Кои са гъделчетата и кои са прахундерите? Какво става с нас, когато попаднем в света на едните, или в света на другите? Тези отговори дава новата българска куклена пиеса „Кой ме гъделичка“, която ще бъде поставена за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Премиерата на спектакъла е на 7 ноември.
Пиесата на Румен Николов е под режисурата на Ева Кьосовска. В спектакъла се сблъскват два фантастични свята – този на гъделчетата, които ни карат да бъдем усмихнати, и света на прахундерите, които ни карат да бъдем мрънкащи, повдигна леко завесата Ева Кьосовска.
В днешния Ден на българската поезия и Международен ден на музиката Община Шумен, Народното читалище "Стилиян Чилингиров - 1963" и сдружението с нестопанска цел Смесен хор "Проф. Венета Вичева" организират концерт в Летния театър на Шумен.
В него ще участват градският духов оркестър "Михаил Биков", смесеният хор "Проф. Венета Вичева", солистите Станислава Марчева, Пролет Пенчева и Милен Енчев, съобщи Христо Атанасов, диригент на хор "Проф. Венета Вичева" и градския духов оркестър.
Концертът ще бъде със специалното участие на Вокална формация "Божур", с ръководител проф. Стефан Русков, клавирното дуо Елиа Узунова и Константина Радева, както и ученици от класовете по народно пеене в Средно училище "Сава Доброплодни", добави Атанасов.
"Градският духов оркестър ще изнесе всички самостоятелни и общи колективни изпълнения на гърба си в концерта. Певците солисти Станис
Илона Драгоева и Ленка Немцова подреждат свои творби от стъкло в Чешкия център в София. Изложбата Od Labe ще бъде открита на 18 септември, съобщават домакините на събитието.
„Това, което свързва двете художнички, е Усти над Лабе, в чийто център се извисява емблематичният за града търговски център Od Labe. Проектът ще бъде представен от кураторката Ева Мразикова, която е директор на Галерията „Емил Филла“ в Усти над Лабе и ръководител проекти във Факултета по изкуство и дизайн на Университета "Ян Евангелиста Пуркине“, разказват организаторите.
По думите на екипа Усти над Лабе – градът, в който живеят и творят двете авторки Илона Драгоева и Ленка Немцова, с който свързват съдбите си и самите себе си. Усти над Лабе е малък град в северозападната част на Чехия, който има много специфичен характер, често възприеман с негат
Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море - 31 октомври.
Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан.
Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов.
Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията.
В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От т
Концерт на музикантите от „Гергана Попова трио“ предстои в Свищов.
Той ще се състои на 11 септември в салона на Първо българско народно читалище (ПБНЧ) „Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856“, съобщиха от свищовското читалище.
„Гергана Попова трио“ е млад проект, който съществува от месец юни 2024 г. В него участват виртуозът на китарата Тобиас Фаулхамер, родената в Свищов художничка и певица Гергана Попова и мултиинструменталистът Юрген Ротенщайнер.
В концертната си програма музикантите от триото ще се концентрират върху испанската и италианската музика. В основата на техните изпълнения са забравени и не толкова познати композиции, които са интерпретирани, подчертавайки специфичното звучене и оригиналната стилистика на триото. Пред публиката в Свищов те ще представят различни комбинации от инструменти с двугласово пеене.&n
Изложба, която разказва за миналото на читалищното дело в Костенец беше открита в читалище „Прогрес - 1907“ в града. Тя е озаглавена „Назад във времето“. В нея могат да се видят пишещи машини, грамофонни плочи, вестници, картички, както и предмети от бита на костенската аристокрация. Това разказаха служителите в културната институция Юлия Ангелова и Каталина Ненковска.
Те посочиха, че са решили да я подредят по случай празника на Костенец. Всички желаещи могат да видят изложбата в рамките на два дни.
Това е втората изложба която бе открита днес в града. Първо бе показана фотоизложбата „Костенец не е от вчера“.
Пред сградата бяха показани и ретро автомобили и мотоциклети, докара специално за изложбата. Около 100 са подредените експонати.
„Основното послание, което искаме да кажем на децата, разбира се и на техните родители, е че просто от нас зависи в какъв свят ще живеем. Дали хората около нас ще бъдат усмихнати, или хората около нас ще бъдат мрънкащи“, посочи още тя.
Сценографията и куклите са дело на Крум Крумов, а музиката е на Пламен Мирчев – Мирона. В спектакъла участват само млади актьори, подчерта директорът на театъра Елена Дойчева: „Аз се радвам, че е изцяло млад екип, много ентусиазирани и много талантливи.“
Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и солистът на балетната трупа Теодор Цеков ще изпълнят главните роли съответно на принцеса Аврора и принц Дезире в балетния спектакъл "Спящата красавица" на 30 октомври в Държавната опера в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
След представленията на балетната класика в Балчик и Враца спектакълът по класическата приказка се завръща на бургаската сцена. За Теодор Цеков, получил наградата на Община Бургас по случай 24 май за постижения в областта на културата, дебютът в ролята на принц Дезире бе през октомври в Балчик. В Бургас публиката ще може да го гледа за първи път в образа.
Балетът „Спящата красавица“ е създаден по сюжета на приказката на Шарл Перо, а в оригинала си музиката за балета на П. И. Чайковски е с продължителност четири часа, като във версията на проф. Хикмет Мехме
Самодейният танцов състав на село Окоп, община Тунджа, завоюва първа награда на състоял се преди дни международен фестивал на изкуствата в област Верона, Италия.
Танцьорите са обрали овациите и вдигнали на крака публиката с „окопско инджексарлийско хоро“ от Тракийската фолклорна област и „тропанка“ от Добруджанския край, разказа Стела Петрова, секретар на читалище „Христо Ботев – 1929“ в селото.
Първата награда в една от възрастовите групи в категорията за народни танци им е присъдена единодушно от журито на международния фестивал „Звездите на Гардесано“, проведен край най-голямото италианско езеро – Гарда. В категорията са се съревновавали фолклорни състави от пет държави. Фестивалът обединява широк спектър от изкуства – народни танци, джаз пеене, опера, балет, изобразително изкуство, разказа още Петров
Вежди Рашидов подрежда 24 акварела и седем скулптури в изложбата „Еротикон“.
Откриването е на 13 ноември в арт галерия Vejdi, съобщават организаторите.
Идеята е подплатена и от любопитството ми към творчеството на Микеланджело, Рубенс и Леонардо, и от интереса ми към творбите на художници като Густав Климт, Пикасо, Дали и Тулуз Лотрек, казва авторът.
„Еротиката е тема и неотлъчна част от един човешки живот, тя е реакция и отношение към даден обект, свързан емоционално, чувствено, тя е висок адреналин и не на последно място – човешка химия. Това усещане е провокирано неслучайно от устните – те неслучайно носят в себе си еротичност, но самата любов почва от първата целувка. А любовта е всичко. След цикъла ми „Еротични рисунки и акварели“ преди години, аз стигнах до откритието, че най-еротичната част е устата &
Тазгодишното 48-мо издание на Международния фестивал "Дни на камерната музика Габрово" няма да бъде разточително като брой концерти и участници, но ще е наситено с изключително разнообразни предложения и изненади за публиката, каза диригентът на Габровския камерен оркестър маестро Иван Стоянов дни преди официалното откриване на музикалния форум, съобщават от Община Габрово.
В програмата, която започва на 15 септември, са включени три оркестрови концерти, гостуващ хор от Пловдив, а освен „Софийски солисти“ в Габрово отново ще се изяви Български камерен оркестър от Добрич. Акцентът на фестивала е върху по-големите формации, а малките са представени само от струнен квартет „Фрош“ и традиционния детски концерт, в който участват изявени деца на габровските музикални педагози.
От общинската администрация казват, че любопитен момент е възрастовия
Седмата част от поредицата „Писък“ ще излезе през февруари 2026 година, съобщи ЮПИ.
Режисьорът Кевин Уилямсън и звездата от франчайза Нев Кембъл обявиха 27 февруари 2026 г. за премиерна дата на филма във вторник. Двамата споделиха новината на профилите си в Инстаграм.
„Писък 6“ беше пуснат в кината през март 2023 г. В него участваха Мелиса Барера, Джена Ортега и Кортни Кокс. Миналата година Барера беше отстранена от екипа на „Писък 7“ заради публикации свързани с Израел в социалните мрежи. Малко след това се появи новината, че Ортега също няма да участва във филма заради графика си за снимките на втория сезон на сериала „Уензди“ на Нетфликс.
Кембъл, която изигра Сидни Прескот в първите пет филма на продукцията, потвърди през март, че ще се завърне в „Писък 7“. Освен това се очаква Кокс да с
„Кой ме гъделичка“ ще оживее на сцената с участието на добре познатите на ямболската публика Ирина Шумелова и Пламена Пенчева, както и на Ивета Георгиева и Борислав Терзийски, за които спектакълът е дебют на ямболска сцена, посочи директорът на Кукления театър.