NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
5513
Тонът на времето

Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“. Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея. Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя. „Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея

| 01 Ноември 2024, 17:43 ч.
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Снимка © „Булминт“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.

Искаме посетителите на нашите изложби да видят Намибия, каквато ние я видяхме. Това казаха   художничката Десислава Минчева и фотографът Сандро Арабян. Двамата откриха тази вечер изложбата „Намибия/хората" в галерия „Арте“. 

Иска ми се от кадрите ми, като застане човек пред тях, по някакъв начин да види това, което аз съм видял - непипната от човек и максимално истинска, каза фотографът. 

„А пък, ако поиска и да иде, ще бъде най-хубаво“, допълни художничката. 

Само преди два дни те представиха изложбата „Намибия/природата" в галерията на ул. „Шипка“ 6. Авторите разказват, че картините от двете изложби са тематично разделени. „Те са от две различни пътувания. Особено моите снимки, тъй като нейните картини са правени впоследствие. Идеята беше да не бъдат две повтаряеми изложби, а да бъдат д

Над 50 събития предложи вторият ден на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново. Хиляди хора изпълниха старата част на града, за да посетят десетките прояви, подготвени от организаторите на общностния фестивал.

Още в ранните часове на деня, на плажа край река Янтра се проведоха занимания по кинетична йога и рефлексотерапия, след което имаше арт терапия за деца и възрастни, и пътуваща работилница за ризография.

Народно читалище "Надежда – 1869" беше домакин на срещи, лекции, дискусии и изложба, свързани с архитектурата, а Американският колеж – на форум за млади таланти и поетичен рецитал.

Следобедните часове на плажа край реката бяха посветени на готвенето, имаше работилница по цианотипия, читалня за визуални изкуства и уъркшоп за грижа за лицето.

В Художествена галерия "Борис Денев" Кристина Тужарова запозна децата с истори

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Актьорът Христо Петков участва във видеото към „Вятъра“ на „Молец“ и хор „Мистерията на българските гласове“. Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чиито клип е режисиран от Крис Захариев, а оператор е Пламен Каменов, съобщават от екипа на „Молец“.

По думите им песента съчетава модерно звучене с български фолклорни мотиви, клипът допълва изживяването с няколко микро сюжета, които се разиграват и които могат да бъдат описани като съвременни басни.

Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чието първо и единствено живо изпълнение с участието на „Мистерията на българските гласове“ ще бъде на 21 ноември, на концерта „Молец - последното - 21.11.“

Дъб в Шотландия, известен като Skipinnish Oak, е обявен за дърво на годината във Великобритания, съобщи Би Би Си. Дървото е наречено в чест на шотландската музикална група „Скипиниш“ (Skipinnish).

Експертите смятат, че възрастта на дъба е между 400 години и 1000 години. Дървото спечели първо място, като се конкурираше срещу 11 други претенденти в състезанието на „Уудленд тръст“ (Woodland Trust). На второ място се класира дъбът Darwin Oak, намиращ се в град Шрусбъри. Трета позиция зае 1000-годишният дъб Bowthorpe Oak.

Музикалната група „Скипиниш“, която изпълнява традиционна и съвременна шотландска музика, създаде нова песен в чест на победителя. Мелодията ще бъде изпълнена за първи път на концерт в Глазгоу следващата година. 

Дъбът Skipinnish Oak вече е претендент и в конкурса „Европейско дърво на годината".

Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.

Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.

„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея. 

От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лимитиран и равен на броя на годините от създаването на първото от общо 7 издания на буквар“, казват те.  

Всеки от екземплярите е индивидуално номериран – от 001 до 200, което допринася за високата колекционерска стойност на медала. „Тиражът вече е изчерпан, а последният според номерацията медал – 200/200, бе запазен специално за НИМ, където се съхранява и оригинален екземпляр на „Рибния буквар“, отбелязват от „Булминт“.

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

Историческият музей в Стрелча представя изложбата „Моите сърдечни поздрави и Одрин е български вече“, съобщават от културната институция.

Изложението е съвместна инициатива с Регионален исторически музей - Велико Търново, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства – Казанлък по повод  111 години от превземането на Одринската крепост от българската армия в хода на Балканската война (1912 – 1913 г.), уточняват още те.

Таблата към изложбата ще дадат възможност на местните жители и гости на града да видят различни епизоди, запечатани във фотографии, документи и вещи, свързани с град Одрин и превземането му.

От фонда на Историческия музей – Стрелча ще бъдат извадени непоказвани до момента експонати и фотографии на стрелчани, участвали в Балканските войни. Сред тях по-интересни са параден мундир на офицер от Генералния щ

С три поредни спектакъла на „Mamma mia!" завършва тазгодишното издание на фестивала „Опера на върховете“. На 16-и, 17-и и 18-и август почитателите на мюзикъла ще имат възможността в подножието на Белоградчишките скали да се насладят на музиката на ABBA.

Това е едно от заглавията, което привлича много публика, каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, който е режисьор на спектакъла. Той е включен в програмата на фестивала за четвърти път и се радва на значителен успех. Общо повече от 135 представления са изиграни на мюзикъла от неговата премиера, уточни маестро Карталов. И допълни, че чрез фестивала за девета година Софийската опера и балет дава нов културен тласък на този прекрасен край на България.

През последните две седмици почитателите на оперното изкуство имаха възможността да се насладят на творчеството на Джак

Новото театралното пространство „Кюпа“ в София представя на 6 и 8 ноември спектакъла „Одисей“, съобщават продуцентите от сдружение „Забелски глас“. 

По думите им „Одисей“ е авторска сценична адаптация по текстове на Хайнер Мюлер, режисирана от Дима Настева: „Постановката поставя съвременния Одисей като символ на човека, разчитащ на словото и манипулацията, за да постигне целите си, и като лице на екзистенциалната криза на нашето време“.

В главната роля, на Одисей, влиза Валерия Димитрова. Тя, заедно с хореографа Михаил Бонев и адвоката Диян Ставрев, изграждат сценично пространство, в което героите се борят с вътрешни дилеми и социални очаквания. „Одисей“

Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Припомнят, че гостите от западната ни съседка сва пъти носител на наградата на MTV в категория Best Adriatic Act (2007, 2014).

Музикантите обещават концертът им в София да е епичен – с най-големите хитове на групата, с много настроение, неподправена енергия, мултимедия и отличен звук.

На сцената бандата ще е в актуалния си формат на трио и няма да пропусне да изпълни Neko te ima, Pismo ocu, Tragovi prošlosti, Linij.

Днес във Van Gogh са Звонимир Джукич „Джуле“, Срболюб Радивоевич и Драган Иванович.

Van Gogh е основана през 1986 г.

Те разказват, че на аверса (лицевата страна) във фоново изображение на профила на Петър Берон с църковнославянски шрифт и правопис е изписано официалното име на книжния паметник – „Буквар с различни поучения“. Около този надпис са разположени фигури на някои от животните, включени в раздела „Физически сказания“ – носорог, щъркел, слон и бобър. Вляво от тази композиция е изписан периодът, съответстващ на годишнината: 1824 – 2024 г.  

„Впечатляващ е и реверсът, в чийто център е разположено най-голямото животно на планетата – кит, и по-точно именно този, който е включен в буквара. Композицията включва симетрично разположени около кита други животни от раздела „Физически сказания“ – камилско птиче (щраус), делфин, таранд (задморски елен) и маймуна, както и името на медала – „200 години от издаването на Рибния буквар“, и част от буквите от българската азбука“, обясняват от „Булминт“.

Във възпоменателния медал е вложена техниката оксидиране или „античен финиш“. „Солидните за такъв тип изделие тегло 46,65 гр (1,5 oz) и диаметър 45 мм също допринасят за създаването на колекционерски продукт с автентичен възрожденски облик“, отбелязват от екипа.  

Медалът ще стане част от експонатите в колекцията „Нагръдни и други отличия и награди“, която включва ценни отличия и изделия, отсечени по повод юбилейни годишнини и важни исторически, научни, културни и спортни събития. Колекцията е сформирана през 1975 г. и непрекъснато се допълва като част от отдел „История на България през Възраждането, XVIII–XIX век”, чийто ръководител е д-р Валентина Задгорска. Тя прие дарението на „Булминт“ от името на НИМ, информират от екипа.

/ВСР 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
5513
Тонът на времето

Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.Всеки от екземплярите е индивидуално номериран – от 001 до 200, което допринася за високата колекционерска стойност на медала.

| 01 Ноември 2024, 17:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Националният исторически музей получи като дарение последния екземпляр от лимитирания сребърен медал за „Рибния Буквар“
Снимка © „Булминт“

Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.

Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.

Искаме посетителите на нашите изложби да видят Намибия, каквато ние я видяхме. Това казаха   художничката Десислава Минчева и фотографът Сандро Арабян. Двамата откриха тази вечер изложбата „Намибия/хората" в галерия „Арте“. 

Иска ми се от кадрите ми, като застане човек пред тях, по някакъв начин да види това, което аз съм видял - непипната от човек и максимално истинска, каза фотографът. 

„А пък, ако поиска и да иде, ще бъде най-хубаво“, допълни художничката. 

Само преди два дни те представиха изложбата „Намибия/природата" в галерията на ул. „Шипка“ 6. Авторите разказват, че картините от двете изложби са тематично разделени. „Те са от две различни пътувания. Особено моите снимки, тъй като нейните картини са правени впоследствие. Идеята беше да не бъдат две повтаряеми изложби, а да бъдат д

Над 50 събития предложи вторият ден на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново. Хиляди хора изпълниха старата част на града, за да посетят десетките прояви, подготвени от организаторите на общностния фестивал.

Още в ранните часове на деня, на плажа край река Янтра се проведоха занимания по кинетична йога и рефлексотерапия, след което имаше арт терапия за деца и възрастни, и пътуваща работилница за ризография.

Народно читалище "Надежда – 1869" беше домакин на срещи, лекции, дискусии и изложба, свързани с архитектурата, а Американският колеж – на форум за млади таланти и поетичен рецитал.

Следобедните часове на плажа край реката бяха посветени на готвенето, имаше работилница по цианотипия, читалня за визуални изкуства и уъркшоп за грижа за лицето.

В Художествена галерия "Борис Денев" Кристина Тужарова запозна децата с истори

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Актьорът Христо Петков участва във видеото към „Вятъра“ на „Молец“ и хор „Мистерията на българските гласове“. Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чиито клип е режисиран от Крис Захариев, а оператор е Пламен Каменов, съобщават от екипа на „Молец“.

По думите им песента съчетава модерно звучене с български фолклорни мотиви, клипът допълва изживяването с няколко микро сюжета, които се разиграват и които могат да бъдат описани като съвременни басни.

Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чието първо и единствено живо изпълнение с участието на „Мистерията на българските гласове“ ще бъде на 21 ноември, на концерта „Молец - последното - 21.11.“

Дъб в Шотландия, известен като Skipinnish Oak, е обявен за дърво на годината във Великобритания, съобщи Би Би Си. Дървото е наречено в чест на шотландската музикална група „Скипиниш“ (Skipinnish).

Експертите смятат, че възрастта на дъба е между 400 години и 1000 години. Дървото спечели първо място, като се конкурираше срещу 11 други претенденти в състезанието на „Уудленд тръст“ (Woodland Trust). На второ място се класира дъбът Darwin Oak, намиращ се в град Шрусбъри. Трета позиция зае 1000-годишният дъб Bowthorpe Oak.

Музикалната група „Скипиниш“, която изпълнява традиционна и съвременна шотландска музика, създаде нова песен в чест на победителя. Мелодията ще бъде изпълнена за първи път на концерт в Глазгоу следващата година. 

Дъбът Skipinnish Oak вече е претендент и в конкурса „Европейско дърво на годината".

Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.

„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея. 

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

Историческият музей в Стрелча представя изложбата „Моите сърдечни поздрави и Одрин е български вече“, съобщават от културната институция.

Изложението е съвместна инициатива с Регионален исторически музей - Велико Търново, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства – Казанлък по повод  111 години от превземането на Одринската крепост от българската армия в хода на Балканската война (1912 – 1913 г.), уточняват още те.

Таблата към изложбата ще дадат възможност на местните жители и гости на града да видят различни епизоди, запечатани във фотографии, документи и вещи, свързани с град Одрин и превземането му.

От фонда на Историческия музей – Стрелча ще бъдат извадени непоказвани до момента експонати и фотографии на стрелчани, участвали в Балканските войни. Сред тях по-интересни са параден мундир на офицер от Генералния щ

С три поредни спектакъла на „Mamma mia!" завършва тазгодишното издание на фестивала „Опера на върховете“. На 16-и, 17-и и 18-и август почитателите на мюзикъла ще имат възможността в подножието на Белоградчишките скали да се насладят на музиката на ABBA.

Това е едно от заглавията, което привлича много публика, каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, който е режисьор на спектакъла. Той е включен в програмата на фестивала за четвърти път и се радва на значителен успех. Общо повече от 135 представления са изиграни на мюзикъла от неговата премиера, уточни маестро Карталов. И допълни, че чрез фестивала за девета година Софийската опера и балет дава нов културен тласък на този прекрасен край на България.

През последните две седмици почитателите на оперното изкуство имаха възможността да се насладят на творчеството на Джак

Новото театралното пространство „Кюпа“ в София представя на 6 и 8 ноември спектакъла „Одисей“, съобщават продуцентите от сдружение „Забелски глас“. 

По думите им „Одисей“ е авторска сценична адаптация по текстове на Хайнер Мюлер, режисирана от Дима Настева: „Постановката поставя съвременния Одисей като символ на човека, разчитащ на словото и манипулацията, за да постигне целите си, и като лице на екзистенциалната криза на нашето време“.

В главната роля, на Одисей, влиза Валерия Димитрова. Тя, заедно с хореографа Михаил Бонев и адвоката Диян Ставрев, изграждат сценично пространство, в което героите се борят с вътрешни дилеми и социални очаквания. „Одисей“

Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Припомнят, че гостите от западната ни съседка сва пъти носител на наградата на MTV в категория Best Adriatic Act (2007, 2014).

Музикантите обещават концертът им в София да е епичен – с най-големите хитове на групата, с много настроение, неподправена енергия, мултимедия и отличен звук.

На сцената бандата ще е в актуалния си формат на трио и няма да пропусне да изпълни Neko te ima, Pismo ocu, Tragovi prošlosti, Linij.

Днес във Van Gogh са Звонимир Джукич „Джуле“, Срболюб Радивоевич и Драган Иванович.

Van Gogh е основана през 1986 г.

От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лимитиран и равен на броя на годините от създаването на първото от общо 7 издания на буквар“, казват те.  

Всеки от екземплярите е индивидуално номериран – от 001 до 200, което допринася за високата колекционерска стойност на медала. „Тиражът вече е изчерпан, а последният според номерацията медал – 200/200, бе запазен специално за НИМ, където се съхранява и оригинален екземпляр на „Рибния буквар“, отбелязват от „Булминт“.

Те разказват, че на аверса (лицевата страна) във фоново изображение на профила на Петър Берон с църковнославянски шрифт и правопис е изписано официалното име на книжния паметник – „Буквар с различни поучения“. Около този надпис са разположени фигури на някои от животните, включени в раздела „Физически сказания“ – носорог, щъркел, слон и бобър. Вляво от тази композиция е изписан периодът, съответстващ на годишнината: 1824 – 2024 г.  

„Впечатляващ е и реверсът, в чийто център е разположено най-голямото животно на планетата – кит, и по-точно именно този, който е включен в буквара. Композицията включва симетрично разположени около кита други животни от раздела „Физически сказания“ – камилско птиче (щраус), делфин, таранд (задморски елен) и маймуна, както и името на медала – „200 години от издаването на Рибния буквар“, и част от буквите от българската азбука“, обясняват от „Булминт“.

Във възпоменателния медал е вложена техниката оксидиране или „античен финиш“. „Солидните за такъв тип изделие тегло 46,65 гр (1,5 oz) и диаметър 45 мм също допринасят за създаването на колекционерски продукт с автентичен възрожденски облик“, отбелязват от екипа.  

Медалът ще стане част от експонатите в колекцията „Нагръдни и други отличия и награди“, която включва ценни отличия и изделия, отсечени по повод юбилейни годишнини и важни исторически, научни, културни и спортни събития. Колекцията е сформирана през 1975 г. и непрекъснато се допълва като част от отдел „История на България през Възраждането, XVIII–XIX век”, чийто ръководител е д-р Валентина Задгорска. Тя прие дарението на „Булминт“ от името на НИМ, информират от екипа.

/ВСР 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.