NRD Начало
Вторник, 3 Декември 2024
Начало Тонът на времето Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
5519
Тонът на времето

Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“. Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея. Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя. „Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея

| 01 Ноември 2024, 17:43 ч.
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Снимка © „Булминт“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.

Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.

В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.

В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.

Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв

Необходима е по-голяма активност, за да се гледа повече българското кино в чужбина. Продуцентите трябва да присъстват на световните фестивали и пазари на филми каквито има в Берлин, Кан и т.н., за да намерят нашите продукции своите купувачи и дистрибутори. Такова мнение изрази директорът на Бюро „Творческа Европа“ в България Камен Балкански, който днес представи нови възможности за финансиране в рамките на кинофестивала „Златна роза“. 

Програмата „Творческа Европа Медиа“ помага за разпространението на киното на Стария континент чрез финансиране на дистрибутори, които предлагат продукции от чужди държави, поясни той. В България почти 90 процента от европейските филми, които виждаме на екраните, са с подкрепата на програмата. По думите му българското кино, което не е добре познато, не е толкова търсено от разпространителите в Европа, въпр

Юбилейна изложба с творби на ямболския художник Тодор Ялъмов ще бъде открита на 27 септември, съобщиха организаторите от Художествена галерия (ХГ) „Жорж Папазов” - Ямбол. Експозицията е озаглавена „Русалката на Тунджа”, препращайки към наименованието на 3-метрова творба на автора, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г.

Настоящата представителна изложба е посветена на 90-ия рожден ден на Тодор Ялъмов, който бе в края на миналата година, посочват от ХГ „Жорж Папазов”. Експозицията представя различни по характер произведения на автора, които очертават неговият творчески портрет, подчертано ориентиран към приложно-декоративните изкуства, допълват от галерията.

Тодор Ялъмов е име, познато на няколко поколения жители на Ямбол. Неговият жизнен и творчески път е свързан тясно с града и с развитието на из

Актьорът Иван Юруков влиза в ролята на революционера Гоце Делчев в героичната постановка „Илинден“ под режисурата на Биляна Петрова, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.

Публиката може да гледа спектакъла на 26 септември на сцената на Културен дом НХК в крайморския град.

Спектакълът разказва за революционера Гоце Делчев, който подготвя Илинденско-преображенското въстание през 1903 г., когато Македония все още стене под турско робство. Бурни и жестоки времена, когато смелият Гоце си спечелва името „Канатлъ шейтан“ – Хвъркатия дявол. „Това е Гоце Делчев – героят на един народ, който дава много жертви, за да извоюва свободата си“, посочиха от Общината.

Постановката е по текстове на писателите Пейо Яворов и Димитър Талев. Сценографията и костюмите са дело на Юлияна Войкова – Найман и Елица Андреева, хореогр

„Тоя талант не бива да се губи“. Това казал Владимир Димитров-Майстора, виждайки творбите на едва 15-годишния Стоян Венев. Той пръв открива таланта на даровития младеж и го насочва към училище в София. Днес отбелязваме 120 години от рождението на това „талантливо момче“, чието име днес се нарежда сред най-именитите художници.

ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА 120-ГОДИШНИНАТА

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представя изложба „120 години от рождението на Стоян Венев – български художник, живописец, карикатурист и график“. Експозицията ще бъде открита на 23 септември и може да бъде разгледана до 23 октомври.

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев бе открита снощи в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил.

РАБО

Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.

Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.

„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея. 

От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лимитиран и равен на броя на годините от създаването на първото от общо 7 издания на буквар“, казват те.  

Всеки от екземплярите е индивидуално номериран – от 001 до 200, което допринася за високата колекционерска стойност на медала. „Тиражът вече е изчерпан, а последният според номерацията медал – 200/200, бе запазен специално за НИМ, където се съхранява и оригинален екземпляр на „Рибния буквар“, отбелязват от „Булминт“.

Дино Мерлин и Желко Йоксимович за първи път ще излязат на една сцена в концерт на 3 декември 2024 година, в зала „Арена 8888 София“.

Балканските легенди ще обединят своите невероятни таланти, за да поднесат незабравима вечер, изпълнена с любими хитове, емоции и музика, която отеква със силно емоционално въздействие, коментират организаторите.

Най-новият албум на Дино Мерлин – Hotel Nacional, попадна в топ 10 на Billboard World Albums Chart след своето излизане, а последвалото световно турне е посетено от почти един милион души по света.

Този декември, освен с премиерата на предстоящия си 12-т студиен албум We, Дино Мерлин ще предложи специално подготвено шоу. Той е най-известният певец и композитор на Босна и Херцеговина. Представял е своята страна три пъти на конкурса &b

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.

Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите. 

„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа к

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

След големия успех на спектакъла „Медея“ по Еврипид на световноизвестното дуо Деклан Донелан и Ник Ормерод Народният театър обявява нови дати, на които публиката ще може да гледа постановката, съобщават от трупата.

„Спектакълът прави изключително впечатление не само с блестящата актьорска игра и новаторския подход на творческия екип, но и с преживяването за публиката, която през цялото време е сцената и на моменти се превръща в пряк участник в действието“, коментират от театъра.

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. В ролята на Медея е Радина Кърджилова, а заедно с нея в спектакъла участват актьорите Велислав Павлов, Валентин Ганев, Асен Данков, Явор Вълканов, Стелиан Радев, Вяра Табакова, Радена Вълканова, Жорета Ник

През септември трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч ще изнесе две представления на сцената на Ловешка средновековна крепост. Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч Цветан Тодоров от театъра.

Той уточни, че "Зимните навици на зайците" с Асен Блатечки и Николай Урумов ще се играе на 5 септимври (четвъртък) от 20:00 часа.

Класиката "Българи от старо време", също с участието на Николай Урумов, е на 13 септември.

През този месец театърът включва в репертоара и друго от новите си заглавия - "Дъхът на дявола". Продължават представленията на "Българи от старо време" и "Малката книжарница".  

Припомняме, че със средства от капиталова програма на Министерството на културата се извършва ремонт на големия салон на театъра. Предвижда се монтиране на нови седалки, електроакустика, подмяна на подовите настилки, и

Те разказват, че на аверса (лицевата страна) във фоново изображение на профила на Петър Берон с църковнославянски шрифт и правопис е изписано официалното име на книжния паметник – „Буквар с различни поучения“. Около този надпис са разположени фигури на някои от животните, включени в раздела „Физически сказания“ – носорог, щъркел, слон и бобър. Вляво от тази композиция е изписан периодът, съответстващ на годишнината: 1824 – 2024 г.  

„Впечатляващ е и реверсът, в чийто център е разположено най-голямото животно на планетата – кит, и по-точно именно този, който е включен в буквара. Композицията включва симетрично разположени около кита други животни от раздела „Физически сказания“ – камилско птиче (щраус), делфин, таранд (задморски елен) и маймуна, както и името на медала – „200 години от издаването на Рибния буквар“, и част от буквите от българската азбука“, обясняват от „Булминт“.

Във възпоменателния медал е вложена техниката оксидиране или „античен финиш“. „Солидните за такъв тип изделие тегло 46,65 гр (1,5 oz) и диаметър 45 мм също допринасят за създаването на колекционерски продукт с автентичен възрожденски облик“, отбелязват от екипа.  

Медалът ще стане част от експонатите в колекцията „Нагръдни и други отличия и награди“, която включва ценни отличия и изделия, отсечени по повод юбилейни годишнини и важни исторически, научни, културни и спортни събития. Колекцията е сформирана през 1975 г. и непрекъснато се допълва като част от отдел „История на България през Възраждането, XVIII–XIX век”, чийто ръководител е д-р Валентина Задгорска. Тя прие дарението на „Булминт“ от името на НИМ, информират от екипа.

/ВСР 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетот ...
Уилям Дефо и други холивудски актьори бяха в Берлин за световната премиера на "Носферату"
Холивудските звезди Уилям Дефо, Ема Корин и Николас Холт бяха в понеделник в Берлин за световната премиера на хоръра "Носферату", съобщи ДПА. По червения килим пред кино Zoo Palas ...
Университетски театър към НБУ ще представи постановката "Птици" по текстове на едноименната пиеса на Константин Павлов
Университетски театър към Нов български университет (НБУ) ще представи на сцената си на 10 декември постановката "Птици" по текстове на Константин Павлов, съобщиха от екипа на висш ...
Черната комедия "Различен човек" изненадващо триумфира на наградите "Готам"
Изненадващо за публиката на отличията за независимо кино "Готам" - първото голямо събитие в холивудския награден сезон, призът за най-добър филм спечели черната комедия "Различен ч ...
Сливенският драматичен театър „Стефан Киров“ получи отлична оценка от Министерството на културата
Сливенският драматичен театър „Стефан Киров“ получи отлична оценка от Министерството на културата, съобщиха от културния институт.       Той се кла ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен концерт в Националния дворец на културата (НДК). Това каза маестро Емил Табаков по повод събитието, което ...
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят „Кратка следобедна изложба-базар“. Тя ще се състои само на 7 декември в галерия „Етюд“, съобщават организатор ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетот ...
Тикер в 23:00 ч.
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен конце ...
Начало Тонът на времето
5519
Тонът на времето

Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.Всеки от екземплярите е индивидуално номериран – от 001 до 200, което допринася за високата колекционерска стойност на медала.

| 01 Ноември 2024, 17:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Снимка © „Булминт“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.

Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.

Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.

В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.

В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.

Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв

Необходима е по-голяма активност, за да се гледа повече българското кино в чужбина. Продуцентите трябва да присъстват на световните фестивали и пазари на филми каквито има в Берлин, Кан и т.н., за да намерят нашите продукции своите купувачи и дистрибутори. Такова мнение изрази директорът на Бюро „Творческа Европа“ в България Камен Балкански, който днес представи нови възможности за финансиране в рамките на кинофестивала „Златна роза“. 

Програмата „Творческа Европа Медиа“ помага за разпространението на киното на Стария континент чрез финансиране на дистрибутори, които предлагат продукции от чужди държави, поясни той. В България почти 90 процента от европейските филми, които виждаме на екраните, са с подкрепата на програмата. По думите му българското кино, което не е добре познато, не е толкова търсено от разпространителите в Европа, въпр

Юбилейна изложба с творби на ямболския художник Тодор Ялъмов ще бъде открита на 27 септември, съобщиха организаторите от Художествена галерия (ХГ) „Жорж Папазов” - Ямбол. Експозицията е озаглавена „Русалката на Тунджа”, препращайки към наименованието на 3-метрова творба на автора, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г.

Настоящата представителна изложба е посветена на 90-ия рожден ден на Тодор Ялъмов, който бе в края на миналата година, посочват от ХГ „Жорж Папазов”. Експозицията представя различни по характер произведения на автора, които очертават неговият творчески портрет, подчертано ориентиран към приложно-декоративните изкуства, допълват от галерията.

Тодор Ялъмов е име, познато на няколко поколения жители на Ямбол. Неговият жизнен и творчески път е свързан тясно с града и с развитието на из

Актьорът Иван Юруков влиза в ролята на революционера Гоце Делчев в героичната постановка „Илинден“ под режисурата на Биляна Петрова, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.

Публиката може да гледа спектакъла на 26 септември на сцената на Културен дом НХК в крайморския град.

Спектакълът разказва за революционера Гоце Делчев, който подготвя Илинденско-преображенското въстание през 1903 г., когато Македония все още стене под турско робство. Бурни и жестоки времена, когато смелият Гоце си спечелва името „Канатлъ шейтан“ – Хвъркатия дявол. „Това е Гоце Делчев – героят на един народ, който дава много жертви, за да извоюва свободата си“, посочиха от Общината.

Постановката е по текстове на писателите Пейо Яворов и Димитър Талев. Сценографията и костюмите са дело на Юлияна Войкова – Найман и Елица Андреева, хореогр

„Тоя талант не бива да се губи“. Това казал Владимир Димитров-Майстора, виждайки творбите на едва 15-годишния Стоян Венев. Той пръв открива таланта на даровития младеж и го насочва към училище в София. Днес отбелязваме 120 години от рождението на това „талантливо момче“, чието име днес се нарежда сред най-именитите художници.

ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА 120-ГОДИШНИНАТА

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представя изложба „120 години от рождението на Стоян Венев – български художник, живописец, карикатурист и график“. Експозицията ще бъде открита на 23 септември и може да бъде разгледана до 23 октомври.

Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев бе открита снощи в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил.

РАБО

Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.

„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея. 

Дино Мерлин и Желко Йоксимович за първи път ще излязат на една сцена в концерт на 3 декември 2024 година, в зала „Арена 8888 София“.

Балканските легенди ще обединят своите невероятни таланти, за да поднесат незабравима вечер, изпълнена с любими хитове, емоции и музика, която отеква със силно емоционално въздействие, коментират организаторите.

Най-новият албум на Дино Мерлин – Hotel Nacional, попадна в топ 10 на Billboard World Albums Chart след своето излизане, а последвалото световно турне е посетено от почти един милион души по света.

Този декември, освен с премиерата на предстоящия си 12-т студиен албум We, Дино Мерлин ще предложи специално подготвено шоу. Той е най-известният певец и композитор на Босна и Херцеговина. Представял е своята страна три пъти на конкурса &b

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.

Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите. 

„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа к

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

След големия успех на спектакъла „Медея“ по Еврипид на световноизвестното дуо Деклан Донелан и Ник Ормерод Народният театър обявява нови дати, на които публиката ще може да гледа постановката, съобщават от трупата.

„Спектакълът прави изключително впечатление не само с блестящата актьорска игра и новаторския подход на творческия екип, но и с преживяването за публиката, която през цялото време е сцената и на моменти се превръща в пряк участник в действието“, коментират от театъра.

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. В ролята на Медея е Радина Кърджилова, а заедно с нея в спектакъла участват актьорите Велислав Павлов, Валентин Ганев, Асен Данков, Явор Вълканов, Стелиан Радев, Вяра Табакова, Радена Вълканова, Жорета Ник

През септември трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч ще изнесе две представления на сцената на Ловешка средновековна крепост. Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч Цветан Тодоров от театъра.

Той уточни, че "Зимните навици на зайците" с Асен Блатечки и Николай Урумов ще се играе на 5 септимври (четвъртък) от 20:00 часа.

Класиката "Българи от старо време", също с участието на Николай Урумов, е на 13 септември.

През този месец театърът включва в репертоара и друго от новите си заглавия - "Дъхът на дявола". Продължават представленията на "Българи от старо време" и "Малката книжарница".  

Припомняме, че със средства от капиталова програма на Министерството на културата се извършва ремонт на големия салон на театъра. Предвижда се монтиране на нови седалки, електроакустика, подмяна на подовите настилки, и

От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лимитиран и равен на броя на годините от създаването на първото от общо 7 издания на буквар“, казват те.  

Всеки от екземплярите е индивидуално номериран – от 001 до 200, което допринася за високата колекционерска стойност на медала. „Тиражът вече е изчерпан, а последният според номерацията медал – 200/200, бе запазен специално за НИМ, където се съхранява и оригинален екземпляр на „Рибния буквар“, отбелязват от „Булминт“.

Те разказват, че на аверса (лицевата страна) във фоново изображение на профила на Петър Берон с църковнославянски шрифт и правопис е изписано официалното име на книжния паметник – „Буквар с различни поучения“. Около този надпис са разположени фигури на някои от животните, включени в раздела „Физически сказания“ – носорог, щъркел, слон и бобър. Вляво от тази композиция е изписан периодът, съответстващ на годишнината: 1824 – 2024 г.  

„Впечатляващ е и реверсът, в чийто център е разположено най-голямото животно на планетата – кит, и по-точно именно този, който е включен в буквара. Композицията включва симетрично разположени около кита други животни от раздела „Физически сказания“ – камилско птиче (щраус), делфин, таранд (задморски елен) и маймуна, както и името на медала – „200 години от издаването на Рибния буквар“, и част от буквите от българската азбука“, обясняват от „Булминт“.

Във възпоменателния медал е вложена техниката оксидиране или „античен финиш“. „Солидните за такъв тип изделие тегло 46,65 гр (1,5 oz) и диаметър 45 мм също допринасят за създаването на колекционерски продукт с автентичен възрожденски облик“, отбелязват от екипа.  

Медалът ще стане част от експонатите в колекцията „Нагръдни и други отличия и награди“, която включва ценни отличия и изделия, отсечени по повод юбилейни годишнини и важни исторически, научни, културни и спортни събития. Колекцията е сформирана през 1975 г. и непрекъснато се допълва като част от отдел „История на България през Възраждането, XVIII–XIX век”, чийто ръководител е д-р Валентина Задгорска. Тя прие дарението на „Булминт“ от името на НИМ, информират от екипа.

/ВСР 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Уилям Дефо и други холивудски актьори бяха в Берлин за световната премиера на "Носферату"
Университетски театър към НБУ ще представи постановката "Птици" по текстове на едноименната пиеса на Константин Павлов
Черната комедия "Различен човек" изненадващо триумфира на наградите "Готам"
Сливенският драматичен театър „Стефан Киров“ получи отлична оценка от Министерството на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
Цветни аспекти
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Под прожектора
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.