NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света
6142
Авансцена

Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“. По думите любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време. „За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов

| 08 Ноември 2024, 16:08 ч.
Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света
Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света
Снимка © DFA

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“.

Петима скулптори са избрани за участие в Симпозиума по скулптура в дърво 2024, който ще се проведе в село Ясна поляна, община Приморско. 

Той започва на 12 август и съгласно статута на форума в него участват петима творци (четирима българи и един чуждестранен автор), избрани с конкурс на база предварителни проекти, съобщават от Съюза на българските художници (СБХ). 

Това са скулпторите Галя Благоева, Кристина Йосифова, Никола Диков, Николай Маринов и Херман Гшайдер. Резерва е Валентин Митев.

Участниците в симпозиума са избрани на 6 август от журито в състав: Николай Колязов (председател, секретар на секция „Скулптура“ на СБХ), Боян Боянов, Витали Халваджиев, Диана Драганова-Щир, Ивайло Аврамов, Иван Русев, Момчил Мирчев, Павлин Радевски, Петър Наков, Теодор Нанев, допълват от СБХ.

/ВСР

От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата на Европейския корпус за солидарност и студентския съвет на Софийския университет.

По думите им, в рамките на пет дни, фестивалът ще обедини на една сцена театри от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия, фокусирани върху театралния експеримент. 

Тазгодишната програма започва с българския спектакъл „Бурята“ по Уилям Шекспир на театър-лаборатория „Алма алтер“.

Темите на фестивала се фокусират върху взаимодействието между човека-зрител и човека-актьор, като се разглеждат въпроси за новите посоки в алтернативния театър.

На 22 октомври ще бъдат представени танцовите спект

Канадският режисьор, Джеймс Камерън, е известен с иновативните си филми със специални ефекти, навършва 70 години. Сред най-известните му филми са „Терминатор“, „Титаник“, „Аватар“. Носител е на най-големите отличия в киноиндустрията, а през тази година на изложението Д3 (D23) на „Дисни“ обяви датите на новите три продължения на „Аватар“.

Камерън е роден на 16 август 1954 г. в Капускасинг, Онтарио, Канада, в семейство с шотландски корени.

Баща му работи като електроинженер, а майка му е медицинска сестра. Като дете чете научнофантастични книги и гледа филми от същия жанр. Така се заражда мечтата му да бъде режисьор.

„Мисля, че това идва от желанието ми да направя нещо артистично, което да изумява хората. Гледах филми, които ме учудваха, независимо дали ставаше дума за филм на Рей Харихау

„ХаХаХа ИмПро театър“ започва новия театрален сезон с импро шоу на 23 октомври в „Топлоцентрала“, съобщават от трупата.

През следващия месец „ХаХаХа ИмПро театър“ ще се включи в Нощта на театрите.

През втората половина от ноември от трупата ще представят и първия от три спектакъла „Наобратно“. За тях драматурзи ще напишат финал на една пиеса, а останалото ще е импровизация, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

„Наобратно” се реализира с подкрепата на Министерството на културата. 

Нидерландия върна на Индонезия 288 културни предмета от нидерландската национална колекция. Те са били неправомерно взети по време на колониалния период и са от културно значение за Индонезия, съобщи Министерството на образованието, културата и науката.

Става въпрос за четири хиндо-будистки статуи, донесени в Нидерландия от остров Ява през първата половина на XIX век. Другите предмети включват оръжия, монети, бижута и текстил, взети през 1906 г. след война с местни владетели в Бали. Нидерландското присъствие в тогавашните Нидерландски Източни Индии започва през 1800 г. и приключва с обявяването на независимостта на Индонезия през 1945 г., припомнят местните медии.

Досега тези предмети са били под управлението на Музея на света в Амстердам, който има филиали в Ротердам и Лайден. Индонезия поиска артефактите да бъдат върнати и Комитетът за колониалните колекции е посъветва

По думите любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време.

„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов... Интересно е, защото Хайтов е майстор на красотата, на Родопите, а тук е различно, защото е направено от жена“, казва актьорът Васил Банов.

„При всеки актьор има една изненада от самия себе си, когато прави дадена роля. Най-много ме докосна връзката с природата, с истинското, с животните – тази част от човека, която няма нужда от нищо външно, а просто да бъдеш вътре в себе си“, казва актрисата Ралица Стоянова, която играе Хат.

„Снимайки филма, гледах да се дистанцирам и да не съм прекалено ангажиран с това да се опитвам да наподобявам едно към едно моите разбирания за Хайтов. Опитах се да имам един по-голям свят, свързан с моето разбиране за персонажа, моята личност, желанието на режисьора и Хайтов. Както и филмът не е едно към едно със самия разказ. Има художествена измислица, която идва от нас самите“, казва актьорът Радослав Владимиров, в ролята на Мето.

По думите на Петър Петров-Перо филмът акцентира на тази вечност и автентичност на темите, независимо че текстът е писан преди над сто години: „Затова всеки един от нас можеше да се припознае и това ни помогна да изведем ролите“.

Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.

Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".

Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкров

На 29 октомври е първият концерт на In The Mood House Band. Започваме поредица от незабравими музикални вторници, в които ще ви потопим в света на джаза, разказват организаторите

House Band е съставен от Мартин Марков (пиано), Димитър Шанов (контрабас) и Симеон Симеонов (барабани). Те ще изпълнят емблематични джаз стандарти като Poinciana, Days of Wine and Roses, Stella by Starlight, Dolphin Dance, How Insensitive и други класики.

„В бъдеще планираме да каним изтъкнати солисти – вокалисти и инструменталисти, които ще допълнят звученето на In The Mood House Band, както и ще организираме джемсешъни, в чиито импровизации ще могат да се включат музиканти – любители и професионалисти, музицирайки заедно на сцената, една от най-характерните черти на джаза, в In The Mood Jaz

Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.

Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.

Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.

„Това е много екстремно худ

Изложбата "Отражения от миналото: Историята на Русе през фотографския обектив" ще бъде подредена утре вечер в подлез на кръговото кръстовище на бул. "Цар Освободител" в централната част на крайдунавския град. Това съобщиха организаторите от сдружение "РусчукБГ". 

Експозицията представя част от снимките на Русе в творчеството на известното българско фотоиздателство "Гр. Пасков" от периода 1920-1940 година. Изображенията се сканирани от висококачествени стъклени фотографски плаки, които са част от колекцията на сдружението.

"Идеята на тази изложба е да промени функция на подлеза от пространство, което се използва само за преминаване, като го превърне в място за отдих и културни мероприятия. Историческите фотографии и изложбата, създадени чрез проекта, могат да се превърнат в интересно туристическо място. Те могат да привлекат както местни жители, които искат да науч

В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка  Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов  и Снежана Велинова.

Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.

Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.

Тя добави, че баща й винаги е бил творчески

Официалната премиера на лентата бе на 7 ноември, а сред гостите бе и вицепрезидентът Илияна Йотова, която сподели, че с ролята си на Хат Ралица Стоянова завинаги ще остане в историята на българското кино.

Сценарист на „Сватба“ е Юрий Дачев, режисьор и продуцент е Магдалена Ралчева, а оператор – Емил Христов. В останалите роли са Велислав Павлов, Светлана Янчева, Михаил Мутафов, Радослав Владимиров, Гергана Данданова.

ИЗПИТАНИЕТО ХАЙТОВ

„Със сигурност, беше изпитание и предизвикателство, но беше и едно невероятно преживяване, едно уникално пътуване в Хайтовия свят. Щастлива съм, че успяхме да преминем през него с много вдъхновение. Зрителите ще видят един много красив стойностен и смислен филм, който се основава на изконните български традиции, и който не изневерява на света на Хайтов“, коментира Магдалена Ралчева.

По думите й отношенията между хората в неговите разкази са изключително актуални и днес, защото той е един тънък психолог,  човек, който винаги се е фокусирал върху тях, и който винаги е съумявал да види в тези отношения нещо много по-необикновено, нещо извън тях: „И това е нещото, което винаги е привличало читателите и зрителите в киното“.

ПРОЦЕСЪТ 

„Ще запомня работата по филма заради автентичността на Хайтовия свят, прекрасната любовна история и прекрасната природа на Родопите, до Смилян, която е уловена прекрасно от Емил Христов“, коментира Ралица Стоянова.

Това е моят най-мек снимачен период, допълва Васил Банов. „Незабравимите моменти са тези, които снимахме най-трудно, и бяха свързани с много физическо и емоционално натоварване. Това, което ще запомня, е и отношението на екипа към нас, което се случва много рядко. Затова ще съм вечно благодарен, че бях част от такъв процес – организиран и хубав, и с уважение към всеки един, който участваше в него“, казва Радослав Владимиров.

„Аз бях впечатлен от кастинга, който направих с режисьорката Маргарита Ралчева. Имахме много приятна и любопитна, културно-философска дискусия. Хубаво е, когато виждаш един ерудиран човек, който знае какво прави, знае какво иска и може да оцени твоите натрупвания – и като актьор, и като човек, и може да те предразположи по много хубав начин“, смята Петър Петров-Перо.

РОЛИТЕ

„Ролята ми е близка, поради това, че аз самият съм прекарал голяма част от детството си на село и тези неща не са ми чужди. А самият филм ме пали най-много с това, че се говори за достойнство, за чест, за трудности, през които човек преминава, които са много над чисто материалния аспект на живота“, казва Радослав Владимиров.

Васил Банов казва, че е привлечен към филма заради самия Хайтов, както и заради режисьорката, и операторите Емил Христов и Орлин Руевски.

„Филмът акцентира на тази вечност и автентичност на темите, независимо че текстът е писан преди над сто години. Затова всеки един от нас можеше да се припознае и това ни помогна да изведем ролите“, допълва Петър Петров-Перо.

СЮЖЕТЪТ

Сюжетът се развива в Родопите, през края на 19-и и началото на 20-и век. Хате (Ралица Стоянова) бяга от сватбата с натрапен жених при истинския си избраник Мето (Радослав Владимиров). Любовната им история обаче взима неочакван обрат. Момчето се изплашва от търсещите му сметка родственици на жениха и побягва. За да защити Хате, пред тях застава осиновителят на момчето – Адил (Велислав Павлов). Хате променя избора си – тя ще стане жена на по-силния мъж.

Дванайсет години по-късно Мето се завръща на мястото на събитията, променили живота му. Неизстиналите чувства у него и Хате, преградите на семейния дълг и у двамата, силните им характери стягат възела на непреодолима трагична обвързаност.

„Сватба“ бе представен за първи път пред публика тази година на кинофестивала в Кан. Участва и в селекцията на фестивали като Indo Dubai International Film Festival, Woods Hole International Film Festival и Ojai Film Festival. Спечели наградите за най-добър звуков дизайн, най-добра операторска работа и най-добра режисура на Best International Film Festival.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 07:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
6142
Авансцена

Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“.„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов.

| 08 Ноември 2024, 16:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света
Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света
Снимка © DFA

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“.

По думите любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време.

Петима скулптори са избрани за участие в Симпозиума по скулптура в дърво 2024, който ще се проведе в село Ясна поляна, община Приморско. 

Той започва на 12 август и съгласно статута на форума в него участват петима творци (четирима българи и един чуждестранен автор), избрани с конкурс на база предварителни проекти, съобщават от Съюза на българските художници (СБХ). 

Това са скулпторите Галя Благоева, Кристина Йосифова, Никола Диков, Николай Маринов и Херман Гшайдер. Резерва е Валентин Митев.

Участниците в симпозиума са избрани на 6 август от журито в състав: Николай Колязов (председател, секретар на секция „Скулптура“ на СБХ), Боян Боянов, Витали Халваджиев, Диана Драганова-Щир, Ивайло Аврамов, Иван Русев, Момчил Мирчев, Павлин Радевски, Петър Наков, Теодор Нанев, допълват от СБХ.

/ВСР

От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата на Европейския корпус за солидарност и студентския съвет на Софийския университет.

По думите им, в рамките на пет дни, фестивалът ще обедини на една сцена театри от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия, фокусирани върху театралния експеримент. 

Тазгодишната програма започва с българския спектакъл „Бурята“ по Уилям Шекспир на театър-лаборатория „Алма алтер“.

Темите на фестивала се фокусират върху взаимодействието между човека-зрител и човека-актьор, като се разглеждат въпроси за новите посоки в алтернативния театър.

На 22 октомври ще бъдат представени танцовите спект

Канадският режисьор, Джеймс Камерън, е известен с иновативните си филми със специални ефекти, навършва 70 години. Сред най-известните му филми са „Терминатор“, „Титаник“, „Аватар“. Носител е на най-големите отличия в киноиндустрията, а през тази година на изложението Д3 (D23) на „Дисни“ обяви датите на новите три продължения на „Аватар“.

Камерън е роден на 16 август 1954 г. в Капускасинг, Онтарио, Канада, в семейство с шотландски корени.

Баща му работи като електроинженер, а майка му е медицинска сестра. Като дете чете научнофантастични книги и гледа филми от същия жанр. Така се заражда мечтата му да бъде режисьор.

„Мисля, че това идва от желанието ми да направя нещо артистично, което да изумява хората. Гледах филми, които ме учудваха, независимо дали ставаше дума за филм на Рей Харихау

„ХаХаХа ИмПро театър“ започва новия театрален сезон с импро шоу на 23 октомври в „Топлоцентрала“, съобщават от трупата.

През следващия месец „ХаХаХа ИмПро театър“ ще се включи в Нощта на театрите.

През втората половина от ноември от трупата ще представят и първия от три спектакъла „Наобратно“. За тях драматурзи ще напишат финал на една пиеса, а останалото ще е импровизация, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

„Наобратно” се реализира с подкрепата на Министерството на културата. 

Нидерландия върна на Индонезия 288 културни предмета от нидерландската национална колекция. Те са били неправомерно взети по време на колониалния период и са от културно значение за Индонезия, съобщи Министерството на образованието, културата и науката.

Става въпрос за четири хиндо-будистки статуи, донесени в Нидерландия от остров Ява през първата половина на XIX век. Другите предмети включват оръжия, монети, бижута и текстил, взети през 1906 г. след война с местни владетели в Бали. Нидерландското присъствие в тогавашните Нидерландски Източни Индии започва през 1800 г. и приключва с обявяването на независимостта на Индонезия през 1945 г., припомнят местните медии.

Досега тези предмети са били под управлението на Музея на света в Амстердам, който има филиали в Ротердам и Лайден. Индонезия поиска артефактите да бъдат върнати и Комитетът за колониалните колекции е посъветва

„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов... Интересно е, защото Хайтов е майстор на красотата, на Родопите, а тук е различно, защото е направено от жена“, казва актьорът Васил Банов.

„При всеки актьор има една изненада от самия себе си, когато прави дадена роля. Най-много ме докосна връзката с природата, с истинското, с животните – тази част от човека, която няма нужда от нищо външно, а просто да бъдеш вътре в себе си“, казва актрисата Ралица Стоянова, която играе Хат.

Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.

Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".

Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкров

На 29 октомври е първият концерт на In The Mood House Band. Започваме поредица от незабравими музикални вторници, в които ще ви потопим в света на джаза, разказват организаторите

House Band е съставен от Мартин Марков (пиано), Димитър Шанов (контрабас) и Симеон Симеонов (барабани). Те ще изпълнят емблематични джаз стандарти като Poinciana, Days of Wine and Roses, Stella by Starlight, Dolphin Dance, How Insensitive и други класики.

„В бъдеще планираме да каним изтъкнати солисти – вокалисти и инструменталисти, които ще допълнят звученето на In The Mood House Band, както и ще организираме джемсешъни, в чиито импровизации ще могат да се включат музиканти – любители и професионалисти, музицирайки заедно на сцената, една от най-характерните черти на джаза, в In The Mood Jaz

Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.

Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.

Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.

„Това е много екстремно худ

Изложбата "Отражения от миналото: Историята на Русе през фотографския обектив" ще бъде подредена утре вечер в подлез на кръговото кръстовище на бул. "Цар Освободител" в централната част на крайдунавския град. Това съобщиха организаторите от сдружение "РусчукБГ". 

Експозицията представя част от снимките на Русе в творчеството на известното българско фотоиздателство "Гр. Пасков" от периода 1920-1940 година. Изображенията се сканирани от висококачествени стъклени фотографски плаки, които са част от колекцията на сдружението.

"Идеята на тази изложба е да промени функция на подлеза от пространство, което се използва само за преминаване, като го превърне в място за отдих и културни мероприятия. Историческите фотографии и изложбата, създадени чрез проекта, могат да се превърнат в интересно туристическо място. Те могат да привлекат както местни жители, които искат да науч

В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка  Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов  и Снежана Велинова.

Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.

Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.

Тя добави, че баща й винаги е бил творчески

„Снимайки филма, гледах да се дистанцирам и да не съм прекалено ангажиран с това да се опитвам да наподобявам едно към едно моите разбирания за Хайтов. Опитах се да имам един по-голям свят, свързан с моето разбиране за персонажа, моята личност, желанието на режисьора и Хайтов. Както и филмът не е едно към едно със самия разказ. Има художествена измислица, която идва от нас самите“, казва актьорът Радослав Владимиров, в ролята на Мето.

По думите на Петър Петров-Перо филмът акцентира на тази вечност и автентичност на темите, независимо че текстът е писан преди над сто години: „Затова всеки един от нас можеше да се припознае и това ни помогна да изведем ролите“.

Официалната премиера на лентата бе на 7 ноември, а сред гостите бе и вицепрезидентът Илияна Йотова, която сподели, че с ролята си на Хат Ралица Стоянова завинаги ще остане в историята на българското кино.

Сценарист на „Сватба“ е Юрий Дачев, режисьор и продуцент е Магдалена Ралчева, а оператор – Емил Христов. В останалите роли са Велислав Павлов, Светлана Янчева, Михаил Мутафов, Радослав Владимиров, Гергана Данданова.

ИЗПИТАНИЕТО ХАЙТОВ

„Със сигурност, беше изпитание и предизвикателство, но беше и едно невероятно преживяване, едно уникално пътуване в Хайтовия свят. Щастлива съм, че успяхме да преминем през него с много вдъхновение. Зрителите ще видят един много красив стойностен и смислен филм, който се основава на изконните български традиции, и който не изневерява на света на Хайтов“, коментира Магдалена Ралчева.

По думите й отношенията между хората в неговите разкази са изключително актуални и днес, защото той е един тънък психолог,  човек, който винаги се е фокусирал върху тях, и който винаги е съумявал да види в тези отношения нещо много по-необикновено, нещо извън тях: „И това е нещото, което винаги е привличало читателите и зрителите в киното“.

ПРОЦЕСЪТ 

„Ще запомня работата по филма заради автентичността на Хайтовия свят, прекрасната любовна история и прекрасната природа на Родопите, до Смилян, която е уловена прекрасно от Емил Христов“, коментира Ралица Стоянова.

Това е моят най-мек снимачен период, допълва Васил Банов. „Незабравимите моменти са тези, които снимахме най-трудно, и бяха свързани с много физическо и емоционално натоварване. Това, което ще запомня, е и отношението на екипа към нас, което се случва много рядко. Затова ще съм вечно благодарен, че бях част от такъв процес – организиран и хубав, и с уважение към всеки един, който участваше в него“, казва Радослав Владимиров.

„Аз бях впечатлен от кастинга, който направих с режисьорката Маргарита Ралчева. Имахме много приятна и любопитна, културно-философска дискусия. Хубаво е, когато виждаш един ерудиран човек, който знае какво прави, знае какво иска и може да оцени твоите натрупвания – и като актьор, и като човек, и може да те предразположи по много хубав начин“, смята Петър Петров-Перо.

РОЛИТЕ

„Ролята ми е близка, поради това, че аз самият съм прекарал голяма част от детството си на село и тези неща не са ми чужди. А самият филм ме пали най-много с това, че се говори за достойнство, за чест, за трудности, през които човек преминава, които са много над чисто материалния аспект на живота“, казва Радослав Владимиров.

Васил Банов казва, че е привлечен към филма заради самия Хайтов, както и заради режисьорката, и операторите Емил Христов и Орлин Руевски.

„Филмът акцентира на тази вечност и автентичност на темите, независимо че текстът е писан преди над сто години. Затова всеки един от нас можеше да се припознае и това ни помогна да изведем ролите“, допълва Петър Петров-Перо.

СЮЖЕТЪТ

Сюжетът се развива в Родопите, през края на 19-и и началото на 20-и век. Хате (Ралица Стоянова) бяга от сватбата с натрапен жених при истинския си избраник Мето (Радослав Владимиров). Любовната им история обаче взима неочакван обрат. Момчето се изплашва от търсещите му сметка родственици на жениха и побягва. За да защити Хате, пред тях застава осиновителят на момчето – Адил (Велислав Павлов). Хате променя избора си – тя ще стане жена на по-силния мъж.

Дванайсет години по-късно Мето се завръща на мястото на събитията, променили живота му. Неизстиналите чувства у него и Хате, преградите на семейния дълг и у двамата, силните им характери стягат възела на непреодолима трагична обвързаност.

„Сватба“ бе представен за първи път пред публика тази година на кинофестивала в Кан. Участва и в селекцията на фестивали като Indo Dubai International Film Festival, Woods Hole International Film Festival и Ojai Film Festival. Спечели наградите за най-добър звуков дизайн, най-добра операторска работа и най-добра режисура на Best International Film Festival.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.