С пърформанс Русенската опера ще постави началото на празничните събития по повод на 75-годишнината си.
Той ще бъде представен на 11 ноември тази година пред сградата на културния институт. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
Художниците Михаил и Гергана Лалови откриха в Бургас съвместната си изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.
Това е първата им обща експозиция в крайморския град, която гостува в галерия галерия „Ателие R".
Авторите - баща и дъщеря, представиха творчеството си с живопис, керамика и образи върху кратунки. Експозицията включва 24 картини натюрморт, четири керамични чинии и седем кратунки с различен облик, както и 12 скулптури с образи на животни и ритони.
Картините са дело на Гергана Лалова, а експеримент с керамиката и творчеството върху кратуни прави баща Михаил Лалов.
„Гергана Лалова изпробва абстрактното изкуство, особено жанра натюрморт. Тя е родена за него, и той – за нея. Гери насочи камерата срещу натюрморта, един от позабравените жанрове. Но тя го издигна на едно високо ниво, защото иска да ни каже, че н
Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.
По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.
В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на
На 15 септември ще се състои шестото издание на Uke Fest, съобщават организаторите.
Фестивалът, посветен на укулелето, е под мотото „Още музика, приятелства и добре прекарано време заедно!“.
Програмата включва събитие „Укулеле за деца“, водено от Ани Лилова, което ще запознае най-малките и техните родители с инструмента. То ще се състои на детската музикална площадка в градинката пред Народния театър.
Ще има уъркшоп за начинаещи и за напреднали, подходящ за подрастващи и за възрастни. Той ще бъде воден от Васко Георгиев (Ukulele Cheats) и ще завърши с укулеле караоке и флашмоб.
На свободна сцена всеки желаещ може да изпълни на укулеле своя любима песен или нещо авторско. Фестивалът ще завърши с вечерен концерт, включващ млади изпълнители и групи – Е
Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.
Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива.
Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано.
Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия&ld
На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“.
Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.
Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове.
Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.
Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.
Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на
Събитието ще включва атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта "Травиата", която през ноември 1949 година е първото заглавие от програмата на новосъздадения културен институт.
"Солисти, хористи, музиканти и диригенти на Държавната опера в Русе ще грейнат преобразени в изящни костюми, разкриващи изобилието на богатия гардероб на свидния ни оперен дом. Нека не забравяме, че Русе е един от малкото градове в България, който се радва на свой собствен оперен театър", обясни Димитрова.
Двайсет и осми Фестивал на коледарските групи "Стани, нине, господине" подготвя за 21 декември Община Силистра, съобщиха от администрацията.
В проявата могат да участват обредни групи, които пресъздават ритуала „Посрещане на Коледари у дома” и музикални формации, които ще изпълняват песни с благословии.
Фестивалът ще бъде съпътстван от кулинарна изложба, в която участниците ще представят характерни за Бъдни вечер гозби.
Заявки за участие се подават до 9 декември 2023 г. на е-mail: kultura_ss@abv.bg.
Събитието се провежда всяка година и има за цел да съхрани за поколенията българските фолклорни обичаи, свързани със зимните народни празници, опазване на песенното и танцово изкуства и приобщаване на младите към фолклорното ни наследство.
Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.
Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.
Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.
Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.
Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.
Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft
В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап.
На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз.
На второ място е класирана песента „Вълшебно е моето детство“ – музика, текст и аранжимент Емил Струнджев. На трето място журито класира „Колко е красив светът“ – музика и аранжимент Димитър Гетов, текст на Джина Дундова.
Присъдена бе и награда на Община Плевен, която осигури наградния фонд на конк
Трета самостоятелна изложба на Цвети Александрова ще бъде открита в столичната галерия Vivacom Art Hall.
Експозицията е озаглавена „Феникс“ и може да бъде разгледана от 13 до 27 ноември, съобщават организаторите.
В изложбата авторката представя 37 картини. „За име на третата си самостоятелна изложба избрах „Феникс“, защото вярвам, че за всеки човек има нещо, което му дава сила да преодолее трудностите и изпитанията, пред които е изправен, и да се възроди по-силен и добър!“, казва художничката Цвети Александрова.
„За мен това е изкуството. Рисувам с цялото си сърце и тази изложба се роди от желанието да дам на хората творби, които да ги окрилят да търсят и виждат красивото в себе си и в заобикалящия ни свят. На пръв поглед картините са различни, но дълбоко философски всичките са търсене на спасение от рутината на б
Художникът Еленко Петков представи юбилейна изложба – живопис под надслов „Картини от бъдещето“, посветена на 70 – годишнината си в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград.
Той бе представен от главния библиотекар на културната институция Мила Маринова.
„Изложбата, която откриваме днес, е изповед за несподелените до този момент чувства и видения, които са надграждали пласт върху пласт в творческото съзнание на художника Еленко Петков“, каза Маринова пред приятели и почитатели на културата, словото, картините и художественото изкуство.
„Има художници, които пресъздават това, което виждат, а други това, което знаят или са успели „творчески“ да откраднат. Но има и такива като Еленко Петков, които търсят една друга реалност, за която няма точни форми и думи. Реалност, извадена боле
Тя дибави, че културният институт кани всички, които желаят, да се включат във фотосесията с любимите си оперни артисти и музиканти.