Варненският куклен театър постави спектакъл по „Храбрият оловен войник” от Х. Кр. Андерсен. Режисьор е Иван Колев, за когото това е дипломна работа. Историята е разказана от собствениците на магазин за детски играчки в Копенхаген - господин Нилсен, съпругата му Тилда и децата Ханс и Джени. Това е шеста постановка по датския писател на варненска сцена.
През септември трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч ще изнесе две представления на сцената на Ловешка средновековна крепост. Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч Цветан Тодоров от театъра.
Той уточни, че "Зимните навици на зайците" с Асен Блатечки и Николай Урумов ще се играе на 5 септимври (четвъртък) от 20:00 часа.
Класиката "Българи от старо време", също с участието на Николай Урумов, е на 13 септември.
През този месец театърът включва в репертоара и друго от новите си заглавия - "Дъхът на дявола". Продължават представленията на "Българи от старо време" и "Малката книжарница".
Припомняме, че със средства от капиталова програма на Министерството на културата се извършва ремонт на големия салон на театъра. Предвижда се монтиране на нови седалки, електроакустика, подмяна на подовите настилки, и
Френската продуцентка и изпълнителка на електронна музика с артистичен псевдоним Calling Marian обяви, че американската гимнастичка Симон Байлс е използвала част от нейната музика по време на Олимпийските игри в Париж, предаде АФП.
Мариан Делорм, както е истинското име на изпълнителката, признава, че не се интересува от спорт и почти не следи игрите. Според нейните думи тя е била информирана за случилото се от фен чрез Инстаграм.
„Когато се върнах от почивка, открих съобщение, което гласеше: „Имам чувството, че чувам твоята музиката тук“. Видях видеото и се оказа, че за съчетанието на Симон Байлс има компилация от няколко музикални парчета, които включваха и някои от моите песни“, каза тя пред АФП.
„Това е пълна изненада, защото не съм получавала никакво искане за разрешение“, допълни парижанката. „Това, което ме интересува, е да разбера повече
В Историческия музей в Карлово се открива изложбата „Евлогий и Христо Георгиеви – големите дарители на България“, която е организирана съвместно с община Карлово, по повод 205 години от рождението на Евлогий Георгиев и 200 години от рождението на брат му Христо Георгиев.
Това съобщи д-р Мария Деянова – директор на музея.
Изложбата е осъществена с финансовата подкрепа на Министерството на културата, като част от музейната експозиция по проект на Историческия музей, реализиран тази година. В 10 пана, разположени в банери експозицията представя основни моменти от живота, стопанската, обществената и благотворителната им дейност. Акцент в изложбата е дарителството на братя Георгиеви за родното Карлово, поясни Деянова.
Живели десетилетия в чужбина, най-богатите българи в онази епоха никога не престават да милеят за своя роден
Изложбата „Няма само един път“, представяща фрагмент от колекция „Илиян Дончев“, може да бъде разгледана в централната сграда на Художествената галерия в Казанлък. Това е втората експозиция от платформата на културния институт „Търсачите“, в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции. В настоящата изложба, която ще остане в галерията до 13 ноември, са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други.
Програмата „Търсачите“ се опитва да изгради мостове между света на изкуството и държавните институции с онези хора, без които светът на изкуството е немислим, а именно колекционерите, каза по време на откриването директорът на галерията и уредник на изложбата д-р Пламен Петров. Той посочи, че колекционирането на изкуство е особен вид заним
Британският музей ще получи дарение - китайска керамика на стойност 1 млрд. британски лири (1,27 млрд. щатски долара), предаде ДПА. Фондация „Пърсивал Дейвид“ ще предостави 1700 експоната на лондонския музей. Стойността на предметите е най-високата, дарявана някога на музей във Великобритания.
Британският бизнесмен Пърсивал Дейвид (1892-1964) е колекционирал предмети от Европа, Япония, Хонконг и Китай.
Колекцията е дадена назаем на музея през 2009 г. в специално проектираната двуезична стая, с онлайн каталог, достъпен за гледане по целия свят, тъй като Дейвид е искал личната му колекция да се използва за информиране и вдъхновяване на хората.
„Благодарен съм за щедростта на фондация „Пърсивал Дейвид“, които повериха за постоянно своята несравнима частна колекция на Британския музей“, каза директорът на Британския музей д
Избрах тази приказка, защото ме е очаровала още в детството ми. От малък обичам този автор, но трябваше да минат години, за да добия самочувствието и увереността да поставя спектакъл по него, тъй като Андерсен не се прави лесно на куклен театър, сподели режисьорът.
Той припомни, че догодина се честват 220 години от рождението и 150 години от кончината на писателя. Затова е искал да доближи своя първи дебютен спектакъл до неговата романтична епоха, в която темата за детството и играчките е водеща. Колев смята, че постановката е за подходяща за всички зрители, а по-възрастните ще усетят нишката на противопоставяне между просвещение и романтизъм, която съществува във времето на Андерсен.
В спектакъла се ползват актьорски кукли. Има и добавени сцени с прожекции (мапинг), които режисьорът е избрал като съвременно изразно средство да присъстват в моментите, които са в света на въображението на героите. По думите му втората седмица от постановъчния процес е преминала като лаборатория в търсене на визуалния език на спектакъла. „Това беше много ценно за нас. То се случва рядко, защото обикновено сроковете за поставяне са по-кратки и няма време за експериментиране“, отбеляза Колев. Преди да учи режисура, той е завършил културология и журналистика и смята, че този опит му помага много в работата в театъра.
Дебютант в спектакъла е и актрисата Антоана Петрова, която вече е част от трупата на Варненския куклен театър. Тя е родом от града, завършила е НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ през миналата година. Каза, че не е усетила трудностите от първата си роля, защото е била приета много топло от колегите си.
Ролята на Храбрия оловен войник изпълнява Теодор Христов. Той смята, че героят му е модел за подражание на съвременните млади хора, защото те много лесно се отказват, когато срещнат трудност, а войникът смело продължава да преследва целта си, макар тя да е често непостижима.
Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.
Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.
„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.
Пешеходни зони ще
Звездите на кънтри музиката Люк Кумс и Ерик Чърч планират да изнесат благотворителен концерт в Шарлът, щата Северна Каролина, като приходите ще отидат за пострадалите от урагана "Хелийн", предаде ЮПИ.
"Казах ви, че съм планирал нещо голямо за Каролина. Един от начините, по които ще помогнем, е благотворителен концерт на стадион "Банк ъф Америка" на 26 октомври! Този концерт изискваше толкова много планиране, работа и координация от толкова много хора", написа Кумс в социалните мрежи.
Той изрази благодарност към всички, които да помогнали за реализацията на концерта. Люк Кумс обяви, че 100 процента от приходите от закупените билети ще отидат направо при най-нуждаещите се хора.
В концерта ще вземат участие също Били Стрингс и Джеймс Тейлър.
"Това е моят дом. Той е във всяка фибра на моята същност. Членовете на нашите семейства, приятели, съседи и об
Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой
"Оейзис" истерия завладя света, след като братята Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че се събират за серия от концерти през 2025 г.
Двамата отново ще имат съвместни сценични изяви след сериозния разрив, довел и до разпадането на британската група през 2009 г. Тогава, малко преди концерт в Париж, китаристът и основен автор на песни Ноел обяви, че не може повече да работи с брат си. Шоуто не се състоя, а от "Оейзис" обявиха, че спират да съществуват.
Почитателите на музиката на братята Галахър от доста време се надяват, че групата, сформирана първоначално през 1991 г., ще се събере отново, особено след като в последните години има индикации, че отношенията между Лиъм и Ноел се затоплят.
На 27 август т.г., точно в 8 часа сутринта британско време, беше съобщено, че те ще се качат заедно на сцената през лятото догодина за първи път от 16 години, като засега са п
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утвърди като културна сила? Отговор на въпроса предлага Франс прес:
Зараждането на Корейската вълна (Халю)
От края на 90-те години на миналия век корейските филми и кей-поп звездите набират популярност в съседни азиатски държави като Япония и Китай. Това бележи зараждането на Халю или Корейската вълна - разпространението на южнокорейската култура извън пределите на страната. През 2012 г. тя завладя западните страни с "набиващия се в главата" хит Gangnam Style на рапъра Сай.
През следващото десетилетие детската "вайръл" песничка Babyshark счупи рекордите по гледаемост в Ютюб, суперзвездите на кей-попа Би Ти Ес оглавиха класациите по света, филмът "Паразит" на Пон Дж
По думите на актьорите Евгения Василева и Боян Стоянов работата с младия режисьор Иван Колев е била изключително приятен процес, в който са работили спокойно и леко, а той е демонстрирал подготвеност и ерудиция. Те намират за ювелирна постановката, което по думите им се дължи и на сценографката Христина Младенович - Храстче, композитора Иван Кръстев и мапинга на Тодор Тодоров.
Композиторът Иван Кръстев пише за втори път музика за театър по Андерсен след „Малката русалка“, сподели той и добави, че още от самото начало го е грабнала идеята на режисьора да направи спектакъл за ценители. Сценичната версия на Андерсен не може да е редова, тя трябва да бъде нещо голямо, възвишено и красиво, смята той.
Директорката на театъра Вера Стойкова сподели, че за екипа е чест, когато могат да поканят млад човек, който има нужда от подкрепа, за да поеме по пътя си. „Важно е тези артисти да могат да стъпят на сигурна почва, а нашият театър е един от тези, които могат да си позволят да подкрепят такъв проект“, каза тя и добави, че цветът на изкуството се подсилва от младите, които имат друг прочит и виждане.
Премиерата на „Храбрият оловен войник“ на Варненския куклен театър е днес.