Снежана Симеонова бе удостоена с Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров.
За четвърта поредна година Кюстендил бе домакин на тържествената церемония по връчване на Националната награда за скулптура "Акад. Иван Лазаров".
Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана).
На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите.
„Паметта и нейното опазване е бе
Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“.
„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.
Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.
/ВСР
Той все още носи памперси, но само за няколко месеца се превръща в звезда в Инстаграм и завладява международната арт сцена - на 3 годинки Лоран Шварц от Бавария е наричан от някои медии "Мини Пикасо".
Неговите ярко оцветени абстрактни платна вече висят по стените на любители на изкуството по целия свят.
В ателието си в малък кът в семейната къща в Нойбойерн, Германия, невръстният художник рисува творбите си - често по-големи от самия него, като използва четки, валяци или просто покритите си с боя пръсти. Лоран открива тази своя страст през ноември миналата година, докато е на почивка в семеен хотел във Фойерщайн, в който има арт работилница. Собствениците му разказват, че малчуганът е хванал уверено четката и е започнал да рисува по хартията, сякаш никога не е правил нищо друго. По време на престоя си той посещава арт ателието още
„Киномания“ отново обявява превърналата се вече в традиция награда „Киноман на годината”, създадена в памет на кинокритика Георги Ангелов, който е и неофициалният кръстник на фестивала.
Всеки зрител на кинопанорамата може да кандидатства за наградата, като единственото условие е да гледа колкото се може повече филми от програмата и да пази билетите си от прожекциите. Това важи за всички филми от селекцията, независимо от киното или от града, където има прожекции (София, Варна, Пловдив), уточняват от НДК.
Георги Ангелов е роден през 1947 г. Той кръстникът на „Киномания“, създадена преди 38 години под името „Световна кинопанорама“, а през 1993 г. променя наименованието си на „Киномания“ по негово предложение.
Изв
Хорърът "Усмивка 2" зае челното място в боксофис класацията на Северна Америка, измествайки от върха първенеца от миналата седмица "Терифайър 3", съобщават Асошиейтед прес и АФП.
"Усмивка 2" на "Парамаунт пикчърс", който разказва историята на поп звезда (Наоми Скот), застигната от зловещо проклятие, събра 23 милиона долара през дебютния си уикенд на голям екран - "отличен старт" за втора част на подобен франчайз, отбелязва анализаторът Дейвид А. Грос от "Франчайз Ентъртейнмънт Рисърч" (Franchise Entertainment Research).
Оригиналният хорър "Усмивка", също режисиран от Паркър Фин, събра 22,6 милиона долара при излизането си през 2022 г. и в крайна сметка реализира общи приходи от 217 милиона долара в световен мащаб.
Второ място в северноамериканския боксофис заема анимационният филм "Дивият робот" на "Дриймуъркс" с постъпле
По традиция събитието е съпътствано с откриване на изложба на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов. За носители на наградата през 2024 год. бяха номинирани Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, които бяха представени с основните им постижения.
По думите на организаторите за втори път в историята на Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров наградата се печели от жена. Статуетката бе връчена на Снежана Симеонова от кмета на община Кюстендил Огнян Атанасов.
Светлин Русев е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България.
Събитието е на 18 септември в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.
За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.
Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на ци
Фестивалът за улични изкуства 6Fest ще има пътуващи издания в три нови града – София (14 септември), Стара Загора (20 – 21 септември) и Бургас (11 – 12 октомври), съобщават организаторите.
„Още от втората ни фестивална година се роди мечтата 6Fest да бъде и пътуващ уличен фестивал, и с всяка следваща година работим за нея. За да оживяваме и правим по-щастливи нашите градове чрез изкуства“, казват от 6Fest.
Всички събития ще са с вход свободен, а зрителите ще видят цирк, куклен театър, огнено изкуство, кокили, танци.
В София, на площад „Света Неделя“, ще има клоунадно представление „Илюзии с Маг Русев“ на Даниел Русев от театър „Хамелеон“, „Музика на кокили“
Галерия „Структура“ ще вземе участие в тазгодишното издание на Sofia Art Fair, което ще се проведе от 4 до 6 октомври в "София тех парк", информират от екипа на галерията.
„Нашата селекция показва произведения, които изследват взаимовръзката между съвременното изкуство и новите технологии. Всеки от представените автори използва тези различни възможности по свой специфичен начин, за да изрази собствените си възприятия и да открие нови, неочаквани посоки“, разказват от галерията.
Станимир Генов започва с генерирането на форми и обеми в 3D софтуер. Тези дигитални изображения служат като отправна точка за изграждането на живописни пейзажи, в които е кодирана пространствената информация на несъществуващи среди. Чрез този процес той изгражда лична реалност, която надхвърля импулсите на околния свят, разказват от екип
Непрекъснато търся фрагменти, които по някакъв начин да отговарят на моята представа за настроение, за цвят, за емоция и изживяване, което да предам на зрителя.
Това каза художничката Силви Басева, която откри новата си изложба живопис „Фрагменти“ в галерия „Неси“.
Това е първата самостоятелна експозиция в Бургас.
Авторката показва 18 произведения с градски и природни пейзажи, чийто запаметен образ е прехвърлен от обектива върху платното. Картините в специално подбраната за бургаската публика селекция изобразяват места от средиземноморските страни. По думите в творбите преобладава градската обстановка на Италия. „Италия ми дава най-много материал за размисъл и поле за творческо въображение“, обясни тя.
Басева сподели, че спонтанно избира обекта, запечатан във фотография, който да прехвърли на платното. „Когато ч
Японската компания за видеоигри и игрови конзоли "Нинтендо" (Nintendo) ще отвори идната седмица вратите на своя музей. Там феновете на видеоиграта "Супер Марио" (Super Mario) и портативните конзоли "Геймбой" (Game Boy) и "Суич" (Switch), както и на други емблематични заглавия на компанията, ще могат да получат допълнителна представа за историята и дейността на един от най-известните производители на игри в света, предаде Ройтерс.
Разположен в Уджи, в близост до централата на компанията в Киото, музеят подчертава многобройните трансформации на "Нинтендо", която е основана през 1889 г. като производител на традиционни японски карти за игра "ханафуда" (hanafuda), а сега е световен гигант в сектора на видеоигрите.
Шигеру Миямото, който е създател на "Супер Марио" и в момента е във висшето ръководство на компанията, посочи, че музеят има за цел да задълбочи разбирането за к
Симеонова отбеляза, че за нея е изключителна чест да спечели наградата при такава силна конкуренция.
„Приемам тази награда и като жест към жените скулптурки, защото тя, скулптурата, не е нито мъжка нито женска, тя си е скулптура, но на нас, жените, особено след една възраст, ни е по-трудно да се задържим на пътя, по-трудно е да оцелеем по ред причини.“
По време на церемонията директорът на Художествената галерия в Кюстендил Валентин Господинов съобщи за предстоящото издаване на книга за Владимир Димитров – Майстора.
Кметът Огнян Атанасов посочи, че това ще е последното голямо събитие преди да започне мащабния ремонт на галерията, който се чака от десетилетия. Той поясни, че по време на ремонтните дейности Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ ще продължи да работи.
Наградата "Акад. Иван Лазаров" се състои от статуетка и диплом, парична премия от девет хиляди лева, осигурени съответно от Община Кюстендил – 5000 лв., от Министерство на културата на Република България – 3000 лв. и от Съюза на българските художници - 1000 лв.
Статуетката, която се връчва на лауреата, е копие на умален модел на изваяна преди повече от осемдесет години от класика на българската скулптура Иван Лазаров фигура на духовника Пимен Зографски, за когото пръв споменава Паисий в своята "История славянобългарска". Скулптура на зографския монах, с четка и икона в ръце, която била поставена в двора на Националната художествена академия, била унищожена по време на бомбардировките над София през януари 1944 г.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.