NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена "Гунди - Легенда за любовта" трета седмица продължава да е най-гледаният филм у нас
2957
Авансцена

"Гунди - Легенда за любовта" трета седмица продължава да е най-гледаният филм у нас

Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов, вече трета седмица продължава да е на върха на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните. За това време разказа за живота на великия футболист от началото на 18-те му години до трагичната му гибел са гледали 397 925 зрители, а приходите са 5 423 187 лева, като по този показател филмът вече надмина общия приход от български ленти за миналата година. На втора позиция е "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Битката между Еди Брок и симбиотът Венъм с Ксенофаг са гледали вече 63 591 зрители, а приходите за двете седмици у нас са 957 144 лева

| 05 Ноември 2024, 09:02 ч.
"Гунди - Легенда за любовта" трета седмица продължава да е най-гледаният филм у нас
Снимка © НОУ Блинк Филм

Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов, вече трета седмица продължава да е на върха на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните.

Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.

Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.

Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъп

Румънският град Тимишоара, който бе Европейска столица на културата през 2023 г., е домакин на изложбата „Светлините на Караваджо“. Тя включва 43 произведения, сред които и известната картина „Момче, ухапано от гущер“, подписана от италианския художник Микеланджело Мериси да Караваджо. 

Картините на стойност 84 милиона евро могат да бъдат разгледани до 28 февруари 2025 г. в Националния музей за изукството. Те са от частната колекция на изкуствоведа Роберто Лонги. Изложбата включва творби и от други велики художници от епохата на барока, като Лоренцо Лото и Хосе де Рибера.

„Става дума за всички онези, които вдъхновиха и накрая последваха Караваджо в посока на иновациите, които той донесе в областта на живописта: драматизма, контрастите, диагоналите, композицията, този новаторски дух, който въвежда, без всъщност да си дава сметка за въз

Партитура на неизвестен валс на Фредерик Шопен, писана преди около двеста години, е открита в хранилището на Библиотека и музей "Морган" в Ню Йорк, съобщи електронното издание на британския в. "Гардиън".

Ръкописът, с написано на ръка името на Шопен, е намерено от куратор през пролетта.

"Помислих си какво ли може да е това, не познах музиката", каза пред  в. "Ню Йорк таймс" кураторът Робинсън Макклелън. Първоначално той не бил сигурен, че става дума за творба на Шопен. Преснимал партитурата и я изсвирил на пиано в дома си. Консултирал се с учен от университета на Пенсилвания, който е експерт по творчеството на полския композитор, преди от музея да изследват мастилото и хартията и да обявяват находката за оригинал на Шопен. Графологичната експертиза също показала съвпадение с почерка на Шопен.

Напълно убедени сме в заключенията си, каза Макклелън. От музея смят

Филмът "Господин Азнавур" вече се прожектира във френските кина, предстои премиера В Белгия, съобщи АФП. 

Шарл Азнавур почина през 2018 г. на 94-годишна възраст. 

Създатели на филма са певецът Гран Кор Малад (Grand Corps Malade) и режисьорът Мехди Идир. 

Първата част на филма показва как Едит Пиаф взима Азнавур под крилото си и се грижи всеотдайно за кариерата му. Пиаф дори съветва Азнавур да оперира носа си, защото го смята за грозен.

Двамата режисьори са избрали да се концентрират в периода преди големия успех на Азнавур. Филмът показва човек, който не е в много близки връзки със семейството си. "Ако е нужно да пренебрегна всичко около себе си, ще го направя", казва Азнавур в лентата. 

С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.

Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.

В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder

За това време разказа за живота на великия футболист от началото на 18-те му години до трагичната му гибел са гледали 397 925 зрители, а приходите са 5 423 187 лева, като по този показател филмът вече надмина общия приход от български ленти за миналата година.

На втора позиция е "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Битката между Еди Брок и симбиотът Венъм с Ксенофаг са гледали вече 63 591 зрители, а приходите за двете седмици у нас са 957 144 лева.

Трета позиция заема анимацията "Дивият робот", която е вече месец по екраните. Пътешествието на 7134-Роз из необитаемия остров, на който попада след корабокрушение и общуването й със заобикалящия я свят са преживели 29 628 зрители, а приходите от билети са 369 129 лева.

Четвърто място заема "Усмивката 2", който продължава филма от 2022 година. Случващото се с поп звезда преди турнето й са видели 31 982 зрители, като  за трите седмици в кината приходите са 379 990 лева.

Пето място е за анимацията "Героите от Ла Манча", вдъхновена от класиката на Сервантес "Дон Кихот". Приключенията на Алфонсо, Панчо и Виктория с цел защита на града им от огромно чудовище са гледали 6 617 зрители, а приходи за десетте дни на екран са 74 555 лева.

Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония.

С продължителни аплодисменти и викове „Браво“ изпратени солистите на вечерта – наскоро спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, и световноизвестният цигулар и носител на „Грами“ – Аугустин Хаделих.

Двамата бяха извикани няколко пъти от публиката, за да се поклонят, не нямаше бис, след като представиха 25-минутния Концерт за цигулка, виолончело и оркестър в ла минор от Йоханес Брамс. Това беше втората част на вечерта с диригент маестро Найден Тодоров.

Събитието бе открито с увертюрата „Хебриди“ (или „Фингалова пещера”), с

Новият сезон на галерия „Структура“ започва с изложбата на Константин Златев – Peace by peace.

Експозицията ще продължи от 17 септември до 12 октомври, съобщават организаторите.

По думите им изложбата е първото самостоятелно представяне на художника след завръщането му в България през 2022 г. Включени са кинетични инсталации, скулптури, обекти, принтове и видеодокументация. Заглавието е парафраза на английския израз piece by piece (в превод – част по част, стъпка по стъпка).

„То коментира смисъла на всяко малко действие, което би отдалечило човечеството от глобална военна катастрофа“, разказват организаторите. 

Константин Златев се занимава с проблемите на насилието като израз на политическа доминация, териториално преразпределение, икономически фактори или религиозни конфликти от доста време, като изследва разли

Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес. 

Запалени колекционери наддаваха оживено за 20-доларовия "двоен орел", но само един си тръгна като победител от търга на "Стакс Бауърс Галърис" в Южна Калифорния, след като плати високата цена.

Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя.

"Стакс Бауърс Галърис" не дават информация за купувача, сдобил се с рядката монета.

Преди 1849 г. най-високата номинална стойност на златна монета, известна като "орел", е била 10 щатски долара. Двадесетдоларовият "двоен орел" се появява, след като Калифорнийската златна

Godsmack започва европейското си турне от България – на 22 март в зала „Арена 8888 София“, съобщават организаторите.

Музикантите ще представят актуалния си албум Lighting Up the Sky за първи път пред българската публика, като също така ще изпълнят и всички свои хитове, които ги направиха световноизвестни и обичани по целия свят, и у нас. За своето турне ще доведат за първи път в България техните сънародници от P.O.D. и Drowning Pool, които ще обикалят със Съли Ерна и компания в Европа.

От 1992 г. насам, P.O.D. печели публика по цял свят със своя хибрид от рок, хип-хоп, реге и алтърнатив, носещ послание за обединение между хората. Пътят на квартета от Сан Диего - Сони Сандовал (вокали), Маркос Кюриъл (китара), Траа Дейниълс (бас) и Ув Бемардо (барабани

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

На шесто място в челната десетка е първата премиера от миналия петък - "Мегаполис" на Франсис Форд Копола. Алтернативният свят на Новия Рим вече са гледали 1 425 зрители, а приходите са 21 179 лева.

Седма сред най-гледаните е втората премиера от миналия уикенд - "Изкупление" с Лиъм Нийсън в главната роля. Доколко е възможно гангстер да се раздели с престъпния свят, за да се сближи със семейството си отново, са разбрали 1 345 зрители, а приходите са 20 412 лева.

Осма позиция е за хоръра "Терифайър 3", който е от месец в кината. За това време общо 25 854 зрители са гледали случващото се с околните около преоблечения като Дядо Коледа зловещ клоун Арт, а приходите от билети са 302 173 лева.

На девето място е анимацията "10 живота". Прехвърлянето на котарака Бекет от деветия към подарения му нов десети живот са видели вече 46 650 зрители, а за вече два месеца и половина приходите от билети са 468 279 лева.

На десета позиция е друга анимация - "Аз, проклетникът 4", която отбелязва вече четири месеца и половина на екраните у нас. Поредна порция пакости от миньоните и новите задачи на Гру, заедно със семейството му, са проследили 219 305 зрители, а приходите от билети са 2 630 040 лева.

Извън първите десет най-гледани филми е третата премиера от миналия петък. Документалният "Училище за надежда" за училище-пансион в малко селце в България е с 627 зрители и 6 142 лева приходи.

През миналия уикенд в кината са били общо 107 816 зрители, като трима от всеки четири са гледали "Гунди - Легенда за любовта". Миналата година по същото време филми са гледали 40 204 души.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 17:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
2957
Авансцена

"Гунди - Легенда за любовта" трета седмица продължава да е най-гледаният филм у нас

Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов, вече трета седмица продължава да е на върха на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните.За това време разказа за живота на великия футболист от началото на 18-те му години до трагичната му гибел са гледали 397 925 зрители, а приходите са 5 423 187 лева, като по този показател филмът вече надмина общия приход от български ленти за миналата година.

| 05 Ноември 2024, 09:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
"Гунди - Легенда за любовта" трета седмица продължава да е най-гледаният филм у нас
Снимка © НОУ Блинк Филм

Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов, вече трета седмица продължава да е на върха на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните.

За това време разказа за живота на великия футболист от началото на 18-те му години до трагичната му гибел са гледали 397 925 зрители, а приходите са 5 423 187 лева, като по този показател филмът вече надмина общия приход от български ленти за миналата година.

Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.

Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.

Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъп

Румънският град Тимишоара, който бе Европейска столица на културата през 2023 г., е домакин на изложбата „Светлините на Караваджо“. Тя включва 43 произведения, сред които и известната картина „Момче, ухапано от гущер“, подписана от италианския художник Микеланджело Мериси да Караваджо. 

Картините на стойност 84 милиона евро могат да бъдат разгледани до 28 февруари 2025 г. в Националния музей за изукството. Те са от частната колекция на изкуствоведа Роберто Лонги. Изложбата включва творби и от други велики художници от епохата на барока, като Лоренцо Лото и Хосе де Рибера.

„Става дума за всички онези, които вдъхновиха и накрая последваха Караваджо в посока на иновациите, които той донесе в областта на живописта: драматизма, контрастите, диагоналите, композицията, този новаторски дух, който въвежда, без всъщност да си дава сметка за въз

Партитура на неизвестен валс на Фредерик Шопен, писана преди около двеста години, е открита в хранилището на Библиотека и музей "Морган" в Ню Йорк, съобщи електронното издание на британския в. "Гардиън".

Ръкописът, с написано на ръка името на Шопен, е намерено от куратор през пролетта.

"Помислих си какво ли може да е това, не познах музиката", каза пред  в. "Ню Йорк таймс" кураторът Робинсън Макклелън. Първоначално той не бил сигурен, че става дума за творба на Шопен. Преснимал партитурата и я изсвирил на пиано в дома си. Консултирал се с учен от университета на Пенсилвания, който е експерт по творчеството на полския композитор, преди от музея да изследват мастилото и хартията и да обявяват находката за оригинал на Шопен. Графологичната експертиза също показала съвпадение с почерка на Шопен.

Напълно убедени сме в заключенията си, каза Макклелън. От музея смят

Филмът "Господин Азнавур" вече се прожектира във френските кина, предстои премиера В Белгия, съобщи АФП. 

Шарл Азнавур почина през 2018 г. на 94-годишна възраст. 

Създатели на филма са певецът Гран Кор Малад (Grand Corps Malade) и режисьорът Мехди Идир. 

Първата част на филма показва как Едит Пиаф взима Азнавур под крилото си и се грижи всеотдайно за кариерата му. Пиаф дори съветва Азнавур да оперира носа си, защото го смята за грозен.

Двамата режисьори са избрали да се концентрират в периода преди големия успех на Азнавур. Филмът показва човек, който не е в много близки връзки със семейството си. "Ако е нужно да пренебрегна всичко около себе си, ще го направя", казва Азнавур в лентата. 

С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.

Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.

В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder

На втора позиция е "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Битката между Еди Брок и симбиотът Венъм с Ксенофаг са гледали вече 63 591 зрители, а приходите за двете седмици у нас са 957 144 лева.

Трета позиция заема анимацията "Дивият робот", която е вече месец по екраните. Пътешествието на 7134-Роз из необитаемия остров, на който попада след корабокрушение и общуването й със заобикалящия я свят са преживели 29 628 зрители, а приходите от билети са 369 129 лева.

Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония.

С продължителни аплодисменти и викове „Браво“ изпратени солистите на вечерта – наскоро спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, и световноизвестният цигулар и носител на „Грами“ – Аугустин Хаделих.

Двамата бяха извикани няколко пъти от публиката, за да се поклонят, не нямаше бис, след като представиха 25-минутния Концерт за цигулка, виолончело и оркестър в ла минор от Йоханес Брамс. Това беше втората част на вечерта с диригент маестро Найден Тодоров.

Събитието бе открито с увертюрата „Хебриди“ (или „Фингалова пещера”), с

Новият сезон на галерия „Структура“ започва с изложбата на Константин Златев – Peace by peace.

Експозицията ще продължи от 17 септември до 12 октомври, съобщават организаторите.

По думите им изложбата е първото самостоятелно представяне на художника след завръщането му в България през 2022 г. Включени са кинетични инсталации, скулптури, обекти, принтове и видеодокументация. Заглавието е парафраза на английския израз piece by piece (в превод – част по част, стъпка по стъпка).

„То коментира смисъла на всяко малко действие, което би отдалечило човечеството от глобална военна катастрофа“, разказват организаторите. 

Константин Златев се занимава с проблемите на насилието като израз на политическа доминация, териториално преразпределение, икономически фактори или религиозни конфликти от доста време, като изследва разли

Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес. 

Запалени колекционери наддаваха оживено за 20-доларовия "двоен орел", но само един си тръгна като победител от търга на "Стакс Бауърс Галърис" в Южна Калифорния, след като плати високата цена.

Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя.

"Стакс Бауърс Галърис" не дават информация за купувача, сдобил се с рядката монета.

Преди 1849 г. най-високата номинална стойност на златна монета, известна като "орел", е била 10 щатски долара. Двадесетдоларовият "двоен орел" се появява, след като Калифорнийската златна

Godsmack започва европейското си турне от България – на 22 март в зала „Арена 8888 София“, съобщават организаторите.

Музикантите ще представят актуалния си албум Lighting Up the Sky за първи път пред българската публика, като също така ще изпълнят и всички свои хитове, които ги направиха световноизвестни и обичани по целия свят, и у нас. За своето турне ще доведат за първи път в България техните сънародници от P.O.D. и Drowning Pool, които ще обикалят със Съли Ерна и компания в Европа.

От 1992 г. насам, P.O.D. печели публика по цял свят със своя хибрид от рок, хип-хоп, реге и алтърнатив, носещ послание за обединение между хората. Пътят на квартета от Сан Диего - Сони Сандовал (вокали), Маркос Кюриъл (китара), Траа Дейниълс (бас) и Ув Бемардо (барабани

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

Четвърто място заема "Усмивката 2", който продължава филма от 2022 година. Случващото се с поп звезда преди турнето й са видели 31 982 зрители, като  за трите седмици в кината приходите са 379 990 лева.

Пето място е за анимацията "Героите от Ла Манча", вдъхновена от класиката на Сервантес "Дон Кихот". Приключенията на Алфонсо, Панчо и Виктория с цел защита на града им от огромно чудовище са гледали 6 617 зрители, а приходи за десетте дни на екран са 74 555 лева.

На шесто място в челната десетка е първата премиера от миналия петък - "Мегаполис" на Франсис Форд Копола. Алтернативният свят на Новия Рим вече са гледали 1 425 зрители, а приходите са 21 179 лева.

Седма сред най-гледаните е втората премиера от миналия уикенд - "Изкупление" с Лиъм Нийсън в главната роля. Доколко е възможно гангстер да се раздели с престъпния свят, за да се сближи със семейството си отново, са разбрали 1 345 зрители, а приходите са 20 412 лева.

Осма позиция е за хоръра "Терифайър 3", който е от месец в кината. За това време общо 25 854 зрители са гледали случващото се с околните около преоблечения като Дядо Коледа зловещ клоун Арт, а приходите от билети са 302 173 лева.

На девето място е анимацията "10 живота". Прехвърлянето на котарака Бекет от деветия към подарения му нов десети живот са видели вече 46 650 зрители, а за вече два месеца и половина приходите от билети са 468 279 лева.

На десета позиция е друга анимация - "Аз, проклетникът 4", която отбелязва вече четири месеца и половина на екраните у нас. Поредна порция пакости от миньоните и новите задачи на Гру, заедно със семейството му, са проследили 219 305 зрители, а приходите от билети са 2 630 040 лева.

Извън първите десет най-гледани филми е третата премиера от миналия петък. Документалният "Училище за надежда" за училище-пансион в малко селце в България е с 627 зрители и 6 142 лева приходи.

През миналия уикенд в кината са били общо 107 816 зрители, като трима от всеки четири са гледали "Гунди - Легенда за любовта". Миналата година по същото време филми са гледали 40 204 души.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.