Варненският куклен театър постави спектакъл по „Храбрият оловен войник” от Х. Кр. Андерсен. Режисьор е Иван Колев, за когото това е дипломна работа. Историята е разказана от собствениците на магазин за детски играчки в Копенхаген - господин Нилсен, съпругата му Тилда и децата Ханс и Джени. Това е шеста постановка по датския писател на варненска сцена.
Мадона ще отпразнува 66-ия си рожден ден с частна вечерна обиколка на прочутия италиански археологически обект Помпей, предаде Асошиейтед прес, като цитира официални лица.
Префектът на Неапол Микеле ди Бари отрече предположенията на италианските медии, че певицата планира голям рожден ден в древния град, разрушен през 79 г. при изригването на вулкана Везувий. Той обаче потвърди, че Мадона планира частна вечерна обиколка в петък, която ще има чисто културен характер. Певицата е родена на 16 август.
"Тя обича Помпей, обича археологическия парк и няма търпение да дойде", каза той пред репортери във вторник.
В продължение на десетилетия археолози изучават руините на Помпей, като редовно откриват красиво запазени фрески, керамични съдове, а тази седмица и нови човешки останки.
Мадона, чието семейство произхожда от италианския регион Абруцо, е в Ита
Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено към учениците с интереси в областта на фотографията. Събитието е традиционно и е част от програмата на Община Разград по повод отбелязване на 28 януари – Денят на Разград, съобщиха от общинската администрация. Инициативата за фотоконкурса е на Община Разград и Центъра за ученическо техническо и научно творчество.
Право на участие имат ученици от трети до 12 клас, разпределени в четири възрастови групи. Всеки може да участва с до три снимки по обявената тема, като всяка от тях трябва да е авторска и да има заглавие. За участие се приемат само разпечатани във фотостудио на фотохартия или център за дигитални услуги черно-бели и цветни фотографии с формат А4. Фотоколажи не се приемат. Снимките трябв
„Киномания“ представя част от филмите в тазгодишното си 38-о издание, които ще имат прожекции в зала 1 на НДК.
Ден след откриването на фестивала, на 14 ноември, е българската премиера на „Гладиатор 2“ на Ридли Скот. Пол Мескал е в ролята на Луций, племенник на Комод, антагониста от оригиналния филм, изигран от Хоакин Финикс.
В поддържащи роли участват Педро Паскал в ролята на Марк Акаций, римски генерал, тренирал под командването на Максимус; Дензъл Уошингтън в ролята на Макрин, богат властник в Рим, който държи конюшня с гладиатори за спорт и много други.
На 22 ноември е прожекцията на „Берлингуер. Голямата амбиция“ – филмът, който ще открие 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври. Един от най-интересните автори на съвременното италианско кино, Андреа Сегре прена
Популярната тенденция за привличане на туристи в музеите е сценографирането на пространствата, каза Мартина Венкова, проектант на музейни експозиции и участник в конференцията „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", която се състоя днес в рамките на Международното изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново.
Според нея най-важното нещо при оформянето на съвременните музейни експозиции е намирането на добрия баланс между очакванията на посетителите и това, което музеят трябва да разкаже.
Понякога може да се получи противоречие между двете неща, защото музеите могат да бъдат доста консервативни, от друга страна съвременната публика иска да се забавлява, но това не означава музеите да се превръщат в атракциони.
Съвременните технологии, дизайн и експозиционна практика са само част от подходите за подобряване на привлекателността на музеите и
Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, курирана от управителя на Общинския музей на Букурещ Адриан Мажуру, ще бъде открита в петък в Регионалния музей във Варна, предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на букурещкия музей.
Общинският музей на Букурещ организира изложбата както с цел преразглеждане на общото минало, така и с желание да се открият възможни духовни карти, „които ни сближават и ни определят като румънци и българи“, пише Адриан Мажуру в представянето на изложбата.
„Опитваме се да си представим чрез литографиите и акварелите, хромолитографите и съвременните снимки това предмодерно изгнание на българската култура и нация, как тези хора са били задвижени от първите образи на обещаната свобода. Ще се опитаме също да минем по стъпките на
Избрах тази приказка, защото ме е очаровала още в детството ми. От малък обичам този автор, но трябваше да минат години, за да добия самочувствието и увереността да поставя спектакъл по него, тъй като Андерсен не се прави лесно на куклен театър, сподели режисьорът.
Той припомни, че догодина се честват 220 години от рождението и 150 години от кончината на писателя. Затова е искал да доближи своя първи дебютен спектакъл до неговата романтична епоха, в която темата за детството и играчките е водеща. Колев смята, че постановката е за подходяща за всички зрители, а по-възрастните ще усетят нишката на противопоставяне между просвещение и романтизъм, която съществува във времето на Андерсен.
В спектакъла се ползват актьорски кукли. Има и добавени сцени с прожекции (мапинг), които режисьорът е избрал като съвременно изразно средство да присъстват в моментите, които са в света на въображението на героите. По думите му втората седмица от постановъчния процес е преминала като лаборатория в търсене на визуалния език на спектакъла. „Това беше много ценно за нас. То се случва рядко, защото обикновено сроковете за поставяне са по-кратки и няма време за експериментиране“, отбеляза Колев. Преди да учи режисура, той е завършил културология и журналистика и смята, че този опит му помага много в работата в театъра.
Дебютант в спектакъла е и актрисата Антоана Петрова, която вече е част от трупата на Варненския куклен театър. Тя е родом от града, завършила е НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ през миналата година. Каза, че не е усетила трудностите от първата си роля, защото е била приета много топло от колегите си.
Ролята на Храбрия оловен войник изпълнява Теодор Христов. Той смята, че героят му е модел за подражание на съвременните млади хора, защото те много лесно се отказват, когато срещнат трудност, а войникът смело продължава да преследва целта си, макар тя да е често непостижима.
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула.
Показаните снимки са част от най-награждаваните ми фотоси, каза Сърбинска. Тя допълни че скулптурите не са показвани досега пред публика, а акварелите са последната слабост.
„Те са моята почивка, защото скулптурата е трудоемък процес, от нея болят ръцете, болят и очите. На големите празници моята почивка са акварелите. Те са вдъхновени от любимите ми поетични творби“, каза Сърбинска.
Тя уточни, че рисунките не са илюстративни, а по-скоро интуитивни, каквито ги вижда в съзнанието си. За Теодора Сърбинска изкуството е най-вече свобода, щастие и спокойствие, а творческия процес е огромен дар.
Изложбата е със свободен вход и може да се види до 5 октомври.
Изложбата „Ремис“ на Румен Жеков ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6. Експозицията може да бъде разгледана от 30 септември до 19 октомври, съобщават организаторите.
Куратор е Диана Драганова-Щир. Тя представя избрана колекция, която обхваща последните творби на Румен Жеков (1960 – 2022) – „В черно“, както и част от цикъла „Безсъници“. Заедно с неговите платна са изложени и произведения на негови приятели и сподвижници – Кольо Карамфилов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Надя Генова, Николай Бузов и Иван Тотев.
„Сред талантливото и силно поколение съвременни художници, които работят от края на 90-те години на ХХ век до днес, творчеството на Румен Жеков е заело своето подобаващо място. Съосновател и активен участник в плов
Десетки граждани се събраха пред дома на Кирил Маричков, на софийската улица „Марин Дринов“.
В продължение на около час звучаха едни от най-известните песни на напусналия ни в петък музикант, както и от общия му репертоар с „Щурците“.
На живо, без музикален съпровод, хората се върнаха към хитове като „Клетва“ от филма „Вчера“, „Среща“, „Две следи“, „Вкусът на времето“, „Конникът“, „Аз съм просто човек“...
Около входната врата на кооперацията почитателите на Щуреца поставяха цветя и свещички.
Кирил Маричков си отиде в петък вечер, в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където трябваше да има концерт. На 30 октомври роденият в София музикант тря
Уличният художник Банкси представи осмата си поредна творба в Лондон, съобщи Би Би Си. Произведението изобразява носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“.
Графитът е нарисуван в Чарлтън, Югоизточен Лондон, и е потвърден от уличния художник в неговия Инстаграм профил.
Предишната творба на Банкси бе нарисувана на 11 август и изобразява пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. Това е седмото произведение от поредицата на животинска тематика в столицата.
Първото животно от серията се появи миналата седмица и изобразява коза на стена на сграда в близост до моста Кю в Ричмънд, югозападната част на Лондон. На следващия ден бяха нарисувани два слона, които допират хоботите си, на къща в Челси. В сряда бяха представени три
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес.
Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на тайландски, английски, китайски и японски, а музикално видео към нея включва кратки клипове на бебето хипопотам, което подскача, играе с гледача си или е при майка си Джона.
Името Му Денг в буквален превод означава „подскачащо прасенце”. Хипопотамчето джудже се превърна в глобален феномен само месец след като бе представено във Фейсбук от зоологическата градина „Као Као” в южната провинция Чонбури в Тайланд. Му Денг обича да подскача, а нейните игри се превърнаха в сензация в социалните мрежи.
Му Денг е вече на четири месеца. Животното привлече огромно количество посетители в зоопарка, който се намира на около два часа път с кола от столицата Банкок.
По думите на актьорите Евгения Василева и Боян Стоянов работата с младия режисьор Иван Колев е била изключително приятен процес, в който са работили спокойно и леко, а той е демонстрирал подготвеност и ерудиция. Те намират за ювелирна постановката, което по думите им се дължи и на сценографката Христина Младенович - Храстче, композитора Иван Кръстев и мапинга на Тодор Тодоров.
Композиторът Иван Кръстев пише за втори път музика за театър по Андерсен след „Малката русалка“, сподели той и добави, че още от самото начало го е грабнала идеята на режисьора да направи спектакъл за ценители. Сценичната версия на Андерсен не може да е редова, тя трябва да бъде нещо голямо, възвишено и красиво, смята той.
Директорката на театъра Вера Стойкова сподели, че за екипа е чест, когато могат да поканят млад човек, който има нужда от подкрепа, за да поеме по пътя си. „Важно е тези артисти да могат да стъпят на сигурна почва, а нашият театър е един от тези, които могат да си позволят да подкрепят такъв проект“, каза тя и добави, че цветът на изкуството се подсилва от младите, които имат друг прочит и виждане.
Премиерата на „Храбрият оловен войник“ на Варненския куклен театър е днес.