Изложба, посветена на 120-та годишнина на художника Бочо Донев, се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 14 ноември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Мария Бакалова излезе с официална позиция по повод интервю в The Guardian, съобщават от българския екип на актрисатга.
Заглавието, което се появи в британската медия по повод на интервю, дадено от Бакалова, която играе ролята на Ивана Тръмп във филма „Стажантът“, е плод на въображението на журналиста Емин Санер и не отговарят на истината, се казва в позицията.
Екипът на Бакалова е предоставил запис на интервюто, от който става ясно, че тези думи са изречени за Рой Маркъс Кон, адвокат на Доналд Тръмп от времената, които лентата проследява. След направеното опровержение, от The Guardian са променили заглавието, а същото са направили и всички други медии на Острова.
Реалните думи на Мария Бакалова относно Тръмп и предстоящия филм са: „
В Драматично-куклен театър (ДКТ) „Иван Радоев“ – Плевен започнаха репетициите на комедията „Паника“ от Робин Хоудън. Това съобщават от културния институт на своята официална страница във фейсбук.
Режисьор е Анастас Попдимитров, сценографията и костюмите са поверени на Мария Диманова, преводът на пиесата е на Виктория Колева.
В ролите почитателите на театралното изкуство в Плевен ще видят Аня Пенчева, Веселин Плачков, Виктория Колева, Васил Витанов, Георги Ангелов и Михаил Лудин.
Комедията „Паника“, с оригиналното заглавие „Любовници в излишък“, е написана в началото на 90-те години на миналия век. За първи път ще бъде поставена в България на сцената на Плевенския театър. Това е типична ситуационна комедия, изпълнена с бляскав хумор, жизненост и множество пикантни перипетии около две традиционни английски сем
Ако не пея, съм никой. Операта е между публиката и артиста. Нашата връзка е Бога, казва Камен Чанев.
Днес се навършват 60 години от рождението на именития оперен певeц.
Той е роден на 27 август 1964 г. в Сливен, където завършва гимназията с преподаване на западни езици „Захари Стоянов“.
Още преди да тръгне на училище, Камен започва да пее в детския хор „Дружна песен“ – Сливен, под ръководството на Методи Григоров. След 7-и клас пее в смесения хор „Добри Чинтулов“. В последния клас на гимназията започва да ходи на уроци при проф. Сима Иванова. Всяка събота и неделя пътува с кола от Сливен до София за тези уроци. След това пее в ансамбъла на Строителните войски при Валентин Бобевски.
Камен Чанев учи в Националната музикална академия &b
Дипломати от посолството на Република Казахстан откриха тематична фотоизложба, посветена на Международния ден за действия срещу ядрените опити и закриването на Семипалатинския ядрен изпитателен полигон.
Откриването се състоя днес в Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, като на него присъстваха почетният консул на Република Казахстан инж. Пламен Панчев, заместник-посланикът на Казахстан Руслан Амангелдин, областният управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева, зам.-областен управител Нурджан Караджова, зам.-кметът по култура Пламен Панов и зам.-председател на общинския парламент - Стефан Послийски.
"Събрали сме се по един изключително важен повод, свързан с не особено спокойното и мирно време, в което живеем днес. Библиотеката като едно обществено пространство, достъпно за гражданите на Пловдив, е място, където подобни теми би трябвало да присъстват непрекъснато
Няма да правим тъжен концерт, и той няма да е посветен на това, че Кирчо го няма, а на това, което той ни остави. Това каза Иван Лечев в началото на вечерта, с която „Фондацията“ почете своя приятел и колега Кирил Маричков (1944-2024).
В продължение на близо два часа, звучаха двадесет от най-известните и обичани песни на „Щурците“. Публиката, изпълнила до краен предел зала 1 на НДК, изпращаше с продължителни аплодисменти всяко изпълнение. Във втората половина на концерта всички бяха на крака, пееха и танцуваха, .
„Изкуството има едно свойство, и то е да възпитава добър вкус. „Щурците“ възпитаха поколения българи със страхотна българска музика и страхотни български текстове“, каза Венко Поромански. „Ще представим песни, к
Бочо Донев е основоположник на троянската живописна традиция, посочи тя. Над 90 негови творби се съхраняват във фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Част от творбите, включени в изложбата, ще бъдат показани за пръв път, уточняват организаторите от музея. Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян и Средно училище „Св. Климент Охридски“ в града също ще предоставят платна за експозицията.
На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чийто ръкопис дълги години се съхранява в архива на Музея на занаятите.
Като творец Донев рисува предимно пейзажи, битови композиции, портрети. Изявява се и в редица приложни жанрове: текстил, пирография, металообработване, керамика. Създава десетки стругарски форми, дребно мебелни изделия, кутии и украси. Бочо Донев участва заедно с Петко Съйчевски, Иван Пеевски, Ганко Цанов и други професионалисти в изграждането на музейната експозиция в Троян.
Бочо Донев урежда 16 самостоятелни изложби в София, Русе, Плевен, Ловеч, Свищов, Троян. Участва в над 30 окръжни, околийски и групови изложби в Плевен, Ловеч и Троян.
С изложба в Плевен отбелязват 100 години от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Регионалният исторически музей (РИМ) представя албум-каталог и съпътстваща изложба „Катя Попова – позната и непозната, обичана и всепризната“.
Музеят избра да акцентира в Деня на народните будители чрез представяне на един от най-видните таланти в оперното изкуство, изпълнител от световна величина, каза ръководителят на отдел „Нова и най-нова история" на музея Десислава Близнашка.
Изложбата е изключително интересна и емблематична за града ни, защото за първи път пред плевенчани и гости в пълната си светлина се представя дарение, направено от семейство Попови след кончината на тяхната дъщеря, каза още Близнашка.
Показани са снимки, вещи и документи, които пресъздават личния и творчески път на певицата, наречена „Плевенския славей”.&n
Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, съобщават организаторите.
По думите на екипа това и „забележителна експозиция живопис на знаковия пловдивски художник Иван Шишков (Shisho), събрала в себе си пъстротата и магията на лятото“.
„Най-голямата загадка за мнозина от почитателите на художника Иван Шишков – Шишо е откъде идва привлекателната прелест на картините му... За част от разбирачите това е магията на техния колорит, за други познавачи на натуралната психология – тайната е в екологичната енергия на автора. Трети твърдят, че дискретното им обаяние се дължи на свободната игра между пространствата, които обитава душата му“, казва Румен Леонидов. По думите му и в трите мне
Попово е домакин на Националния фестивал на песента и словото под надслов „Българийо, Родино моя“.
Организатори на двудневния форум са Община Попово, Дом на културата „Димо Коларов“, Народно читалище „Съзнание – 1907“ и Сдружение за фолклор „Цветница“.
Идеята на фестивала е да се отдаде дължимото уважение на родната страна.
С художествено слово и песенни изпълнения от сцената се изявяват индивидуални изпълнители и групи от различни населени места в общините Сунгурларе, Бургас, Горна Оряховица, Велико Търново, Бяла, Шумен, Вълчи дол, Варна, както и от града-домакин Попово.
Фестивалът има конкурсен характер. Председател на журито е именитият диригент д-р Ваня Монева, а членовете са културологът и основател на фестивала Петя Габровска и актьорът Петър Петров.
В приветствието си към участници и г
Форматът филмови прожекции със заглавие „Нощно кино“ ще има нов сезон във Варна, съобщават организаторите от „Артин вижън“. Той поставя акцент върху художествени заглавия извън стандартното разпространение, предлагайки различно преживяване за ценителите на седмото изкуство.
Стартът на новия сезон ще бъде на 22 ноември във Фестивалния комплекс в града със специална прожекция, посветена на 95-годишнината от рождението на писателя Йордан Радичков. Ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови разкази или оригинални сценарии, сътворени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино.
Програмата включва някои от по-рядко показваните екранни творби по Радичков като „Опашката“ (1963) на режисьора Доньо Донев, „Ако цветовете бяха сиви“ (1969) на Роман Мейцов, „Хляб“ (1972) на Наум Шопо
Британската поп звезда Ед Шийрън изнесе концерт снощи в Загреб през 70 000 свои почитатели, съобщи хърватската новинарска агенция ХИНА.
Концертът в хърватската столица е част от турнето му „+ - = ÷ x“ Mathematics в Европа.
Това е най-големият концерт на международна звезда в Загреб от лятото на 2009 година, когато в хърватската столица ирландската рок група Ю2 изнесе два концерта.
Концертът на Ед Шийрън в София е на 31 август.