Снежана Симеонова бе удостоена с Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров.
Фестивалът „Реките на София“ започва днес в София и отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк, съобщават организаторите от „Колективът“.
Предвидени са над 50 културни събития. Един от акцентите е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс.
„Въпреки че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архит
Британската певица Адел представи последния си, десети концерт в Мюнхен в последния ден на август на огромна сцена на открито, с което сложи края на европейските си сценични изяви за годината и подобри световни рекорди.
Стотици хиляди почитатели се стекоха в столицата на Бавария от началото на резиденцията на британската мегазвезда на 2 август. Изпълнителката на хитовете Rolling in the Deep и Hello изпълняваше по два концерта всяка седмица на специално изградената сцена Adele Arena на територията на търговския панаир в града, където традиционно се провежда Октоберфест.
Адел, известна с нежеланието си да организира турнета, имаше концерти в Европа през 2016 г. преди тазгодишната си резиденция в Мюнхен. Певицата, която е на 36 години, вече обяви, че планира да си вземе дълга почивка след баварските концерти. С тях британската изпълнителка е поставила няколко рекорда, пис
Мюзикълът „Книгата на мечтите“ ще бъде представен за трети път в зала 1 на НДК.
Събитието е на 29 ноември, съобщават от Fest Team.
„Книгата на мечтите“ разказва историята на млад мечтател, който открива силата на любовта и приятелството, за да преодолее предизвикателствата в живота си. В основата на мюзикъла стоят танцови изпълнения, музика и хореография, вплетени в историята на пътуващи циркови акробати.
Режисьор е Уест Хайлър, който работи заедно с българския екип – Ана Дончева, Ралица Мерджанова и Александър Чобанов. Композитори са Петя Данкова, Адриан Гугов и Александър Васев. Сценографията е на Елица Георгиева, а костюмите – на Сърджан Кръстевски.
На 15 септември ще се състои шестото издание на Uke Fest, съобщават организаторите.
Фестивалът, посветен на укулелето, е под мотото „Още музика, приятелства и добре прекарано време заедно!“.
Програмата включва събитие „Укулеле за деца“, водено от Ани Лилова, което ще запознае най-малките и техните родители с инструмента. То ще се състои на детската музикална площадка в градинката пред Народния театър.
Ще има уъркшоп за начинаещи и за напреднали, подходящ за подрастващи и за възрастни. Той ще бъде воден от Васко Георгиев (Ukulele Cheats) и ще завърши с укулеле караоке и флашмоб.
На свободна сцена всеки желаещ може да изпълни на укулеле своя любима песен или нещо авторско. Фестивалът ще завърши с вечерен концерт, включващ млади изпълнители и групи – Е
Нашата най-голяма награда са аплодисментите на публиката. Това са хората, които дават най-честна оценка за твоя труд. Това каза главният художествен ръководител на Професионалния фолклорен ансамбъл „Добруджа“ Стоян Господинов по повод празника на ансамбъла.
Днес се навършват 70 години от създаването му.
„Когато видиш залата пълна и чуеш аплодисментите, нестихващи и като видиш колко пъти викат артистите на бис, това е най-голямата оценка за труда ни“, допълни още Господинов.
Той посочи, че през годините съставът е получавал различни отличия, както държавни, така и общински. Има издадена и специална пощенска марка за 60-ата годишнина на ансамбъла. Фолклорният състав е носител на отличията „Кристално огърлие“, „Кристална лира“ и „Златна лира“ на Съюза на музикалните и танцови дейци.
Ст
За четвърта поредна година Кюстендил бе домакин на тържествената церемония по връчване на Националната награда за скулптура "Акад. Иван Лазаров".
По традиция събитието е съпътствано с откриване на изложба на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов. За носители на наградата през 2024 год. бяха номинирани Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, които бяха представени с основните им постижения.
По думите на организаторите за втори път в историята на Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров наградата се печели от жена. Статуетката бе връчена на Снежана Симеонова от кмета на община Кюстендил Огнян Атанасов.
Симеонова отбеляза, че за нея е изключителна чест да спечели наградата при такава силна конкуренция.
„Приемам тази награда и като жест към жените скулптурки, защото тя, скулптурата, не е нито мъжка нито женска, тя си е скулптура, но на нас, жените, особено след една възраст, ни е по-трудно да се задържим на пътя, по-трудно е да оцелеем по ред причини.“
Релефът на пантера или лъв, изобразен върху варовикова плоча, открит в Жаба могила край гр. Стрелча, е един от експонатите от фондовете на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
За изложбата в САЩ е избрана лявата част, а дясната- в малко по-лошо състояние, може да бъде видяна в експозицията на музея, разказа директорът на културната институция в средногорския град Николета Петкова. Тя обясни, че Жаба могила е един от най-интересните археологически паметници в древна Тракия. Според специалисти
Актьорът и режисьор Клинт Истууд не присъства на световната премиера на новия си филм "Съдебен заседател No2" в Лос Анджелис, предаде АФП.
В негово отсъствие актьорският състав, включващ Никълъс Холт, Тони Колет, Джей Кей Симънс и дъщерята на Истууд, Франческа, отдаде почит към 94-годишния "патрон" на американското кино.
"Съдебен заседател No2" е вълнуващ юридически трилър, който може да се окаже последният филм на Клинт Истууд.
Никълъс Холт каза, че за него е било "нещо специално" да работи с икона като Истууд.
"Съдебен заседател No2" получи добри отзиви. Специализираният сайт Дедлайн го нарича най-добрият филм на Клинт Истууд след "Американски снайперист" (2014) и го приветства като "една от най-завладяващите човешки драми в кариерата му".
Отсъствието на Истууд от премиерата на филма, състояла се на годишния фестивал на Амери
Фотографията е моят начин да пресъздам усещанията си.
Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията в Казанлък Стоянка Кънчева по повод изложбата си „На село“, която може да бъде разгледана до 10 ноември в залата на културния институт.
Едни от любимите ми моменти са, когато успея да уловя как светлината си проправя път и рисува, посочи тя.
Според авторката фотографията и селото имат обща черта – за нея те са опора. В забързаното екранно ежедневие, в което живеем, селото е своеобразно връщане към земното, мост към нормалността. А фотографията, както и селото, може да бъде дом, отбеляза Кънчева.
Фотоизложбата „На село“ е разказ в снимки за едно обикновено или не съвсем обикновено ежедневие през четирите сезона на годината, разказа авторката и подчерта, че това ежедневие е съвсем истинско. От общо 33 кадъ
Певецът Васил Петров отбелязва 30 години в музиката с концерт на фестивала „Варненско лято“.
В събитието, озаглавено „Незабравимо музикално пътешествие“, с него на сцената са Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов, както и солистите Зорница Иларионова (цигулка), Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Кристиан Желев (ударни).
Утре Васил Петров ще представи пред почитателите си специална програма с мащабна оркестрация с джаз нюанси в Летния театър на Варна. В нови аранжименти ще прозвучат авторските композиции „Другият“ и „Подслон в дъжда“, поп класиките Killing me softly, Can`t take my eyes of you, знаковите песни на „Бийтълс" Yesterday и Michelle, рок класиката Soldier of fortune и евъргрийните на Франк Синатра My Way, Strangers in the night, New York, New York. За първи път певецът включва и няколко изпълнения с латинозвучене на познатите х
Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.
Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.
Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.
Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова
По време на церемонията директорът на Художествената галерия в Кюстендил Валентин Господинов съобщи за предстоящото издаване на книга за Владимир Димитров – Майстора.
Кметът Огнян Атанасов посочи, че това ще е последното голямо събитие преди да започне мащабния ремонт на галерията, който се чака от десетилетия. Той поясни, че по време на ремонтните дейности Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ ще продължи да работи.
Наградата "Акад. Иван Лазаров" се състои от статуетка и диплом, парична премия от девет хиляди лева, осигурени съответно от Община Кюстендил – 5000 лв., от Министерство на културата на Република България – 3000 лв. и от Съюза на българските художници - 1000 лв.
Статуетката, която се връчва на лауреата, е копие на умален модел на изваяна преди повече от осемдесет години от класика на българската скулптура Иван Лазаров фигура на духовника Пимен Зографски, за когото пръв споменава Паисий в своята "История славянобългарска". Скулптура на зографския монах, с четка и икона в ръце, която била поставена в двора на Националната художествена академия, била унищожена по време на бомбардировките над София през януари 1944 г.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.