Роденият в Бургас скулптор Хари Арабян ще представи своя нова самостоятелна изложба скулптура, съобщават домакините от бургаската галерия "Пролет".
Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".
Изложбата бе официално открита днес.
На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.
Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син
Тридневният празник „Octoberfest Vratsa“ бе открит тази вечер във Враца.
Дните на немската култура ще са последните за тази година от инициативата на Община Враца за представяне на традициите, храната, напитките и музиката на други държави.
В предишните месеци врачани и гостите на града успяха да се запознаят с Италия и Гърция.
При откриването на „Octoberfest Vratsa“ кметът Калин Каменов спази традицията на този празник в Германия и даде началото с наливането на халби с бира.
На площада пред сградата на общината вече са отворени заведения за улична храна с места за сядане, които предлагат бира, греяно вино и традиционните за немската кухня наденички, картофи, бретцели и др. Цяла вечер ще звучи и немска музика. Специално за празника днес на пазара излиза и „Ботевско пиво“, производство на пивоварна „Ломско
Русенската опера ще представи камерния концерт "Песенен рецитал на сопраното Ана Дитри" утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Ана Дитри ще представи на русенската публика арии и песни на полски романтични композитори като Станислав Монюшко, Фредерик Шопен, Владислав Желенски, Станислав Невядомски, Мечислав Карлович и други.
На пианото ще й акомпанира Веселина Ботева.
Ана Дитри обяснява, че песните са от различни епохи, обхващащи период от повече от 100 години.
"След като избрах всички произведения, които да бъдат показани пред чуждестранна публика, реших да ги подредя като една история. Историята на една жена, която за първи път се влюбва в младо и красиво момче, имат първи срещи, след това се раждат децата им, после тя страда, защото ги загубва, и накрая е една старица, която
Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината.
Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill). Организатори на събитието са „Академия Класика“ и община Балчик.
Почитателите на класическата музика за клавир ще могат да чуят „Органова хорална прелюдия в Сол минор“ от Йохан Себастиян Бах, адаптирана за пиано от Феручо Бузони, „Соната в Си минор“ на Ференц Лист и „Четири балади“ на Фредерик Шопен.
Изпълненията на клавир на проф. Людмил Ангелов ще прозвучат и в Огледална зала „Нели Божкова“ в областния град на 27 ноември.
Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните кон
Художникът и режисьор Джон Акомфра е авторът на проекта на Великобритания в 60-ото издание на Венецианското биенале. Инсталацията Listening All Night To The Rain е отворена по структура и разказва истории за мигрантски диаспори във Великобритания.
АВТОРЪТ
„Огромна привилегия и чест е да бъда поканен да представя Великобритания на 60-ото Венецианско биенале – това без съмнение е една от най-вълнуващите възможности, които могат да бъдат предоставени на един художник. Приемам тази покана като признание и платформа за всички, с които съм си сътрудничил през десетилетията и които продължават да правят работата ми възможна. Благодарен съм, че ми беше даден момент да изследвам сложната история и значението на тази институция и нацията, която представлява, както и нейния архитектурен дом във Венеция – с всички истории, които е разказвала и ще
Експозицията ще бъде открита на 7 ноември и ще остане в галерията точно един месец. В нея авторът ще представи нови произведения, създадени от сребро, метал и мрамор.
Хари Арабян е роден през 1959 г. През 1992 г. завършва Националната художествена академия в специалност скулптура при проф. Любен Прахов и става член на Съюза на българските художници. През годините работи основно с камък, метал и стъкло.
В морския град той е познат с паметниците в памет на жертвите от арменския геноцид пред храма "Сурп Хач" в Бургас, както и на скулптурата в знак на признателност към българския народ от арменската общност в Морската градина.
Арабян е автор на монументална скулптура в парка на гр. Маигаити в Китай, а други негови творби са собственост Националната художествена галерия, както и на частни колекции в България, Франция, Италия, Германия, Белгия, Великобритания, Турция, Китай, Канада и САЩ.
Квартетът на мавританската певица и музикант Нура Минт Сеймали пристига за концерт на 10 ноември в Mixtape 5, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“.
Нура Минт Сеймали е наричана „Златният глас на Мавритания“, световноизвестната майсторка на „ардин“ (западноафриканска арфа от рода на кора и камале нгони, но традиционно запазена само за жените в мавританската музикална култура), потомка на стар грио род, дъщеря на големия преподавател и знакова фигура в традиционната мавританска музика – Сеймали Оулд Ахмед Вал, отраснала с песните на втората си майка – Дими Минт Абба (за времето си също най-известната в света мавританска певица).
Прави първите си крачки в професионалната музика на 13-годишна възраст.
От около десетилетие е
Режисьорът Кристофър Нолан се завръща на снимачната площадка, за да снима нов филм, чиято премиера е планирана за 17 юли 2026 година, а Мат Деймън води преговори за главната роля, съобщи сайтът „Дедлайн“.
Според източник на изданието проектът ще бъде продуциран от „Юнивърсъл“, която е работила с Нолан по създаването на биографичната драма „Опенхаймер“. Подробности за сюжета се пазят в тайна, но се очаква снимките на филма да започнат в началото на 2025 г., твърдят източниците на портала.
На 10 март драмата „Оппенхаймер“ стана триумфира на наградите на Американската филмова академия. Филмът спечели в седем номинации, включително в категориите „Най-добър филм“ и „Най-добър режисьор“.
Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита на 11 ноември в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт.
Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Изтръгнати от корен".
Паната от изложбата "90 години Ротари България“ гостуват в Казанлък след представянето им в други градове на страната, посочиха още от музея.
Изложбата е посветена на 90 годишнината от основаването на първия Ротари клуб в София и представя портретите с кратка информация за първите ротарианци у нас - изключителни личности, лидери и щедри дарители.
Филмът „Отскубнати до корен“ се посвещава на паметта на проф. Димитър Атанасов, последният президент на Ротари клуб в София преди принудителното му закриване. Драматичният сюжет на тази фамилна история съживява факти от биографията на един забеле
Братятя Лиъм и Ноел Галахър засилват спекулациите около слуховете за събирането на тяхната рок група „Оейзис“, разпаднала се преди 15 години, предаде ДПА.
В профилите на музикалните изпълнители в Инстаграм бе публикуван кратък видеоклип с надпис в стила на логото на „Оейзис“. Във видеото на черен фон е изписана датата „27.08.24“, след което тя изчезва и се появява надписа „8 сутринта“.
Слуховете за събиране на групата се разпространяват от години, но напоследък се засилиха на фона на по-добрите взаимоотношения между двамата братя.
В репортаж за „Съндей таймс“ се цитират източници от бранша, които казват, че братята ще изнесат поредица от концерти през следващата година, включително на лондонския стадион „Уембли“ и манчестърския „Хийтън парк“.
Групата &b
Деветото издание на фестивала на стъклото „Стъклена плетеница“ ще се проведе на 3 и 4 август в Музея на архитектурно-историческия резерват (МАИР) „Боженци“ съобщават от Регионалното сдружение на общини (РСО) "Централна Стара планина“.
Под навеса на менгема в „Боженци“ ще бъде разположено ателието на Деница Венкова, която ще представи занаята „гравиране върху стъкло“. Експериментиращата в сферите стъклопис, керамика и арт фотография Неда Личева ще посрещне почитателите на рисуването наобратно в двора на къщата музей „Баба Райна”. Рисуването на изображение върху задната страна на стъклена повърхност изисква художникът да мисли в обратен ред, да започва с детайлите и да завършва с основния фон.
Преподаватели и студенти от катедра „Стенопис” на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" ще запознаят гостите на фестивала с