Концертът „Роден за музиката“ отбелязва 90-годишнината от рождението на проф. Георги Робев.
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмото издание на „Коледа" в зала 3 на НДК.
По традиция, на концерта ще прозвучи оратория „Коледа” на композитора и архитект Димитър Ненов (1901-1953). Именно на неговата рождена дата се провежда събитието всяка година. „Това е единствената коледна оратория от български композитор и единствената коледна оратория изобщо в музикалната култура на планетата, писана от професионален архитект“, разказа Камджалов.
Димитър Ненов завършва архитектура в Германия, след което учи в Полша и Италия, където се дипломира като музикант. Той е пръв музикален уредник на радио „София“ (1935-1937) и създател на фонотеката на радиото. В първата половина на 30-те години ръководи
Юбилейна изложба с творби на ямболския художник Тодор Ялъмов ще бъде открита на 27 септември, съобщиха организаторите от Художествена галерия (ХГ) „Жорж Папазов” - Ямбол. Експозицията е озаглавена „Русалката на Тунджа”, препращайки към наименованието на 3-метрова творба на автора, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г.
Настоящата представителна изложба е посветена на 90-ия рожден ден на Тодор Ялъмов, който бе в края на миналата година, посочват от ХГ „Жорж Папазов”. Експозицията представя различни по характер произведения на автора, които очертават неговият творчески портрет, подчертано ориентиран към приложно-декоративните изкуства, допълват от галерията.
Тодор Ялъмов е име, познато на няколко поколения жители на Ямбол. Неговият жизнен и творчески път е свързан тясно с града и с развитието на из
Групата „Оейзис“ обяви още три допълнителни дати към турнето си във Великобритания и Ирландия поради огромния интерес от страна на феновете, които много искат да ги видят на живо за първи път от 15 години, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Новите концерти ще бъдат в „Хийтън парк“ в родния град на групата Манчестър, Англия, на 16 юли 2025 г., на лондонския стадион „Уембли“ на 30 юли и на стадион „Мърифийлд“ в Единбург на 12 август.
Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe бе издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел Галахър каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на „Оейзис“ Лиъм.
Първият концерт ще бъде в Кардиф на 4 юли следващата година. Група „Оейзис“ ще изнесе общо
Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР.
Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.
Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос
Красимира Колдамова – балерина, педагог и хореограф, получава специалната награда „Импулс“ за цялостен принос в развитието на българския танц, съобщава инициаторът – хореографът Росен Михайлов. Събитието ще се състои на 13 октомври, на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Входът е свободен.
Отличията се връчват за четвърти път – за постижения в областта на класическия и съвременния танц в България.
Красимира Колдамова завършва първия експериментален клас нa балетното училище в София (1954) и веднага постъпва в балета на операта. Специализира в Московското академично хореографско училище на Болшой театър (1958). Печели награди на конкурси и фестивали в Москва, Виена, Варна. Носител е на орден „Стара планина“ (втора степен) и на званието „академи
Събитието в първо студио на БНР е на 14 ноември, рождената дата на маестрото, посочват организаторите.
По думите им ще прозвучи майсторски подбран репертоар от най-вдъхновяващите хорови произведения, избрани и дирижирани в стила на маестрото, под ръководството на Нели Трошева, студентка в последния хорово-диригентски клас на проф. Робев.
55 изпълнители от академичния хор Българска хорова капела „Георги Робев“ ще се включат в концерта. Хорът, който носи името на Георги Робев, е сформиран преди пет години в чест на 85-годишнината на маестрото, и само след няколко години съществуване вече се превърна в един от водещите хорови състави в страната. Сега, на този юбилей, хорът отбелязва своя 5-годишен празник.
„Роден за музиката и оставил част от себе си във всяка нота, във всеки акорд, маестро Робев продължава да вълнува и вдъхновява. Той даде своето огромно сърце на хилядите артисти, хористи и публика, които имаха честта да се срещнат с него. Съвършен артист и музикален магьосник, той черпеше енергия от партитурата и я предаваше на сцената – вълнуващо и незабравимо“, казва дъщеря му, музикалният журналист и хоров диригент Татяна Робева.
Киностудиите „Лукасфилм“ и „Дисни“ са наели един от бащите на франчайза „Х-Мен“ - Саймън Кинберг, да напише сценария и да продуцира нова трилогия от сагата „Междузвездни войни“, съобщава Ройтерс.
Кинберг ще напише и продуцира филмите заедно с президента на „Лукасфилм“ Катлийн Кенеди, според публикации в „Дедлайн“ и „Върайъти“.
Не е ясно обаче дали филмите ще продължат историята на основните девет филма на „Междузвездни войни“, или ще започнат различен сюжет с нови герои.
Последният девети епизод от основната поредица беше „Междузвездни войни: Епизод IX - Възходът на Скайуокър“ на „Дисни“, написан от Крис Терио и Джей Джей Ейбрамс, режисиран от Ейбрамс и заснет във Великобритания.
Кинберг е най-известен като сценарист и/или
„Бебе на борда“ от Кристофър Дюранг ще има премиера в Народния театър „Иван Вазов“ на 13 и 14 септември, съобщават от трупата.
По думите им това е съвременна пиеса – комедия с елементи на „черен хумор“.
Действието се развива на ръба на абсурда, при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха.
Импровизацията, свойствена на Дюранг – и като писател, и като актьор, е заложена в пиесата, която тръгва от познати житейски ситуации и стереотипни представи, за да ги разруши или надгради по непредсказуем начин, разказват от екипа.
Постановката на режисьора Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сати
След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път – в ролята на Ева. Софийската премиера на представлението е тази вечер в арт център „Сити марк“, съобщават от плевенския театър „Иван Радоев“.
Текстът на Ингмар Бергман е в превод на Васа Ганчева. Участват още Мариета Калъпова - Шарлота, Камелия Хатиб - Хелена, и Адриан Филипов - Виктор.
„В работната ми тетрадка стои една-единствена дума – чувствата. Търсех връзка, която има силен емоционален заряд и която нито за миг не се управлява от разум, или външна логика. Мисля, че я намерих във взаимоотношенията майка и дъщеря, свързани една с друга от омраза, обич, гузна съвест, неразгадаемо п
Очаква се оригиналният договор на „Бийтълс“ за свирене в клуб в Хамбург да достигне до близо 40 000 долара на предстоящ търг онлайн, съобщава ДПА.
Барабанистът Пийт Бест свири при първите участия на групата в Star-Club от 13 април до 31 май 1962 г. в западногерманския град, където те отиват, за да усъвършенстват уменията си. Тогава „Бийтълс“ свирят на откриването на новия клуб, който е с капацитет за 2000 души.
Когато „Бийтълс“ се завръщат в Хамбург през ноември 1962 г., Ринго Стар е вече барабанист, след като мениджърът им Брайън Ъпстийн уволнява Бест три месеца по-рано.
Договорът за музикално озвучаване между 1 и 14 ноември предвижда „Бийтълс“ да свирят по три часа на ден в отделни серии с едночасова почивка след всяко изпълнение.
Групата свири седем дни в една седмица със заплащане от 600 германски марк
Галерия „Структура“ ще вземе участие в тазгодишното издание на Sofia Art Fair, което ще се проведе от 4 до 6 октомври в "София тех парк", информират от екипа на галерията.
„Нашата селекция показва произведения, които изследват взаимовръзката между съвременното изкуство и новите технологии. Всеки от представените автори използва тези различни възможности по свой специфичен начин, за да изрази собствените си възприятия и да открие нови, неочаквани посоки“, разказват от галерията.
Станимир Генов започва с генерирането на форми и обеми в 3D софтуер. Тези дигитални изображения служат като отправна точка за изграждането на живописни пейзажи, в които е кодирана пространствената информация на несъществуващи среди. Чрез този процес той изгражда лична реалност, която надхвърля импулсите на околния свят, разказват от екип