NRD Начало
Петък, 6 Декември 2024
Начало Тонът на времето Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
5521
Тонът на времето

Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“. Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея. Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя. „Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея

| 01 Ноември 2024, 17:43 ч.
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Снимка © „Булминт“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.

Музикантът Косьо Кучев ще бъде гост в „Музейко“ на 20 октомври.

Денят ще бъде посветен на най-малките, а темата този месец е „Празнични игри“, съобщават от екипа.

По думите на организаторите Косьо Кучев ще се разходи в музикален такт измежду изложбите, карайки посетителите да ги изживеят по един различен начин. Заедно под формата на игра ще развием своята музикалност, пеейки любимите си песни, отбелязват още от екипа на детския музей.

„В дейността „Забавна демонстрация: Гейзер“ ще изследваме какво представлява този природен феномен. Създавайки един вълнуващ експеримент, за който дълго ще разказваме, ще открием можем ли сами да си направим такъв.

Причудливи маски ще създадем, забърквайки солено тесто по рецепта, в дейността Маски от солено тесто. А после ще ги украсим с есенно вдъхновение, много фантазия и м

ЮНЕСКО започна разисквания в столицата на Парагвай Асунсион относно включването на културни практики в списъка си на нематериалното културно наследство, предаде ДПА. 

Около 60 културни практики са предложени за включване в списъка, в това число китайската Нова година, приготвянето на напитката саке в Япония и традицията на къносване в арабския свят.

"Нематериалното културно наследство е многообразие в действие. То демонстрира неизмеримата креативност на човечеството. Тези, които поддържат нематериалното културно наследство, създават общност. Тези, които предават знания и умения, насърчават социалното сближаване", каза председателят на Германската комисия за нематериално културно наследство Кристоф Вулф.

Нематериалното културно наследство включва обичаи, занаятчийски техники, музика и танци.

Представителният списък на този вид наследство на човечест

Театърът е термометър на времето си. Това се вижда по възобновения наплив на зрители на спектакли в Румъния, а ние всички знаем, че хората се завръщат към това изкуство в най-трудните времена.

Това каза в интервю режисьорът Габор Томпа, който постави във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ пиесата „Както ви харесва“ от Уилям Шекспир в превод на Валери Петров.

Премиерите на спектакъла са днес и утре. През ноември трупата ще участва с постановката на международния фестивал Interferences в Клуж.

Томпа сподели, че пиесата не е написана от Шекспир за конкретно време и затова в неговата версия действието не е ситуирано в епохата на драматурга.

„Считам, че няма смисъл да се опитваме да я възстановяваме в този исторически период. Вярвам, че по-скоро трябва да се занимаваме с това какво текстът може да каже на съвременния

Румънският президент Клаус Йоханис е подписал указ за награждаване на служебния министър на културата маестро Найден Тодоров с орден „Културни заслуги“ с ранг „Велик офицер“, за „Популяризиране на културата“. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на културата.

По думите им наградата е признание за дългогодишните усилия на Тодоров в сближаването на културата на двете държави и е по предложение на посланичката на Румъния в София Бръндуша Предеску.

В последните 20 години Найден Тодоров дирижира румънски оркестри, сред които Националния радио-оркестър в Букурещ, Националната опера в Букурещ, Националната филхармония „Джордже Енеску“ в Букурещ, Филхармонията на Брашов, оркестъра на Операта на Брашов, оркестъра на Операта на Констанца и др. В Румъния той беше диригент на „Концерт за рок-група и оркестър” н

На 4 октомври на официална церемония в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде връчена Националната награда за живопис „Захарий Зограф“, съобщиха от Исторически музей – Самоков. 

Тазгодишният носител на наградата е художникът Греди Асса. 

Наградата „Захарий Зограф” е основана е през 1972 година, а първият й лауреат е академик Светлин Русев. 

До 1987 година включително отличието се присъжда всяка година. След 15-годишно прекъсване, по инициатива и с решение на Общинския съвет в Самоков, през 2000 година наградата бе възстановена.

Наградата „Захарий Зограф“ се дава на художници с особени постижения в областта на българското изобразително изкуство. Благодарение на статута на наградата днес фондът на Общината разполага с творбите на най-утвърдените през времето българ

Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.

Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.

„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея. 

От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лимитиран и равен на броя на годините от създаването на първото от общо 7 издания на буквар“, казват те.  

Всеки от екземплярите е индивидуално номериран – от 001 до 200, което допринася за високата колекционерска стойност на медала. „Тиражът вече е изчерпан, а последният според номерацията медал – 200/200, бе запазен специално за НИМ, където се съхранява и оригинален екземпляр на „Рибния буквар“, отбелязват от „Булминт“.

Нора Ампова, Любен Домозетски и Александър Лазарков са авторите, с които Little Bird Place ще участва в първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair – от 4 до 6 октомври в „София тех парк“, съобщават организаторите.

Първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair започва днес. То ще бъде официално открито от кмета на София – Васил Терзиев, който е и патрон на събитието.

В следващите четири дни над 70 художници от различни националности ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби.

Александър Лазарков е роден през 1999 г. През 2022 г. получава бакалавърска степен по изящни изкуства в НХА, София. През 2021 г. участва в

Братята Александър и Константин Владигерови ще представят „Есенни джаз скици“ с биг бенда на Българското национално радио (БНР) с диригента Антони Дончев.

Концертът ще е на 28 ноември в Първо студио на БНР, съобщават от радиото.

На сцената ще бъдат още Стоян Янкулов-Стунджи (барабани) и Павел Терзийски (вокал). 

Братя Владигерови ще представят свой аранжимент на творба на Панчо Владигеров, с която ще почетат 125 г. от рождението на големия композитор. Ще прозвучат пиесите The Rag Waltz Time и Don’t Miss The Chance от албума им The Rag Waltz Time, My Jungle Funky от албума Dreaming Of Dreams, пиесата e.s.t. (Part I & II) от албума For the Greatest Little Things, „Джапанки в 9/8“ от албума Wanderer In Love, Lutenichka (vol. II ) от дебютния албум Wanderer in Love, „ Ода на радостта“, вдъхновена от Бетовеновата ме

В Милано ще бъде открита изложба, на която ще бъдат представени произведения на изкуството, конфискувани от мафията, съобщи електронното издание „Италианисмо“.

 Целта на местните власти е да повишат осведомеността за действията за борба с организираната престъпност.

Изложбата ще се проведе в Кралския дворец в Милано (Palazzo Reale) и ще бъде открита на 3 декември, като ще продължи до 26 януари 2025 г. В експозицията ще бъдат показани повече от 90 творби на значими италиански и международни художници, които са били откраднати от мафиоти.

„Взехме шедьоврите от престъпниците и ги върнахме на обществото“, казва Доменико Пираина, директор на Кралския дворец. „Това не е просто културна инициатива, а въпрос на справедливост“, допълва той. Изложбата включва картини на Джорджо де Кирико, Карло Кара, Салвадор Дали и Анди Уорхол.&n

Със спектакъла „Елементарни частици” на  режисьора Крис Шарков Народният театър „Иван Вазов” ще закрие тази вечер 18-то издание на Международния театрален фестивал „Скупи“, който беше открит на 14 октомври в Скопие.

В рамките на фестивала зрителите в Скопие можеха да гледат представления на театри от Прищина, Сараево, Берлин, Букурещ, в рамките на програмата му беше проведен и уъркшоп на тема „Представяне на маски“, ръководен от режисьорката Сенем Чехвер от Турция.

В представлението „Елементарни частици” на Народния театър „Иван Вазов” от София участват Теодора Духовникова, Жаклин Даскалова, Димитър Николов, Мартин Димитров, Елена Иванова, Славена Зайкова, Дарина Радева.

Международният театрален фестивал "Скупи" има конкурсен характер, а тази година в журито са включени театралният кри

Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум от Община Русе. 

На сцената първата вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). Вечерта ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.

Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото

Те разказват, че на аверса (лицевата страна) във фоново изображение на профила на Петър Берон с църковнославянски шрифт и правопис е изписано официалното име на книжния паметник – „Буквар с различни поучения“. Около този надпис са разположени фигури на някои от животните, включени в раздела „Физически сказания“ – носорог, щъркел, слон и бобър. Вляво от тази композиция е изписан периодът, съответстващ на годишнината: 1824 – 2024 г.  

„Впечатляващ е и реверсът, в чийто център е разположено най-голямото животно на планетата – кит, и по-точно именно този, който е включен в буквара. Композицията включва симетрично разположени около кита други животни от раздела „Физически сказания“ – камилско птиче (щраус), делфин, таранд (задморски елен) и маймуна, както и името на медала – „200 години от издаването на Рибния буквар“, и част от буквите от българската азбука“, обясняват от „Булминт“.

Във възпоменателния медал е вложена техниката оксидиране или „античен финиш“. „Солидните за такъв тип изделие тегло 46,65 гр (1,5 oz) и диаметър 45 мм също допринасят за създаването на колекционерски продукт с автентичен възрожденски облик“, отбелязват от екипа.  

Медалът ще стане част от експонатите в колекцията „Нагръдни и други отличия и награди“, която включва ценни отличия и изделия, отсечени по повод юбилейни годишнини и важни исторически, научни, културни и спортни събития. Колекцията е сформирана през 1975 г. и непрекъснато се допълва като част от отдел „История на България през Възраждането, XVIII–XIX век”, чийто ръководител е д-р Валентина Задгорска. Тя прие дарението на „Булминт“ от името на НИМ, информират от екипа.

/ВСР 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба в Ямбол. По традиция тя ще бъде в арт-фоайето в сградата на Областна администрация, а от ...
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ организира коледен базар
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ в Габрово организира коледен базар в събота и неделя. Това съобщиха от културната институция.  Събитието ще започне на 7 декември с б ...
Новият албум на Кендрик Ламар получи отлични отзиви
Кендрик Ламар издаде шестия си студиен албум GNX  и получи отлични отзиви за него, както от критиката, така и от феновете. В сайта „Метакритик“ той набра 87 от 10 ...
Маестро Димитър Косев: "Севилският бръснар" е една от много трудните за свирене и пеене музикална творба
Русенската опера ще представи "Севилският бръснар" от Джоакино Росини, на 7 декември (събота) в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културната институция ...
Драматичният театър в Търговище е сред най-добрите в страната, според оценка на Министерството на културата
Драматичният театър в Търговище постигна успех, получавайки отлична оценка от Министерството на културата за дейността си през 2023 г. С впечатляващите 113 от максимални 150 точки ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Монети в чест на Пол Маккартни излизат във Великобритания
Британският Кралски монетен двор пуска колекция от монети по пет лири в чест на Пол Маккартни и кариерата му, съобщиха АФП и ДПА. "Това е огромна чест", казва 82-годишният музикал ...
Русенският театър обявява кампания "Празничен януари"
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обявява кампания "Празничен януари". Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Дидо Илиев.  "Каним нашата публи ...
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба в Ямбол. По традиция тя ще бъде в арт-фоайето в сградата на Областна администрация, а от ...
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ организира коледен базар
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ в Габрово организира коледен базар в събота и неделя. Това съобщиха от културната институция.  Събитието ще започне на 7 декември с б ...
„Слънчева линия“ – трябва да удариш дъното, за да можеш да обичаш някого отново (интервю)
Какво се случва на седмата година от брака. Как животът на една двойка се превръща в боксов ринг. И как войната между мъжа и жената може да бъде унищожителна, но и възпламеняваща. ...
Тикер в 22:00 ч.
Британският Кралски монетен двор пуска колекция от монети по пет лири в чест на ...
Начало Тонът на времето
5521
Тонът на времето

Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.Всеки от екземплярите е индивидуално номериран – от 001 до 200, което допринася за високата колекционерска стойност на медала.

| 01 Ноември 2024, 17:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Снимка © „Булминт“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.

Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.

Музикантът Косьо Кучев ще бъде гост в „Музейко“ на 20 октомври.

Денят ще бъде посветен на най-малките, а темата този месец е „Празнични игри“, съобщават от екипа.

По думите на организаторите Косьо Кучев ще се разходи в музикален такт измежду изложбите, карайки посетителите да ги изживеят по един различен начин. Заедно под формата на игра ще развием своята музикалност, пеейки любимите си песни, отбелязват още от екипа на детския музей.

„В дейността „Забавна демонстрация: Гейзер“ ще изследваме какво представлява този природен феномен. Създавайки един вълнуващ експеримент, за който дълго ще разказваме, ще открием можем ли сами да си направим такъв.

Причудливи маски ще създадем, забърквайки солено тесто по рецепта, в дейността Маски от солено тесто. А после ще ги украсим с есенно вдъхновение, много фантазия и м

ЮНЕСКО започна разисквания в столицата на Парагвай Асунсион относно включването на културни практики в списъка си на нематериалното културно наследство, предаде ДПА. 

Около 60 културни практики са предложени за включване в списъка, в това число китайската Нова година, приготвянето на напитката саке в Япония и традицията на къносване в арабския свят.

"Нематериалното културно наследство е многообразие в действие. То демонстрира неизмеримата креативност на човечеството. Тези, които поддържат нематериалното културно наследство, създават общност. Тези, които предават знания и умения, насърчават социалното сближаване", каза председателят на Германската комисия за нематериално културно наследство Кристоф Вулф.

Нематериалното културно наследство включва обичаи, занаятчийски техники, музика и танци.

Представителният списък на този вид наследство на човечест

Театърът е термометър на времето си. Това се вижда по възобновения наплив на зрители на спектакли в Румъния, а ние всички знаем, че хората се завръщат към това изкуство в най-трудните времена.

Това каза в интервю режисьорът Габор Томпа, който постави във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ пиесата „Както ви харесва“ от Уилям Шекспир в превод на Валери Петров.

Премиерите на спектакъла са днес и утре. През ноември трупата ще участва с постановката на международния фестивал Interferences в Клуж.

Томпа сподели, че пиесата не е написана от Шекспир за конкретно време и затова в неговата версия действието не е ситуирано в епохата на драматурга.

„Считам, че няма смисъл да се опитваме да я възстановяваме в този исторически период. Вярвам, че по-скоро трябва да се занимаваме с това какво текстът може да каже на съвременния

Румънският президент Клаус Йоханис е подписал указ за награждаване на служебния министър на културата маестро Найден Тодоров с орден „Културни заслуги“ с ранг „Велик офицер“, за „Популяризиране на културата“. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на културата.

По думите им наградата е признание за дългогодишните усилия на Тодоров в сближаването на културата на двете държави и е по предложение на посланичката на Румъния в София Бръндуша Предеску.

В последните 20 години Найден Тодоров дирижира румънски оркестри, сред които Националния радио-оркестър в Букурещ, Националната опера в Букурещ, Националната филхармония „Джордже Енеску“ в Букурещ, Филхармонията на Брашов, оркестъра на Операта на Брашов, оркестъра на Операта на Констанца и др. В Румъния той беше диригент на „Концерт за рок-група и оркестър” н

На 4 октомври на официална церемония в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде връчена Националната награда за живопис „Захарий Зограф“, съобщиха от Исторически музей – Самоков. 

Тазгодишният носител на наградата е художникът Греди Асса. 

Наградата „Захарий Зограф” е основана е през 1972 година, а първият й лауреат е академик Светлин Русев. 

До 1987 година включително отличието се присъжда всяка година. След 15-годишно прекъсване, по инициатива и с решение на Общинския съвет в Самоков, през 2000 година наградата бе възстановена.

Наградата „Захарий Зограф“ се дава на художници с особени постижения в областта на българското изобразително изкуство. Благодарение на статута на наградата днес фондът на Общината разполага с творбите на най-утвърдените през времето българ

Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.

„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея. 

Нора Ампова, Любен Домозетски и Александър Лазарков са авторите, с които Little Bird Place ще участва в първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair – от 4 до 6 октомври в „София тех парк“, съобщават организаторите.

Първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair започва днес. То ще бъде официално открито от кмета на София – Васил Терзиев, който е и патрон на събитието.

В следващите четири дни над 70 художници от различни националности ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби.

Александър Лазарков е роден през 1999 г. През 2022 г. получава бакалавърска степен по изящни изкуства в НХА, София. През 2021 г. участва в

Братята Александър и Константин Владигерови ще представят „Есенни джаз скици“ с биг бенда на Българското национално радио (БНР) с диригента Антони Дончев.

Концертът ще е на 28 ноември в Първо студио на БНР, съобщават от радиото.

На сцената ще бъдат още Стоян Янкулов-Стунджи (барабани) и Павел Терзийски (вокал). 

Братя Владигерови ще представят свой аранжимент на творба на Панчо Владигеров, с която ще почетат 125 г. от рождението на големия композитор. Ще прозвучат пиесите The Rag Waltz Time и Don’t Miss The Chance от албума им The Rag Waltz Time, My Jungle Funky от албума Dreaming Of Dreams, пиесата e.s.t. (Part I & II) от албума For the Greatest Little Things, „Джапанки в 9/8“ от албума Wanderer In Love, Lutenichka (vol. II ) от дебютния албум Wanderer in Love, „ Ода на радостта“, вдъхновена от Бетовеновата ме

В Милано ще бъде открита изложба, на която ще бъдат представени произведения на изкуството, конфискувани от мафията, съобщи електронното издание „Италианисмо“.

 Целта на местните власти е да повишат осведомеността за действията за борба с организираната престъпност.

Изложбата ще се проведе в Кралския дворец в Милано (Palazzo Reale) и ще бъде открита на 3 декември, като ще продължи до 26 януари 2025 г. В експозицията ще бъдат показани повече от 90 творби на значими италиански и международни художници, които са били откраднати от мафиоти.

„Взехме шедьоврите от престъпниците и ги върнахме на обществото“, казва Доменико Пираина, директор на Кралския дворец. „Това не е просто културна инициатива, а въпрос на справедливост“, допълва той. Изложбата включва картини на Джорджо де Кирико, Карло Кара, Салвадор Дали и Анди Уорхол.&n

Със спектакъла „Елементарни частици” на  режисьора Крис Шарков Народният театър „Иван Вазов” ще закрие тази вечер 18-то издание на Международния театрален фестивал „Скупи“, който беше открит на 14 октомври в Скопие.

В рамките на фестивала зрителите в Скопие можеха да гледат представления на театри от Прищина, Сараево, Берлин, Букурещ, в рамките на програмата му беше проведен и уъркшоп на тема „Представяне на маски“, ръководен от режисьорката Сенем Чехвер от Турция.

В представлението „Елементарни частици” на Народния театър „Иван Вазов” от София участват Теодора Духовникова, Жаклин Даскалова, Димитър Николов, Мартин Димитров, Елена Иванова, Славена Зайкова, Дарина Радева.

Международният театрален фестивал "Скупи" има конкурсен характер, а тази година в журито са включени театралният кри

Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум от Община Русе. 

На сцената първата вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). Вечерта ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.

Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото

От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лимитиран и равен на броя на годините от създаването на първото от общо 7 издания на буквар“, казват те.  

Всеки от екземплярите е индивидуално номериран – от 001 до 200, което допринася за високата колекционерска стойност на медала. „Тиражът вече е изчерпан, а последният според номерацията медал – 200/200, бе запазен специално за НИМ, където се съхранява и оригинален екземпляр на „Рибния буквар“, отбелязват от „Булминт“.

Те разказват, че на аверса (лицевата страна) във фоново изображение на профила на Петър Берон с църковнославянски шрифт и правопис е изписано официалното име на книжния паметник – „Буквар с различни поучения“. Около този надпис са разположени фигури на някои от животните, включени в раздела „Физически сказания“ – носорог, щъркел, слон и бобър. Вляво от тази композиция е изписан периодът, съответстващ на годишнината: 1824 – 2024 г.  

„Впечатляващ е и реверсът, в чийто център е разположено най-голямото животно на планетата – кит, и по-точно именно този, който е включен в буквара. Композицията включва симетрично разположени около кита други животни от раздела „Физически сказания“ – камилско птиче (щраус), делфин, таранд (задморски елен) и маймуна, както и името на медала – „200 години от издаването на Рибния буквар“, и част от буквите от българската азбука“, обясняват от „Булминт“.

Във възпоменателния медал е вложена техниката оксидиране или „античен финиш“. „Солидните за такъв тип изделие тегло 46,65 гр (1,5 oz) и диаметър 45 мм също допринасят за създаването на колекционерски продукт с автентичен възрожденски облик“, отбелязват от екипа.  

Медалът ще стане част от експонатите в колекцията „Нагръдни и други отличия и награди“, която включва ценни отличия и изделия, отсечени по повод юбилейни годишнини и важни исторически, научни, културни и спортни събития. Колекцията е сформирана през 1975 г. и непрекъснато се допълва като част от отдел „История на България през Възраждането, XVIII–XIX век”, чийто ръководител е д-р Валентина Задгорска. Тя прие дарението на „Булминт“ от името на НИМ, информират от екипа.

/ВСР 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба
Центърът „Кристо и Жан-Клод“ организира коледен базар
Новият албум на Кендрик Ламар получи отлични отзиви
Маестро Димитър Косев: "Севилският бръснар" е една от много трудните за свирене и пеене музикална творба
Драматичният театър в Търговище е сред най-добрите в страната, според оценка на Министерството на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Монети в чест на Пол Маккартни излизат във Великобритания
Цветни аспекти
Русенският театър обявява кампания "Празничен януари"
Тонът на времето
Художникът Цветан Казанджиев за 19-а поредна година подрежда самостоятелна коледна изложба
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.