Театрални работилници и спектакли предлага програмата на третото издание на „Малък фестивал на куклите“ във Варна на 9 и 10 ноември, съобщи организаторът Дарина Колева. Събитията са във Фестивалния комплекс.
Derida Dance Center обявява отворена покана за артистични резиденции към български хореографи, танцови екипи и компании, които работят на свободна практика, съобщават от културната институция.
Целта ни е да подкрепим български професионални артисти и организации в областта на съвременния танц, като им предоставим условия за създаване на ново представление.
На всеки от селектираните три екипа ще бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 2000 лв., възможност за артистични консултации, безплатен достъп и техническа подкрепа от сцена „Дерида“ за репетиции и премиера.
Критериите, по които ще бъдат селектирани трите екипа, са идея – актуалност и оригиналност, заложени похвати за реализация на творческото намерение и потенциал на творческия екип.
Предложения се приемат до 17 септември.
На актрисата Албена Павлова е поверена главната роля в „Майка Кураж и нейните деца“, чиято премиера е на 9 ноември в Сатиричния театър, съобщават от трупата.
„Дори, когато се занимава със сериозни теми, театърът ни носи развлечение, доставя ни удоволствие. Има низши и висши видове развлечение – театърът обхваща и едните, и другите. Има по-слабо и по-силно удоволствие – последното произтича от голямата драматургия, то е по-богато и с повече последици“, пише Бертолт Брехт, авторът на пиесата.
„Брехт доказва, че и най-драматичният сюжет може да бъде пресъздаден така, че зрителите да се забавляват и едновременно с това активно да разсъждават върху събитията, оживели под прожекторите на сцената“, казва режисьорът Стоян Радев.
„Мъ
Държавна опера-Пловдив открива новия творчески сезон в Световния ден на музиката - 1 октомври, със симфоничен концерт под диригентството на Григор Паликаров.
Това съобщиха от пресцентъра на музикалната институция. Солисти ще бъдат представители на две поколения цигулари - Мичо Димитров и Виктор Тренев.
В програмата са включени произведения от Панчо Владигеров, Георги Златев, Пабло Де Сарасате, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси.
Един от рядко изпълняваните шедьоври на Моцарт- „Милосърдието на Тит“, ще открие оперния сезон на 5 октомври.
Спектакълът, който беше част от програмата на Opera Open 2023 на Античния театър, се пренася премиерно на закрита сцена от водещия режисьор Вера Немирова под палката на Деун Лий, артистичен директор на фестивала Bell’Opera, Италия.
Концертът „Песни на една душа, отлитаща към Рая“, по
Най-голямото богатство за един диригент е, когато успее да мотивира музикантите да дадат всичко възможно от себе си. Това казва диригентката Донка Митева. В последните над 20 години тя работи в Германия, а от 2011 г. е художествен ръководител и диригент на „Колегиум музикум“ (Берлин), който се състои от над 450 певци и инструменталисти.
За първи път, откакто е напуснала страната, тя работи с български колеги – на 8 октомври дирижира Националния филхармоничен хор в зала „България“. Програмата включва творби от Хулио Домингес, Ула Йейло, Джон Огъст Паминтуан, Арво Пярт, Джейк Рунестад, Селга Менце и Морис Дюрюфле. Солисти са Георги Бойкин – орган, Иво Александров – виолончело, Орфей Петров – баритон, и Снежина Куманова – алт. На 14 декември маестрата гостува с своя симф
В Градски исторически музей-Петрич ще бъде представена уникална по рода си изложба под надслов „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“.
Тя ще бъде открита на 11-ти октомври (петък) от 18 часа, съобщи Магдалена Шимова – експерт „Връзки с обществеността“ в Градски исторически музей-Петрич.
Авторите на изложбата са вдъхновени от едноименната книга на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. В нея се разказва за изпитанията, на които са подложени еврейско момиченце и неговото семейство по времето на Втората световна война. Семейството оцелява благодарение на помощта на цяла мрежа от хора.
Експозицията, която представя къщата на еврейското семейство, е подредена в залата за гостуващи изложби и ще остане открита за посетители до 11.02.2025 г.
Изложбата по книгата предлага иновати
Решихме да обогатим програмата с ателиета, за да предложим на варненските деца не само забавление, а и занимания, които насърчават творчеството, развиват въображението и увереността им в собствените възможности, сподели Колева, която е селекционер на фестивала.
Зрителите могат да видят в събота постановката на Бургаския куклен театър „Жабокът цар“, която ще се играе за първи път пред варненска публика, както и спектакълът „Слънчев лъч“ на столичния театър „Да“ по адаптация на Венера Нечкова-Фингарова.
Вторият фестивален ден ще предложи срещи с „Лече-буболече“ на театър „Хамелеон“ от Пловдив, предназначен за деца от 3 до 8 години, и с моноспектакъла на Георги Спасов „Храбрият шивач“ за зрители над 5-годишна възраст.
Работилници ще има и в двата дни на форума. Съботната е наречена „Импровизации“ и в нея децата ще имат възможност да се качат на сцената и да получат актьорски уроци под наставничеството на професионалист, каза Колева.
Двете неделни работилници са за изработване на кукли от естествени горски материали. Те ще бъдат водени от театралите от „Лече-буболече“, които ще разкажат на децата повече за актьорската професия.
„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.
"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.
РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ
Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година
Тази година 40 млади изпълнители участват в младежките сцени на „Банско джаз фестивал“, каза Илиана Щерева-Иванова, която е сред организаторите на фестивала.
Младежите са от музикални училища в цялата страна. Нямаме ограничение нито за възраст, нито за място, стига наистина да се занимават сериозно с музика, каза тя.
Сцените „Млади таланти“ се провеждат за четвърта поредна година в рамките на фестивала. Щерева обясни, че през февруари се обявява селекция и се събират готови проекти на млади хора, които се занимават професионално с музика. Нямаме ограничени за възрастта, всеки, който се чувства млад може да участва в тази селекция, посочи тя.
Комисия, която е съставена от менторите на джаз академията, подбира готови проекти и те получават правото да участват както на младежката сцена в парка всеки ден, така и в младежката „Банско джаз академия“, к
Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“, част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.
В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.
Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол.
Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери
Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.
По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.
В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.