NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Индиански художник за първи път представя САЩ на Венецианското биенале тази година
5155
Тонът на времето

Индиански художник за първи път представя САЩ на Венецианското биенале тази година

Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън. АВТОРЪТ Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ. Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин

| 02 Ноември 2024, 16:25 ч.
Индиански художник за първи път представя САЩ на Венецианското биенале тази година
Индиански художник за първи път представя САЩ на Венецианското биенале тази година
Снимка © DFA

Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, &bd

Британската фолк пънк рокендрол група The Singing Loins открива есенния сезон на „Аларма пънк джаз“. Събитието е на 14 септември в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.

По думите им музикантите от Рочестър са определяни най-често като „автентична сурова фолк банда от делтата на Медуей“. Групата е създадена официално през 1990 г., а неофициално – в края на 80-те, от поета, автор на песни, писател и пънкар Крис Бродерик и китариста и настоящ фронтмен (след смъртта на Бродерик през 2022 г.) – Крис Артър Алън. През последните две десетилетия (след разпадането им през 1999 г. и повторното им събиране през 2005 г.) ключов член е и Роб Шепард – на банджо и мандолина.

„В началото бяха само Крис и Крис“, казва Р

Тейлър Суифт води по брой номинации за видео музикалните награди на MTV, предаде Асошиейтед прес. 

Изпълнителката тази година ще се бори за десет отличия - осем за клипа й Fortnight, както и в категориите за изпълнител на годината и най-добро поп видео.

След нея се нарежда Пост Малоун, с който заедно направиха Fortnight. Той е номиниран заедно със Суифт за осем отличия, като има и девета - за кънтри хита си I Had Some Help, който е съвместен с Морган Уолън.

Сред номинираните за изпълнител на годината, обявени във вторник, 6 август, са Ариана Гранде, Бед Бъни, Еминем, Сабрина Карпентър и Сиза.

Миналата година Тейлър Суифт взе девет видео музикални награди на MTV, с което общият им брой в колекцията й достигна впечатляващите 23, отбелязва Асошиейтед прес. Това я поставя непосредствено след Бионсе, която има 28 (две статуетки с групата "Дестинис чайлд

Тревненският художник Цветан Колев подрежда нова изложба в столичната галерия „Контраст“.

Експозицията „Средище“ ще бъде открита на 5 ноември и ще продължи до 25 ноември, съобщават организаторите.

„Пет години след юбилейната му изложба по случай 70-годишнината му, той отново ни изненадва със своята наситена с „преживелици” камерност на живописните платна, в която детайлът, отделният момент разкриват притчово-философския си заряд в композиционното си обобщение“, казват от екипа на галерията.

„Всеки, познавайки картините на Цветан, е готов за нови предизвикателства, предложени от неговата фантазия. Говорейки за земните неща, живописта му никога не е приземена, напротив - по шагаловски извисена, одухотворена и търсеща нови пространства“, казват още те.

Цветан Колев е роден на 19 февруари 1949

Изложбата „Бестиарият на Лем според Мроз“ гостува в Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха от там. Събитието ще се проведе утре и е организирано от Полския институт в София.

Станислав Лем е един от най-известните полски писатели в света, преведен на 41 езика и издаван в милиони екземпляри. Литературният жанр, в който Станислав Лем постига най-големи успехи и който той прекрасно използва, прославя и издига до художествени висоти, е научнофантастичният роман, поясняват още от библиотеката.

Творчеството на Лем е световен феномен, с огромна сила на въздействие и роля във формирането на културата. В кръга на неговите интереси попадат и се разискват такива значими теми като етичните проблеми, свързани с появата на самоосъзнати роботи и изкуствен интелект, както и правни проблеми, породени от постиженията на съвременната медицина, добавят

АВТОРЪТ

Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ.

Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин. Гибсън принадлежи към общността чокто - единственото индианско племе, признато на федерално ниво в щата Мисисипи.

Плетенето с мъниста заема централно място в работата му, както и рисуването със спрей и други техники. Сред най-известните творби на Гибсън са скулптурни произведения, оформени от боксови чували, които той прави в традиционни шарки.

„И точно от личния си опит, той всеки ден черпи жизнена сила, за да даде живот на произведения, с които приканва публиката да размишлява върху много актуални теми като идентичност и история, особено от гледна точка на местните жители“, пише изданието. „Чрез работата си се стремя да създам пространства за диалог и размисъл по въпросите за принадлежността и културното присвояване“, обясни Гибсън.

Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана). 

На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите. 

„Паметта и нейното опазване е бе

Очакват ни шест незабравими вечери с български и много – от 12 държави, международни изпълнители. Това каза директорът на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ – доктор Татяна Илиева.

Третото издание на музикалния форум бе открито тази вечер в Боровец.

Тази изискана аудитория една година очаква най-големия джаз фестивал в България – едно събитие, което не се нуждае от представяне, посочи Илиева. 

По думите й, когато нещо се инициира, то е начало, когато се прави за втори път е повторение, а когато публиката го търси и е трети път - вече е традиция.

„Именно тук, в полите на прекрасната Рила планина, всички ние се зареждаме с енергия и за трети пореден път се събираме, за да се проведе поредното издание на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“, каза доктор Татяна Илиева.

Тя разказа, че Община Самоков е протегнала ръка, за да м

Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най-голяма по площ сграда в света – Двореца на парламента, тази събота (21 септември), разказват от MP-Studio.

Темата на тазгодишното издание на iMapp е „Наследство” (Legacy) и предизвиква най-добрите видео мапинг студиа в света да представят богатството на своята култура и легендите, които я съпътстват.

Участието в така наречената Лига на шампионите става единствено със специална покана до артисти, спечелили първо място в конкурси за видеомапинг от цял свят. MP-Studio е част от състезанието като победител в пилотното издание на международния конкурс за светлинно изкуство в 30-милионния град Чонгкинг, в Китай, през 2023 г.

Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerimage, съобщават от НАТФИЗ.

За първи път българска номинация получава наградата в тази категория, когато Крум Родригес взема „Златната попова лъжичка“ (Golden Tadpole) през 2005 г. за филма „Преди живота, след смъртта” с режисьор Драго Шолев.

„Всичко започна с едно телефонно обаждане от брат ми, в което ми спомена, че се е вдъхновил от действителен случай в Южна Корея, при който VR компания пресъздава една последна среща между баща и майка и техния починал син. Целта на филма обаче не е да разглежда високотехнологичния напредък, а влиянието му върху едни обикновени хора.  За м

Осемнадесет от най-характерните живописни творби на големия български художник Георги Трифонов ще бъдат показани в арт галерия Vejdi.

Откриването е на 12 септември, съобщават организаторите.

„Георги Трифонов е явление с покритие, което оставя  след себе си онези следи, формиращи паметта на историята за идните поколения“, казва Вежди Рашидов. 

„Той е многопластов творец – колкото голям художник, толкова и голям поет, той е майстор на рисунката, на сложните композиции, нежен и лиричен в поезията. Душата му е пълна с обич и проклятие. Още приживе той остави своя почерк в съвременното изкуство“, коментира Рашидов преди подреждането на експозицията.

Дългогодишно близко приятелство свързва двамата творци.

Георги Трифонов (1947-2011) е роден

ИНСТАЛАЦИЯТА

Монументална яркочервена скулптура от стъпаловидни пиедестали и знамена, монтирани върху специални стълбове, украсява входа. Скулптурите от мъниста, настанени в павилиона, впечатляват с техническата си сложност и включват декоративни елементи като мъниста, старинни игли, катарами за колани и чанти. Изданието Artnews посочва, че за път в над 90-годишната история на американския павилион местен художник сам прави инсталацията за Венецианското биенале.

„През цялата си кариера Джефри ни предизвиква да гледаме на света по различен начин, чрез неговата новаторска и жизнена работа“, каза кураторът Аш-Милби, цитиран от Artnews.

„Неговият приобщаващ и съвместен подход е мощен коментар за влиянието и устойчивостта на индианските култури в САЩ и в световен мащаб, което го прави идеалният представител на страната в този момент“, отбелязва още той.

Павилионът на САЩ може да бъде разгледан до 24 ноември във Венецианските градини.

Тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
5155
Тонът на времето

Индиански художник за първи път представя САЩ на Венецианското биенале тази година

Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година.Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.

| 02 Ноември 2024, 16:25 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Индиански художник за първи път представя САЩ на Венецианското биенале тази година
Индиански художник за първи път представя САЩ на Венецианското биенале тази година
Снимка © DFA

Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.

АВТОРЪТ

Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и пет сериала. 

Откриването е тази вечер във Фестивалния и конгресен център с прожекция на „Човекът, който не можеше повече да мълчи“. Копродукцията на Хърватия, България, Франция и Словения получи тази година „Златна палма“ за най-добър късометражен филм на фестивала в Кан. Неин сценарист и режисьор е Небойша Слиепчевич, участват Горан Богдан, Алексис Маненти, Драган Миканович, Силвио Мумелаш. Сюжетът ни връща в периода на етническото прочистване през 1993 г. в Босна и Херцеговина.

Сред заглавията в конкурса за пълнометражни филми са „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили с оператор Крум Родригес, „Безветрие“ на Павел Г. Веснаков, &bd

Британската фолк пънк рокендрол група The Singing Loins открива есенния сезон на „Аларма пънк джаз“. Събитието е на 14 септември в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.

По думите им музикантите от Рочестър са определяни най-често като „автентична сурова фолк банда от делтата на Медуей“. Групата е създадена официално през 1990 г., а неофициално – в края на 80-те, от поета, автор на песни, писател и пънкар Крис Бродерик и китариста и настоящ фронтмен (след смъртта на Бродерик през 2022 г.) – Крис Артър Алън. През последните две десетилетия (след разпадането им през 1999 г. и повторното им събиране през 2005 г.) ключов член е и Роб Шепард – на банджо и мандолина.

„В началото бяха само Крис и Крис“, казва Р

Тейлър Суифт води по брой номинации за видео музикалните награди на MTV, предаде Асошиейтед прес. 

Изпълнителката тази година ще се бори за десет отличия - осем за клипа й Fortnight, както и в категориите за изпълнител на годината и най-добро поп видео.

След нея се нарежда Пост Малоун, с който заедно направиха Fortnight. Той е номиниран заедно със Суифт за осем отличия, като има и девета - за кънтри хита си I Had Some Help, който е съвместен с Морган Уолън.

Сред номинираните за изпълнител на годината, обявени във вторник, 6 август, са Ариана Гранде, Бед Бъни, Еминем, Сабрина Карпентър и Сиза.

Миналата година Тейлър Суифт взе девет видео музикални награди на MTV, с което общият им брой в колекцията й достигна впечатляващите 23, отбелязва Асошиейтед прес. Това я поставя непосредствено след Бионсе, която има 28 (две статуетки с групата "Дестинис чайлд

Тревненският художник Цветан Колев подрежда нова изложба в столичната галерия „Контраст“.

Експозицията „Средище“ ще бъде открита на 5 ноември и ще продължи до 25 ноември, съобщават организаторите.

„Пет години след юбилейната му изложба по случай 70-годишнината му, той отново ни изненадва със своята наситена с „преживелици” камерност на живописните платна, в която детайлът, отделният момент разкриват притчово-философския си заряд в композиционното си обобщение“, казват от екипа на галерията.

„Всеки, познавайки картините на Цветан, е готов за нови предизвикателства, предложени от неговата фантазия. Говорейки за земните неща, живописта му никога не е приземена, напротив - по шагаловски извисена, одухотворена и търсеща нови пространства“, казват още те.

Цветан Колев е роден на 19 февруари 1949

Изложбата „Бестиарият на Лем според Мроз“ гостува в Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха от там. Събитието ще се проведе утре и е организирано от Полския институт в София.

Станислав Лем е един от най-известните полски писатели в света, преведен на 41 езика и издаван в милиони екземпляри. Литературният жанр, в който Станислав Лем постига най-големи успехи и който той прекрасно използва, прославя и издига до художествени висоти, е научнофантастичният роман, поясняват още от библиотеката.

Творчеството на Лем е световен феномен, с огромна сила на въздействие и роля във формирането на културата. В кръга на неговите интереси попадат и се разискват такива значими теми като етичните проблеми, свързани с появата на самоосъзнати роботи и изкуствен интелект, както и правни проблеми, породени от постиженията на съвременната медицина, добавят

Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ.

Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин. Гибсън принадлежи към общността чокто - единственото индианско племе, признато на федерално ниво в щата Мисисипи.

Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана). 

На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите. 

„Паметта и нейното опазване е бе

Очакват ни шест незабравими вечери с български и много – от 12 държави, международни изпълнители. Това каза директорът на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ – доктор Татяна Илиева.

Третото издание на музикалния форум бе открито тази вечер в Боровец.

Тази изискана аудитория една година очаква най-големия джаз фестивал в България – едно събитие, което не се нуждае от представяне, посочи Илиева. 

По думите й, когато нещо се инициира, то е начало, когато се прави за втори път е повторение, а когато публиката го търси и е трети път - вече е традиция.

„Именно тук, в полите на прекрасната Рила планина, всички ние се зареждаме с енергия и за трети пореден път се събираме, за да се проведе поредното издание на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“, каза доктор Татяна Илиева.

Тя разказа, че Община Самоков е протегнала ръка, за да м

Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най-голяма по площ сграда в света – Двореца на парламента, тази събота (21 септември), разказват от MP-Studio.

Темата на тазгодишното издание на iMapp е „Наследство” (Legacy) и предизвиква най-добрите видео мапинг студиа в света да представят богатството на своята култура и легендите, които я съпътстват.

Участието в така наречената Лига на шампионите става единствено със специална покана до артисти, спечелили първо място в конкурси за видеомапинг от цял свят. MP-Studio е част от състезанието като победител в пилотното издание на международния конкурс за светлинно изкуство в 30-милионния град Чонгкинг, в Китай, през 2023 г.

Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerimage, съобщават от НАТФИЗ.

За първи път българска номинация получава наградата в тази категория, когато Крум Родригес взема „Златната попова лъжичка“ (Golden Tadpole) през 2005 г. за филма „Преди живота, след смъртта” с режисьор Драго Шолев.

„Всичко започна с едно телефонно обаждане от брат ми, в което ми спомена, че се е вдъхновил от действителен случай в Южна Корея, при който VR компания пресъздава една последна среща между баща и майка и техния починал син. Целта на филма обаче не е да разглежда високотехнологичния напредък, а влиянието му върху едни обикновени хора.  За м

Осемнадесет от най-характерните живописни творби на големия български художник Георги Трифонов ще бъдат показани в арт галерия Vejdi.

Откриването е на 12 септември, съобщават организаторите.

„Георги Трифонов е явление с покритие, което оставя  след себе си онези следи, формиращи паметта на историята за идните поколения“, казва Вежди Рашидов. 

„Той е многопластов творец – колкото голям художник, толкова и голям поет, той е майстор на рисунката, на сложните композиции, нежен и лиричен в поезията. Душата му е пълна с обич и проклятие. Още приживе той остави своя почерк в съвременното изкуство“, коментира Рашидов преди подреждането на експозицията.

Дългогодишно близко приятелство свързва двамата творци.

Георги Трифонов (1947-2011) е роден

Плетенето с мъниста заема централно място в работата му, както и рисуването със спрей и други техники. Сред най-известните творби на Гибсън са скулптурни произведения, оформени от боксови чували, които той прави в традиционни шарки.

„И точно от личния си опит, той всеки ден черпи жизнена сила, за да даде живот на произведения, с които приканва публиката да размишлява върху много актуални теми като идентичност и история, особено от гледна точка на местните жители“, пише изданието. „Чрез работата си се стремя да създам пространства за диалог и размисъл по въпросите за принадлежността и културното присвояване“, обясни Гибсън.

ИНСТАЛАЦИЯТА

Монументална яркочервена скулптура от стъпаловидни пиедестали и знамена, монтирани върху специални стълбове, украсява входа. Скулптурите от мъниста, настанени в павилиона, впечатляват с техническата си сложност и включват декоративни елементи като мъниста, старинни игли, катарами за колани и чанти. Изданието Artnews посочва, че за път в над 90-годишната история на американския павилион местен художник сам прави инсталацията за Венецианското биенале.

„През цялата си кариера Джефри ни предизвиква да гледаме на света по различен начин, чрез неговата новаторска и жизнена работа“, каза кураторът Аш-Милби, цитиран от Artnews.

„Неговият приобщаващ и съвместен подход е мощен коментар за влиянието и устойчивостта на индианските култури в САЩ и в световен мащаб, което го прави идеалният представител на страната в този момент“, отбелязва още той.

Павилионът на САЩ може да бъде разгледан до 24 ноември във Венецианските градини.

Тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.