За шестнадесета поредна година сдружение Бургаска фотографска общност (БФО) организира годишната си изложба.
България ще бъде домакин на Общото събрание на CISAC – световната авторско-правна конфедерация, която обединява 227 организации – членове от 116 държави, съобщават от българското дружество на композитори и автори „Музикаутор“, домакин на събитието.
По думите им новината е потвърдена от централния офис на CISAC в Париж, а датата е 28 май 2025 г. У нас се очаква да пристигнат над 300 делегати от целия свят, които ще обсъдят действията на организацията за развитие на музикалната индустрия в глобален план.
„Това е потвърждение за „Музикаутор“, че международните ни партньори показват високо ниво на доверие към българското дружество, като отчитат усилията и постигнатите резултати въпреки сложната среда за развитие на авторските права в България“, посочи изпълни
Студенти от четири висши училища дебютират в проекта "Плакатът работи" на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград.
Авторите са 12 и са възпитаници на Националната художествена академия в София, филиала на академията в Бургас, Великотърновския университет „Св. св.Кирил и Методий“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград също е партньор на галерията в проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“.
Плакатът е квинтесенцията на самата постановка, казва за идеята на проекта уредникът в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" Емилия Стоева. “Идеята ни е плакатът действително да заработи в своята естествена среда, а студентите да имат досег с режисьора, с репетиционния процес на постановката, да усетят каква е работата на плакатиста“
Торино&Пашата записаха песен с гръцкия певец Кириакос Георгиу. „Идеята да направим S’Agapao дойде спонтанно, след наше общо участие. Буквално се затворихме в една хотелска стая и след няколко часа имахме визия за песента“, разказва Павел Денов-Пашата.
По думите му S’Agapao е вдъхновена от вечни житейски теми, с нееднозначни отговори. Гръцкият текст създават Кириакос Георгиу и Никос Хатсиапостолис, а българските думи пишат Димитър Марианов, Тодор Димитров-Торино и Павел Денов- Пашата.
S’Agapao е по музика на Димитър Марианов, Иван Тишев-Tish3V, Торино и Пашата и Кириакос Георгиу, а аранжиментът на Леонидас Цицас.
Кристиян Русев е режисьорът на видеото, в ко
Американският режисьор Дейвид Линч обяви, че никога няма да се пенсионира, като същевременно съобщи, че е диагностициран с емфизем, съобщиха световните осведомителни агенции.
В публикация в социалната мрежа "Екс" 78-годишният режисьор на "Туин Пийкс" каза, че е развил белодробното заболяване след дългогодишно тютюнопушене, от което се е отказал преди две години.
Емфиземът е форма на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).
В социалната мрежа Линч написа, че неотдавна се е подложил на множество прегледи, които показали, че е в отлично здраве с изключение на емфизема. "Изпълнен съм от щастие и никога няма да се оттегля. Искам всички да знаете, че оценявам загрижеността ви. С обич, Дейвид", написа режисьорът.
Повод за публикацията са въпросите дали Линч ще режисира отново някога, възникнали след негово интервю за списание "Сайт енд саунд".&nb
Изложба батик на бивши и настоящи ученици от студио „Рениарт“ откриха в художествена галерия „Кутловица“ в Монтана.
Експозицията откриха синът на основателката на студио "Рениарт" Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката и артпедагог в студиото - Таня Василева.
Изложбата се състои от 47 творби, създадени на четвъртия пленер по батик, проведен през това лято от студио „Рениарт“.
Картините се продават с благотворителна цел. Част от средствата от продажбата им ще бъдат предоставени на "Рениарт" в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства, и за подпомагане дейността на студиото.
Експозицията ще остане в художествена галерия „Кутловица“ до края на месеца.
Тази година в нея са включени по-голям брой фотографии, а техен домакин е Културен център "Морско казино". Това коментира председателят на сдружението Пламен Русев.
"Включени са 19 участници с 57 творби. Темите са разнообразни в зависимост от авторите. Всеки снима в различен стил, което е и предимството на БФО. Има от пейзаж до голо тяло. Има и много жива природа като животни и птици, обитаващи района и езерата около Бургас. Снимани са специфични - и дори бих казал, емблематични места за града и околностите", заяви още председателят на сдружението и допълни, че по традиция, въпреки разнообразието от теми и стилове, в годишните изложби на БФО Бургас има централна роля.
По думите му в експозицията обикновено участват фотографи със снимки, правени не само извън страната, но и извън континента. Тази година обаче техният брой е по-малък. Един от отсъстващите автори например е Светослав Йосифов, който в момента снима в Судан, допълни Пламен Русев. Председателят на сдружението коментира, че през последните две години се наблюдава увеличение на новопостъпилите млади членове на сдружението. Сред тях е и фоторепортерът на в Бургас Христо Стефанов, който за втора година е част от творческия екип на изложбата.
Сред останалите автори са Александър Стоянов, Бети Пирева, Венелин Тодоров, Георги Иванов, Димитрина Андреева, Драгомир Георгиев, Данаил Димов, Етелка Пирева, Жечо Планински, Константин Костадинов, Красимир Колев, Милен Добрев, Николай Раданов, Стефка Делчева, Станил Лазаров, Тенчо Петков и Тодор Динев.
Изложбата може да бъде видяна до 30 ноември.
Венецианският филмов фестивал, който от 30-те години на миналия век се провежда на остров Лидо във венецианската лагуна, започна 81-ото си издание с премиера на филма на Тим Бъртън “Бийтълджус Бийтълджус”, съобщиха световните осведомителни агенции.
Година след слабото си издание, пренебрегнато от големите американски студия заради стачката в Холивуд, най-старият филмов фестивал в света възражда репутацията си на стартова площадка за наградите „Оскар“.
На червения килим се събраха всички звездни актьори от лентата на Бъртън. Това са Майкъл Кийтън и Уинона Райдър, които участваха в дебютния филм на Бъртън “Бийтълджус” от 1988 г., както и млади актьори - Джъстин Теру и Джена Ортега, която въпреки крехката си възраст вече си е извоювала статута на актриса на съвременния хорър, благодарение на участието си в проектите Scream (“Писък
Първата си изложба в България ще открие в Хасково родената в Симеоновград художничка Тихомира Толева - Тия, която от години живее и работи в Исландия, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация.
Картините й, предимно пейзажи, в които има вградена вулканична маса, са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд". За стила, в който работи, авторката споделя, че е смесен – реализъм с абстракция.
В изложбата, която ще бъде открита на трети октомври в хасковската галерия „Форум“, ще бъдат представени и произведения, в които има вложена вулканична маса от наскоро изригналия вулкан "Рейкянес", съобщи директорът на от изложбената зала Татяна Форева.
Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.
От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.
„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.
В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из
Съвместна изложба с произведения на художници, участвали в традиционния Международен пленер по живопис "Перник - дух и колорит" беше открита тази вечер в галерия "При Кмета" към Община Перник.
Пленерът, състоял се за 27-и път, се организира по повод Деня на града.
В това издание изкуството си демонстрираха десет художници от България, Сърбия и Турция. Гости на откриването на изложбата бяха областният управител на Перник Людмил Веселинов и заместник-кметът на общината Стефан Кръстев.
"Този пленер започна с една далечна идея и с едно желание за комуникация между художниците. В началото канехме много колеги от побратимените градове и сме имали гости от Португалия, Китай, Русия, Беларус, Гърция, Турция. Пленерът беше в по-широк мащаб, с повече дни и хора. Макар че през трудните години имаше малко намаляване, пленерът успя да просъществува и за създава чудесни конта
В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов и Снежана Велинова.
Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.
Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.
Тя добави, че баща й винаги е бил творчески