Макет на Статуята на свободата, изработен от автора й Огюст Бартолди, ще остане във Франция благодарение на меценат, който се е намесил, преди статуетката да бъде пусната на търг, съобщава АФП.
Открита през 1886 г. в пристанището на Ню Йорк, статуята с оригинално наименование „Свободата просвещава света“ е подарък от Франция за Съединените щати.
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 26 септември и ще продължи до 18 октомври, съобщават домакините на събитието.
„Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни... Всъщност, последното е винаги и при всички вярно. Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая, това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква нашето възхищение. Както и предизвиква самите нас, напомня за възможната свободата, която носим в себе си“, разказват организаторите.
Джони Деп изненада деца в испанска болница, облечен в костюма си от „Карибски пирати“, съобщи ДПА.
Холивудската звезда се превъплъти в образа на капитан Джак Спароу за радост на децата в Университетската болница в Доностия (Сан Себастиан), Испания, по време на участието си във филмовия фестивал в града.
Премиерата на режисьорския филм на Деп, озаглавен Modi - Three Days On The Wing Of Madness („Моди - три дни на крилете на лудостта“), се състоя на форума във вторник.
Според публикации в социалните медии от болницата Деп се появил, за да общува с малките пациенти, докато те лежали в болницата, и позирал за снимки с тях.
Това не е първият път, в който 61-годишният Деп посещава деца в болница, облечен в костюм от роля, припомня ДПА.
Веднъж Деп описа деветдневния престой на дъщеря си Лили-Роуз в лондонската болница „Гре
Филмът "Господин Азнавур" вече се прожектира във френските кина, предстои премиера В Белгия, съобщи АФП.
Шарл Азнавур почина през 2018 г. на 94-годишна възраст.
Създатели на филма са певецът Гран Кор Малад (Grand Corps Malade) и режисьорът Мехди Идир.
Първата част на филма показва как Едит Пиаф взима Азнавур под крилото си и се грижи всеотдайно за кариерата му. Пиаф дори съветва Азнавур да оперира носа си, защото го смята за грозен.
Двамата режисьори са избрали да се концентрират в периода преди големия успех на Азнавур. Филмът показва човек, който не е в много близки връзки със семейството си. "Ако е нужно да пренебрегна всичко около себе си, ще го направя", казва Азнавур в лентата.
Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.
Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.
Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.
„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от
Най-голямото богатство за един диригент е, когато успее да мотивира музикантите да дадат всичко възможно от себе си. Това казва диригентката Донка Митева. В последните над 20 години тя работи в Германия, а от 2011 г. е художествен ръководител и диригент на „Колегиум музикум“ (Берлин), който се състои от над 450 певци и инструменталисти.
За първи път, откакто е напуснала страната, тя работи с български колеги – на 8 октомври дирижира Националния филхармоничен хор в зала „България“. Програмата включва творби от Хулио Домингес, Ула Йейло, Джон Огъст Паминтуан, Арво Пярт, Джейк Рунестад, Селга Менце и Морис Дюрюфле. Солисти са Георги Бойкин – орган, Иво Александров – виолончело, Орфей Петров – баритон, и Снежина Куманова – алт. На 14 декември маестрата гостува с своя симф
Статуята е създадена в ателие недалеч от Париж от скулптора Огюст Бартолди. Преди това Бартолди изработва макет от глина с височина 49 см, който подарява на Едуар дьо Лабуле, пламенен почитател на САЩ, започнал подписка, за да предложи гигантската статуя на американците.
Век и половина по-късно потомците на Лабуле пожелаха да продадат макета на статуята на ноемврийския търг на парижката аукционна къща „Аркюриал“, която е получила сертификат за възможен износ.
Магическото шоу C’est La Magie ще има допълнителен спектакъл в зала 1 на НДК - на 3 октомври, съобщават организаторите.
Илюзионистите Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн, Луис де Матос и Ю Хо-Джин ще имат общо осем представления в София – на 3, 4, 5 и 6 октомври.
„Очаровани сме - интересът в България надмина всичките ни очаквания и затова заедно решихме, че ще успеем да вместим в програмата си още едно събитие, извън предвидената програма. За да го постигнем, екипи от две държави бяха организирани до последната минута, за да подраним с пристигането си в София“, казва Луис де Матос, който е и арт директор на продукцията.
C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на магическото шоу.
Изложба, която разказва за миналото на читалищното дело в Костенец беше открита в читалище „Прогрес - 1907“ в града. Тя е озаглавена „Назад във времето“. В нея могат да се видят пишещи машини, грамофонни плочи, вестници, картички, както и предмети от бита на костенската аристокрация. Това разказаха служителите в културната институция Юлия Ангелова и Каталина Ненковска.
Те посочиха, че са решили да я подредят по случай празника на Костенец. Всички желаещи могат да видят изложбата в рамките на два дни.
Това е втората изложба която бе открита днес в града. Първо бе показана фотоизложбата „Костенец не е от вчера“.
Пред сградата бяха показани и ретро автомобили и мотоциклети, докара специално за изложбата. Около 100 са подредените експонати.
Преобразеният като Дядо Коледа клоун Арт в "Терифайър 3" привлече най-голям брой зрители, сочат обобщените данни от киносалоните у нас след миналия уикенд. Пълната с много кръв история от ужаси е гледана от 8 336 зрители и има 102 590 лева.
На втора позиция е анимацията "Дивият робот", създадена по първата книга от трилогията за деца на Питър Браун. Приключенията на робота Роз на необитаем остров са привлекли общо 9 624 зрители и отчитат 127 194 лева от билетите им.
Трето място заема "Жокера: Лудост за двама", чиято премиера беше преди две седмици. Синергията между героя на Хоакин Финикс и приближаващата се до него Харли Куин - Лейди Гага е видяна от вече 28 838 зрители, а приходите са 413 820 лева.
Четвърти по ред е семейният "Училището за магически животни 2", който е по романа на Маргит Ауер. Как учениците от едно необикновено училище се подготвят да поставя
Звездите на кънтри музиката Люк Кумс и Ерик Чърч планират да изнесат благотворителен концерт в Шарлът, щата Северна Каролина, като приходите ще отидат за пострадалите от урагана "Хелийн", предаде ЮПИ.
"Казах ви, че съм планирал нещо голямо за Каролина. Един от начините, по които ще помогнем, е благотворителен концерт на стадион "Банк ъф Америка" на 26 октомври! Този концерт изискваше толкова много планиране, работа и координация от толкова много хора", написа Кумс в социалните мрежи.
Той изрази благодарност към всички, които да помогнали за реализацията на концерта. Люк Кумс обяви, че 100 процента от приходите от закупените билети ще отидат направо при най-нуждаещите се хора.
В концерта ще вземат участие също Били Стрингс и Джеймс Тейлър.
"Това е моят дом. Той е във всяка фибра на моята същност. Членовете на нашите семейства, приятели, съседи и об
С пърформанс Русенската опера ще постави началото на празничните събития по повод на 75-годишнината си.
Той ще бъде представен на 11 ноември тази година пред сградата на културния институт. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
Събитието ще включва атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта "Травиата", която през ноември 1949 година е първото заглавие от програмата на новосъздадения културен институт.
"Солисти, хористи, музиканти и диригенти на Държавната опера в Русе ще грейнат преобразени в изящни костюми, разкриващи изобилието на богатия гардероб на свидния ни оперен дом. Нека не забравяме, че Русе е един от малкото градове в България, който се радва на свой собствен оперен театър", обясни Димитрова.
Тя дибави, че културният институт кани всички, които желаят, да се включат във фотосесия
Но елзаската компания „Сокомек“ се свързва с „Аркюриал“ на 25 октомври и отправя оферта, която е приета от продавачите - семейство Лабуле, се казва в съобщение за пресата на компанията от Бенфелд, департамент Ба Рен.
От „Сокомек“, индустриална група, специализирана в производството на електрическо оборудване, допълват: “Беше на косъм: в рамките на един час статуетката (...) щеше да бъде включена в каталога за продажба и възможността за намеса щеше да бъде загубена.“
Оставайки във Франция, творбата ще бъде представена в Музея на Бартолди в Колмар, родното място на скулптора.
Компанията не уточнява стойността на офертата, направена на наследниците, но според Оливие Шерберих, председател на фондацията към Музея на Бартолди, творбата се оценява на между 300 000 и 500 000 евро.
„Наистина съм щастлив“, каза той пред АФП и добави: „Американците щяха да я купят. Щеше да е много жалко за Колмар, за Елзас и за Франция“.
Статуетката е почти сто пъти по-малка от медния колос в залива на Ню Йорк, висок 46 метра, без постамента.
Макетът обаче се различава леко от оригинала - особено по формата на короната на главата и най-вече по лявата ръка. Докато известната статуя държи Конституцията на Съединените щати в сгънатата си ръка, фигурата на макета държи разкъсана верига.