Опра Уинфри, Пол Маккартни, Уил Смит и Лени Кравиц са сред известните личности, отдали почит на Куинси Джоунс, който почина на 91-годишна възраст на 3 ноември, предаде Асошиейтед прес.
"Единственият и неповторим Куинси Джоунс ме "откри" за филма "Пурпурен цвят" през 1985 г. Животът ми се промени завинаги към по-добро след срещата с него", написа Опра Уинфри в профила си в Инстаграм. Тя отбеляза, че Джоунс "ходеше с широко отворено сърце и се отнасяше към всекиго така, сякаш е най-важният човек, когото някога е срещал". Уинфри призна, че покойният музикант е бил първият човек, когото е обичала безусловно.
С концерта „Да послушаме кино“ на Плевенската филхармония в Попово тази вече бе закрито 12-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в памет на Димо Коларов.
Тази година статуетката на фестивала отиде при оператора Веселин Христов за филма „Уроците на Блага“.
Поради служебен ангажимент в Германия, наградата получи асистент-операторът Симеон Киров, връчена му от кмета на града-домакин Людмил Веселинов.
Церемонията по награждаването на отличените оператори и филми бе в дома на културата „Димо Коларов“. Гостите на града и участниците в културния форум бяха посрещнати по червен килим, а водещ бе журналистът Ники Кънчев.
Фестивалът за операторско майсторство „Златното око” се провежда в родния град на Коларов от 1998 г. Мисията и основната цел на фестивала за операторско май
Обичам щурците. Докато има щурци, има надежда, че светът съществува, казва Кирил Маричков през 1991 г. Четвърт век по-рано той създава една от най-влиятелните рок групи в България – „Щурците“, на която е фронтмен, басист, певец и основен композитор.
Музикантът, който си отиде на 11 октомври, днес щеше да навърши 80 години.
Тази вечер в зала 1 на НДК ще бъде изнесен концерт на „Фондацията“ в негова памет.
Той е роден в София, където завършва средното си образование в училище „Антим I“. Живее в къщата, построена в началото на 20-и век от дядо му – арх. Киро Маричков. Другият му дядо – Борис Левиев, е главен диригент на Музикалния театър и първи въвежда внука си в света на музиката.
ОТ МАЛЪК СВИРИ НА ПИАНО
Картина, намерена от вехтошар в изба в Капри, Италия, преди повече от 60 години, може да се окаже творба на Пикасо, съобщи ДПА.
Десетилетия наред картината е висяла в евтина рамка на стена в дома на търговеца. Настоящите собственици са се допитали до експерти, които са им казали, че асиметричният портрет на жена е вероятно да се окаже творба на Пикасо.
Вестник "Ил Джорно" съобщава, че анализът на експертите от швейцарската фондация "Аркадия" показва, че подписът на Пикасо е автентичен.
Луиджи Ла Росо от Помпей е почиствал избеното помещение на вила в Капри през 1962 г., когато е открил навитата на руло картина. Той я е взел със себе си и я е окачил в дома си. Синът му Андреа е казал пред репортери, че майка му е мразила картината, намирала я е за "грозна" и е искала да я махне от стената в дома.
"Родителите ми бяха обикновени хора, не знаеха
Швейцария взе окончателно решение Базел да бъде мястото на провеждане на песенния конкурс „Евровизия“ през следващата година, съобщи Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), цитиран от АФП.
Базел граничи с Германия и основен център на химията и фармацевтиката, но също така и на културата с няколко международно признати музея. Другият град, който участваше в надпреварата за домакин, бе Женева.
Едноседмичният музикален спектакъл с два полуфинала, завършващи с голям финал, обикновено се провежда през май. Този път той ще бъде организиран от Швейцарската корпорация за радио и телевизия.
Швейцарският изпълнител Немо спечели тазгодишното издание на песенния конкурс, което се проведе в шведския град Малмьо, с песента The Code, затова Швейцария догодина ще е домакин на "Евровизия".
Това бе трета победа за Швейцария в почти 70-годишната ист
Две премиери за месец октомври подготвят от Драматично-куклен театър – Враца, съобщиха от културната институция.
„Полковникът и птиците“, под режисурата на Борис Панкин и текст на Христо Бойчев, с участието на Христо Шопов, се представя на врачанска сцена на 23 октомври. Детското представление „Пинокио“ по Карло Колоди с режисьор Венцислав Асенов ще се играе на 25 октомври в Дом на енергетика в Козлодуй. Ден по-късно е представлението и през врачанската публика.
През месеца се провеждат турнета на трупите от театъра в София, Своге, Поморие, Годеч, Белово, Белоградчик, Вършец, Козлодуй, Берковица, Мизия, Оряхово, Бистрица, Марково и др. Ще бъдат представени постановката „Роклята беглец“, „Добре дошли в България 2“, както и премиерните спектакли „Кошмарна комедия“ и „Пълен напред“, допъл
Пол Маккартни отбеляза, че за него е било привилегия да познава Куинси Джоунс от много години. "Той беше изключително талантлив... Беше приятел с Джордж Мартин, продуцентът на "Бийтълс", и двамата създадоха много хубава музика. Куинси, или "Куинс", или "Кю", както го наричаха, винаги имаше блясък в очите и много позитивен, любящ дух, заразяващ всички, които го познаваха", написа Маккартни в Инстаграм, цитиран от Асошиейтед прес.
Доктор Дре отбеляза, че е станал продуцент заради Куинси Джоунс. "Цялото време, което изкарах с него, беше безценно и ми харесва колко беше открит - съветите, които ми даде, разговорите, които проведохме, ми помогнаха в живота и кариерата. Вечно ще бъда вдъхновен от несравнимия Куинси Джоунс", написа Доктор Дре в Инстаграм.
За Уил Смит Джоунс е "истинското определение за наставник, баща и приятел... Той ме защитаваше. Той ме възпитаваше. Окуражаваше ме. Вдъхновяваше ме. Проверяваше ме, когато се налагаше. Позволи ми да използвам неговите крила, докато моите не станаха достатъчно силни, за да полетя".
Спектакълът „Цар Лъв“ се завръща на 23 октомври на сцената на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“ и Държавната опера във Варна.
Продукцията пренася в Африка, където в сила е законът на джунглата, но и там доброто и злото съжителстват в образите на представителите на дивия свят, които сами решават кое от двете да изберат за себе си.
„Цар Лъв“ оживява на професионална сцена с оркестрация на Данко Йорданов. Сценичен консултант е Петко Бонев, диригент – Страцимир Павлов, костюми – Ася Стоименова, сценично движение и пластика – Анна Пампулова, 3D mapping – Лора Руневска.
„Ние трябва много искрено и достъпно да пресъздадем тази изключителна музикално-сценич
Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.
Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.
Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети
D2 излиза на сцената на „Маймунарника“ с Дичо и специални гости. Събитието е на 18 септември, съобщават организаторите.
Део и младите музиканти Русита Боева и Георги Георгиев ще се включат в концерта под открито небе в Борисовата градина.
Тази година D2 отбелязва четвърт век на сцената с няколко музикални събития. Първото от тях бе през май в НДК с концерт, който събра на една сцена вокалистите на D2 през годините – Дичо Христов и Деян Каменов-Дидо с настоящия Радостин Василев, както и бившите членове Явор Александров, Краси Тодоров и Десислав Семерджиев.
Групата D2 е създадена в края на 1998 г. от Димитър Кърнев. Вторият присъединил се член е Дичо Т. Христов, като малко след това D2 оформя своя първи състав, включващ Александ
На 20 ноември е премиерата на „Солунските атентатори“ от Георги Данаилов в Армията, съобщават от трупата на театъра.
„В сумрака на 20-и век, когато една малка част от Европа живее в мир, а друга се задушава в сенките на империи, в Солун се запалва огънят на едно от най-драматичните събития в нашата история – борбата за освобождение на Македония и Одринско от османско робство. „Солунските атентатори“ ни среща с групата на „гемиджиите“– млади мъже, готови на всичко, за да променят съдбата на своя народ. Те живеят с осъзнаването, че свободата е недостижима без жестока саможертва, но въпреки всичко продължават напред, движени от безкомпромисен идеализъм и обич към родината“, разказват от театъра.
Режисьор е Иван Урумов. Сценографията и костю
Деница Серафим (група „Ирафан“) излиза с още шестима музиканти на сцената на арт център „Сити марк“, на 18 ноември. Тя ще представи своя нов проект „Пътят на пилигрима”, съобщават организаторите.
Вдъхновение за музиката на проекта Серафим намира в изкуството на Ренесанса и Барока, както и в някои средновековни поеми.
Артистите ще излязат на сцената с костюми, които са по дизайн на самата Деница Серафим, а музиката ще е изцяло нейна авторска.
В концерта ще участват Бояна Зарева (цигулка, виола и вокал), Анита Нейчева (бендир, перкусии), Костадин Ланджов (класическа китара), Йордан Владев (етно флейти), Деница Димитрова (арфа). Ще цвучат песни на английски, исландски, датски, латински, фламандски и сефара
В "Екс" Лени Кравиц отбеляза, че Джоунс е бил изключително важен и за него. "Това, което този човек означава за мен, е изключително дълбоко. Какъв живот. Каква автентичност. Какъв учител", написа певецът.
И рапърът Уикенд отбеляза в публикация в "Екс", че Джоунс е изиграл значителна роля за неговата музика.