Театрални работилници и спектакли предлага програмата на третото издание на „Малък фестивал на куклите“ във Варна на 9 и 10 ноември, съобщи организаторът Дарина Колева. Събитията са във Фестивалния комплекс.
Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.
Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).
Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи
Националният музей на Финландия планира да върне на Бенин церемониално кралско столче, наречено катакле, съобщи Синхуа, като цитира управата на музея.
Елина Антила, генерален директор на Националния музей, подчерта важността на връщането на този артефакт, като заяви, че то завършва значими усилия за репатриране.
Столчето е част от колекцията на Националния музей от 1939 г. насам. То е служило като церемониален предмет, символизиращ стабилност и власт, отбелязва Синхуа.
"Мелерио" - най-старата бижутерска къща на планетата, излага в Манхатън, Ню Йорк, гривна с богата история, носена от най-известната кралица на Франция Мария-Антоанета, в опит да се утвърди в една от световните столици на лукса, предаде АФП.
Уникалното изделие, съставено от седем антични камеи, монтирани върху гривна с флорални мотиви от гранат и сребро, не е "разкошно дворцово бижу", но е "историческо", казва Лора-Изабел Мелерио, представител на 14-ото поколение на "Мелерио" (Mellerio dits Meller) и президент на френската бижутерска къща, основана през 1613 г.
Мелерио, която е и неин артистичен директор, разказва как далечният й предшественик Жан-Батист Мелерио около 1780 г. - юноша по това време, един ден се появява пред портите на двореца "Версай", за предложи изделията си.
Забелязан от Мария-Антоанета, която има вкус към Античността, Мелери
Художниците Михаил и Гергана Лалови ще гостуват в бургаската галерия „Ателие R” със съвместна изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.
Тя ще бъде открита на 22 август, съобщиха от културното пространство.
Авторите, баща и дъщеря, ще представят творчеството си с живопис и керамика, които определят като „рисуване с цветовете на лятото“.
Изложбата „Зелено, синьо, жълто“ може да бъде разгледана в галерия „Ателие R“ в Бургас до 15 септември.
Припомняме, че миналата година Гергана Лалова представи изложбата си „Летен полъх“ в Бургас. Година по-рано баща Михаил Лалов подреди експозицията с платна „Тя и никоя друга“.
Михаил Лалов е роден на 14 юли 1952 г. в София. Свои работи е излагал на изложби у нас, в Германия, Кипър, Франция, Лондон, Латвия, Люксемб
На 20 септември в галерия „Гъбенски“ на Националния дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ в Трявна предстои откриването на първата постоянна експозиция с част от творбите от колекцията на Международното биенале на стъклото, собственост на Сдружение ART REAL K.L.M., съобщиха от екипа на фонда.
Колекцията на Международното биенале на стъклото (IBG) съдържа около 200 произведения на изкуството от стъкло, дело на художници от цял свят, които са участвали в различни издания на биеналето през годините. Тази сбирка е уникална за България, като представя спектър от стилове, техники и творчески визии.
Изложбата включва селекция от 100 произведения, дарени от автори от 45 държави, които са участвали в изданията на биеналето от 2017 до 2023 г. Всяка творба е част от живата история на този значим международен проект и отразява индивидуалните артист
Решихме да обогатим програмата с ателиета, за да предложим на варненските деца не само забавление, а и занимания, които насърчават творчеството, развиват въображението и увереността им в собствените възможности, сподели Колева, която е селекционер на фестивала.
Зрителите могат да видят в събота постановката на Бургаския куклен театър „Жабокът цар“, която ще се играе за първи път пред варненска публика, както и спектакълът „Слънчев лъч“ на столичния театър „Да“ по адаптация на Венера Нечкова-Фингарова.
Вторият фестивален ден ще предложи срещи с „Лече-буболече“ на театър „Хамелеон“ от Пловдив, предназначен за деца от 3 до 8 години, и с моноспектакъла на Георги Спасов „Храбрият шивач“ за зрители над 5-годишна възраст.
Работилници ще има и в двата дни на форума. Съботната е наречена „Импровизации“ и в нея децата ще имат възможност да се качат на сцената и да получат актьорски уроци под наставничеството на професионалист, каза Колева.
Двете неделни работилници са за изработване на кукли от естествени горски материали. Те ще бъдат водени от театралите от „Лече-буболече“, които ще разкажат на децата повече за актьорската професия.
Образованието е важно за художника и помага за неговото развитие, но той винаги се стреми да бъде спонтанен в творчеството си и да направи нещо различно от другите. Това мнение изрази в интервю Стоимен Стоилов. Той отбелязва своята 80-годишнина с юбилейна изложба в родния си град Варна, която се открива в неделя вечер.
Според него най-трудното нещо и за художници, и за зрители е да си изградят вкус. Той не смята, че трябва да се определят граници за изкуството и всеки може да го осъществява както го разбира, но който не се е образовал достатъчно, а му харесва, трябва да се образова и да види кое е сериозното изкуство. Трябва да има все пак някакви ориентири, посочи още той.
Стоимен Стоилов, който от 1991 г. живее и работи във Виена, призна, че стремежът му е да рисува пълноценно и ако се получи сериозно произведение, се радва то да остане в България. Той пр
Тази година 40 млади изпълнители участват в младежките сцени на „Банско джаз фестивал“, каза Илиана Щерева-Иванова, която е сред организаторите на фестивала.
Младежите са от музикални училища в цялата страна. Нямаме ограничение нито за възраст, нито за място, стига наистина да се занимават сериозно с музика, каза тя.
Сцените „Млади таланти“ се провеждат за четвърта поредна година в рамките на фестивала. Щерева обясни, че през февруари се обявява селекция и се събират готови проекти на млади хора, които се занимават професионално с музика. Нямаме ограничени за възрастта, всеки, който се чувства млад може да участва в тази селекция, посочи тя.
Комисия, която е съставена от менторите на джаз академията, подбира готови проекти и те получават правото да участват както на младежката сцена в парка всеки ден, така и в младежката „Банско джаз академия“, к
Плевенската филхармония ще представи във Варна концерт с авторски творби на Константин Костов и Христо Йоцов на 22 ноември.
Новата българска музика е силен акцент в програмата на културния институт, съобщават оттам.
Публиката ще може да чуе премиерно джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на маестро Борислав Йоцов. Ще прозвучи Концерт за джаз пиано и оркестър от Константин Костов, който ще бъде солист на изпълнението. Михаил Йосифов и Велислав Стоянов ще свирят Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов, а Василена Серафимова и Христо Йоцов ще солират неговия Концерт за маримба, ударни и оркестър „Картини от два свята“.
Концертът за джаз пиано и оркестър на Константин Костов е с изявена мелодична линия, силен груув, фюжън, фънк и бибоп. Първата част Resurrection „говори“ за освобождаването от аг
Режисьорът Ридли Скот представя брутално и кърваво продължение на един от най-големите си успехи - „Гладиатор 2“, почти 25 години след като изведе Ръсел Кроу на арената, като премиерата във Франция ще се състои в сряда, 13 октомври, предаде АФП.
Това завръщане в Древен Рим се случва след като първия филм, спечели пет „Оскар“-а, включително за най-добър филм и най-добър актьор, и се превърна в световен касов хит.
„Ридли винаги е имал желание да продължи тази история“, каза Кони Нилсен, която играе Луцила, майката на главния герой Луций, в интервю за АФП преди парижката премиера на „Гладиатор 2“. „Връзката между Луций и Луцила е в центъра на филма“, добавя актрисата.
Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк
Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.
До края на месеца ще бъдат показани живопис, рисунки, графики и скулптури, които разкриват дълбоката духовна и художествена визия на Цанев.
„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения. Неговото изкуство е пропито с вечни теми, които сливат времето и пространството, оставяйки само духовния път, по който човечеството преминава. Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията“, казва кураторът