям симфоничен оркестър, както е в оригинала на Малер, в камерен състав от десет инструмента - квинтет от духови инструменти и квинтет от струнни с добавени пиано, ударни инструменти и хармониум", обясни Димитрова.

Филми по произведения на Емилиян Станев и Михаил Вешим ще бъдат представени в програмата на „Синелибри“, съобщават организаторите.

Непосредствено след премиерата на „Вълк“ на Теодор Ушев на кинофестивала в Торонто, продукцията ще има прожекция в кино „Одеон“ на 14 октомври.

Филмът е адаптация по разказ на Емилиян Станев. Използвайки новаторска техника, Теодор Ушев предлага омагьосващо преосмисляне на вечния конфликт между природата и човечеството, разказват от екипа на „Синелибри“.

В рамките на събитието публиката ще може да участва в разговор с режисьора и аниматор, както и да види други негови произведения, вдъхновени от литературата - „Сомнамбул“ (Федерико Гарсия Лорка), „Физика на тъгата“ (Георги Господинов), „Третата страница от слънцето“ (по мотиви от Библията).

На

Валентин Бакарджиев представя устойчив арт проект, озаглавен „Възкресение“.

Той ще бъде показан от 14 до 31 октомври в музея „Борис Христов“, съобщават организаторите.

„Проектът „Възкресение“ има за цел да създаде мозаечни творби, наречени „Нови хоризонти“, които свързват миналото, настоящето и бъдещето. Това ще се постигне чрез използване на счупени парчета ръчно изработена керамика – символи на старите занаяти и човешките знания. Чрез натрошаване и преподреждане на тези парчета в нова композиция, се създава усещане за надежда. Първоначалният дизайн на керамичните предмети се запазва, като всички символи и орнаменти остават разпознаваеми“, казват от екипа.

„С проекта „Възкресение“ искам да вдъхновя хората да създадат по-добро бъдеще за себе си и за планетата. Изображе

Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.

Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.

Марко Виденович е роден през 1980 година в Крушевац, Сърбия. Завършил е основното и средното си музикално образование в Битоля, а висшето си образование е придобил във Факултета за музикални изкуства в Скопие, специалност виола. Като член на няколко камерни състава и ансамбли („Бревис квартет“, „Мюзик прогресив квартет“, ансамбъл за съвременна музика „Алеа“, Битолски камерен оркестър, Младежки оркестър на Югоисточна Европа, оркестър на Музикалната младеж на Македония, Камерен оркестър на Македонската филхармония и др.), се е изявявал на подиумите по цял свят. Свой принос като композитор и аранжор е имал във филмите „Трето полувреме“ и „Балканите не са мъртви“. Той е и цялостен автор на музиката, която изпълнява „Мюзик прогресив квартет“.

Кристиян Кожумановски е роден в Битоля. Своето музикално образование започва в родния си град, там е завършил и средното си образование в класа на професор Никола Баляревски. От най-ранна възраст Кожумановски се изявява на концерти и конкурси в цялата страна, където се сдобива с много награди и признания. Продължава своето образование във Факултета за музикални изкуства в Скопие в класа на професор Александар Поп Христов. Член е на младежки оркестри, като оркестъра на Музикална младеж на Македония с изяви на фестивалите Охридско лято, Скопско лято, БитФест, както и в международни оркестри.

Мария Якимовска започва да изучава флейта от ранна възраст при професор Радмила Попоска, първо в основното музикално образование, после в средното музикално образование в ДМБУЦ „Илия Николовски – Луй”, окичвайки се с многобройни награди и успехи,  а по-късно и във Факултета за музикални изкуства, където се дипломира и придобива магистърска степен в класа на професор Страшо Темков. По време на образованието си посещава семинари и майсторски класове при много професори.

Има изяви като солист с камерния оркестър при ДМБУЦ „Илия Николовски –Луй“, с Филхармонията на РС Макединия и на голям брой камерни концерти и рецитали.  Като солист има изяви също в Израел, Чехия, Италия, САЩ, Австрия, Косово, България, Русия и т.н. Проявява особен интерес и афинитет към камерната музика и от 2012 година е член на „Скопският духов квинтет“, както и на камерния оркестър „Скопски солисти“, на камерния състав „ TheQuartet“, и 10 години е била член на квартета флейти „Аулос“.

Като флейтист в Националната опера и балет и външен сътрудник на симфоничния оркестър за филмова музика F.A.M.E’.S си е сътрудничила с голям брой известни диригентски имена: Бенджамин Шварц, Тимоти Редмонд, Емил Табаков, Габриел Бебешелеа, Йерухам Шаровски и др.

Нейна страст са образователните проекти, предназначени за млада публика и млади музикални професионалисти. От 2017 година си сътрудничи с Музикалната младеж на Македония и е проектен координатор на лагера  и на камерния оркестър на МММ. Координатор е и на летния музикален лагер в Михайлово.

Като един от по-значимите, проектът предназначен за развитие на млада публика Balckboard music project- подкрепен от ЕС и Министерството на културата, Якимовска била част от серия концерти из голям брой училища в Дания и Белгия, в които били изненадващо добре приети от ученици от различни възрастови групи. Редовно изнася концерти за млада публика във всички градове из страната.

Носител е на много лични награди и признания от национални и международни конкурси, семинари.

Игор Бакревски е роден през 1987 година в Битоля, където е завършил основно и средно музикално училище в класа на проф. Панде Татарчевски. По време на обучението си е получил много награди на конкурси в страната и чужбина. През 2004 година участва в Европейския младежки оркестър “JИМИСО“ и има много концерти в различни страни на Европа. Следващата година Игор започва обучението си в Университета „Св. Кирил и Методий“ – Факултет за музикални изкуства в класа на проф. Иван Кочаров и завършва четири години по-късно, през 2009 година. През 2007 година той също така учел в Консерваторията в Бостън в класа на проф. Джонатан Колер. Същата година се връща в Македония и започва да работи в Македонската опера и балет, където работи и днес.

Игор е имал самостоятелни изяви с оркестъра на Факултета за музикални изкуства – Скопие, Оркестъра на Македонската опера и балет, Македонската филхармония, оркестъра “FAMES” за запис на музика в Скопие  и Биг-бенда на Факултета за музикални изкуства. През 2015 година е завършил магистратура в Университета „Св. Кирил и Методий“ в Скопие в класа на проф. Сава Димитров. В момента Игор е член на Националната опера и балет на Северна Македония, свири с Македонската филхармония, като първи кларинетист и Е-флат кларинетист, първи кларинетист в оркестъра ФАМЕС, също така с духовия оркестър от Скопие и много други камерни групи, като „Дуо кларинети Гьоревски-Бакревски“, „Опера трио“, „Сонорис“, „Согласка“ и други различни формации.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Европейски театри протестират срещу "посегателствата върху свободата на изкуството"
Възпоменателна изложба на художника Кристиян Канев
Франция връща археологически артефакти на Етиопия
Испанският актьор Начо Герерос: В „Новите съседи“ има пълна свобода на темите, които се разглеждат
Балетът „Лешникотрошачката“ ще оживее на сцената на Народно читалище „Развитие 1869“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
Под прожектора
Live on Broadway на русенската опера и Рафи Бохосян пренесе публиката във Филхармонията в Скопие в света на мюзикъла
Авансцена
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.