Виенският музей „Леополд“ посвещава цялостна ретроспектива на многостранното творчество на Рудолф Вакер (1893-1939) - един от най-значимите австрийски представители на новата предметност в Европа.
Световната премиера на филма "Радост" (Joy) с участието на известния британски актьор Бил Наи ще бъде на Лондонския кинофестивал, съобщи "Варайъти".
Във филма, режисиран от Бен Тейлър по сценарий на Джак Торн, Наи играе хирурга Патрик Стептоу, който обединява сили с учения Робърт Едуардс (в ролята Джеймс Нортън) и медицинската сестра и ембриолог Джийн Парди (Томасин Маккензи), за да създадат първото в света "бебе в епруветка" през 1978 г. За работата по разработването на метода оплождане "ин витро" Едуардс е удостоен с Нобелова награда за медицина или физиология през 2010 г.
Според синопсиса драмата възхвалява силата на упоритостта и чудесата на науката, проследявайки историята на трима визионери, които преодоляват огромни трудности и съпротива, за да осъществят мечтата си, и по този начин позволяват на милиони хора да мечтаят заедно с тях.
Пр
D2 излиза на сцената на „Маймунарника“ с Дичо и специални гости. Събитието е на 18 септември, съобщават организаторите.
Део и младите музиканти Русита Боева и Георги Георгиев ще се включат в концерта под открито небе в Борисовата градина.
Тази година D2 отбелязва четвърт век на сцената с няколко музикални събития. Първото от тях бе през май в НДК с концерт, който събра на една сцена вокалистите на D2 през годините – Дичо Христов и Деян Каменов-Дидо с настоящия Радостин Василев, както и бившите членове Явор Александров, Краси Тодоров и Десислав Семерджиев.
Групата D2 е създадена в края на 1998 г. от Димитър Кърнев. Вторият присъединил се член е Дичо Т. Христов, като малко след това D2 оформя своя първи състав, включващ Александ
Международният конкурс за млади цигулари постави началото на 49-ото издание на Музикалните дни „Проф. Недялка Симеонова“ в Хасково.
Музикалният форум, който се провежда в театър „Иван Димов“, откри кметът на града Станислав Дечев. Той поздрави участниците в конкурса и им пожела успех, а след приключване на Музикалните дни - да разказват за красивия град Хасково по всички точки на света.
По традиция жребият за поредността на участниците в конкурса изтегли най-малкият цигулар тази година в конкурса - седемгодишната Калина Борисова от Пловдив.
Конкурсната програма е в четири възрастови групи. Тази година участват общо 13 цигулари. Те са оценявани от жури с председател проф. Гинка Гичкова - преподавател по цигулка в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, София, и членове: проф. Пламен Джуров, проф. Кремена Оксенкруг, доц. д-р Галина Койче
Представлението на Драматичен театър - Пловдив "Едип и пророците" по текст на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева е част от конкурсната програма на 21-то издание на Международния фестивал за антична драма „Стоби” 2024 във Велес.
Фестивалът е открит снощи с „Цар Едип“ на Националния театър - Сараево (Босна и Херцеговина), а в програмата му тази година са включени пет представления.
Освен постановката на пловдивския театър, зрителите ще могат да видят представленията „Пенелопедия” на театър „Младип” от Унгария, "Мир" на театър от Южна Корея, с „Нерон“ ще се представят актьорите от „Частна продукция“, в копродукция с младежки културен център-Скопие, а античната драма „Монолози и сцени“ на Университета за аудиовизуални изкуства „Европа Прима“ е единственото
Филмът „Жокера: Лудост за двама“ с Хоакин Финикс и Лейди Гага в главните роли оглави боксофис класацията на Северна Америка този уикенд, изпреварвайки „Дивият робот“, предаде АФП.
Новата част за Жокера, заклетия враг на Батман, е кръстоска между музикална комедия и комиксова вселена, а режисьор отново е Тод Филипс.
Филмът, продуциран от „Уорнър Брос“, е спечелил 40 млн. щатски долара през първия си уикенд в Канада и САЩ. Той изпреварва „Дивият робот“ на „Дриймуъркс“, адаптацията на Крис Сандърс по бестселъра на Питър Браун. Научнофантастичната анимация спечели 18,7 милиона щатски долара. В този филм роботът Роз се озовава на необитаем остров след тайфун. За да оцелее, тя се сприятелява с горските животни.
На трето място е „Бийтълджус Бийтълджус“ на Тим Бъртън и неговото цар
С близо 250 експоната експозицията „Рудолф Вакер. Магията и бездните на реалността“ проследява развитието на художника от Форарлберг, осветлява тематичните акценти в неговото творчество и демонстрира художествената стойност и техническото съвършенство на работите му като цяло. Интересите на Вакер са съсредоточени върху непосредственото му обкръжение, „магията на ежедневието“, кондензирана в неговите натюрморти, австрийски пейзажи, актови изображения на женско тяло и автопортрети.
Животът и творчеството на Вакер са неразривно преплетени със социално-политическите събития от 10-те до 30-те години на ХХ век. През 1914 г. Първата световна война отвежда отдадения на изкуството студент от Ваймар на Източния фронт, следват дълги години като военнопленник в Русия. Вече на свобода, експресивният стил на Рудолф Вакер в рисуването достига своите ранни върхове.
В средата на 20-те години на ХХ век той развива независима позиция в новата предметност, която е поставена в диалог с избрани творби на немски представители на това движение, сред които Алберт Биркъл, Ото Дикс, Александър Канолд, Антон Радершайд, Георг Шримпф и Густав Вундервалд. По време на възхода на националсоциализма през 30-те години на ХХ век Рудолф Вакер създава кодирани натюрморти, които деликатно разкриват бездните и заплахата на тогавашната действителност.
Изложбата проследява художественото развитие на Рудолф Вакер в свободна хронология, като подчертава централните теми на неговото творчество.
Близо три часа продължи състоялият се снощи концерт от Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата".
Каузите, зад които стоят организаторите и изпълнителите в изявата са две, едната е за предоставяне на информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.
Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор според съвременната медицина, и вземане на адекватни мерки. Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. Втората кауза е за пускането в ефир по радиостанциите на повече българска музика.
На сцената излязоха българските изпълнители Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Пе
Анимацията "Трансформърс: Първият" застана начело на зрителския интерес у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Разказът за произхода и историята на Орион Пакс и Д-16 е проследен от 11 471 зрители и има 159 407 лева приходи за десетте дни у нас.
На второ място е българският "Русалки", в който са включени много от популярните в момента инфлуенсъри и влогъри. Започналата като сериал в ТикТок поредица, излязла в пълнометражен филм, е гледана от 62 400 зрители и има 508 977 лева за трите седмици по екраните.
Първата премиера от миналият петък - "Тя слуша", е на трета позиция в топ 10. Случващото се между членовете на семейството и дигиталния им асистент са видели 3 037 зрители и има 38 790 лева приходи.
На четвърто място е анимацията "10 живота", която е вече месец сред най-гледаните филми у нас. Как котаракът Бекет пропилява деветте си живота и се налага чр
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата”, каза американският барабанист Майк Терана, който представя новия си мизукален проект „Класиката среща Майк Терана“ заедно с маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „ Проф. Димитър Ненов“ в Органова зала в град Добрич.
Терана сподели, че много пъти е бил в България, но това е първото му посещение в Добрич. “Свирил съм с рок банди във Варна, в София. Първото ми участие с оркестъра беше в Античния театър в Пловдив”, спомня си той.
Барабанистът каза, че много обича класическата музика и разказа за един от най-предизвикателните му проекти. “Направих преди години един албум, наречен Sinfonica, с всякакви интерпретации на класически парчета. Вси
Започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“. В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите.
Изпращането на снимките ще бъде до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса до 7 ноември. На 230-и следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков.
Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com.
Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати.
"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината.
Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време.
Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери.
Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба.