NRD Начало
Вторник, 3 Декември 2024
Начало Под прожектора Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници
5780
Под прожектора

Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници

Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема. В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“. Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта

| 01 Ноември 2024, 17:58 ч.
Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници
Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници
Снимка © БТА

Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.

Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.

Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.

Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“. 

По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с це

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от

Новият балетен сезон за Държавна опера - Стара Загора ще бъде открит утре, 19 октомври, с предпремиера на балета „Копелия” от Лео Делиб. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на културната институция.

Автор на костюмите и декорите е Салваторе Руссо. Хореограф на постановката е балетният артист и дъгогодишен премиер солист на балета на Римската опера Луиджи Мартелета. 

В спектакъла на балета „Копелия” зрителите ще видят в ролята на Сванилда примабалерината Анелия Димитрова, в ролята на Франц ще танцува Фиорди Лоха, а в ролята на Копелиус – Калин Любенов. Участва цялата многонационална балетна трупа на Старозагорската опера с художествен ръководител примабалерината, хореограф и педагог Силвия Томова.

Музиката на балета „Копелия, или момичето с емайловите очи” е  дело

Групата „Колдплей“ оглави класацията на „Билборд“ за албуми с Moon Music, съобщи сайтът на изданието.

Moon Music е десетият албум на групата класирал се в топ 10 на „Билборд“. От него са продадени 120 000 еквивалентни единици за отчетния период.

Второто място в чарта е за продукцията Short n’ Sweet  на Сабрина Карпентър, която слезе от първа позиция. Албумът бе на върха на класацията в четири непоследователни седмици и от него са продадени 93 000 еквиваленти единици за отчетния период.  

Албумът The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан зае трето място с 56 000 еквивалентни единици за отчетния период.

На четвърто място е One Thing at a Time на американската кънтри звезда Морган Уолън с продадени 50 000 еквиваленти единици за отчетния период. На пета позиция продължава да е Били Айлиш с Hit

Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино Киджи (1466-1520), богат ренесансов банкер и меценат, който построява вилата в началото на XVI век.

Преди една година електротехникът Давиде Ренцони извършва проверка в част от двореца. „Отидох да взема едно фенерче и когато го включих, изведнъж видях фреските. Това беше чудо“, спомня си той пред АФП. На фреските могат да бъдат видени херумиви, облечени в бяло, нарисувани на син, червен и златен фон.

Освен тях е нарисуван и гербът на благородническата фамилия Фарнезе. Кардинал Александър Фарнезе се сдобива с вилата през 1579 г. През 1927 г. дворецът е придобит от италианската държава и е подложен на мащабна реставрация.

Откриването на фреските е част от изложба, посветена н

В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.

Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.

Екипът на галерията посредничи в разговорите на творците и избора на формат на произведенията.

„Искам да се получи разговор на стари теми по нов начин и смятам, че резултатът е не говорилня на хора, които трудно намират нещо общо, а уважение на труда, идеята и таланта на колегата и това се усеща при всеки“, сподели Митева. 

Това е една много интересна изложба, която организира галерия „Папийон“, изрази мнение художникът Димитър Чолаков. Според него се получава съпоставка между двама автори с техните концепции, но също така и между всички участници.

Спорът между Гърция и Великобритания относно връщането на скулптурите от Партенона – в застой, откакто Гърция за първи път официално поиска връщането им в началото на 80-те години на миналия век - най-накрая може да „направи голяма крачка напред", според публикация в издание на списание „Икономист“-  „Светът напред до 2025 г.“, както предаде гръцката агенция АНА-МПА. Заглавието на статията е „Да изгубиш мраморните си скулптури“ ("Losing your marbles" включва игра на думи, като “marbles” се използва както за „мраморни скулптури“, така и за „стъклени топчета за игра“ - бел. ред.).

Според заглавието на онлайн версията „Възстановяването на културното наследство ще продължи напред през 2025 г.“ и, както се казва в статията, „през 2025 г. мраморните скулптури може най-накрая да

Латино музиката завладя света през последните няколко години. В платформи като Спотифай и Епъл Мюзик броят на слушателите се покачи стремглаво, превръщайки я в най-бързо развиващия се стрийминг жанр в САЩ.

Тази година наградите "Грами" за латино музика отбелязват своята 25-годишнина и по този повод се завръщат в Маями, предаде Асошиейтед прес.

Отличията, присъждани от Латиноамериканската звукозаписна академия, работят за признаване и популяризиране на латиноамериканската музика в световен мащаб. Тази година академията пренася звездното си тържество в Маями - сърцето на латиноамериканската култура в САЩ, където е и нейната централа. 

Годишните награди "Грами" за латино музика ще бъдат раздадени на 14 ноември в центъра "Касея" в Маями.

За втора поредна година с най-много номинации за отличията е продуцентът и автор на песни Едгар Барера, известен с р

Доайенът на ямболските художници Тодор Ялъмов подреди представителна изложба в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в града.

Експозицията е посветена и на 90-годишния юбилей на художника, който той отбеляза в края на миналата година. Озаглавена е „Русалката на Тунджа“ – както триметровата творба на Тодор Ялъмов, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г. 

В изложбата са подредени пластични творби от дърво, керамика, мозайка, както и живопис, рисунка, графика. Почитатели на изкуството на Тодор Ялъмов, общественици, приятели и десетки художници, които са негови ученици, присъстваха в залата на галерията. Изложбата откриха директорът на галерията – скулпторът Петко Йорданов, и председателят на Дружеството на писателите в Ямбол – поетът Тенко Тенев.

Тодор Ялъмов не скри вълнението си.

Нидерландия реши да участва в песенния конкурс на "Евровизия" в Базел, Швейцария, догодина, като изпълнителят Йост Клайн, който беше дисквалифициран през май, е фаворит да представлява страната и този път, съобщи сайтът Дъчнюз, позовавайки се на в. "Парол".

Според изданието различията между нидерландската делегация и Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), който организира конкурса, са били до голяма степен изгладени след няколко проведени консултации.

Клайн беше отстранен от финала на конкурса на "Евровизия" в шведския град Малмьо поради инцидент с операторка след изпълнението му на полуфиналите на 9 май т.г.  Нидерландската телевизия "Aвротрос" не беше съгласна с дисквалификацията, като обърна внимание, че инцидентът е станал, след като оператор е продължил да снима изпълнителя, противно на предишните споразумения и неговите желания, уточнява ТАСС. След разсл

Фестивал за съвременна българска керамика ще се проведе в Троян и София.

От 1 ноември до 9 декември форумът ще бъде в Троян, а от 12 декември до 3 януари 2025 г. ще гостува в столичния „Арт хотел“, информират от Съюза на българските художници (СБХ).

Организаторите отбелязват, че фестивалът се организира всяка година от секция „Керамика“ на СБХ. Той е отворен за всички български художници, които работят в областта на керамиката,  както и за чуждестранни участници. В последните издания на форума са участвали автори от Северна Корея, Румъния, Италия, казват организаторите.

В проекта участие вземат Алена Николаева, Данчо Йовчев, Даян Грант, Елена Виденова, Емилия Емилова, Енчо Ганковски, Георги Миленов, Гергана Димитрова, Захари Иванов, Димитър Петров, Ирина Пожарицкая, Ирина Вачкова, Ива Иванова, Женя Адамова, Коста Данев, Кристин

„Ако се върнем назад във времето ще видим, че художниците са разговаряли не само със себе си, а и с колегите си и това е изключително важно. Рисуването е индивидуална дейност, но трябва и да се харесват нещата на другите. Изобразителното изкуство е може би най-концентрираното. В него трябва да реализираш идеята си в един миг, за разлика от другите изкуства, където можеш да обсъждаш с другите това, което правите. Тук имаме два мига от двама автори на една тема“, добави той. 

Двамата с Милчо Талев отдавна са близки приятели. Чолаков смята, че тяхната тема „Дим“ е абстрактна, но призна, че докато рисувал, се сетил за детството в дома си, където имало тенекиена печка. Това на картината е топлината, която съществува преди пушека, обясни той. 

Според Талев изложбата е изключителна, защото събира много различни стилове, които успяват да създадат един образ, едно цяло и не стоят разпокъсано, както често се случва с други общи експозиции. Хубавото е, че не се нарушава индивидуалността на всеки, виждаме неща на ниво, които стоят хубаво обединено, каза той.

„Ние постоянно водим някакви монолози, разговаряме със себе си, но за да се получи диалог трябва да има връзка между двама души, иначе става само размяна на теми и думи. За диалог трябва контакт, разбиране, импулси, които преминават от единия в другия. Той може да бъде и без думи“, добави художникът.

Талев сподели, че двамата с Димитър Чолаков са подготвили своето участие с удоволствие, като всеки е преценил как да подходи към темата, рисувайки индивидуално, без обсъждания, а диалогът се случва вече в пространството на галерията, което именно е интересното на проекта.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен концерт в Националния дворец на културата (НДК). Това каза маестро Емил Табаков по повод събитието, което ...
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят „Кратка следобедна изложба-базар“. Тя ще се състои само на 7 декември в галерия „Етюд“, съобщават организатор ...
Организират 8-о издание на Международна арт олимпиада за балетно и танцово изкуство
Държавна опера – Стара Загора заедно с „Балкански алианс“ организира 8-о издание на Интернационална арт олимпиада за балетно и танцово изкуство, която ще се прове ...
Live on Broadway на русенската опера и Рафи Бохосян пренесе публиката във Филхармонията в Скопие в света на мюзикъла
Концертът-спектакъл Live on Broadway на Държавна опера – Русе пренесе в света на мюзикъла публиката в залата на Филхармонията в Скопие. Изпълненията на Рафи Бохосян и солист ...
Елтън Джон каза, че е загубил зрението си
Елтън Джон сподели, че му е било трудно да гледа новия си мюзикъл, защото е загубил зрението си след прекарана очна инфекция, предадоха световните информационни агенции. Певецът и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Самостоятелна изложба, озаглавена "Цветни откровения", ще открие Александър Величков
Самостоятелна изложба, озаглавена "Цветни откровения", ще открие в Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен този следобед художникът Александър Величков. той коментира, ч ...
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен концерт в Националния дворец на културата (НДК). Това каза маестро Емил Табаков по повод събитието, което ...
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят „Кратка следобедна изложба-базар“. Тя ще се състои само на 7 декември в галерия „Етюд“, съобщават организатор ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Тикер в 23:00 ч.
Самостоятелна изложба, озаглавена "Цветни откровения", ще открие в Художествена ...
Начало Под прожектора
5780
Под прожектора

Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници

В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.Идеята е на галеристката Виктория Митева.

| 01 Ноември 2024, 17:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници
Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници
Снимка © БТА

Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.

В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.

Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.

Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.

Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“. 

По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с це

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от

Новият балетен сезон за Държавна опера - Стара Загора ще бъде открит утре, 19 октомври, с предпремиера на балета „Копелия” от Лео Делиб. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на културната институция.

Автор на костюмите и декорите е Салваторе Руссо. Хореограф на постановката е балетният артист и дъгогодишен премиер солист на балета на Римската опера Луиджи Мартелета. 

В спектакъла на балета „Копелия” зрителите ще видят в ролята на Сванилда примабалерината Анелия Димитрова, в ролята на Франц ще танцува Фиорди Лоха, а в ролята на Копелиус – Калин Любенов. Участва цялата многонационална балетна трупа на Старозагорската опера с художествен ръководител примабалерината, хореограф и педагог Силвия Томова.

Музиката на балета „Копелия, или момичето с емайловите очи” е  дело

Групата „Колдплей“ оглави класацията на „Билборд“ за албуми с Moon Music, съобщи сайтът на изданието.

Moon Music е десетият албум на групата класирал се в топ 10 на „Билборд“. От него са продадени 120 000 еквивалентни единици за отчетния период.

Второто място в чарта е за продукцията Short n’ Sweet  на Сабрина Карпентър, която слезе от първа позиция. Албумът бе на върха на класацията в четири непоследователни седмици и от него са продадени 93 000 еквиваленти единици за отчетния период.  

Албумът The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан зае трето място с 56 000 еквивалентни единици за отчетния период.

На четвърто място е One Thing at a Time на американската кънтри звезда Морган Уолън с продадени 50 000 еквиваленти единици за отчетния период. На пета позиция продължава да е Били Айлиш с Hit

Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино Киджи (1466-1520), богат ренесансов банкер и меценат, който построява вилата в началото на XVI век.

Преди една година електротехникът Давиде Ренцони извършва проверка в част от двореца. „Отидох да взема едно фенерче и когато го включих, изведнъж видях фреските. Това беше чудо“, спомня си той пред АФП. На фреските могат да бъдат видени херумиви, облечени в бяло, нарисувани на син, червен и златен фон.

Освен тях е нарисуван и гербът на благородническата фамилия Фарнезе. Кардинал Александър Фарнезе се сдобива с вилата през 1579 г. През 1927 г. дворецът е придобит от италианската държава и е подложен на мащабна реставрация.

Откриването на фреските е част от изложба, посветена н

Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.

Екипът на галерията посредничи в разговорите на творците и избора на формат на произведенията.

Спорът между Гърция и Великобритания относно връщането на скулптурите от Партенона – в застой, откакто Гърция за първи път официално поиска връщането им в началото на 80-те години на миналия век - най-накрая може да „направи голяма крачка напред", според публикация в издание на списание „Икономист“-  „Светът напред до 2025 г.“, както предаде гръцката агенция АНА-МПА. Заглавието на статията е „Да изгубиш мраморните си скулптури“ ("Losing your marbles" включва игра на думи, като “marbles” се използва както за „мраморни скулптури“, така и за „стъклени топчета за игра“ - бел. ред.).

Според заглавието на онлайн версията „Възстановяването на културното наследство ще продължи напред през 2025 г.“ и, както се казва в статията, „през 2025 г. мраморните скулптури може най-накрая да

Латино музиката завладя света през последните няколко години. В платформи като Спотифай и Епъл Мюзик броят на слушателите се покачи стремглаво, превръщайки я в най-бързо развиващия се стрийминг жанр в САЩ.

Тази година наградите "Грами" за латино музика отбелязват своята 25-годишнина и по този повод се завръщат в Маями, предаде Асошиейтед прес.

Отличията, присъждани от Латиноамериканската звукозаписна академия, работят за признаване и популяризиране на латиноамериканската музика в световен мащаб. Тази година академията пренася звездното си тържество в Маями - сърцето на латиноамериканската култура в САЩ, където е и нейната централа. 

Годишните награди "Грами" за латино музика ще бъдат раздадени на 14 ноември в центъра "Касея" в Маями.

За втора поредна година с най-много номинации за отличията е продуцентът и автор на песни Едгар Барера, известен с р

Доайенът на ямболските художници Тодор Ялъмов подреди представителна изложба в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в града.

Експозицията е посветена и на 90-годишния юбилей на художника, който той отбеляза в края на миналата година. Озаглавена е „Русалката на Тунджа“ – както триметровата творба на Тодор Ялъмов, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г. 

В изложбата са подредени пластични творби от дърво, керамика, мозайка, както и живопис, рисунка, графика. Почитатели на изкуството на Тодор Ялъмов, общественици, приятели и десетки художници, които са негови ученици, присъстваха в залата на галерията. Изложбата откриха директорът на галерията – скулпторът Петко Йорданов, и председателят на Дружеството на писателите в Ямбол – поетът Тенко Тенев.

Тодор Ялъмов не скри вълнението си.

Нидерландия реши да участва в песенния конкурс на "Евровизия" в Базел, Швейцария, догодина, като изпълнителят Йост Клайн, който беше дисквалифициран през май, е фаворит да представлява страната и този път, съобщи сайтът Дъчнюз, позовавайки се на в. "Парол".

Според изданието различията между нидерландската делегация и Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), който организира конкурса, са били до голяма степен изгладени след няколко проведени консултации.

Клайн беше отстранен от финала на конкурса на "Евровизия" в шведския град Малмьо поради инцидент с операторка след изпълнението му на полуфиналите на 9 май т.г.  Нидерландската телевизия "Aвротрос" не беше съгласна с дисквалификацията, като обърна внимание, че инцидентът е станал, след като оператор е продължил да снима изпълнителя, противно на предишните споразумения и неговите желания, уточнява ТАСС. След разсл

Фестивал за съвременна българска керамика ще се проведе в Троян и София.

От 1 ноември до 9 декември форумът ще бъде в Троян, а от 12 декември до 3 януари 2025 г. ще гостува в столичния „Арт хотел“, информират от Съюза на българските художници (СБХ).

Организаторите отбелязват, че фестивалът се организира всяка година от секция „Керамика“ на СБХ. Той е отворен за всички български художници, които работят в областта на керамиката,  както и за чуждестранни участници. В последните издания на форума са участвали автори от Северна Корея, Румъния, Италия, казват организаторите.

В проекта участие вземат Алена Николаева, Данчо Йовчев, Даян Грант, Елена Виденова, Емилия Емилова, Енчо Ганковски, Георги Миленов, Гергана Димитрова, Захари Иванов, Димитър Петров, Ирина Пожарицкая, Ирина Вачкова, Ива Иванова, Женя Адамова, Коста Данев, Кристин

„Искам да се получи разговор на стари теми по нов начин и смятам, че резултатът е не говорилня на хора, които трудно намират нещо общо, а уважение на труда, идеята и таланта на колегата и това се усеща при всеки“, сподели Митева. 

Това е една много интересна изложба, която организира галерия „Папийон“, изрази мнение художникът Димитър Чолаков. Според него се получава съпоставка между двама автори с техните концепции, но също така и между всички участници.

„Ако се върнем назад във времето ще видим, че художниците са разговаряли не само със себе си, а и с колегите си и това е изключително важно. Рисуването е индивидуална дейност, но трябва и да се харесват нещата на другите. Изобразителното изкуство е може би най-концентрираното. В него трябва да реализираш идеята си в един миг, за разлика от другите изкуства, където можеш да обсъждаш с другите това, което правите. Тук имаме два мига от двама автори на една тема“, добави той. 

Двамата с Милчо Талев отдавна са близки приятели. Чолаков смята, че тяхната тема „Дим“ е абстрактна, но призна, че докато рисувал, се сетил за детството в дома си, където имало тенекиена печка. Това на картината е топлината, която съществува преди пушека, обясни той. 

Според Талев изложбата е изключителна, защото събира много различни стилове, които успяват да създадат един образ, едно цяло и не стоят разпокъсано, както често се случва с други общи експозиции. Хубавото е, че не се нарушава индивидуалността на всеки, виждаме неща на ниво, които стоят хубаво обединено, каза той.

„Ние постоянно водим някакви монолози, разговаряме със себе си, но за да се получи диалог трябва да има връзка между двама души, иначе става само размяна на теми и думи. За диалог трябва контакт, разбиране, импулси, които преминават от единия в другия. Той може да бъде и без думи“, добави художникът.

Талев сподели, че двамата с Димитър Чолаков са подготвили своето участие с удоволствие, като всеки е преценил как да подходи към темата, рисувайки индивидуално, без обсъждания, а диалогът се случва вече в пространството на галерията, което именно е интересното на проекта.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Организират 8-о издание на Международна арт олимпиада за балетно и танцово изкуство
Live on Broadway на русенската опера и Рафи Бохосян пренесе публиката във Филхармонията в Скопие в света на мюзикъла
Елтън Джон каза, че е загубил зрението си
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Самостоятелна изложба, озаглавена "Цветни откровения", ще открие Александър Величков
Под прожектора
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
Цветни аспекти
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.