Лауреатката на Националната награда "Акад. Иван Лазаров" е дарител на НДФ „13 века България“
Националният дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ приветства присъждането на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“ на българска скулпторка Снежана Симеонова. Освен забележителните си изяви в областта на скулптурата, Симеонова е дарител на Фонда, съобщават от екипа на НДФ.
Симеонова е автор, който е с по-голяма популярност в чужбина, отколкото в собствената си страна, отбелязват от НДФ "13 века България"
Националният дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ приветства присъждането на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“ на българска скулпторка Снежана Симеонова. Освен забележителните си изяви в областта на скулптурата, Симеонова е дарител на Фонда, съобщават от екипа на НДФ.
Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.
Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.
Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в забавна бъркотия в приказната гора.
Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така
С изложба в Плевен отбелязват 100 години от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Регионалният исторически музей (РИМ) представя албум-каталог и съпътстваща изложба „Катя Попова – позната и непозната, обичана и всепризната“.
Музеят избра да акцентира в Деня на народните будители чрез представяне на един от най-видните таланти в оперното изкуство, изпълнител от световна величина, каза ръководителят на отдел „Нова и най-нова история" на музея Десислава Близнашка.
Изложбата е изключително интересна и емблематична за града ни, защото за първи път пред плевенчани и гости в пълната си светлина се представя дарение, направено от семейство Попови след кончината на тяхната дъщеря, каза още Близнашка.
Показани са снимки, вещи и документи, които пресъздават личния и творчески път на певицата, наречена „Плевенския славей”.&n
Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт.
По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.
Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.
„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите.&nb
Алиса Торосян ще представи самостоятелна изложба с живопис със заглавие „Сезони" в Народното читалище „Напредък - 1869“ в Шумен на 8 октомври.
Родената в Шумен художничка поясни, че в експозицията включва около 30 платна, рисувани през тази година, а изложбата ще остане в шуменското читалище до 21 октомври.
Художничката отбеляза, че миналата година е представили три свои самостоятелни изложби - в комплекс „Авшарян", в шуменското читалище „Напредък - 1869“ и в Художествената галерия „Елена Карамихайлова".
В актуалната изложба са включени пейзажи. Има акварели, масло и смесена техника, добави Торосян. „Тази изложба е малко по-абстрактна от предходните", каза още тя и анонсира, че ще подари една от картините си на шуменското читалище.
Художничката припомни, че първата изложба е била през 1988 г. в Народно чит
Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отличия за един сезон на сериал, сред които за най-добра телевизионна драма, предадоха световните агенции.
Екранизацията на романа на Джеймс Клавел, който разглежда борбата за власт в Япония през 17-и век, събра 18 награди на състоялата се в театър "Пийкок" 76-а церемония за отличията, известни като телевизионния еквивалент на филмовите "Оскар"-и.
"Шогун" е първият неанглоезичен сериал, който печели водещата награда за най-добра телевизионна драматична поредица.
Сценаристът на сериала Джъстин Маркс не пропусна да спомене "творческата авантюра", предприета от канала Еф Екс (FX) и неговия собственик "Дисни" с този проект.
Ролите в "Шогун" донес
Симеонова е автор, който е с по-голяма популярност в чужбина, отколкото в собствената си страна, отбелязват от НДФ "13 века България". Тя има в биографията си участие в повече от 55 международни експозиции на произведения от камък, бронз и дърво и над 20 самостоятелни изложби.
Основната причина за това името й у нас да не известно в степента, в която е в чужбина, е специфичният афинитет на Снежана Симеонова към реализация на монументални форми, които в България, с изключение на поръчкови паметникови реализации, са изключение. Така авторовото присъствие, което откриваме в Германия и Австралия, Китай и Южна Африка, Белгия и Нова Зеландия, Япония, Франция, Израел, Турция, очертава контурите на една своеобразна мрежа от нейни произведения, която покрива различни континенти и се вмества в разнообразни културни, художествени и пластични традиции, отбелязват от НДФ.
Традиционните музикални празници „Петко Стайнов“ в Казанлък ще започнат на 29 ноември и ще продължат до 1 декември, съобщават от местната администрация на официалния си интернет сайт. Ежегодно празниците се организират от Община Казанлък и Фондация "Петко Груев Стайнов".
Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII Национален хоров фестивал, който ще се състои в залата на Исторически музей "Искра" и Художествената галерия. Той ще запознае публиката с изпълненията на шест хорови състава от различни градове в страната, а в края на концерта ще бъдат обявени и наградените от участващите състави. Наградите ще присъди жури с председател проф. Д-р Теодора Павлович.
В Литературно-художествения музей „Чудомир“ ще бъдат прожектирани филми за композитора Петко Стайнов и за видни личности, свързани с културната история на Казанлък. Предвижда с
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.
Използвани са „Любов", „Анданте", „Чинцано" и „Три момичета в синьо" на известната писателка, белетрист и драматург, родена през 1938 година. Тя е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са цензурирани от съветското правителство.
„Защо да бягаме от реалността, щом реалността е такава – ние просто обичаме да пием, обичаме я тая работа, а не че от кой знае какви висши обстоятелства там нещо да забравим. Пием, защото това е прекрасно само по себе си – да пиеш. Какво повече ни трябва в тая кухня – две стари палта на пода и бутилка на масата. Нищо
Година след турнето на белгийска земя, Opera D`amore гостува за втори път в Антверпен и Гент (Белгия).
Оперният спектакъл, изпъстрен с прочути арии, дуети и увертюри, подобри собствените си рекорди – близо 3000 зрители за два дни, дълги нестихващи аплодисменти и молба от публиката за нови и нови дати и турнета, разказва Живко Ботев, мениджър на продукцията.
По думите му Еделина Кънева, Илина Михайлова, Ирене Молинари, Доменико Менини, Рейналдо Дроз, Росен Ненчев, Денис Бояджиев, Теодор Петков, Мария Анастасова, Андрея Мирчев и Аида Пипоян са накарали същата публика да плаче, да ръкопляска френетично и да вика „Още, още!" дълго след последните акорди дирижирани от маестро Димитър Косев.
Разказвачът на тази класическа приказка е бли отново британския чаровник
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни за 2025 г., предаде Асошиейтед прес. Представени за всички музикални стилове - от рок и кънтри до рап.
Сред номинираните е и Брайън Адамс с песните Summer of `69 и Have You Ever Really Loved a Woman?, както и Майк Лав от групата „Бийч бойс“.
В Залата на славата на авторите на песни ежегодно се номинират както изпълнители, така и неизпълнители. Тази година в последната категория влизат продуцентите - Уолтър Афанасиев, помогнал на Марая Кери с нейния хит All I Want for Christmas Is You, Майк Чапман, който е съавтор на Love Is a Battlefield на певицата Пат Бенатар и Нарада Майкъл Уолдън, автор на How Will I Know?, изпълнена от Уитни Хюстън.
Тази годин
Британската група Stereo MC’S идва на 15 ноември в София. Събитието е в Mixtape 5, съобщават организаторите.
Пионерите на хип хоп стила, с милиони продадени копия от албумите си и награди Brit, ще представят най-известните си песни – Connected, Deep Down And Dirty, Elevate My Mind, Step It Up.
На 22 ноември на същото място гостува Енгърфист, част от We Are Hardcore. До момента артистът е бил само веднъж в България. Той е обявен за световен номер едно хард диджей в класацията DJ Mag’s Top 100 DJs (2022).
Специален гост в София ще бъде и hardcore дивата Хиста (Hysta), която неведнъж е споделяла, че обожава столицата ни и винаги се чувства фантастично у нас.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Доминиканският музикант, певец, композитор и продуцент Хуан Луис Гера е звезда не само в родината си, но и в цяла Латинска Америка, като четири десетилетия песните му са неизменна ...
Осем години след първата хитова анимация, "Смелата Ваяна 2" беше приета добре от българската публиката, сочат обобщените данни от киносалоните. Сблъсъкът с митични същества, загадк ...
Почти 200 европейски културни институции, предимно театри, отправиха в събота призив към евродепутатите да предприемат "спешни действия" срещу "атаките срещу свободата на изкуствот ...
Възпоменателна изложба на художника Кристиян Канев се подготвя в Смолян, съобщи председателят на Клуба на дейците на културата (КДК) Светозар Казанджиев.
Експозицията, озаглавена ...
Министърът на външните работи на Франция започна предаването на около 3500 археологически артефакта, принадлежащи на Етиопия, които от 80-те години на миналия век са били във Франц ...
Университетски театър към Нов български университет (НБУ) ще представи на сцената си на 10 декември постановката "Птици" по текстове на Константин Павлов, съобщиха от екипа на висш ...
Доминиканският музикант, певец, композитор и продуцент Хуан Луис Гера е звезда не само в родината си, но и в цяла Латинска Америка, като четири десетилетия песните му са неизменна ...
Галерия-книжарница „София прес“ и Съюзът на българските художници (СБХ) представят изложбата „С цветовете на България“ с творби на Анатолий Станкулов.
Експ ...
Изложба „Кинцуги“ на художничката Диана Бояджиева се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 11 декември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в културна ...
Държавна опера – Стара Загора заедно с „Балкански алианс“ организира 8-о издание на Интернационална арт олимпиада за балетно и танцово изкуство, която ще се прове ...
Лауреатката на Националната награда "Акад. Иван Лазаров" е дарител на НДФ „13 века България“
Националният дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ приветства присъждането на Националната награда за скулптура „Акад.Иван Лазаров“ на българска скулпторка Снежана Симеонова.
Националният дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ приветства присъждането на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“ на българска скулпторка Снежана Симеонова. Освен забележителните си изяви в областта на скулптурата, Симеонова е дарител на Фонда, съобщават от екипа на НДФ.
Симеонова е автор, който е с по-голяма популярност в чужбина, отколкото в собствената си страна, отбелязват от НДФ "13 века България". Тя има в биографията си участие в повече от 55 международни експозиции на произведения от камък, бронз и дърво и над 20 самостоятелни изложби.
Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.
Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.
Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в забавна бъркотия в приказната гора.
Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така
С изложба в Плевен отбелязват 100 години от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Регионалният исторически музей (РИМ) представя албум-каталог и съпътстваща изложба „Катя Попова – позната и непозната, обичана и всепризната“.
Музеят избра да акцентира в Деня на народните будители чрез представяне на един от най-видните таланти в оперното изкуство, изпълнител от световна величина, каза ръководителят на отдел „Нова и най-нова история" на музея Десислава Близнашка.
Изложбата е изключително интересна и емблематична за града ни, защото за първи път пред плевенчани и гости в пълната си светлина се представя дарение, направено от семейство Попови след кончината на тяхната дъщеря, каза още Близнашка.
Показани са снимки, вещи и документи, които пресъздават личния и творчески път на певицата, наречена „Плевенския славей”.&n
Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт.
По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.
Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.
„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите.&nb
Алиса Торосян ще представи самостоятелна изложба с живопис със заглавие „Сезони" в Народното читалище „Напредък - 1869“ в Шумен на 8 октомври.
Родената в Шумен художничка поясни, че в експозицията включва около 30 платна, рисувани през тази година, а изложбата ще остане в шуменското читалище до 21 октомври.
Художничката отбеляза, че миналата година е представили три свои самостоятелни изложби - в комплекс „Авшарян", в шуменското читалище „Напредък - 1869“ и в Художествената галерия „Елена Карамихайлова".
В актуалната изложба са включени пейзажи. Има акварели, масло и смесена техника, добави Торосян. „Тази изложба е малко по-абстрактна от предходните", каза още тя и анонсира, че ще подари една от картините си на шуменското читалище.
Художничката припомни, че първата изложба е била през 1988 г. в Народно чит
Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отличия за един сезон на сериал, сред които за най-добра телевизионна драма, предадоха световните агенции.
Екранизацията на романа на Джеймс Клавел, който разглежда борбата за власт в Япония през 17-и век, събра 18 награди на състоялата се в театър "Пийкок" 76-а церемония за отличията, известни като телевизионния еквивалент на филмовите "Оскар"-и.
"Шогун" е първият неанглоезичен сериал, който печели водещата награда за най-добра телевизионна драматична поредица.
Сценаристът на сериала Джъстин Маркс не пропусна да спомене "творческата авантюра", предприета от канала Еф Екс (FX) и неговия собственик "Дисни" с този проект.
Ролите в "Шогун" донес
Основната причина за това името й у нас да не известно в степента, в която е в чужбина, е специфичният афинитет на Снежана Симеонова към реализация на монументални форми, които в България, с изключение на поръчкови паметникови реализации, са изключение. Така авторовото присъствие, което откриваме в Германия и Австралия, Китай и Южна Африка, Белгия и Нова Зеландия, Япония, Франция, Израел, Турция, очертава контурите на една своеобразна мрежа от нейни произведения, която покрива различни континенти и се вмества в разнообразни културни, художествени и пластични традиции, отбелязват от НДФ.
Традиционните музикални празници „Петко Стайнов“ в Казанлък ще започнат на 29 ноември и ще продължат до 1 декември, съобщават от местната администрация на официалния си интернет сайт. Ежегодно празниците се организират от Община Казанлък и Фондация "Петко Груев Стайнов".
Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII Национален хоров фестивал, който ще се състои в залата на Исторически музей "Искра" и Художествената галерия. Той ще запознае публиката с изпълненията на шест хорови състава от различни градове в страната, а в края на концерта ще бъдат обявени и наградените от участващите състави. Наградите ще присъди жури с председател проф. Д-р Теодора Павлович.
В Литературно-художествения музей „Чудомир“ ще бъдат прожектирани филми за композитора Петко Стайнов и за видни личности, свързани с културната история на Казанлък. Предвижда с
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.
Използвани са „Любов", „Анданте", „Чинцано" и „Три момичета в синьо" на известната писателка, белетрист и драматург, родена през 1938 година. Тя е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са цензурирани от съветското правителство.
„Защо да бягаме от реалността, щом реалността е такава – ние просто обичаме да пием, обичаме я тая работа, а не че от кой знае какви висши обстоятелства там нещо да забравим. Пием, защото това е прекрасно само по себе си – да пиеш. Какво повече ни трябва в тая кухня – две стари палта на пода и бутилка на масата. Нищо
Година след турнето на белгийска земя, Opera D`amore гостува за втори път в Антверпен и Гент (Белгия).
Оперният спектакъл, изпъстрен с прочути арии, дуети и увертюри, подобри собствените си рекорди – близо 3000 зрители за два дни, дълги нестихващи аплодисменти и молба от публиката за нови и нови дати и турнета, разказва Живко Ботев, мениджър на продукцията.
По думите му Еделина Кънева, Илина Михайлова, Ирене Молинари, Доменико Менини, Рейналдо Дроз, Росен Ненчев, Денис Бояджиев, Теодор Петков, Мария Анастасова, Андрея Мирчев и Аида Пипоян са накарали същата публика да плаче, да ръкопляска френетично и да вика „Още, още!" дълго след последните акорди дирижирани от маестро Димитър Косев.
Разказвачът на тази класическа приказка е бли отново британския чаровник
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни за 2025 г., предаде Асошиейтед прес. Представени за всички музикални стилове - от рок и кънтри до рап.
Сред номинираните е и Брайън Адамс с песните Summer of `69 и Have You Ever Really Loved a Woman?, както и Майк Лав от групата „Бийч бойс“.
В Залата на славата на авторите на песни ежегодно се номинират както изпълнители, така и неизпълнители. Тази година в последната категория влизат продуцентите - Уолтър Афанасиев, помогнал на Марая Кери с нейния хит All I Want for Christmas Is You, Майк Чапман, който е съавтор на Love Is a Battlefield на певицата Пат Бенатар и Нарада Майкъл Уолдън, автор на How Will I Know?, изпълнена от Уитни Хюстън.
Тази годин
Британската група Stereo MC’S идва на 15 ноември в София. Събитието е в Mixtape 5, съобщават организаторите.
Пионерите на хип хоп стила, с милиони продадени копия от албумите си и награди Brit, ще представят най-известните си песни – Connected, Deep Down And Dirty, Elevate My Mind, Step It Up.
На 22 ноември на същото място гостува Енгърфист, част от We Are Hardcore. До момента артистът е бил само веднъж в България. Той е обявен за световен номер едно хард диджей в класацията DJ Mag’s Top 100 DJs (2022).
Специален гост в София ще бъде и hardcore дивата Хиста (Hysta), която неведнъж е споделяла, че обожава столицата ни и винаги се чувства фантастично у нас.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.