NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота
4325
Авансцена

Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота

Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота, каза художникът Александър Василев – Василевса, който е роден във Враца. На 3 ноември се отбелязва Денят на българския художник. Според Василев неговите стил и техника са уникални – мозаечна живопис с маслени бои и кварцов пясък. "В мои платна има над 10 000 фрагмента", казва той

| 03 Ноември 2024, 15:02 ч.
Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота
Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота
Снимка © БТА

Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота, каза художникът Александър Василев – Василевса, който е роден във Враца.

Художникът Цветан Казанджиев ще изненада почитателите на изкуството му с бутикова изложба с миниатюри.

Тя ще бъде открита на рождения му ден – 17 октомври, в ямболската галерия LP-Art. Това съобщи художничката и галерист Лилия Парушева.

„Това е една изключително интересна изложба, тъй като Цветан Казанджиев за първи път ще представи работи малък формат, само четири на четири сантиметра. Ще бъдат подредени акварел, графика, рисунка, но и живопис, която той изключително рядко показва“, разказа Лилия Парушева.

В изложбата ще могат да бъдат разгледани непоказвани до момента творби на Цветан Казанджиев – както по-стари, така и съвсем нови.

„Ще бъде една компилация от различните направления в работата му, но в много миниатюрен формат, нещо много секретно, много интимно“, посочи собственичката на галерия LP-Art. 

За шестнадесета поредна година сдружение Бургаска фотографска общност (БФО) организира годишната си изложба.

Тази година в нея са включени по-голям брой фотографии, а техен домакин е Културен център "Морско казино". Това коментира председателят на сдружението Пламен Русев. 

"Включени са 19 участници с 57 творби. Темите са разнообразни в зависимост от авторите. Всеки снима в различен стил, което е и предимството на БФО. Има от пейзаж до голо тяло. Има и много жива природа като животни и птици, обитаващи района и езерата около Бургас. Снимани са специфични - и дори бих казал, емблематични места за града и околностите", заяви още председателят на сдружението и допълни, че по традиция, въпреки разнообразието от теми и стилове, в годишните изложби на БФО Бургас има централна роля.

По думите му в експозицията обикновено участват фотографи със снимки, правени не

Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.

Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.

В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.

Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.

По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т

На 3 ноември се отбелязва Денят на българския художник.

Според Василев неговите стил и техника са уникални – мозаечна живопис с маслени бои и кварцов пясък. "В мои платна има над 10 000 фрагмента", казва той.

Творбите му са вдъхновени от абстрактния експресионизъм. Той е самоук, но негови произведения са част от частни колекции във Великобритания, Италия, Канада, Белгия, Нидерландия и САЩ. 

Българската публика тепърва ще преоткрива абстрактния експресионизъм и абстрактното изкуство. Мисля, че вкусът към стиловете и техниката в изкуството се възпитава, казва Василев. 

„Започнах да рисувам на тридесет и седем години. Преди това не съм проявявал никакъв интерес към изкуството. Учил съм право. Моят единствен учител в изкуството е вече покойния голям врачански художник Тодор Ваков. Той ме е научил на най-важното нещо – да оценявам и изживявам свободата“, казва Александър Василев.  

Холивудската актриса Деми Мур присъства на премиерата в Париж на новия си филм "Веществото" - сатиричен боди хорър за тиранията на красотата и младостта, предаде АФП.

"Америка е изградена върху пуританството", каза звездата на представянето във Френската филмотека на филма, който разбива оковите на холивудската скромност.

"Като цяло сексуалността остава табу. В Америка има много страхове, свързани с тялото, които никога не съм разбирала", продължи Деми Мур. 

Според американската преса "Веществото" на френската режисьорка Корали Фаржа може да предложи на 61-годишната Деми Мур неочакван билет за наградите "Оскар". 

"Бих искала киното да спре да третира жените като предмети, това са стари, изтъркани клишета", добави актрисата, прочула се с ролите си във филми като "Дух" с Патрик Суейзи и "Неприлично предложение" с Уди Харелсън и Робърт Редфорд.&n

Безплатно автокино с два нови български филма ще гостува в Силистра, съобщават от Общината.

На 30 август  ще бъде прожектиран филмът на Мариян Вълев "Чалга".

Това е и първият в света пълнометражен филм, заснет изцяло със смартфон, което според режисьора, „позволява да бъдат заснети неща, които са невъзможни за заснемане с обичайната кинокамера“.

Ден по-късно зрителите ще могат да гледат „Опасни шматки“. Продукцията обещава много смях и откъсване от ежедневието. В основата на сюжета са двама крадци, които решават да оберат всички магазини в мол по Великден.

Екранът е с впечатляващи размери 5м х 10м и е разположен на височина от 2 метра от земята, за да осигури отлична видимост за всички зрители. Прожекциите ще бъдат със свободен вход, от 21:00 ч. на паркинга на магазин "Кауфланд". Паркирането започва от 20:00 ч., ут

Италианският режисьор Даниеле Лукети ще присъства на премиерата на своя филм „Доверие“ в София, съобщават от Италианския културен институт. Събитието е тази вечер в рамките на десетия кино-литературен фестивал „Синелибри“.

Лукети ще представи лентата по едноименния роман на неаполитанския писател Доменико Старноне. Творбата се фокусира върху връзката между Пиетро Вела, професор по литература, и Тереза, неговата бивша ученичка, които решават да си разкажат една несподелима тайна. Пиетро страстно вярва, че може да помогне на учениците си в стремежа им към по-добро бъдеще. Умната и непокорна Тереза е завладяна от неговата харизма. След време двамата се впускат в бурна романтична връзка. Тереза е убедена, че могат да останат близки цял живот само, ако споделят и най-дълбоко

Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложба, посветена на движимото културно наследство под наслова „Занаятчиите на София“, съобщи Цветана Кулинска, член на организаторите от „Програмата“.

Събитието ще се състои на 21 ноември в Централни хали.

През 2025 година ще продължим да разкриваме непознати аспекти от материалното и нематериалното културно наследство на София с още изложби, отбеляза Цветана Кулинска.

„Работим по няколко проекта, които ще фокусират вниманието върху знакови културни институции, като театрите на София и емблематични фигури от българската театрална сцена. Продължаваме да търсим вдъхновение в скритите, но значими символи на града, които често остават незабелязани“, каза тя.

Тази вечер цикълът „Невидима София“ продължава с фотографската изложба „Старите квартал

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.

„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.

Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон. 

„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в

Години наред Василевса е живял, работил и творил в Лондон, Ню Йорк. Във Враца живее вече от една година и преди дни откри своя галерия, където са изложени над петдесет творби. В галерията има обособено ателие, където ще рисува.

Според него вече не е нужно да имаш галерия в голям град. С новите технологии няма значение от коя точка на света твориш и излагаш произведенията си, казва Василев. По думите му се чувства много добре във Враца.

Винаги съм знаел къде ми е коренът, казва художникът. Според него Враца е много красив и динамичен град. "Тук има комбинация от урбанизация и прекрасна природа. Няма много места в света, в които излизаш от центъра и за две минути си в Балкана", допълва Василевса.

Да имаш муза е много важно, вдъхновението е още по-значимо, смята той. За него изкуството в определени моменти е било спасение. "Чрез картините си всеки художник демонстрира интелект, обща култура, знания. Това е нашата изява, нашата демонстрация", добавя Василев. "Имам голям обем картини. Съмнявам се, че има художник в България или в Европа, който да има налични над 1000 платна. Не съм зависим от продажби и това е моята сила и огромна свобода", допълва той. 

Всеки художник трябва да знае с какво е различен, казва също той. Воден от тази максима Василевса създава симбиоза между изкуство и спорт – спортисти, шампиони се включват в проекта му. Картините, докоснати от тези необикновени хора, са изключителни, казва Василев. Целият цикъл е над 1000 платна. Предстоят му изложби в София и Пловдив. 

Творецът започва проекта си през 2013 г. Първите му платна са с Кубрат Пулев. Следват проекти с Армен Назарян, Наим Сюлейманоглу, Благой Иванов – Багата, Александър Томов, Валентин Йорданов, Стефка Костадинова, Мария Гроздева, Николай Бухалов, Серафим Тодоров, Янко Русев, Веселин Топалов, Нешка Робева, Димитър Пенев, Йордан Йовчев и легендата на футболния отбор "Милан" Франко Барези.

"Това е моята почит към успехите на тези хора и търсенето ми като творец. Те са хората, на които се възхищавам. Хората, които считам за национално богатство. Ние превъзхождаме много от големите държави в определен тип спортове като шампиони и това е моята цел – да покажем това, което тези хора са постигнали, представяйки България и себе си“, обясни Александър Василев. 

Към всяка картина има  QR код, който води до професионално видео със съответния спортист, с информация за него и с кадри как е участвал в създаването на творбата, разказа Василева. Димитър Бербатов, Григор Димитров и Христо Стоичков са спортистите, които оттук нататък Василев иска да включи и с това ще завърши проекта си. 

Изложбата „Споделени движения“ (Mouvements Partagés), обединяваща изкуството и спорта, бе разположена от юни до август 2024 г. в Българския културен институт в Париж. Тя е българското участие в т.нар. културна олимпиада, която се проведе във френската столица успоредно с най-голямото световно спортно събитие това лято - олимпийските игри.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 17:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
4325
Авансцена

Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота

На 3 ноември се отбелязва Денят на българския художник.Творбите му са вдъхновени от абстрактния експресионизъм.

| 03 Ноември 2024, 15:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота
Александър Василев – Василевса: Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота
Снимка © БТА

Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота, каза художникът Александър Василев – Василевса, който е роден във Враца.

На 3 ноември се отбелязва Денят на българския художник.

Художникът Цветан Казанджиев ще изненада почитателите на изкуството му с бутикова изложба с миниатюри.

Тя ще бъде открита на рождения му ден – 17 октомври, в ямболската галерия LP-Art. Това съобщи художничката и галерист Лилия Парушева.

„Това е една изключително интересна изложба, тъй като Цветан Казанджиев за първи път ще представи работи малък формат, само четири на четири сантиметра. Ще бъдат подредени акварел, графика, рисунка, но и живопис, която той изключително рядко показва“, разказа Лилия Парушева.

В изложбата ще могат да бъдат разгледани непоказвани до момента творби на Цветан Казанджиев – както по-стари, така и съвсем нови.

„Ще бъде една компилация от различните направления в работата му, но в много миниатюрен формат, нещо много секретно, много интимно“, посочи собственичката на галерия LP-Art. 

За шестнадесета поредна година сдружение Бургаска фотографска общност (БФО) организира годишната си изложба.

Тази година в нея са включени по-голям брой фотографии, а техен домакин е Културен център "Морско казино". Това коментира председателят на сдружението Пламен Русев. 

"Включени са 19 участници с 57 творби. Темите са разнообразни в зависимост от авторите. Всеки снима в различен стил, което е и предимството на БФО. Има от пейзаж до голо тяло. Има и много жива природа като животни и птици, обитаващи района и езерата около Бургас. Снимани са специфични - и дори бих казал, емблематични места за града и околностите", заяви още председателят на сдружението и допълни, че по традиция, въпреки разнообразието от теми и стилове, в годишните изложби на БФО Бургас има централна роля.

По думите му в експозицията обикновено участват фотографи със снимки, правени не

Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.

Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.

В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.

Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.

По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т

Според Василев неговите стил и техника са уникални – мозаечна живопис с маслени бои и кварцов пясък. "В мои платна има над 10 000 фрагмента", казва той.

Творбите му са вдъхновени от абстрактния експресионизъм. Той е самоук, но негови произведения са част от частни колекции във Великобритания, Италия, Канада, Белгия, Нидерландия и САЩ. 

Холивудската актриса Деми Мур присъства на премиерата в Париж на новия си филм "Веществото" - сатиричен боди хорър за тиранията на красотата и младостта, предаде АФП.

"Америка е изградена върху пуританството", каза звездата на представянето във Френската филмотека на филма, който разбива оковите на холивудската скромност.

"Като цяло сексуалността остава табу. В Америка има много страхове, свързани с тялото, които никога не съм разбирала", продължи Деми Мур. 

Според американската преса "Веществото" на френската режисьорка Корали Фаржа може да предложи на 61-годишната Деми Мур неочакван билет за наградите "Оскар". 

"Бих искала киното да спре да третира жените като предмети, това са стари, изтъркани клишета", добави актрисата, прочула се с ролите си във филми като "Дух" с Патрик Суейзи и "Неприлично предложение" с Уди Харелсън и Робърт Редфорд.&n

Безплатно автокино с два нови български филма ще гостува в Силистра, съобщават от Общината.

На 30 август  ще бъде прожектиран филмът на Мариян Вълев "Чалга".

Това е и първият в света пълнометражен филм, заснет изцяло със смартфон, което според режисьора, „позволява да бъдат заснети неща, които са невъзможни за заснемане с обичайната кинокамера“.

Ден по-късно зрителите ще могат да гледат „Опасни шматки“. Продукцията обещава много смях и откъсване от ежедневието. В основата на сюжета са двама крадци, които решават да оберат всички магазини в мол по Великден.

Екранът е с впечатляващи размери 5м х 10м и е разположен на височина от 2 метра от земята, за да осигури отлична видимост за всички зрители. Прожекциите ще бъдат със свободен вход, от 21:00 ч. на паркинга на магазин "Кауфланд". Паркирането започва от 20:00 ч., ут

Италианският режисьор Даниеле Лукети ще присъства на премиерата на своя филм „Доверие“ в София, съобщават от Италианския културен институт. Събитието е тази вечер в рамките на десетия кино-литературен фестивал „Синелибри“.

Лукети ще представи лентата по едноименния роман на неаполитанския писател Доменико Старноне. Творбата се фокусира върху връзката между Пиетро Вела, професор по литература, и Тереза, неговата бивша ученичка, които решават да си разкажат една несподелима тайна. Пиетро страстно вярва, че може да помогне на учениците си в стремежа им към по-добро бъдеще. Умната и непокорна Тереза е завладяна от неговата харизма. След време двамата се впускат в бурна романтична връзка. Тереза е убедена, че могат да останат близки цял живот само, ако споделят и най-дълбоко

Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложба, посветена на движимото културно наследство под наслова „Занаятчиите на София“, съобщи Цветана Кулинска, член на организаторите от „Програмата“.

Събитието ще се състои на 21 ноември в Централни хали.

През 2025 година ще продължим да разкриваме непознати аспекти от материалното и нематериалното културно наследство на София с още изложби, отбеляза Цветана Кулинска.

„Работим по няколко проекта, които ще фокусират вниманието върху знакови културни институции, като театрите на София и емблематични фигури от българската театрална сцена. Продължаваме да търсим вдъхновение в скритите, но значими символи на града, които често остават незабелязани“, каза тя.

Тази вечер цикълът „Невидима София“ продължава с фотографската изложба „Старите квартал

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.

„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.

Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон. 

„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в

Българската публика тепърва ще преоткрива абстрактния експресионизъм и абстрактното изкуство. Мисля, че вкусът към стиловете и техниката в изкуството се възпитава, казва Василев. 

„Започнах да рисувам на тридесет и седем години. Преди това не съм проявявал никакъв интерес към изкуството. Учил съм право. Моят единствен учител в изкуството е вече покойния голям врачански художник Тодор Ваков. Той ме е научил на най-важното нещо – да оценявам и изживявам свободата“, казва Александър Василев.  

Години наред Василевса е живял, работил и творил в Лондон, Ню Йорк. Във Враца живее вече от една година и преди дни откри своя галерия, където са изложени над петдесет творби. В галерията има обособено ателие, където ще рисува.

Според него вече не е нужно да имаш галерия в голям град. С новите технологии няма значение от коя точка на света твориш и излагаш произведенията си, казва Василев. По думите му се чувства много добре във Враца.

Винаги съм знаел къде ми е коренът, казва художникът. Според него Враца е много красив и динамичен град. "Тук има комбинация от урбанизация и прекрасна природа. Няма много места в света, в които излизаш от центъра и за две минути си в Балкана", допълва Василевса.

Да имаш муза е много важно, вдъхновението е още по-значимо, смята той. За него изкуството в определени моменти е било спасение. "Чрез картините си всеки художник демонстрира интелект, обща култура, знания. Това е нашата изява, нашата демонстрация", добавя Василев. "Имам голям обем картини. Съмнявам се, че има художник в България или в Европа, който да има налични над 1000 платна. Не съм зависим от продажби и това е моята сила и огромна свобода", допълва той. 

Всеки художник трябва да знае с какво е различен, казва също той. Воден от тази максима Василевса създава симбиоза между изкуство и спорт – спортисти, шампиони се включват в проекта му. Картините, докоснати от тези необикновени хора, са изключителни, казва Василев. Целият цикъл е над 1000 платна. Предстоят му изложби в София и Пловдив. 

Творецът започва проекта си през 2013 г. Първите му платна са с Кубрат Пулев. Следват проекти с Армен Назарян, Наим Сюлейманоглу, Благой Иванов – Багата, Александър Томов, Валентин Йорданов, Стефка Костадинова, Мария Гроздева, Николай Бухалов, Серафим Тодоров, Янко Русев, Веселин Топалов, Нешка Робева, Димитър Пенев, Йордан Йовчев и легендата на футболния отбор "Милан" Франко Барези.

"Това е моята почит към успехите на тези хора и търсенето ми като творец. Те са хората, на които се възхищавам. Хората, които считам за национално богатство. Ние превъзхождаме много от големите държави в определен тип спортове като шампиони и това е моята цел – да покажем това, което тези хора са постигнали, представяйки България и себе си“, обясни Александър Василев. 

Към всяка картина има  QR код, който води до професионално видео със съответния спортист, с информация за него и с кадри как е участвал в създаването на творбата, разказа Василева. Димитър Бербатов, Григор Димитров и Христо Стоичков са спортистите, които оттук нататък Василев иска да включи и с това ще завърши проекта си. 

Изложбата „Споделени движения“ (Mouvements Partagés), обединяваща изкуството и спорта, бе разположена от юни до август 2024 г. в Българския културен институт в Париж. Тя е българското участие в т.нар. културна олимпиада, която се проведе във френската столица успоредно с най-голямото световно спортно събитие това лято - олимпийските игри.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.