NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“
3101
Цветни аспекти

Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“

Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои". Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице. Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината

| 06 Ноември 2024, 14:03 ч.
Изложба
Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“
Снимка © БТА

Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Спектакълът „С България в сърцето“, с който отбора на България спечели сребърните медали на световния шампионат по сценични изкуства PERFORMER CUP 2024 в Италия, ще бъде представен в Монтана, съобщи директорът Центъра за подкрепа и личностно развитие – Обединен детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана Миглена Георгиева.

Концертът ще се състои на 18 октомври в залата на драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана. Начело на отбора ще бъде капитанът Симеон Славеев от Горна Оряховица, като освен него ще участват и талантливи деца и младежи от детския комплекс в Монтана, които бяха голяма част от българския отбор на световния шампионат по сценични изкуства.

С концерта ще се отбележи началото на учебната 2024/2025 година на Обединен детски комплекс "Ние, врабчетата" в Монтана, а също и 25-тата годишнина от създаването на детск

Дискусия, посветена на присъствието на източноевропейското кино на големите фестивали, бе част от програмата на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.

Разговора води филмовият критик и преподавател проф. Божидар Манов. Включиха се изпълнителният директор на Националния филмов център (НФЦ) и директор на форума Петър Тодоров, творческият директор Александър Донев, членовете на журито Стефан Командарев, Ада Соломон, Атина Карталу-Адуку.

Проф. Манов припомни, че преди промените в социалистическия блок през 1989 г. българското кино се е представяло главно на фестивалите в Карлови вари и Москва и е получавало престижни награди. По-късно се създават нови форуми или секции на фестивали в Германия, а в Карлови вари, където вече се състезават продукции от цял свят, се появява категорията „На Изток от Запад“.  

Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.

До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката. 

Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята

Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов, вече трета седмица продължава да е на върха на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните.

За това време разказа за живота на великия футболист от началото на 18-те му години до трагичната му гибел са гледали 397 925 зрители, а приходите са 5 423 187 лева, като по този показател филмът вече надмина общия приход от български ленти за миналата година.

На втора позиция е "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Битката между Еди Брок и симбиотът Венъм с Ксенофаг са гледали вече 63 591 зрители, а приходите за двете седмици у нас са 957 144 лева.

Трета позиция заема анимацията "Дивият робот", която е вече месец по екраните. Пътешествието на 7134-Роз из необитаемия остров, на който попада след корабокрушение и общуването й със заобикалящия я

Милица Гладнишка и Симеон Лютаков ще са гост актьорите в новия спектакъл, подготвян от Ямболския драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова“, съобщиха от културния институт. Премиерното заглавие е „Среща в Санлис“ по едноименната комедия от френския драматург Жан Ануи. В пиесата участва и почти цялата трупа на театъра в Ямбол.

Романтика и изневяра, приятелство и използвачество, богатство и бедност, пистолети и силни питиета се преплитат в пиесата на Жан Ануи, но в крайна сметка истинската любов побеждава, разказват от ДТ „Невена Коканова”. Пиесата, писана през 40-те години на миналия век, е поставена за първи път у нас през 2018 г. на сцената на Народен театър „Иван Вазов”.

Своя прочит на произведението сега в Ямбол представя режисьорът Стоян Радев, актьор и режисьор от Варненския театър. Сценографията е поверена на Констант

Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.

Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.

Има триптих с акордеонисти, които сливналии са свикнали да гледат по Главната улица, както и триптих с цигулари и китаристи. Част от картините представят красотата на града през нощта. В сюжета на две картини са включени хора около Стария бряст. Те припомнят момента, в който дървото стана Европейско дърво на годината и около него имаше големи празници. Картините изобразяват мъжко и моминско хоро. Има и картини, които са рисувани по снимки от миналото, като в една от тях дървото се намира в двора на локал или казино.

"Представих си какво е виждал Стария бряст през годините", разказа Дора Куршумова.

"Знам, че много художници са го рисували, но той е любима тема за сливналии."

Един от най-ярките флейтисти у нас в класическата и джаз музиката – проф. д-р Борислав Ясенов, представи на фестивала „Хасково джаз“ за първи път пред публика част от пиесите от новия си албум  „Отново в играта“.

На сцената на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в четвъртата джаз вечер на 28-ото издание на музикалния форум той се качи заедно с вече завършили свои студенти: Живко Братанов – пиано, Александър Каменов – ударни, и бас китариста Али Келов. Професорът презентира, че именно те са участвали в записите на четвъртия му пореден албум. Пилотната пиеса от него - „Отново в играта“, е дала и заглавието му. Композициите „Необятно“, „Слънчево“, „Спомен“, „Странно“, „Ананас“, „Изгубени“ и „На кафе“ бяха аплодирани от гостит

Стивън Ачикор представя новия си албум Next Level, съобщават от екипа на българско-нигерийския певец. По думите им албумът е вдъхновен от съвременните афро-ритми на Нигерия.

Артистът разказва, Next Level е роден в жегата на Лагос, Нигерия, където е прекарал известно време заедно с продуцента на албума – Vibezkilla, и с текстописеца – Philsong, връщайки се към музикалните си корени. „Исках да създам песни, които пренасят слушателите директно в сърцето на Нигерия, да усетят енергията на тази земя", казва Ачикор.

Заедно с албума, излиза и видеоклип – към песента Feelings.

Стивън Ачикор е музикант, творящ в България, с корени от Нигерия. Първите стъпки на българската сцена прави през 2015 г. в Х Factor, където стига до финалите. Неговата музика е вдъхновена от култураjd

Колумбийската регетон звезда и авторка на песни Карол Джи е големият победител на наградите на "Билборд" за латино музика, съобщи сайтът на изданието.

Карол Джи спечели осем отличия, сред които за латиноамерикански изпълнител на годината и турне на годината. 

Хитът й Qlona със звездата на регионалната мексиканска музика Песо Плума получи наградите за Гореща латино песен на годината, вокално събитие и стрийминг песен на годината.

Пуерториканският рапър и певец Бед Бъни спечели шест отличия, сред които за изпълнител на годината, топ латино албум на годината и латино ритъм албум на годината за Nadie Sabe lo que Va a Pasar Manana.

С шест награди беше отличен и Песо Плума, сред които трите трофея за съвместния му хит Qlona с Карол Джи, регионален мексикански изпълнител на годината и автор на песни на година

Изложбата „Пред екрана“ беше представена премиерно в Пазарджик.

Откриването й се състоя в художествена галерия „Станислав Доспевски", като на нея бяха представени творбите на 21 автори.

Експозицията включва произведения на артисти от България и Република Северна Македония, сред които  Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров.

Посетителите разгледаха творбите, интерпретиращи времето, което всеки от нас прекарва пред екрана.

Много интересен поглед върху действителността, харесва ми начинът, по който е изразено това, което ни се взима, когато стоим дъ

Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана). 

На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите. 

„Паметта и нейното опазване е бе

Тя е започнала да рисува картините през юли, т.г., след като в галерията е дошла жена, която искала да закупи нейна картина с този сюжет.

"Не рисувам картини по поръчка, но тогава реших да нарисувам Стария бряст, каза Куршумова. След това реших да го нарисувам в друг сезон и си помислих какво ли е виждало това дърво през стотиците години на неговия живот. За вдъхновение ми послужи текста на поетесата Ники Комедвенска, която наистина създава приказка за бряста и с музиката на Хайгашот Агасян и в изпълнение на Тони Димитрова е "Дърво на любовта".

Според нея на мястото на Стария бряст трябва да се направи нещо хубаво.

"Дали със светлини, дали със скулптури, имаме достатъчно добри творци в Сливен, каза Дора Куршумова. Това място не трябва да събужда тъга у минувачите, а само тази гордост, както пише Ники Комедвенска " Тук, в нашия Сливен, до Стария бряст се събират всички посоки."

Стария бряст е исторически знак на Сливен, намерил място в герба на града, за поколения наред той е място за срещи и комуникация между гражданите. В исторически аспект Стария бряст е единственото дърво, останало от вековната гора "Magna Silva Bulgarica".

През 2018 година от фирмата, която се грижеше за дървото, обявиха, че дървото е поразено от трахеомикоза, като Брястът е бил заразен с така наречената "холандска болест" - смъртоносна инфекция, въпреки поставената му поливалентна ваксина.

През 2021 година Общината инициира анкета за съдбата на символа на Сливен и участниците в нея решиха Стария бряст да се превърне в произведение на изкуството. Тогава бе сформиран и Общественият съвет, съставен от художници, архитекти, проектанти и др., за да проведе конкурс за идейни проекти. Община Сливен обяви и конкурс за оформление на пространството край Стария бряст, като задължително условие бе съхраняването на част от кореновите издънки и от изсъхналия ствол на дървото.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 мили ...
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което н ...
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидне ...
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната. Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада. "Този конце ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 17:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Цветни аспекти
3101
Цветни аспекти

Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“

Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова.Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината.

| 06 Ноември 2024, 14:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба
Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“
Снимка © БТА

Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.

Спектакълът „С България в сърцето“, с който отбора на България спечели сребърните медали на световния шампионат по сценични изкуства PERFORMER CUP 2024 в Италия, ще бъде представен в Монтана, съобщи директорът Центъра за подкрепа и личностно развитие – Обединен детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана Миглена Георгиева.

Концертът ще се състои на 18 октомври в залата на драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана. Начело на отбора ще бъде капитанът Симеон Славеев от Горна Оряховица, като освен него ще участват и талантливи деца и младежи от детския комплекс в Монтана, които бяха голяма част от българския отбор на световния шампионат по сценични изкуства.

С концерта ще се отбележи началото на учебната 2024/2025 година на Обединен детски комплекс "Ние, врабчетата" в Монтана, а също и 25-тата годишнина от създаването на детск

Дискусия, посветена на присъствието на източноевропейското кино на големите фестивали, бе част от програмата на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.

Разговора води филмовият критик и преподавател проф. Божидар Манов. Включиха се изпълнителният директор на Националния филмов център (НФЦ) и директор на форума Петър Тодоров, творческият директор Александър Донев, членовете на журито Стефан Командарев, Ада Соломон, Атина Карталу-Адуку.

Проф. Манов припомни, че преди промените в социалистическия блок през 1989 г. българското кино се е представяло главно на фестивалите в Карлови вари и Москва и е получавало престижни награди. По-късно се създават нови форуми или секции на фестивали в Германия, а в Карлови вари, където вече се състезават продукции от цял свят, се появява категорията „На Изток от Запад“.  

Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.

До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката. 

Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята

Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов, вече трета седмица продължава да е на върха на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните.

За това време разказа за живота на великия футболист от началото на 18-те му години до трагичната му гибел са гледали 397 925 зрители, а приходите са 5 423 187 лева, като по този показател филмът вече надмина общия приход от български ленти за миналата година.

На втора позиция е "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Битката между Еди Брок и симбиотът Венъм с Ксенофаг са гледали вече 63 591 зрители, а приходите за двете седмици у нас са 957 144 лева.

Трета позиция заема анимацията "Дивият робот", която е вече месец по екраните. Пътешествието на 7134-Роз из необитаемия остров, на който попада след корабокрушение и общуването й със заобикалящия я

Милица Гладнишка и Симеон Лютаков ще са гост актьорите в новия спектакъл, подготвян от Ямболския драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова“, съобщиха от културния институт. Премиерното заглавие е „Среща в Санлис“ по едноименната комедия от френския драматург Жан Ануи. В пиесата участва и почти цялата трупа на театъра в Ямбол.

Романтика и изневяра, приятелство и използвачество, богатство и бедност, пистолети и силни питиета се преплитат в пиесата на Жан Ануи, но в крайна сметка истинската любов побеждава, разказват от ДТ „Невена Коканова”. Пиесата, писана през 40-те години на миналия век, е поставена за първи път у нас през 2018 г. на сцената на Народен театър „Иван Вазов”.

Своя прочит на произведението сега в Ямбол представя режисьорът Стоян Радев, актьор и режисьор от Варненския театър. Сценографията е поверена на Констант

Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.

Има триптих с акордеонисти, които сливналии са свикнали да гледат по Главната улица, както и триптих с цигулари и китаристи. Част от картините представят красотата на града през нощта. В сюжета на две картини са включени хора около Стария бряст. Те припомнят момента, в който дървото стана Европейско дърво на годината и около него имаше големи празници. Картините изобразяват мъжко и моминско хоро. Има и картини, които са рисувани по снимки от миналото, като в една от тях дървото се намира в двора на локал или казино.

Един от най-ярките флейтисти у нас в класическата и джаз музиката – проф. д-р Борислав Ясенов, представи на фестивала „Хасково джаз“ за първи път пред публика част от пиесите от новия си албум  „Отново в играта“.

На сцената на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в четвъртата джаз вечер на 28-ото издание на музикалния форум той се качи заедно с вече завършили свои студенти: Живко Братанов – пиано, Александър Каменов – ударни, и бас китариста Али Келов. Професорът презентира, че именно те са участвали в записите на четвъртия му пореден албум. Пилотната пиеса от него - „Отново в играта“, е дала и заглавието му. Композициите „Необятно“, „Слънчево“, „Спомен“, „Странно“, „Ананас“, „Изгубени“ и „На кафе“ бяха аплодирани от гостит

Стивън Ачикор представя новия си албум Next Level, съобщават от екипа на българско-нигерийския певец. По думите им албумът е вдъхновен от съвременните афро-ритми на Нигерия.

Артистът разказва, Next Level е роден в жегата на Лагос, Нигерия, където е прекарал известно време заедно с продуцента на албума – Vibezkilla, и с текстописеца – Philsong, връщайки се към музикалните си корени. „Исках да създам песни, които пренасят слушателите директно в сърцето на Нигерия, да усетят енергията на тази земя", казва Ачикор.

Заедно с албума, излиза и видеоклип – към песента Feelings.

Стивън Ачикор е музикант, творящ в България, с корени от Нигерия. Първите стъпки на българската сцена прави през 2015 г. в Х Factor, където стига до финалите. Неговата музика е вдъхновена от култураjd

Колумбийската регетон звезда и авторка на песни Карол Джи е големият победител на наградите на "Билборд" за латино музика, съобщи сайтът на изданието.

Карол Джи спечели осем отличия, сред които за латиноамерикански изпълнител на годината и турне на годината. 

Хитът й Qlona със звездата на регионалната мексиканска музика Песо Плума получи наградите за Гореща латино песен на годината, вокално събитие и стрийминг песен на годината.

Пуерториканският рапър и певец Бед Бъни спечели шест отличия, сред които за изпълнител на годината, топ латино албум на годината и латино ритъм албум на годината за Nadie Sabe lo que Va a Pasar Manana.

С шест награди беше отличен и Песо Плума, сред които трите трофея за съвместния му хит Qlona с Карол Джи, регионален мексикански изпълнител на годината и автор на песни на година

Изложбата „Пред екрана“ беше представена премиерно в Пазарджик.

Откриването й се състоя в художествена галерия „Станислав Доспевски", като на нея бяха представени творбите на 21 автори.

Експозицията включва произведения на артисти от България и Република Северна Македония, сред които  Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров.

Посетителите разгледаха творбите, интерпретиращи времето, което всеки от нас прекарва пред екрана.

Много интересен поглед върху действителността, харесва ми начинът, по който е изразено това, което ни се взима, когато стоим дъ

Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана). 

На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите. 

„Паметта и нейното опазване е бе

"Представих си какво е виждал Стария бряст през годините", разказа Дора Куршумова.

"Знам, че много художници са го рисували, но той е любима тема за сливналии."

Тя е започнала да рисува картините през юли, т.г., след като в галерията е дошла жена, която искала да закупи нейна картина с този сюжет.

"Не рисувам картини по поръчка, но тогава реших да нарисувам Стария бряст, каза Куршумова. След това реших да го нарисувам в друг сезон и си помислих какво ли е виждало това дърво през стотиците години на неговия живот. За вдъхновение ми послужи текста на поетесата Ники Комедвенска, която наистина създава приказка за бряста и с музиката на Хайгашот Агасян и в изпълнение на Тони Димитрова е "Дърво на любовта".

Според нея на мястото на Стария бряст трябва да се направи нещо хубаво.

"Дали със светлини, дали със скулптури, имаме достатъчно добри творци в Сливен, каза Дора Куршумова. Това място не трябва да събужда тъга у минувачите, а само тази гордост, както пише Ники Комедвенска " Тук, в нашия Сливен, до Стария бряст се събират всички посоки."

Стария бряст е исторически знак на Сливен, намерил място в герба на града, за поколения наред той е място за срещи и комуникация между гражданите. В исторически аспект Стария бряст е единственото дърво, останало от вековната гора "Magna Silva Bulgarica".

През 2018 година от фирмата, която се грижеше за дървото, обявиха, че дървото е поразено от трахеомикоза, като Брястът е бил заразен с така наречената "холандска болест" - смъртоносна инфекция, въпреки поставената му поливалентна ваксина.

През 2021 година Общината инициира анкета за съдбата на символа на Сливен и участниците в нея решиха Стария бряст да се превърне в произведение на изкуството. Тогава бе сформиран и Общественият съвет, съставен от художници, архитекти, проектанти и др., за да проведе конкурс за идейни проекти. Община Сливен обяви и конкурс за оформление на пространството край Стария бряст, като задължително условие бе съхраняването на част от кореновите издънки и от изсъхналия ствол на дървото.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.