Фестивалът на френския филм (15-30 ноември) почита 150-годишнината от рождението на френския композитор Морис Равел и „Болеро“ – последна негова композиция от 1928 г., представена на 22 ноември същата година в парижката опера „Гарние“ от балерината Ида Рубинщайн, на която е посветена. Това разказват от Френския институт по повод откриването на фестивала, който е в рамките на „Киномания“.
Изложбата „Безкрайна Вагнерова симфония” на художничката Снежана Генeва ще бъде открита утре, 7 октомври, във фоайето на Държавна опера-Стара Загора. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на културната институция.
„Изложбата е феерия от цветове, събрани в динамични композиции, бурни вихрени водовъртежи с огнен нуклеарен център - платна с ярки, чисти тонове, рисувани със замах и опиянение. Нереални светове в космически пейзажи, изчезващи, избухващи като в безкрайна вагнерова симфония. Много хора казват, че картините ми са музикални. Аз обичам да рисувам музиката, любовта и светлината”, посочва авторката.
Снежана Генева е родена в град Батак, член е на дружество на художниците в Пловдив. Има множество награди, сред които златен медал EAST-WEST EURO INTELEKT, специална награда на българска национал
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.
Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа.
„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<
Компанията с български корени Chaos, разработваща софтуер за компютърна визуализация, представи в САЩ най-новата си технология за виртуална филмова продукция Проект "Арена", съобщиха от Chaos.
На 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис беше представен късометражният филм Ray Tracing FTW, в който технологията се прилага за първи път в реална филмова продукция.
Иновацията предлага по-бързо и ефективно заснемане на филмови сцени при виртуална продукция и е алтернатива на съществуващите софтуерни решения, използващи т.нар. растеризация на изображенията, уточниха от компанията.
При виртуалната продукция на филми вместо пред зелен или син екран сцените се заснемат пред LED екран, на който се възпроизвежда обкръжаващата среда. Най-често за фон на действието се използват висококачествени 3D изображения или анимация. Проект "Арена" дава възможност 3D сцени и
Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.
Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон.
Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения
Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.
Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.
Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.
Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.
„На музиката ще бъде оказана чест и чрез великолепния Шарл Азнавур, чиято стогодишнина от рождението отбелязваме тази година с филма „Господин Азнавур“, пресъздаден отчасти от Гран Кор Малад – също музикант“, коментират организаторите. Лентата проследява жизнения път на този син на арменски емигранти, композирал повече от 1200 песни, не само за себе си, но и за други прочути изпълнители като Едит Пиаф, Жулиет Греко и Силви Вартан.
На същата тема е комедията „В музиката“ на Еманюел Куркол, обединяваща дарованието на двама братя, чиито съдби по всичко друго се различават.
„Този истински празник на френското кино ще хвърли светлина върху най-различни кинематографски стилове, включително документалния „Дахомей“ на френско-сенегалската режисьорка Мати Диоп, приканващ към дълбоко преосмисляне на изкуството и колонизацията, във връзка с репатрирането в Бенин на 26 кралски съкровища, съхранявани във Франция. Няма да пропуснем да се преклоним и пред Ален Делон – икона на френското кино, напуснал ни тази година, ретроспективната рубрика на програмата ще представи два филма“, посочват организаторите.
По думите им посолството на Франция и Френският институт предлагат общо 13 филма, което е „нещо като коктейл от образи и музика, емоции и добро настроение, смях и сълзи, но също и въпросителни“.
Инди рок групата "Блосъмс" е начело на британската класация за албуми с продукцията си Gary, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Това е петият студиен албум на бандата от Стокпорт. Продукцията излезе на пазара на 20 септември, като "Блосъмс" стъпват на върха на чарта с четвърти албум. Gary застана на първата позиция още с дебюта си в класацията.
С него групата измести от първата позиция американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август.
Третата позиция в британската класация за албуми е за Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess.
В челната петица място намира шотландският певец и текстописец Том Уокър с продукцията си I Am, която е неговият втори студиен албум. Британецът Джими Екс Екс е пети
Фестивалът „Синелибри“ за пореден път ще гостува във Варна.
Между 17 и 31 октомври зрителите ще имат достъп до отбрани литературни адаптации за голям екран, триумфирали на престижни световни филмови форуми като Кан, Венеция, Торонто, Сан Себастиан, Локарно, съобщават домакините на проявата от Фестивалния комплекс в града.
Програмата ще предложи премиерни заглавия, които се състезават в конкурса за пълнометражен игрален филм на фестивала. Това са съдебната драма „Един обикновен случай“ на Даниел Отьой, „Плуване към дома“ (адаптация по провокативния роман на Дебора Леви), новият филм на Беноа Жако с Шарлот Генсбург и Гийом Кане „Бел“.
Сред гвоздеите в конкурса се нареждат и биографичната драма „Лимонов“ на Кирил Серебренников, създадена по мотиви от книгата на Еманюел Карер, както и екранизацията на знак
Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.
Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.
Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети
Днес Старозагорският куклен театър ще вземе участие в 13-тото издание на Международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, който се провежда в София. Това съобщиха от пресцентъра на културната институция.
Зрителите ще могат да се насладят на авторския спектакъл на Анна-Валерия Гостанян „Парченце от луната“. Гостанян е и режисьор на постановката, сценографията е дело на Наталия Гочева, композитор е Пламен Петков. Участие вземат артистите Биляна Райнова, Любомир Желев и Антония Кундакова/Мария Джойкева-Денева.
Историята, в която се преплитат любовта и приятелството, е част от репертоара на Държавна опера Стара Загора от май м.г.
В „Панаир на куклите” тази година участват 13 чужди трупи от 10 страни, както и 9 български театри и трупи. „В рамките на фестивала с нетърпение очакваме всички почитатели на н
Симфоничен концерт с гостуващи солисти от Япония ще открие официално на 4 октомври новия сезон в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
Диригент на спектакъла ще бъде проф. Деян Павлов. Под неговата палка като солисти ще се изявят пианистите Кийоко Сакаи и Етцуко Оказаки, както и Кожи Оказаки на фагот. Тримата са преподаватели в академията "Мусашино" в Токио.
Програмата, подготвена от проф. Деян Павлов, включва Концерт за пиано и оркестър №1 в до мажор, опус 15 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за фагот и оркестър във фа мажор, опус 75 от Карл Мария фон Вебер и Концерт за пиано и оркестър №1 в ми минор, опус 11 от Фредерик Шопен. Първата творба публиката ще чуе в изпълнение на Кийоко Сакаи, втората - на Кажи Оказаки, а концерта за пиано и оркестър на Шопен ще изпълни Етцуко Оказаки.