Изложба с тридесет широкоформатни постера, показваща най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата, ще бъде показана в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН).
Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември.
На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън".
Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт
Павелбанският хор "Тодор Мазаров" ще отбележи своята 60-а годишнина с тържествен концерт на 31 ноември, съобщиха от местната администрация. Той ще бъде в залата на Народно читалище "Напред - 1903", а входът ще е свободен.
Концертът ще е в навечерието на 120-годишнината от рождението на световноизвестния тенор Тодор Мазаров, посочиха още от Община Павел баня. Едноименният хор е създаден през 1964 г. от Дешка Порова, като на по-късен етап той започва да носи името на своя патрон Тодор Мазаров. В продължение на 40 години, под диригентството на Порова, хоровият колектив е лицето на Павел баня, като обогатява културния живот на града. През 2003 г. главен художествен ръководител и диригент на хор „Тодор Мазаров” става нейният син Иван Поров, а негов помощник-диригент е Полина Христова. Двамата ръководят хора и днес.
В годините хор "Тодор Мазаров" става визи
Момчил Цветков показва изложба пастел, малка пластика и керамика в галерия „Лик“.
Експозицията ще бъзе изложена от 16 октомври до 5 ноември, съобщават организаторите.
„Искам да отправя отново взор към твореца Момчил Цветков и неговите образи на жените. Любовта между мъжа и жената са сякаш архетипи в палитрата на вдъхновението му. Преплетени тела, обвързани в танца на любовта изплуват и от живописните му платна – „Еротика“, „Докосване“, „Първа любов“. Тези тела се появяват, както в бронза, така и в керамичната му скулптура“, казва Елена Виденова.
Момчил Цветков е роден през 1960 г. в гр. София. Завършва художествената академия през 1983 г., специалност „Керамика“ при проф. Венко Колев. В България има 12 самостоятелни изложби и участия в много общи. Има реализирани изложби в Дортмун
Повече от 1000 музиканти, които свирят на алпийски рог, поставиха световен рекорд за най-големия ансамбъл на алпийски рог, съобщиха от швейцарска асоциация, която представлява изпълнителите на алпийски рог, предаде ДПА.
Асоциацията възнамерявала да подобри рекорд от 2013 г., когато 508 музиканти свирили заедно на алпийски рог край Цермат, Швейцария.
Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина. Те се събрали и свирили хорови мелодии в Клевеналп в продължение на пет минути.
Според организаторите на събитието са присъствали наблюдатели от Книгата на рекордите "Гинес", за да удостоверят опита за световен рекорд.
Предишният рекорд не е вписан в книгата. В нея фигурира ансамбъл от 366 музиканти, свирили като ансамбъл на хребета Горнерграт в Швейцария през 2009 г.
Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум от Община Русе.
На сцената първата вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). Вечерта ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.
Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото
Експозицията „Хърватското археологическо наследство“ ще бъде открита на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.
Изложбата ще бъде открита от директора на НАИМ при БАН доц. Попов и Н. Пр. Ясна Огняновац, извънреден и пълномощен посланик на Република Хърватия в София.
„Систематизирана от д-р Санин Михелич, изложбата е разработена в сътрудничество с хърватското Министерство на външните и европейските работи. Тридесет широкоформатни постера ще отведат зрителите на пътешествие из най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата“, разказват организаторите. Те отбелязват, че изложбата ще бъде подредена в централната зала на НАИМ при БАН и може да бъде разгледана до януари 2025 г.
На 6 и 7 ноември Националният археологически институт с музей при БАН обявява Дни на хърватското археологическо наследство. Събитието се осъществява в партньорство с Посолството на Република Хърватия в София и Археологическия музей в Загреб и ще предложи богата програма от лекции и изложба, посветени на забележителното археологическо наследство на Хърватия.
„Имаме традиционно добри отношения с хърватските колеги“, каза директорът на НАИМ при БАН доц. Христо Попов. „Темите, които са подготвили са интересни, не само за колегите от научните среди, но и за широката общественост“, отбеляза той.
Фотографски и арт изложби, прожекция на тематични видеокадри и концерт ще са част от съпътстващата програма в десетото издание на международното скейт състезание в България Burgas Skate Open.
То ще се проведе между 16 и 18 август, съобщават организаторите му от сдружение „Скейт Клуб Сливен“ и Amnesia Skate Shop.
Съпътстващата програма ще постави началото на събитието още с откриването на 16 август, когато ще има скейт демонстрация на покрива на един от местни молове заедно с концерт на местните хип-хоп изпълнители Vladymoney & Mudkid, обясни Мартин Дечев, основател и организатор на Burgas Skate Open.
Там ще бъде открита и фото и арт изложбата "Лакърдии" с автори Владимир Дръндарски и Клементина Савова. В нея двамата автори съчетават традиционна фотография и дигитално изкуство, за да изследват митовете, легендите и неразказа
Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.
Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.
Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръсна
Общо 13 хорови състава, с над 330 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, участват в започналия днес Международен хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи секретарят на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“ в града Наталия Неделчева.
Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, по два на 5 и 6 октомври.
Международният хоров фестивал се организира от Община Нови пазар и НЧ „Христо Ботев - 1872“, под патронажа на Министерството на културата и кмета на общината, по идея на Милка Данаилова - диригент с дългогодишен опит в ръководенето на училищни и читалищни хорове от Нови пазар, в момента ръководител на дамска хорова формация „Лира“ към читалището.
Вчера бяха отбелязани и 45 години от основа
Спектакълът „Робин Худ“ ще се играе в Шумен на 7 октомври, на Голяма сцена в Драматично-куклен театър (ДКТ) „Васил Друмев", съобщиха от културната институция.
Това е един от най-вълнуващите и обичани спектакли за сезона, който обещава да завладее публиката с динамика, смелост и непреходни теми като справедливост и свобода, отбеляза Десислава Василева, драматург в шуменския театър.
В главните роли са гост-актьорите Ники Илиев и Елена Петрова, които отвеждат публиката в света на легендарния герой, борещ се за справедливост в мрачните времена на Средновековието. Спектакълът е изпълнен с екшън, приключения и хумор, като в същото време запазва топлотата и драматичността на класическата история, допълни Василева.
Режисьор на спектакъла е Бойко Илиев, сценографията и костюмите са дело на Жанета Иванова. Музиката е на Евгени Господинов. Хореография и
Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.
Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа.
На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат пр
„Дните на хърватското археологическо наследство са част от културната програма на Посолството на Република Хърватия в Република България за 2024 година и предоставят възможност за среща с културно-историческото богатство на Хърватия“, каза Н. Пр. Ясна Огняновац.
Програмата на Дните на хърватското археологическо наследство включва четири лекции на археолозите д-р Марко Диздар от Археологическия музей – Загреб, д-р Томислав Билич от Археологическия музей – Загреб, д-р Тино Лелекович от Хърватската академия на науките и изкуствата, и д-р Санин Михелич, директор на Археологическия музей в Загреб между 2016-2023 г. и понастоящем директор на Музея на изкуствата и занаятите в Загреб.
/ВСР