Музей-галерия „Анел“ ще представи изложбата „Да откраднеш огън“. Неин автор е Калин Балев и може да бъде разгледана от 8 до 25 ноември. Вернисажът на експозицията е на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.
Триото на Торд Густавсен ще представи новия си албум Seeing на 12 ноември в зала „България”, съобщават организаторите от „Джаз плюс“.
По думите им Торд Густавсен е един от най-вглъбените и съзерцателни пианисти на нашето съвремие. С 10 записа за ЕСМ в различни формати (трио, квартет, квинтет), той е в постоянно търсене на оголената истинска красота в музиката. С последните си три проекта той се завръща към трио формата, дълбаейки навътре в душата на заложената концепция още от времето на триото на Бил Еванс – The art of trio. Триото търси, изследва, въплътява в един организъм емоционалната насителост, елегантността и дъхът на музиката.
„Да общуваш с музиката на Торд Густавсен е истинско вълшебство. Всяка негова творба е тихо откровение. Вглъбеност и тиха вътрешна динамика, отгла
Единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ ще се състои в областния град на 28 и 29 септември, съобщиха от Народно читалище “Добри Войников -1856“, което организира събитието с финансовата подкрепа на община Шумен и със съдействието на Министерството на културата.
Оттам отбелязват, че всички, които желаят да се включат в конкурсната програма, трябва да подадат документи за участие до 25 септември на адреса на читалището в Шумен (пл. „Възраждане“ №4) или на имейл: dvfestivals@gmail.com.
Участниците ще се състезават в два раздела. Първият ще е конкурс за изпълнители в две категории - съвременна забавна музика и популярна градска песен, а вторият - конкурс за авторска песен.
В конкурса за изпълнители на съвременна забавна музика участниците ще са разпределени в няколко въ
Мюзикълът „Здравей! Как си, приятелю?“ на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ гостува в Летния театър на Велико Търново.
Той бе част от програмата на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ и завладя публиката с 23 популярни и обичани песни на композитора Стефан Диомов.
Със спектакъла беше закрита основната програма на най-стария оперен фестивал на открито в България, който е носител на престижния лейбъл „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа“, припомни в приветствието си към публиката заместник-кметът на Велико Търново Нейко Генчев.
Той допълни, че заедно с Arbanassi Summer Music, „Сцена на вековете“ е причина Велико Търново да носи престижния Печат на Европейската фестивална асоциация.
„След малко ще се потопите в едно преживяване, което ще ви помогне да забравите вси
Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер.
По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова.
ЗА ДЪЖДА КАТО СИМВОЛ НА НАДЕЖДАТА
Лютова обясни, че късният дъжд предполага очакване за промяна, очакване за нещо, което дълго време е заложено „в идеята на автора“.
По думите й посланието, което картините съдържат, е послание за късен дъжд, който прониква в едно пространство и то става изпълнено с надежда. Художничката посочи, че „надеждата трябва да бъде отправната точка, защото ние живеем в един бездуховен
С Рождествен органов концерт на Мария Славова ще започнат празничните концерти в Добрич, съобщават от Община Добрич.
Оттам допълват, че почитателите на органовата музика ще могат да чуят една любопитна програма, която обединява различни жанрове и стилове от Барока и съвременността в изпълнение на Мария Славова.
Ще бъдат изпълнени няколко пиеси, като "Концерт за цигулка" от Йохан Ернст IV фон Саксония - Ваймар, преработен за орган от Йохан Себастиан Бах, "Прелюдия и фуга" на Йохан Себастиан Бах, а също и "Прелюдия в сол мажор" на Николаус Брунс, който е един от големите майстори и новатори на зрелия Барок.
С духа на Рождество са проникнати хоралните вариации „Момче, родено за нас“ и „Само на Бог да бъде слава“ от Ян Питерсон Свелинк, „Христос е моят живот“ от Йохан Пахелбел, а от сборника с Лайпцигски хорали на Бах по же
„Събитието е подчертано от уникална концепция, вдъхновена от древногръцкия мит за Прометей, който открадва божествения огън и го предоставя на човечеството. Този мит не само че поставя в центъра на вниманието темата за жертвата в името на светлината и знанието, но и отразява уникалната стилистика и техника на самия Балев“, казва кураторът Пламена Димитрова-Рачева.
По думите й художникът използва хибридна техника, съчетаваща стенопис и изящна живопис, за да създаде свои визии, изпълнени с енергия и динамика, по които „огънят“ на вдъхновението играе основна роля. „Неговите картини, често изпълнени с многопластови текстури и природни материали, предоставят на зрителя възможността да се потопи в един магичен и метафоричен свят на Майката Земя, от която всичко се ражда и преражда. Специфичната „пясъчна живопис“ на Балев, която представя иконографски теми и фолклорни български мотиви, пренася древни символи и зодиакални знаци в модерния контекст на съвременното изкуство“, отбелязва още тя.
Калин Балев е роден на 2 юни 1959 г. в София. Завършва магистратура през 1986 г. в специалност „Изящна графика“ на НХА, където се обучава при проф. Галилей Симеонов. Става член на Съюза на българските художници (1989) и активно развива своето изкуство в области като живопис, колаж, изящна графика и стенопис. Балев има зад гърба си множество специализации в Италия, включително в Международната школа за графика „Ил Бизонте“ и Академия „Рафаело“. Творчеството му включва участия в общи изложби, както и в международни в Швейцария, Италия, Франция, Русия, САЩ и Япония. Неговите произведения са показвани на важни събития, участвал е в Биенале на графиката във Варна, Биела и в национални изложби като „Кюстендилска пролет“. Реализирал е множество самостоятелни изложби в различни галерии.
/ВСР
Първи български хор „Янко Мустаков“ в Свищов набира хористи за новия си творчески сезон, съобщиха от свищовското читалище.
Хорът търси мъже и жени над 16-годишна възраст, които искат да станат част от изкуството на музиката и да участват в обществени изяви. Желаещите могат да получат повече информация в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1896“ в Свищов.
Репертоарът на хора включва голям брой акапелни песни от всички стилове и епохи, както и произведения от кантатно-ораториалния жанр, като централно място заемат творбите от български автори. Хорът е участвал в редица български и международни хорови фестивали и конкурси. Сред тазгодишните международни участия на хористите бяха посещения в Румъния и в Хърватия.
Първият български хор е основан в град Свищов през 1868 г. от Янко Мустаков - учител, музикант и обще
Цигуларят Димитър Иванов ще бъде водещата творческа фигура – солист и диригент, във вечер, на която ще дебютират и двамата носители на голямата награда от третото издание на конкурса за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ – Тодор Иванов (виолончело) – на 21 години, и Божидар Лазаров (пиано) – на 15 г., съобщават от „Кантус фирмус“.
По думите им Иванов принадлежи към плеядата български музиканти, които развиват кариера като солисти и концертмайстори на елитни оркестри по света. Наред с ангажиментите си на първи концертмайстор на Frankfurt Opern-und Museumsorchester, той често гостува като солист и камерен изпълнител в европейските културни центрове.
През миналата година беше специален гост в „Европейски музикал
Операта на Джузепе Верди "Риголето" ще открие петото издание на фестивала "Опера на светилището" на 10 август.
Той се организира на открита сцена на тракийското светилище Бегликташ край Приморско съвместно от Държавна опера Бургас и местната община, съобщават от културната институция в морския град.
Следващите заглавия в програмата са "Аида" от Джузепе Верди на 17 август и "Кармен" от Жорж Бизе - на 24 август.
Операта "Риголето" ще бъде представена за първи път под открито небе под палката на проф. д-р Григор Паликаров. Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев, диригент на хора – Александър Чепанов, хореографията е на Галина Калчева. Помощник-режисьори на постановката са Лина Пеева и Петър Тихолов. Репетитор на балета е Марина Змеева-Маркова. В мащабния атрактивен спектакъл вземат участие оркестърът, хо
Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.
В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.
Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.
Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.
По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.
Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.