NRD Начало
Вторник, 3 Декември 2024
Начало Авансцена 14 артефакта представя в САЩ Националният исторически музей на Румъния
5788
Авансцена

14 артефакта представя в САЩ Националният исторически музей на Румъния

Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати. Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер.  Артефактите Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото

| 01 Ноември 2024, 12:20 ч.
14 артефакта представя в САЩ Националният исторически музей на Румъния
14 артефакта представя в САЩ Националният исторически музей на Румъния
Снимка © БТА

Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.

Елтън Джон сподели, че му е било трудно да гледа новия си мюзикъл, защото е загубил зрението си след прекарана очна инфекция, предадоха световните информационни агенции.

Певецът и автор на песни присъства на премиерата на мюзикъла „Дяволът носи „Прада“ в Лондон в неделя.

„Не успях да дойда на много от предварителни представления, защото, както знаете, загубих зрението си“, каза той пред публиката.

Джон допълни, че макар да не е могъл да гледа спектакъла, се е наслаждавал на музиката, която е звучала добре.

През септември певецът разкри, че се е борил с тежка очна инфекция, с която се е заразил през юли. През ноември той каза пред американския телевизионен канал Ей Би Си, че страда от частична слепота на дясното око, както и че състоянието на лявото му око "не е по-добро". Джон добави, че здравословните проблеми му пречат да

Джони Деп изненада деца в испанска болница, облечен в костюма си от „Карибски пирати“, съобщи ДПА.

Холивудската звезда се превъплъти в образа на капитан Джак Спароу за радост на децата в Университетската болница в Доностия (Сан Себастиан), Испания, по време на участието си във филмовия фестивал в града.

Премиерата на режисьорския филм на Деп, озаглавен Modi - Three Days On The Wing Of Madness („Моди - три дни на крилете на лудостта“), се състоя на форума във вторник.

Според публикации в социалните медии от болницата Деп се появил, за да общува с малките пациенти, докато те лежали в болницата, и позирал за снимки с тях.

Това не е първият път, в който 61-годишният Деп посещава деца в болница, облечен в костюм от роля, припомня ДПА.

Веднъж Деп описа деветдневния престой на дъщеря си Лили-Роуз в лондонската болница „Гре

Художникът и режисьор Джон Акомфра е авторът на проекта на Великобритания в 60-ото издание на Венецианското биенале. Инсталацията Listening All Night To The Rain е отворена по структура и разказва истории за мигрантски диаспори във Великобритания.

АВТОРЪТ

„Огромна привилегия и чест е да бъда поканен да представя Великобритания на 60-ото Венецианско биенале – това без съмнение е една от най-вълнуващите възможности, които могат да бъдат предоставени на един художник. Приемам тази покана като признание и платформа за всички, с които съм си сътрудничил през десетилетията и които продължават да правят работата ми възможна. Благодарен съм, че ми беше даден момент да изследвам сложната история и значението на тази институция и нацията, която представлява, както и нейния архитектурен дом във Венеция – с всички истории, които е разказвала и ще

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура. С повече култура гарантираме по-малко конфликти."

Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който се включи в официалното откриване на международната конференция на тема "Културната дипломация и Балканите - постижения и предизвикателства в съвременната епоха". Събитието се провежда в панорамната зала на ``Квадрат 500``.

Конференцията събира участници от четири континента, повечето от които са за първи път в България. Сред тях са представители на международни организации, на академичния сектор, на културния се

Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.

Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала. 

Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с

Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер. 

Артефактите

Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото. “Счита се, че тези очи пазели носителя на шлема от лоши погледи и плашели врага в битка”, разказва Ернест Оберлендер.

В изложбата в музея “Гети” ще бъде показана и кнемида (наколенник) със сребърна позлата, украсена с изображението на медуза Горгона - митологично създание от гръцката митология, което също пази от зли духове.

“Интересно е, че тя има татуировка на лицето. Тракийският занаятчия я е изобразил така, че да изглежда като благородно създание от тракийското общество, което се татуира”, обяснява директорът на Националния исторически музей на Румъния.  

На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.

Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.

„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в

Доминиканският музикант, певец, композитор и продуцент Хуан Луис Гера е звезда не само в родината си, но и в цяла Латинска Америка, като четири десетилетия песните му са неизменна част от живота там. Неговите мелодии, комбинация от типични карибски ритми, са се превърнали в саундтрак на живота на много хора - поне на две поколения, в тази част на света, пише изданието "Латинамерикан пост".

Музиката на Хуан Луис Гера е известна като "социално меренге", тъй като засяга проблеми, с които латиноамериканците се сблъскват ежедневно. "Не пиша за хормоните, а за житейски ситуации от ежедневието, от квартала. Целта ми е да не правя песни с изтекъл срок на годност", казва той пред електронното издание "Латин лайф".

Хуан Луис Гера стана големият победител на церемонията за връчването на тазгодишните награди "Грами" за латино музика, като спечели общо четири отличия, сред които за

Британският музей ще получи дарение - китайска керамика на стойност 1 млрд. британски лири (1,27 млрд. щатски долара), предаде ДПА. Фондация „Пърсивал Дейвид“ ще предостави 1700 експоната на лондонския музей. Стойността на предметите е най-високата, дарявана някога на музей във Великобритания.

Британският бизнесмен Пърсивал Дейвид (1892-1964) е колекционирал предмети от Европа, Япония, Хонконг и Китай. 

Колекцията е дадена назаем на музея през 2009 г. в специално проектираната двуезична стая, с онлайн каталог, достъпен за гледане по целия свят, тъй като Дейвид е искал личната му колекция да се използва за информиране и вдъхновяване на хората.

„Благодарен съм за щедростта на фондация „Пърсивал Дейвид“, които повериха за постоянно своята несравнима частна колекция на Британския музей“, каза директорът на Британския музей д

Концертът на Лили Иванова на 14 декември в „Арена 8888 София“ ще има зашеметяващи визуализации и иновативен дизайн, за да се подсили още повече въздействащия начин, по който е „разказана“ музиката. Всичко ще е свързано с празника, който носи магията на музиката, и споделените моменти, които тя създава. Това казва творческият директор на проекта – Марвин Дайтман.

Той е роден във Виена. Продуцирал е много телевизионни развлекателни предавания, филми, музикални видеоклипове, театрални продукции и концертни турнета из цяла Европа. Работил е със световни звезди – Роби Уилямс и Мадона. От 15 години отговаря за шоу програмите на „Евровизия“.

По думите му в сърцето на визуалния спектакъл, който подготвя с най-голямото име в българската попмузика, ще бъде емоциона

Студенти от четири висши училища дебютират в проекта "Плакатът работи" на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград.

Авторите са 12 и са възпитаници на Националната художествена академия в София, филиала на академията в Бургас, Великотърновския университет „Св. св.Кирил и Методий“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград също е партньор на галерията в проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“.

Плакатът е квинтесенцията на самата постановка, казва за идеята на проекта уредникът в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" Емилия Стоева. “Идеята ни е плакатът действително да заработи в своята естествена среда, а студентите да имат досег с режисьора, с репетиционния процес на постановката, да усетят каква е работата на плакатиста“

Той и екипът му са изпратили в Съединените щати и сребърни съдове с изображения на митологични приказни животни, сред които и змии с глави на хищни птици. ”Всички те са част от света на приказките, на легендите на гетите, на северните траки, през V-IV век пр. Хр.”, уточнява Оберлендер.  

Посетителите ще могат да видят и части на сбруя със стилизирани изображения на коне и вълци, както и сребърни съдове.

Поканата

“Получихме поканата за участие от музея “Гети” преди няколко години и приехме с радост, защото темата е много интересна - светът на траките и връзките с класическия гръцки свят. Сътрудничеството беше много добро. Американските колеги са изключителни професионалисти”, споделя Ернест Оберлендер. 

Това е първото участие на ръководената от него културна институция в музея “Гети”. “Водим дискусии и за други съвместни проекти и сътрудничества”, разкри директорът на Националния исторически музей на Румъния.

Сътрудничеството с България и Гърция

Ернест Оберлендер и колегите му от България и Гърция заедно обсъждат какви артефакти да изпратят, за да бъде изложбата много представителна. 

“Всичките три държави са зона, в която е съществувала тракийската цивилизация. Най-много и най-важни са обектите, които идват от музеите от България. Това са изключителни обекти от Панагюрското съкровище, от Рогозенското съкровище, много неща, които сме виждали само на снимки и знаем от много време”, смята директорът на Националния исторически музей на Румъния. 

Той не крие радостта си, че участва заедно с колегите от България в мащабния проект. 

“Винаги съм коментирал с директора на Националния археологически институт с музей при БАН доц. д-р Христо Попов и с доц. д-р Стефан Александров за организирането на съвместни изложби, защото двата бряга на Дунав са свързани от праисторията до днес. Това, което се случва на юг, рефлектира върху това, което се случва на север от Дунав и обратно. Винаги съм смятал, че ако работим заедно, сме по-силни, отколкото ако всеки работи сам за себе си. Надявам се да успеем”, каза още Ернест Оберлендер. 

Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети". Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата.

Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач, са Яна Маринова и Петър Петров-Перо в постановката „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев. Премиерните представления са на 5 и ...
Беседа за отбелязването на първата модерна Коледа в България ще се проведе в Националната галерия
Беседа, посветена на пъстрата история на бившия царски дворец и празнуването на първата модерна Коледа в България, ще се проведе в Националната галерия/Двореца в София на 10 декемв ...
Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн е приет в болница
Бившият влиятелен холивудски продуцент Харви Уайнстийн е бил приет в болница за лечение след направен кръвен тест, който е дал "тревожен" резултат и е наложил "незабавна"  мед ...
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
Приключи Международна музикална академия – конкурс “Нота по нота“ 2024 в Пазарджик, а носител на званието „Абсолютен фаворит“ на събитието е Преслав Д ...
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
ЮНЕСКО започна разисквания в столицата на Парагвай Асунсион относно включването на културни практики в списъка си на нематериалното културно наследство, предаде ДПА.  Около 6 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят „Кратка следобедна изложба-базар“. Тя ще се състои само на 7 декември в галерия „Етюд“, съобщават организатор ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетот ...
Конфискувани от мафията картини, сред които творба на Кристо, ще бъдат показани в Милано
Повече от 80 картини, сред които шедьоври на Салвадор Дали, Анди Уорхол, Кристо и Джорджо де Кирико, конфискувани от мафията, ще бъдат изложени от днес в "Палацо Реале" в Милано, п ...
Тикер в 23:00 ч.
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните ...
Начало Авансцена
5788
Авансцена

14 артефакта представя в САЩ Националният исторически музей на Румъния

Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер.Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото.

| 01 Ноември 2024, 12:20 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
14 артефакта представя в САЩ Националният исторически музей на Румъния
14 артефакта представя в САЩ Националният исторически музей на Румъния
Снимка © БТА

Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.

Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер. 

Елтън Джон сподели, че му е било трудно да гледа новия си мюзикъл, защото е загубил зрението си след прекарана очна инфекция, предадоха световните информационни агенции.

Певецът и автор на песни присъства на премиерата на мюзикъла „Дяволът носи „Прада“ в Лондон в неделя.

„Не успях да дойда на много от предварителни представления, защото, както знаете, загубих зрението си“, каза той пред публиката.

Джон допълни, че макар да не е могъл да гледа спектакъла, се е наслаждавал на музиката, която е звучала добре.

През септември певецът разкри, че се е борил с тежка очна инфекция, с която се е заразил през юли. През ноември той каза пред американския телевизионен канал Ей Би Си, че страда от частична слепота на дясното око, както и че състоянието на лявото му око "не е по-добро". Джон добави, че здравословните проблеми му пречат да

Джони Деп изненада деца в испанска болница, облечен в костюма си от „Карибски пирати“, съобщи ДПА.

Холивудската звезда се превъплъти в образа на капитан Джак Спароу за радост на децата в Университетската болница в Доностия (Сан Себастиан), Испания, по време на участието си във филмовия фестивал в града.

Премиерата на режисьорския филм на Деп, озаглавен Modi - Three Days On The Wing Of Madness („Моди - три дни на крилете на лудостта“), се състоя на форума във вторник.

Според публикации в социалните медии от болницата Деп се появил, за да общува с малките пациенти, докато те лежали в болницата, и позирал за снимки с тях.

Това не е първият път, в който 61-годишният Деп посещава деца в болница, облечен в костюм от роля, припомня ДПА.

Веднъж Деп описа деветдневния престой на дъщеря си Лили-Роуз в лондонската болница „Гре

Художникът и режисьор Джон Акомфра е авторът на проекта на Великобритания в 60-ото издание на Венецианското биенале. Инсталацията Listening All Night To The Rain е отворена по структура и разказва истории за мигрантски диаспори във Великобритания.

АВТОРЪТ

„Огромна привилегия и чест е да бъда поканен да представя Великобритания на 60-ото Венецианско биенале – това без съмнение е една от най-вълнуващите възможности, които могат да бъдат предоставени на един художник. Приемам тази покана като признание и платформа за всички, с които съм си сътрудничил през десетилетията и които продължават да правят работата ми възможна. Благодарен съм, че ми беше даден момент да изследвам сложната история и значението на тази институция и нацията, която представлява, както и нейния архитектурен дом във Венеция – с всички истории, които е разказвала и ще

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура. С повече култура гарантираме по-малко конфликти."

Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който се включи в официалното откриване на международната конференция на тема "Културната дипломация и Балканите - постижения и предизвикателства в съвременната епоха". Събитието се провежда в панорамната зала на ``Квадрат 500``.

Конференцията събира участници от четири континента, повечето от които са за първи път в България. Сред тях са представители на международни организации, на академичния сектор, на културния се

Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.

Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала. 

Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с

Артефактите

Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото. “Счита се, че тези очи пазели носителя на шлема от лоши погледи и плашели врага в битка”, разказва Ернест Оберлендер.

На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.

Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.

„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в

Доминиканският музикант, певец, композитор и продуцент Хуан Луис Гера е звезда не само в родината си, но и в цяла Латинска Америка, като четири десетилетия песните му са неизменна част от живота там. Неговите мелодии, комбинация от типични карибски ритми, са се превърнали в саундтрак на живота на много хора - поне на две поколения, в тази част на света, пише изданието "Латинамерикан пост".

Музиката на Хуан Луис Гера е известна като "социално меренге", тъй като засяга проблеми, с които латиноамериканците се сблъскват ежедневно. "Не пиша за хормоните, а за житейски ситуации от ежедневието, от квартала. Целта ми е да не правя песни с изтекъл срок на годност", казва той пред електронното издание "Латин лайф".

Хуан Луис Гера стана големият победител на церемонията за връчването на тазгодишните награди "Грами" за латино музика, като спечели общо четири отличия, сред които за

Британският музей ще получи дарение - китайска керамика на стойност 1 млрд. британски лири (1,27 млрд. щатски долара), предаде ДПА. Фондация „Пърсивал Дейвид“ ще предостави 1700 експоната на лондонския музей. Стойността на предметите е най-високата, дарявана някога на музей във Великобритания.

Британският бизнесмен Пърсивал Дейвид (1892-1964) е колекционирал предмети от Европа, Япония, Хонконг и Китай. 

Колекцията е дадена назаем на музея през 2009 г. в специално проектираната двуезична стая, с онлайн каталог, достъпен за гледане по целия свят, тъй като Дейвид е искал личната му колекция да се използва за информиране и вдъхновяване на хората.

„Благодарен съм за щедростта на фондация „Пърсивал Дейвид“, които повериха за постоянно своята несравнима частна колекция на Британския музей“, каза директорът на Британския музей д

Концертът на Лили Иванова на 14 декември в „Арена 8888 София“ ще има зашеметяващи визуализации и иновативен дизайн, за да се подсили още повече въздействащия начин, по който е „разказана“ музиката. Всичко ще е свързано с празника, който носи магията на музиката, и споделените моменти, които тя създава. Това казва творческият директор на проекта – Марвин Дайтман.

Той е роден във Виена. Продуцирал е много телевизионни развлекателни предавания, филми, музикални видеоклипове, театрални продукции и концертни турнета из цяла Европа. Работил е със световни звезди – Роби Уилямс и Мадона. От 15 години отговаря за шоу програмите на „Евровизия“.

По думите му в сърцето на визуалния спектакъл, който подготвя с най-голямото име в българската попмузика, ще бъде емоциона

Студенти от четири висши училища дебютират в проекта "Плакатът работи" на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград.

Авторите са 12 и са възпитаници на Националната художествена академия в София, филиала на академията в Бургас, Великотърновския университет „Св. св.Кирил и Методий“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград също е партньор на галерията в проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“.

Плакатът е квинтесенцията на самата постановка, казва за идеята на проекта уредникът в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" Емилия Стоева. “Идеята ни е плакатът действително да заработи в своята естествена среда, а студентите да имат досег с режисьора, с репетиционния процес на постановката, да усетят каква е работата на плакатиста“

В изложбата в музея “Гети” ще бъде показана и кнемида (наколенник) със сребърна позлата, украсена с изображението на медуза Горгона - митологично създание от гръцката митология, което също пази от зли духове.

“Интересно е, че тя има татуировка на лицето. Тракийският занаятчия я е изобразил така, че да изглежда като благородно създание от тракийското общество, което се татуира”, обяснява директорът на Националния исторически музей на Румъния.  

Той и екипът му са изпратили в Съединените щати и сребърни съдове с изображения на митологични приказни животни, сред които и змии с глави на хищни птици. ”Всички те са част от света на приказките, на легендите на гетите, на северните траки, през V-IV век пр. Хр.”, уточнява Оберлендер.  

Посетителите ще могат да видят и части на сбруя със стилизирани изображения на коне и вълци, както и сребърни съдове.

Поканата

“Получихме поканата за участие от музея “Гети” преди няколко години и приехме с радост, защото темата е много интересна - светът на траките и връзките с класическия гръцки свят. Сътрудничеството беше много добро. Американските колеги са изключителни професионалисти”, споделя Ернест Оберлендер. 

Това е първото участие на ръководената от него културна институция в музея “Гети”. “Водим дискусии и за други съвместни проекти и сътрудничества”, разкри директорът на Националния исторически музей на Румъния.

Сътрудничеството с България и Гърция

Ернест Оберлендер и колегите му от България и Гърция заедно обсъждат какви артефакти да изпратят, за да бъде изложбата много представителна. 

“Всичките три държави са зона, в която е съществувала тракийската цивилизация. Най-много и най-важни са обектите, които идват от музеите от България. Това са изключителни обекти от Панагюрското съкровище, от Рогозенското съкровище, много неща, които сме виждали само на снимки и знаем от много време”, смята директорът на Националния исторически музей на Румъния. 

Той не крие радостта си, че участва заедно с колегите от България в мащабния проект. 

“Винаги съм коментирал с директора на Националния археологически институт с музей при БАН доц. д-р Христо Попов и с доц. д-р Стефан Александров за организирането на съвместни изложби, защото двата бряга на Дунав са свързани от праисторията до днес. Това, което се случва на юг, рефлектира върху това, което се случва на север от Дунав и обратно. Винаги съм смятал, че ако работим заедно, сме по-силни, отколкото ако всеки работи сам за себе си. Надявам се да успеем”, каза още Ернест Оберлендер. 

Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети". Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата.

Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Беседа за отбелязването на първата модерна Коледа в България ще се проведе в Националната галерия
Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн е приет в болница
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Под прожектора
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Цветни аспекти
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.