Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.
АВТОРЪТ
Драматично-кукленият театър в Силистра ще подари на публиката две безплатни представления този месец. Това съобщиха от културната институция.
На 15 септември най-малките зрители ще могат да гледат куклената пиеса „Работна Мецана“ по едноименната приказка на Леда Милева. Драматизацията и постановката са на Теодора Попова-Лазарова, сценографията – на Диана Тодорова-Узунова, музиката- на Гергана Василева. Участват актьорите Елена Кешишева, Мима Дапкова и Недялко Неделчев.
Представлението е по повод празника на Силистра – Кръстовден.
На 22 септември - Ден на независимостта на България, по инициатива на кмета Александър Сабанов силистренските театрали ще изиграят комедията "Криворазбраната цивилизация" по Добри Войников.
Сценичната адаптация и постановката са дело пловдивския режисьор Ивомир Игнатов – Кени. По думите му до
Националната галерия удължава „Завряна в ъгъла (бъдеща) самостоятелна изложба №4“ на Недко Солаков. Тя ще продължи до 12 януари 2025 г. в Двореца, съобщават от екипа.
Проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (A Cornered Solo Show) започва още през 2021 г., когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.
Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „Завряна в ъгълa самостоятелна изложба №3
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.
Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 11-а непоследователна седмица на върха в чарта.
С прекарани 11 седмици начело в Хот 100, A Bar Song (Tipsy) е една от едва петте песни с подобно постижение през това десетилетие и първата след Last Night, с която кънтри певецът Морган Уолън доминира в класацията в продължение на 16 седмици между март и август 2023 г.
Втората позиция в чарта за сингли също остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от рапъра Пост Малоун с парчето I Had Some Help, записано в сътрудничество с Морган Уолън.
На трето място отново е Сабрина Карпентър със сингъла Espresso. Певицата класира още две парчета в Топ 10 на Хот 100 - Taste и Pleas
Борис Праматаров създава „Грешно въображение“ с новата си изложба, която е специално направена за галерия „Ко-оп“. Експозицията може да бъде разгледана от 2 до 20 октомври, съобщават организаторите.
По думите на екипа изложбата показва персонажи, черно-бели или многоцветни, които оживяват на границата на въображаемото. Това променя физическото и придава нов смисъл на реалността. „Маски, поглъщащи в себе си цели светове, митични създания, окултни вярвания, динозаври… Всичко това е събрано в поредицата от рисунки на Борис Праматаров, които той описва като „въплъщаващи празните представи, затворени и обречени на съществуване само в съзнанието“, разказват още организаторите.
На 12 октомври ще има работилница, водена от Борис Праматаров, уточняват от екипа.
Борис Праматаров е български визуален артист, живеещ в Бр
Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия „Сердика“, домакин на събитието от 13 септември до 5 октомври.
С концепция, разработена от Валентин Бакърджиев, изложбата предлага уникално многосензорно преживяване, което съчетава изкуство и екологично съзнание, коментират организаторите.
Авторката, макар и нешироко известна в художествените среди, има богат опит като сценограф и костюмограф, работейки повече от 30 години в театъра и киното. През този период е създавала костюми и декори за други сценографи и костюмографи, но сега, на 54 години, решава да излезе на преден план.
„Гората, която създадохме?“ представя &bdquo
Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ.
Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин. Гибсън принадлежи към общността чокто - единственото индианско племе, признато на федерално ниво в щата Мисисипи.
Изложбата „Безкрайна Вагнерова симфония” на художничката Снежана Генeва ще бъде открита утре, 7 октомври, във фоайето на Държавна опера-Стара Загора. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на културната институция.
„Изложбата е феерия от цветове, събрани в динамични композиции, бурни вихрени водовъртежи с огнен нуклеарен център - платна с ярки, чисти тонове, рисувани със замах и опиянение. Нереални светове в космически пейзажи, изчезващи, избухващи като в безкрайна вагнерова симфония. Много хора казват, че картините ми са музикални. Аз обичам да рисувам музиката, любовта и светлината”, посочва авторката.
Снежана Генева е родена в град Батак, член е на дружество на художниците в Пловдив. Има множество награди, сред които златен медал EAST-WEST EURO INTELEKT, специална награда на българска национал
Изложбата „Бестиарият на Лем според Мроз“ гостува в Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха от там. Събитието ще се проведе утре и е организирано от Полския институт в София.
Станислав Лем е един от най-известните полски писатели в света, преведен на 41 езика и издаван в милиони екземпляри. Литературният жанр, в който Станислав Лем постига най-големи успехи и който той прекрасно използва, прославя и издига до художествени висоти, е научнофантастичният роман, поясняват още от библиотеката.
Творчеството на Лем е световен феномен, с огромна сила на въздействие и роля във формирането на културата. В кръга на неговите интереси попадат и се разискват такива значими теми като етичните проблеми, свързани с появата на самоосъзнати роботи и изкуствен интелект, както и правни проблеми, породени от постиженията на съвременната медицина, добавят
Дженифър Лопес се появи в светлината на прожекторите на Международния филмов фестивал в Торонто, за да представи новата си продукция Unstoppable, предаде АФП.
Във филма 55-годишната актриса, певица и танцьорка е в ролята на майката на състезател по борба, изигран от Джарел Джером, който успява да постигне сериозни успехи, въпреки че е роден без десен крак.
"Когато прочетох сценария, се почувстват като толкова много жени, сред които и аз, които могат да бъдат свързани с битките, през които преминават в живота си", каза Дженифър Лопес пред медиите. "Това е латиноистория, толкова вдъхновяваща... Нещо, което наистина ме докосна".
Преминаването й по червения килим на най-големия филмов фестивал в Северна Америка беше първата публична изява след обявяването на развода с актьора Бен Афлек. Той е съпродуцент на филма заедно с приятеля си Мат Деймън, но не
Най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" беше представено на пресконференция в Шуменския театър днес.
Премиерата на "Земята е плоска" ще бъде на 7 септември, на камерната сцена, обявиха от театъра.
Режисьорът Благой Бойчев е работил с общо четирима актьори (актрисите от трупата на шуменския театър Антония Гюруди и Антония Велева и гост-актьорите Ованес Торосян и Ивайло Драгиев).
Спектакълът е създаден по скечове на израелския драматург Ханох Левин, съобщи Благой Бойчев. Той поясни, че представлението е кръстено на един от диалозите на драматурга. Подзаглавието е "Джемсешън на лесните решения", това е нещо, което изследвахме тук. Текстовете събират различни прояви на конспиративното мислене. Това е социална сатира, с единия крак сме в реалността, допълни той.
Режисьорът подчерта, че има прекрасен диалог с актьорите, че се
С предпремиера на „Сватба“ ще бъде отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов (1919-2002). Юбилейните чествания ще продължат четири дни, а новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, съобщават организаторите.
Официалната премиера на лентата е на 8 ноември 2024 г., а предпремиерната прожекция е на 13 септември в Cineland на бул. „България“.
„За всеки един кинотворец, който застава зад текст на Хайтов, е изпитание. Цялото му творчество е фокусирано върху човешките взаимоотношения, а той притежава уникалната способност да превръща обикновеното в приказно", казва режисьорът Магдалена Ралчева. Тя е позната с филмите „Още нещо за любовта“ и „12 А“.
Сценарист е Юрий Дачев, а оператор – Емил Христ
Плетенето с мъниста заема централно място в работата му, както и рисуването със спрей и други техники. Сред най-известните творби на Гибсън са скулптурни произведения, оформени от боксови чували, които той прави в традиционни шарки.
„И точно от личния си опит, той всеки ден черпи жизнена сила, за да даде живот на произведения, с които приканва публиката да размишлява върху много актуални теми като идентичност и история, особено от гледна точка на местните жители“, пише изданието. „Чрез работата си се стремя да създам пространства за диалог и размисъл по въпросите за принадлежността и културното присвояване“, обясни Гибсън.
ИНСТАЛАЦИЯТА
Монументална яркочервена скулптура от стъпаловидни пиедестали и знамена, монтирани върху специални стълбове, украсява входа. Скулптурите от мъниста, настанени в павилиона, впечатляват с техническата си сложност и включват декоративни елементи като мъниста, старинни игли, катарами за колани и чанти. Изданието Artnews посочва, че за път в над 90-годишната история на американския павилион местен художник сам прави инсталацията за Венецианското биенале.
„През цялата си кариера Джефри ни предизвиква да гледаме на света по различен начин, чрез неговата новаторска и жизнена работа“, каза кураторът Аш-Милби, цитиран от Artnews.
„Неговият приобщаващ и съвместен подход е мощен коментар за влиянието и устойчивостта на индианските култури в САЩ и в световен мащаб, което го прави идеалният представител на страната в този момент“, отбелязва още той.
Павилионът на САЩ може да бъде разгледан до 24 ноември във Венецианските градини.
Тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“.