Арт център „Вихрони” подготвя мащабна самостоятелна изложба на проф. Вихрони Попнеделев в галерийното си пространство в с. Долно Камарци, съобщи управителят на центъра Ева Попнеделева, дъщеря на художника.
Изложбата „Ремис“ на Румен Жеков ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6. Експозицията може да бъде разгледана от 30 септември до 19 октомври, съобщават организаторите.
Куратор е Диана Драганова-Щир. Тя представя избрана колекция, която обхваща последните творби на Румен Жеков (1960 – 2022) – „В черно“, както и част от цикъла „Безсъници“. Заедно с неговите платна са изложени и произведения на негови приятели и сподвижници – Кольо Карамфилов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Надя Генова, Николай Бузов и Иван Тотев.
„Сред талантливото и силно поколение съвременни художници, които работят от края на 90-те години на ХХ век до днес, творчеството на Румен Жеков е заело своето подобаващо място. Съосновател и активен участник в плов
Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.
Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам.
“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.
Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.
“През 2023 търговията
В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина.
Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия.
Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani)
Сингълът Love Somebody на Морган Уолън зае първо място в класацията Хот 100 на "Билборд", съобщи сайтът на изданието.
Песента, която излезе на 18 октомври, е третата, с която изпълнителят оглавява класацията.
Уолън обяви песента през месец май в ТикТок и я изпълняваше на концертите си в Европа от турнето One Night at a Time.
Шабузи отстъпи на втора позиция с A Bar Song след 15 седмици на върха на чарта.
Били Айлиш слиза от второ на трето място с Birds of a Feather.
Песента Espresso на Сабрина Карпентър, която миналата седмица заемаше трета позиция в класацията, слиза на пето място, а другото парче на певицата Taste отива на девета от осма позиция.
На четвърто място е Die With a Smile на Лейди Гага и Бруно Марс, който е и на осма позиция в чарта с APT.
Пост Малоун в сътрудничество с Морган Уолън слизат от пето на шесто място с I H
Винилна изложба „Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач“ в Сливен представя началото на текстилната индустрия в страната, съобщиха от пресцентъра на общината, които са организатори на изложбата заедно с Националният музей на текстилната индустрия.
Експозицията е разположена на площад „Цар Освободител“ в центъра на града и може да бъде видяна до края на месец октомври.
Постерите представят историческите факти от живота и дейността на Добри Желязков в контекста на социално-икономическите условия и технологичното равнище на текстилното производство през първата половина на ХIХ-и век.
Българската индустриализация започва със създадената от Добри Желязков първа работилница, а малко по-късно - и първа фабрика за текстил на Балканите. Двете стопански инициативи на Добри Желязков – от 1834-а и 1836-1837 година о
Изложбата ще бъде открита тази събота, 9-и ноември 2024 г., и ще продължи до 1-ви декември.
В изложбата са представени 54 платна маслена живопис, 23 рисунки с туш и осем акварела, всичките на тема голо тяло. Творбите са от различни творчески периоди на професора, а форматите варират от А4 до А0.
„В последните години повечето мои колеги работят в областта на абстрактния експресионизъм. Преди десетина години аз също се интересувах от тази тема, но мисля, че сега е дошло времето да се обърнем към истинския живот. Удоволствие е да имаш такова изложбено пространство – на всеки етаж изложба и изцяло от теб да зависи подбора на експозиции. Чувствам се у дома си. Пространството е в стилистиката ми. Показвам много картини - да има за всички!?”, каза проф. Вихрони Попнеделев по повод предстоящата изложба.
Арт център „Вихрони” е създаден през 1998 г. в с. Долно Камарци, община Горна Малина от професор Вихрони Попнеделев и съпругата му професор Аделина Попнеделева. И двамата са дългогодишни преподаватели в катедра "Текстил" към Националната художествена академия, София. Центърът е известен с образователните си курсове по живопис, керамика, текстил и с популяризиране на традиционните български занаяти. Работи с деца от училища и детски градини, организира артработилници и летни академии по изкуство, национални изложби и конкурси.
През 2015 г. проф. Вихрони Попнеделев закупува изоставената и разрушаваща се сграда на училищния стол в селото. След продължителна реконструкция по проект на дъщерята на Вихрони и Аделина Попнеделеви – арх. Ева Попнеделева, в периода 2020-2022 година сградата е трансформирана в галерия към Арт център „Вихрони“. Проектът е забелязан и публикуван в престижната платформа за съвременна архитектура Arch Daily, показва справка на отдел „Справочна“ на .
В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе открита 47-ма изложба на местни художници, традиционна за септемврийските празници на града „Свищовски лозници“. Тази година в експозицията участват 26 автори, като са подредени повече от 50 творби. Произведенията са събрани в каталог – специално издание, който бе раздаден на посетителите на изложбата.
Директорът на галерията Таня Ликова представи авторите, сред които са Александър Божинов, Николай Павлович, Николай Гърков, Пламен Терзиев и други. Тя припомни, че през месец април Свищов загуби твореца Ангел Ботев, който в младежките си години активно се включва в обществения и културен живот на града. Той е инициатор и художествен оформител в продължение на години на празника „На гроздобер в Свищов“, който продължава и до днес под надслов „Свищовски лозници“. Ботев е удо
На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“.
В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини.
Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н
Конфискувани препарирани животни от мъж от Разград са предадени на музея в Русе, съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе. Иззетите в полза на държавата над 30 броя препарирани екземпляри или части от тях са предадени на Регионалния исторически музей в Русе за препариране или попълване на музейната сбирка.
С това приключва случаят, който датира от 2021 г., когато бяха установени участници в нерегламентиран лов на територията на резервата "Воден". При извършен обиск от страна на служители на Областната дирекция на МВР в Разград са конфискувани в полза на държавата установените защитени птици и бозайници – мъртви и препарирани. Сред тях преобладават ловни и пойни видове птици, видри, дива котка, дива коза, ловни трофеи и др. От страна на Районна прокуратура – Разград срещу лицето са предприети процесуално-след
След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП.
След силния дебют с приходи от 110 милиона долара в домашния боксофис, дългоочакваното продължение на филма "Бийтълджус" от 1998 г. отново е на първо място, след като през втория си уикенд по кината в САЩ и Канада реализира постъпления в размер на 51,6 милиона долара.
Общите глобални приходи от филма, чийто актьорски състав включва Майкъл Кийтън, Уинона Райдър, Катрин О`Хара, Моника Белучи, Джена Ортега, Уилям Дефо, Джъстин Теру и други, възлизат на 264,3 милиона долара.
На второ в северноамериканския боксофис с 11,5 милиона долара е хорърът "Мълчанието е злото" с Джеймс Макавой и Макензи Дейвис.
Следва "Дедпул & Върколака" с 5,2 милиона
Италианският тенор Андреа Бочели ще изнесе концерт в румънския град Орадя на 17 ноември. Събитието е организирано от кметството на Орадя и Асоциацията за насърчаване на туризма в Орадя и региона (Visit Oradea).
“Концертът ще включва впечатляващ списък от песни, подчертаващи невероятния диапазон и емоционална дълбочина на артиста и е част от проекта за отбелязване на 30 години от музикалната му кариера. Фактът, че успяхме да убедим изпълнител от световна величина като него да изнесе концерт в Орадя, значително ще допринесе за увеличаване на известността на града като дестинация за събития и културни градски почивки, като по този начин ще насърчи местния туризъм“, споделят организаторите.
5000 билета бяха пуснати в продажба онлайн на iabilet.com в сряда (31 юли). Цените варират от 265 леи (106 лв.) до 1590 леи (636 лв.).
Това ще е третото посещение в Румъния на
Вихрони Попнеделев е роден на 1 март 1953 г. в Пловдив. През 1972 г. завършва с отличие първия випуск на Художествената гимназия в Казанлък, а през 1979 г. – специалност "Живопис" в Националната художествена академия. През 1995 г. става доцент, а през 2001 г. - професор по живопис в Националната художествена академия. Специализира в Cite des Arts (Париж) през 1995 и през 2010 г. Бил е преподавател в катедра "Текстил - изкуство и дизайн" на Националната художествена академия. Участва заедно с Андрей Даниел, Божидар Бояджиев, Недко Солаков и Филип Зидаров в неформалната група „Градът”, създадена през 1985 г.
Вихрони Попнеделев има над 50 самостоятелни изложби в страната и в чужбина – в Австрия, Полша, Чехия, Словакия, Унгария. Участвал е в повече от 70 групови изложби в страната и в чужбина - във Франция, Великобритания, Германия, Китай, Австрия, Италия, Испания, Израел, Швейцария, Финландия и др. Негови творби са част от постоянната колекция на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, колекцията на Хуго Вутен в Белгия и много други частни колекции в страната и чужбина.
Носител е на награда за живопис на Министерството на културата (1981 г.), два пъти на Националната награда за живопис "Захари Зограф" (през 1982 г. и 2020 г.). Два пъти е удостоен с наградата "Златно перо" на "Класик ФМ радио" и галерия "Макта" за принос към българската култура и изкуство – през 2002 и 2013 година, става известно още от информацията на отдел „Справочна”.