Британската група "Кюър" представи първия си албум след 16 години пауза, съобщи "Уошингтън пост".
Непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа разкриват историята и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ в изложбата „Изчезващият пазар като културен феномен“.
Експозицията ще бъде подредена от 8 до 26 октомври в столичаната галерия „Сердика“, информират организаторите.
„Експозицията, събрала непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа, повежда посетителите през времето, разкрива историческите пластове и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ – от някогашната улица "Търговска", през ЦУМ и Халите, до джамията и днешния Женски пазар. Снимките, запечатали образи от три века, разказват по свой начин динамиката на търговията и социалните срещи, модата, атракциите, отношенията“, разказват от екипа.
По думите им петте кратки филма предлагат пет различни режисьорски разказа за
Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.
В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.
В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски.
Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.
Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в
Директорът на дирекция „Култура и културно наследство“ в община Свищов д-р Росен Маринов открои проблемите на българските музеи на Националната конференция „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Събитието се състоя в рамките на Международното изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново, което бе открито от служебния министър на туризма Евтим Милошев.
По време на конференцията участниците представиха вижданията си относно състоянието на българските музеи и възможностите за развитие, а гледната точка на общините бе предмет в изказването на д-р Маринов.
Пред аудиторията той постави въпроси за дискусия, свързани с актуалните проблеми на българските музеи. Росен Маринов отбеляза, че българската реалност е далеч от световната, а предложението му беше фокусът на конференция
„Светът на Шуберт“ е камерен концерт, който ще се състои на 26 октомври в камерната зала „България”, съобщават организаторите.
По думите им от ансамбъл Classic Art продължават музикалния сезон с нови изненади за верните си почитатели – прочути творби на австрийския композитор ще прозвучат в изпълнение на музикантите от ансамбъла със специалните гости на събитието. Това са Венета Нейнска - пиано, Марияна Панова - сопрано, и Петя Бъговска - контрабас.
В програмата са включени Струнен квартет №12 в до минор D. 703 (Quartetsatz) и Клавирен квинтет „Пъстървата”.
Основен двигател на ансамбъл Classic Art е виолончелистката Кристиана Михайлова, а в него влизат още концертмайсторът на Софийска филхармония
Изложба линогравюра на Карол Левалски ще бъде представена в Полския институт в София.
Експозицията е озаглавена „Състояние на баланс” и може да бъде разгледана от 6 ноември до 31 декември, съобщават организаторите.
„Творбите на художника отразяват хармонията, постигната чрез творчество, при което линогравюрата е не просто техника, а начин на изразяване на емоции и мисли. Изложбата представя разнообразието от графики, създадени през последното десетилетие. Както авторът, така и публиката имат възможността да усетят това състояние на равновесие, потопени в изкуство, което ни приканва да спрем и да поемем дъх“, разказват от екипа.
Карол Левалски е роден през 1986 г. Завършва Академията за изящни изкуства в Гданск. Понастоящем работи като асистент на проф. Валдемар Маршалек в Студиото по основи на художествена
Новият албум Songs of a Lost World е единственият в дискографията на групата, чийто автор е единствено фронтменът и китарист на "Кюър" Робърт Смит.
Предишният албум на групата - 4:13 Dream, излезе през 2008 г.
Групата е основана по времето на постпънка - през 1976 г. През 80-те години Смит решава да промени имиджа на "Кюър", олекотявайки стила, и постепенно ориентира звученето за поп сцената. Досега групата е издала 13 студийни албума. През 2019 г. музикантите бяха въведени в Залата на славата на рокендрола.
Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.
Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.
„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да
На 22 ноември, в зала 1 на НДК, в рамките на 38-ото издание на „Киномания“, ще се състои българската премиера на „Берлингуер. Голямата амбиция“, съобщават от НДК. Лентата откри 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври.
Филмът на Андреа Сегре е признат за една от най-големите италиански исторически продукции за годината, а освен това в нея има силно българско участие. На прожекцията ще присъства българският и част от италианския екип. Събитието е част от програмата на Фестивала за европейска солидарност, чиято тема тази година е „Стени“.
„Берлингуер. Голямата амбиция“ предлага поглед към биографията на Енрико Берлингуер, лидер на Италианската комунистическа партия и една от най-влиятелните политически фигури в Италия и в свет
Изложба в Париж предлага на посетителите да открият вкуса на галско-римското вино, да помиришат древногръцки парфюми, да усетят аромати от минали времена с помощта на френски археолог от Колеж дьо Франс, предаде АФП.
Археологът Жан-Пиер Брон изследва 50 години икономиките на Античността, като проучва занаятчийските квартали в Помпей, винопроизводството в Галия и възпроизвежда химическия състав на парфюми от Древна Гърция.
Лувърът предоставя за изложбата амфори, коркови тапи, маслени лампи и вази за парфюми, както и преси за вино. Показани са макети и на винарски изби и транспортни кораби.
Парфюмите, които са използвани за козметика, масажи, медицински процедури, дълго време са оставали загадка. Известни са рецепти, например от гръцкия лекар и фармаколог от I век Диоскорид. "Но всичко това беше малко абстрактно", казва кураторът на изложбата,
Godsmack започва европейското си турне от България – на 22 март в зала „Арена 8888 София“, съобщават организаторите.
Музикантите ще представят актуалния си албум Lighting Up the Sky за първи път пред българската публика, като също така ще изпълнят и всички свои хитове, които ги направиха световноизвестни и обичани по целия свят, и у нас. За своето турне ще доведат за първи път в България техните сънародници от P.O.D. и Drowning Pool, които ще обикалят със Съли Ерна и компания в Европа.
От 1992 г. насам, P.O.D. печели публика по цял свят със своя хибрид от рок, хип-хоп, реге и алтърнатив, носещ послание за обединение между хората. Пътят на квартета от Сан Диего - Сони Сандовал (вокали), Маркос Кюриъл (китара), Траа Дейниълс (бас) и Ув Бемардо (барабани
Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.
Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„
Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“.
„Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът.
Той отбелязва, че е участвал в поне пет издания на форума.
„Сега правя вече една огромна изложба, която е посветена на морето, на островите, на копнежите на хората, на утопията, която винаги съществува в нашето под