NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Постоянна експозиция с картини на художника Добри Добрев бе осъвременена
4468
Калейдоскоп

Постоянна експозиция с картини на художника Добри Добрев бе осъвременена

Постоянна експозиция с картини на сливенския художник Добри Добрев бе осъвременена, съгласно съвременните стандарти в сферата на музейното дело, съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен. Галерията притежава голяма сбирка от произведения, дело на сливенския художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973). В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на миналия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминъци, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода. През 70-те години на миналия век описаните творби са организирани в постоянна изложба – „Старият Сливен“, позиционирана в къща „Миркович“, обект на Художествена галерия „Димитър Добрович“ в града

| 07 Ноември 2024, 10:00 ч.
Постоянна експозиция с картини на художника Добри Добрев бе осъвременена
Постоянна експозиция с картини на художника Добри Добрев бе осъвременена
Снимка © Художествена галерия "Д.Добрович" в Сливен

Постоянна експозиция с картини на сливенския художник Добри Добрев бе осъвременена, съгласно съвременните стандарти в сферата на музейното дело, съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.

Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.

През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка. 

Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети. 

Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.

„Прозирам“ е заглавието на фотографската изложба, която Йохана Траянова подготвя.

Тя ще бъде представена от 8 до 22 ноември в столичната галерия „Харта“, съобщават организаторите.

По думите на екипа „Прозирам“ е изследване на лесбийската идентичност в съвременна България, където границите на видимостта постоянно се договарят. „Подходът на Йохана Траянова към портретирането е дълбоко преплетен с природата“, отбелязват те.

„Чрез интимни разговори за идентичността, страстите и чувства към живота, аз, като артист, трансформирах историите на седемте портретирани лесбийки във визуални разкази, използвайки природата като метафора, за техните битки, мечти, страхове, възгледи към света. Природните кадри целят да пресъздадат вътрешните светове на тези хора, уловени чрез формите, силуетите и променящите се състояния на

Музикантите Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров – Никеца ще представят на бургаска сцена хитовата рок опера „Исус Христос Суперзвезда“ под режисурата на Веселка Кунчева, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.

Публиката ще може да ги види на 17 септември на сцената на Летния театър в крайморския град.

Рок спектакълът е по музика на британския композитор сър Андрю Лойд Уебър и текст на английския писател Тим Райс. В мюзикъла участват солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера – Пловдив под палката на диригента Константин Добройков. Рок операта се изпълнява на английски език с български субтитри.

В образа на Исус се въплъщава Николай Воденичаров-Никеца, ролята на Юда Искариотски се изпълнява от Владимир Михайлов, а библейската героиня Мария Магдалена в спектакъла е Керана. Участие в постановката ще вземат още фронтменът

Актрисата Ейми Адамс казва, че създаването на последния филм, в който участва, е било освобождаващо преживяване за нея, предаде Ройтерс.

Филмът Nightbitch („Нощна кучка“) е комедийна драма за майчинството, връзките и идентичността. Продукцията е адаптация по едноименния бестселър на Рейчъл Йодер. Адамс играе художничка, която се отказва от кариерата си, за да остане вкъщи с 2-годишния си син.

Изолирана в предградията и опитваща се да се свърже с новата си идентичност, героинята на Адамс започва да забелязва физически промени в себе си. Един ден пухкави косми покриват части от тялото , а друг ден забелязва два реда зърна на корема си. Зъбите се усещат по-остри, обонянието е засилено и тя не може да устои на желанието да се присъедини към кварталните кучета на нощни разходки.

„Това е много физическа роля“, каза Адамс на пр

На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър.

Откриването е с концерт на квартет Quarto и арфистката Деница Димитрова. Те ще представят произведения за струни и арфа – от Алфонс Хаселманс, Марсел Турние, Воън Уилямс, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси. Ще има световната премиера на специално написаното за състава произведение – Las Puertas del Sueño от композитора Георги Арнаудов.

На 9 октомври гостува квартет „Мартину“ от Чехия с изцяло чешка програма и музика на Дворжак, Яначек, Сметана.

На 17 октомври музиканти от Нов симфоничен оркестър ще представят емблематични камерни творби от световната класика.

Галерията притежава голяма сбирка от произведения, дело на сливенския художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973).

В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на миналия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминъци, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.

През 70-те години на миналия век описаните творби са организирани в постоянна изложба – „Старият Сливен“, позиционирана в къща „Миркович“, обект на Художествена галерия „Димитър Добрович“ в града. През 2024 година тази постоянна експозиция бе осъвременена.

Проектът за нейното цялостно обновяване бе фокусиран върху представянето на тази живописна сбирка по атрактивен, интригуващ и разбираем за различни типове публики начин. За постигането на тази цел бяха осъществени промени в селекцията от произведения, създадени информационни и рекламни материали, както и тематична сувенирна линия.

Обновената експозиция дава възможност за по-задълбочено запознаване с творчеството на един от най-значимите сливенски художници и миналото на Сливен, чрез обособяването на творбите в пет експозиционни раздела с различни теми, поставянето на акценти върху част от тях (допълнителна текстова, визуална или аудио-визуална информация, разкриваща любопитни факти) и включването на предмети, несвойствени за експозиционните пространства в родните галерии, но отразяващи аспекти от миналото на града – битови предмети и занаятчийски пособия.

Наградите на MTV са в очакване на триумф за Тейлър Суифт, съобщи Асошиейтед прес. Има вероятност поп певицата да стане най-титулуваният изпълнител в историята на отличията.

Наградите ще бъдат връчени в сряда вечерта. 

Суифт води по брой номинации - цели 12, сред които за видеоклипа на песента Fortnight. Пост Малоун, който участва в записа на песента, я следва с 11 номинации. 

Не е ясно дали Тейлър Суифт ще присъства на церемонията. Ако се появи, победата й ще даде още повече гласност за подкрепата за Камала Харис в кандидатпрезидентската кампания. Във вторник вечер певицата обяви подкрепата си за Харис минути след края на дебата с Доналд Тръмп. 

През миналата година Суифт спечели девет награди на MTV, достигайки до впечатляващите 23. Този брой я нарежда след Бионсе, която е носител на общо 30 награди. След Суифт е Мадона с 20 отличия. Лей

Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.

Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала. 

Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с

Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги  е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.

Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.

"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото

Едгар Барера - продуцент и автор на песни, известен с работата си с изпълнители като Мадона, Карол Джи, Песо Плума, Шакира, "Групо Фронтера" и други, за втора поредна година води по номинации за наградите "Грами" за латино музика, предаде Асошиейтед прес.

Тази година Барера ще се съревновава за девет отличия, след като миналата година получи 13 номинации и спечели три награди.

Номинациите на Едгар Барера са за продуцент, автор на песни, запис и албум на годината. Той е номиниран и два пъти в категорията за най-добра регионална мексиканска песен и три пъти в категорията за песен на годината за работата си по Entre Parentesis на Шакира и "Групо Фронтера", Mi Ex Tenia Razon на Карол Джи и Segun Quien на Малума и Карин Леон. 

Освен трите номинации на Барера, сред останалите номинирани за песен на годината са Derrumbe на Хорхе Дрекслер, A Fuego Lento на Дайме А

Снежана Симеонова бе удостоена с Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров.

За четвърта поредна година Кюстендил бе домакин на тържествената церемония по връчване на Националната награда за скулптура "Акад. Иван Лазаров".

По традиция събитието е съпътствано с откриване на изложба на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов. За носители на наградата през 2024 год. бяха номинирани Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, които бяха представени с основните им постижения.

По думите на организаторите за втори път в историята на Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров наградата се печели от жена. Статуетката бе връчена на Снежана Симеонова от кмета на община Кюстендил Огнян Атанасов.

Симеонова отбеляза, че за нея е изключителна чест да спечели наградата при така

За пръв път посетителите в къща „Миркович“ ще имат възможността да „надникнат“ в ковчежето със спомени на семейство Добреви, пазещо любопитни истории, свързани с автора и неговото творчество – включени като допълнителна любопитна информация към част от творбите.

Проектът е реализиран с помощта на специалисти от Регионален исторически музей (РИМ) „Д-р Симеон Табаков“ – Сливен – партньор на културната институция по проекта, както и експерти в сферата на музейното дело – Димитър Василев, етнолог и културолог от Националния исторически музей и д-р Ралица Кацова, графичен дизайнер, РИМ „Стою Шишков“ – Смолян.

Обновяването на постоянната експозиция е осъществено с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

Колекцията на галерията в Сливен наброява над 7000 експоната.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
С балета "Лешникотрошачката" започват коледно-новогодишните празници в Хасково
Коледно-новогодишните празненства в Хасково започват още през ноември. Началото ще бъде поставено от Балетна школа „Алегро“ към „Младежки център“ - Хасково ...
Бургаската опера ще представи класиката от Джузепе Верди "Трубадур"
Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция ...
Рядка монета от времето след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг за 1,4 милиона долара
Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес.  Запалени колекционери надд ...
Впечатляваща продукция и специално изработени визуални ефекти ще видим на концерта на Дино Мерлин
Балканската звезда Дино Мерлин отправи специален поздрав към българската публика по повод предстоящия му концерт с Желко Йоксимович на 3 декември. След 35 години той отново се завр ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 17:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Калейдоскоп
4468
Калейдоскоп

Постоянна експозиция с картини на художника Добри Добрев бе осъвременена

Постоянна експозиция с картини на сливенския художник Добри Добрев бе осъвременена, съгласно съвременните стандарти в сферата на музейното дело, съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на миналия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминъци, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.

| 07 Ноември 2024, 10:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Постоянна експозиция с картини на художника Добри Добрев бе осъвременена
Постоянна експозиция с картини на художника Добри Добрев бе осъвременена
Снимка © Художествена галерия "Д.Добрович" в Сливен

Постоянна експозиция с картини на сливенския художник Добри Добрев бе осъвременена, съгласно съвременните стандарти в сферата на музейното дело, съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.

Галерията притежава голяма сбирка от произведения, дело на сливенския художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973).

Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.

През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка. 

Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети. 

Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.

„Прозирам“ е заглавието на фотографската изложба, която Йохана Траянова подготвя.

Тя ще бъде представена от 8 до 22 ноември в столичната галерия „Харта“, съобщават организаторите.

По думите на екипа „Прозирам“ е изследване на лесбийската идентичност в съвременна България, където границите на видимостта постоянно се договарят. „Подходът на Йохана Траянова към портретирането е дълбоко преплетен с природата“, отбелязват те.

„Чрез интимни разговори за идентичността, страстите и чувства към живота, аз, като артист, трансформирах историите на седемте портретирани лесбийки във визуални разкази, използвайки природата като метафора, за техните битки, мечти, страхове, възгледи към света. Природните кадри целят да пресъздадат вътрешните светове на тези хора, уловени чрез формите, силуетите и променящите се състояния на

Музикантите Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров – Никеца ще представят на бургаска сцена хитовата рок опера „Исус Христос Суперзвезда“ под режисурата на Веселка Кунчева, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.

Публиката ще може да ги види на 17 септември на сцената на Летния театър в крайморския град.

Рок спектакълът е по музика на британския композитор сър Андрю Лойд Уебър и текст на английския писател Тим Райс. В мюзикъла участват солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера – Пловдив под палката на диригента Константин Добройков. Рок операта се изпълнява на английски език с български субтитри.

В образа на Исус се въплъщава Николай Воденичаров-Никеца, ролята на Юда Искариотски се изпълнява от Владимир Михайлов, а библейската героиня Мария Магдалена в спектакъла е Керана. Участие в постановката ще вземат още фронтменът

Актрисата Ейми Адамс казва, че създаването на последния филм, в който участва, е било освобождаващо преживяване за нея, предаде Ройтерс.

Филмът Nightbitch („Нощна кучка“) е комедийна драма за майчинството, връзките и идентичността. Продукцията е адаптация по едноименния бестселър на Рейчъл Йодер. Адамс играе художничка, която се отказва от кариерата си, за да остане вкъщи с 2-годишния си син.

Изолирана в предградията и опитваща се да се свърже с новата си идентичност, героинята на Адамс започва да забелязва физически промени в себе си. Един ден пухкави косми покриват части от тялото , а друг ден забелязва два реда зърна на корема си. Зъбите се усещат по-остри, обонянието е засилено и тя не може да устои на желанието да се присъедини към кварталните кучета на нощни разходки.

„Това е много физическа роля“, каза Адамс на пр

На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър.

Откриването е с концерт на квартет Quarto и арфистката Деница Димитрова. Те ще представят произведения за струни и арфа – от Алфонс Хаселманс, Марсел Турние, Воън Уилямс, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси. Ще има световната премиера на специално написаното за състава произведение – Las Puertas del Sueño от композитора Георги Арнаудов.

На 9 октомври гостува квартет „Мартину“ от Чехия с изцяло чешка програма и музика на Дворжак, Яначек, Сметана.

На 17 октомври музиканти от Нов симфоничен оркестър ще представят емблематични камерни творби от световната класика.

В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на миналия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминъци, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.

През 70-те години на миналия век описаните творби са организирани в постоянна изложба – „Старият Сливен“, позиционирана в къща „Миркович“, обект на Художествена галерия „Димитър Добрович“ в града. През 2024 година тази постоянна експозиция бе осъвременена.

Наградите на MTV са в очакване на триумф за Тейлър Суифт, съобщи Асошиейтед прес. Има вероятност поп певицата да стане най-титулуваният изпълнител в историята на отличията.

Наградите ще бъдат връчени в сряда вечерта. 

Суифт води по брой номинации - цели 12, сред които за видеоклипа на песента Fortnight. Пост Малоун, който участва в записа на песента, я следва с 11 номинации. 

Не е ясно дали Тейлър Суифт ще присъства на церемонията. Ако се появи, победата й ще даде още повече гласност за подкрепата за Камала Харис в кандидатпрезидентската кампания. Във вторник вечер певицата обяви подкрепата си за Харис минути след края на дебата с Доналд Тръмп. 

През миналата година Суифт спечели девет награди на MTV, достигайки до впечатляващите 23. Този брой я нарежда след Бионсе, която е носител на общо 30 награди. След Суифт е Мадона с 20 отличия. Лей

Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.

Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала. 

Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с

Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги  е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.

Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.

"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото

Едгар Барера - продуцент и автор на песни, известен с работата си с изпълнители като Мадона, Карол Джи, Песо Плума, Шакира, "Групо Фронтера" и други, за втора поредна година води по номинации за наградите "Грами" за латино музика, предаде Асошиейтед прес.

Тази година Барера ще се съревновава за девет отличия, след като миналата година получи 13 номинации и спечели три награди.

Номинациите на Едгар Барера са за продуцент, автор на песни, запис и албум на годината. Той е номиниран и два пъти в категорията за най-добра регионална мексиканска песен и три пъти в категорията за песен на годината за работата си по Entre Parentesis на Шакира и "Групо Фронтера", Mi Ex Tenia Razon на Карол Джи и Segun Quien на Малума и Карин Леон. 

Освен трите номинации на Барера, сред останалите номинирани за песен на годината са Derrumbe на Хорхе Дрекслер, A Fuego Lento на Дайме А

Снежана Симеонова бе удостоена с Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров.

За четвърта поредна година Кюстендил бе домакин на тържествената церемония по връчване на Националната награда за скулптура "Акад. Иван Лазаров".

По традиция събитието е съпътствано с откриване на изложба на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов. За носители на наградата през 2024 год. бяха номинирани Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, които бяха представени с основните им постижения.

По думите на организаторите за втори път в историята на Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров наградата се печели от жена. Статуетката бе връчена на Снежана Симеонова от кмета на община Кюстендил Огнян Атанасов.

Симеонова отбеляза, че за нея е изключителна чест да спечели наградата при така

Проектът за нейното цялостно обновяване бе фокусиран върху представянето на тази живописна сбирка по атрактивен, интригуващ и разбираем за различни типове публики начин. За постигането на тази цел бяха осъществени промени в селекцията от произведения, създадени информационни и рекламни материали, както и тематична сувенирна линия.

Обновената експозиция дава възможност за по-задълбочено запознаване с творчеството на един от най-значимите сливенски художници и миналото на Сливен, чрез обособяването на творбите в пет експозиционни раздела с различни теми, поставянето на акценти върху част от тях (допълнителна текстова, визуална или аудио-визуална информация, разкриваща любопитни факти) и включването на предмети, несвойствени за експозиционните пространства в родните галерии, но отразяващи аспекти от миналото на града – битови предмети и занаятчийски пособия.

За пръв път посетителите в къща „Миркович“ ще имат възможността да „надникнат“ в ковчежето със спомени на семейство Добреви, пазещо любопитни истории, свързани с автора и неговото творчество – включени като допълнителна любопитна информация към част от творбите.

Проектът е реализиран с помощта на специалисти от Регионален исторически музей (РИМ) „Д-р Симеон Табаков“ – Сливен – партньор на културната институция по проекта, както и експерти в сферата на музейното дело – Димитър Василев, етнолог и културолог от Националния исторически музей и д-р Ралица Кацова, графичен дизайнер, РИМ „Стою Шишков“ – Смолян.

Обновяването на постоянната експозиция е осъществено с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

Колекцията на галерията в Сливен наброява над 7000 експоната.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
С балета "Лешникотрошачката" започват коледно-новогодишните празници в Хасково
Бургаската опера ще представи класиката от Джузепе Верди "Трубадур"
Рядка монета от времето след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг за 1,4 милиона долара
Впечатляваща продукция и специално изработени визуални ефекти ще видим на концерта на Дино Мерлин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.