Живописната изложба "Русенски импресии" на художника Николай Добрев ще бъде открита тази вечер в Художествената галерия в Русе. Това съобщиха от културния институт.
На 29 октомври е първият концерт на In The Mood House Band. Започваме поредица от незабравими музикални вторници, в които ще ви потопим в света на джаза, разказват организаторите
House Band е съставен от Мартин Марков (пиано), Димитър Шанов (контрабас) и Симеон Симеонов (барабани). Те ще изпълнят емблематични джаз стандарти като Poinciana, Days of Wine and Roses, Stella by Starlight, Dolphin Dance, How Insensitive и други класики.
„В бъдеще планираме да каним изтъкнати солисти – вокалисти и инструменталисти, които ще допълнят звученето на In The Mood House Band, както и ще организираме джемсешъни, в чиито импровизации ще могат да се включат музиканти – любители и професионалисти, музицирайки заедно на сцената, една от най-характерните черти на джаза, в In The Mood Jaz
Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.
Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.
Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.
Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц
Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.
Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа.
На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат пр
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утвърди като културна сила? Отговор на въпроса предлага Франс прес:
Зараждането на Корейската вълна (Халю)
От края на 90-те години на миналия век корейските филми и кей-поп звездите набират популярност в съседни азиатски държави като Япония и Китай. Това бележи зараждането на Халю или Корейската вълна - разпространението на южнокорейската култура извън пределите на страната. През 2012 г. тя завладя западните страни с "набиващия се в главата" хит Gangnam Style на рапъра Сай.
През следващото десетилетие детската "вайръл" песничка Babyshark счупи рекордите по гледаемост в Ютюб, суперзвездите на кей-попа Би Ти Ес оглавиха класациите по света, филмът "Паразит" на Пон Дж
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър Дюранг (1949-2024) е автор на тази зловещо-смешна история с елементи на черен хумор.
„Мисля, че сме успели да предадем заложеното в драматургията – едновременно свежест и сериозност на тематиката“, казва режисьорът Василена Радева. „Шегуваме се, че това е учебник за всички грешки, които могат да се направят като млад родител. Определено не ми се иска публиката да идват тук като на урок. Напротив. Това, което предполага спектакълът, е публиката да се отпусне, а не да дойде, за да учи“, допълва тя.
Освен София Бобчева - в ролята на бавачката, в представлението участват актьор
Целта на експозицията е да предизвика традиционните възприятия за изкуството, насърчавайки посетителите да се ангажират с произведенията на лично ниво.
Представените в експозицията творби са изпълнени в голям и среден формат, които Добрев харесва най-много.
"Предпочита ги, защото тези размери позволяват по-силно въздействие и широк размах на експресивност", обясняват от галерията.
От културния институт информират, че Николай Добрев завършва Великотърновския университет със специалност "Живопис" при проф. Николай Русчуклиев. Той е бил преподавател по живопис, история на изкуството и естетика, отличен е и с почетния знак "Неофит Рилски" - за цялостна, високо-професионална учителска дейност.
Добрев е член на Съюза на българските художници. Участва в множество общи изложби, реализира и самостоятелни, които представя в различни държави.
Румен Статков подрежда нова изложба в галерия „Нирвана“.
Експозицията е озаглавена „Танц“ и ще бъде открита на 17 октомври, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че експозицията е част от цикъла „Капризен вихър от щрихи".
„Уловени мигове от движението на фигури, съществуващи в мрежата. В нашето съзнание танцът и движението са неразривно свързани. Движението е нематериално състояние на материята. Миг от живота ни. И тъй като нещо, което се движи е живо - да го приемем, като знак за живот. Живот, който можем да превърнем в свой красив танц с ритъма на разума и любовта“, казват те.
Румен Статков е роден през 1961 г. в Бургас. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1990 г. и Художествената академия при проф. Петър Чуклев. Рисува живопис, стенопис, стъклопис, графика, пастел, акварел, моли
Британската фолк пънк рокендрол група The Singing Loins открива есенния сезон на „Аларма пънк джаз“. Събитието е на 14 септември в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.
По думите им музикантите от Рочестър са определяни най-често като „автентична сурова фолк банда от делтата на Медуей“. Групата е създадена официално през 1990 г., а неофициално – в края на 80-те, от поета, автор на песни, писател и пънкар Крис Бродерик и китариста и настоящ фронтмен (след смъртта на Бродерик през 2022 г.) – Крис Артър Алън. През последните две десетилетия (след разпадането им през 1999 г. и повторното им събиране през 2005 г.) ключов член е и Роб Шепард – на банджо и мандолина.
„В началото бяха само Крис и Крис“, казва Р
Художничката Галина Велчева представя изложбата „Портали“ във Видин.
Експозицията представлява цикли и отделни творби в ярки и пъстри цветове, символизиращи различни форми на живот и чувствителност. Самото заглавие отразява факта, че всяка творба е свързана с наблюдателя с отделен цвят и представлява своеобразна врата към нещо ново и към различно преживяване. Това каза при представянето доц. Йосиф Аврамов, който е основен организатор на изложбата във Видин.
Галина Велчева е родена и израснала в София. Още от ранно детство е повлияна от модерната живопис, с която днес се занимава, каза още доц. Аврамов, като допълни, че стилът й е абстракционизъм с елементи на кубизъм.
Тя разработва авторска техника, в която вгражда пясъчни форми и други естествени кристали в маслените платна. Творчеството и е дълбоко символично и всяка от работите представлява
Премиера на фестивалния оркестър „Аполония“ е акцент в програмата на шестия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието ще се състои тази вечер в амфитеатъра в Созопол.
„В продължение на всички тези години сме представяли не само най-успелите български изпълнители, но и сме подкрепяли младите и талантливи творци във всички жанрове. Но музиката винаги е имала особено значение за созополските празници, тя има и специално място в художествената програма на фестивала“, отбелязват от екипа.
В концерта ще се изявят Албена Данаилова (цигулка – концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка – солис
Филмът „Духовното огледало на християнския Несебър“ спечели четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия, съобщават продуцентите от Българската национална телевизия (БНТ).
В третото издание на международния туристически фестивал Finisterra Brazil Film Art & Tourism Festival, лентата е отличена с първо място в категория „Религиозен туризъм“ и с второ място в категория „Документален филм“ измежду 97 продукции за туризъм от 20 държави.
На фестивала в Сесимбра, Португалия – Finisterra Arrábida Film Art & Tourism Festival, сред 103 филма от 25 държави, продукцията спечели трето място в категория „Религиозен туризъм“.
Има трета награда в категория Travel Documentary (Път