Романовата фентъзи поредица "Игра на тронове" ще бъде адаптирана и за големия екран, съобщи АФП, позовавайки се на "Холивуд рипортър" и "Дедлайн".
Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.
Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.
Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръсна
Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.
Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.
Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си
Историческият музей в Стрелча представя изложбата „Моите сърдечни поздрави и Одрин е български вече“, съобщават от културната институция.
Изложението е съвместна инициатива с Регионален исторически музей - Велико Търново, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства – Казанлък по повод 111 години от превземането на Одринската крепост от българската армия в хода на Балканската война (1912 – 1913 г.), уточняват още те.
Таблата към изложбата ще дадат възможност на местните жители и гости на града да видят различни епизоди, запечатани във фотографии, документи и вещи, свързани с град Одрин и превземането му.
От фонда на Историческия музей – Стрелча ще бъдат извадени непоказвани до момента експонати и фотографии на стрелчани, участвали в Балканските войни. Сред тях по-интересни са параден мундир на офицер от Генералния щ
Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ ще отбележи 65 години от създаването си с две концертни програми днес и утре. Това каза директорът му Данаил Цолов.
И двата концерта ще се състоят на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“.
Първият е наречен „Наследството“. Програмата е разнообразна. Пред публика ще се представят т.нар. танци-образци. Публиката ще може да види и интервюта с маестро Иван Вълев. Финалният танц на концерта ще е с участието на бивши танцьори, певици и музиканти на ансамбъла, допълни Цолов.
Вторият концерт е предимно с премиерна програма. Сред акцентите са танци от Илиян Недялков, Велизар Василев и Мартин Мочков. Ще бъде представен и един от любимите танци на публиката – „На север от Балкана“ от Тодор Бекирски, както е озаглавен и концертът.
<
С прожекция на италианския филм „Все още има утре” във Варна бе открито 32-рото издание на Международния фестивал „Любовта е лудост“.
Черно-бялата лента на Паола Кортелези има награди „Давид на Донатело“ за най-добър филм, режисура, оригинален сценарий и главна женска роля и получи много аплодисменти в залата на Фестивалния и конгресен център (ФКЦ). Тя участва и в конкурсната програма, която съдържа 12 заглавия.
Старт на фестивала дадоха кметът на Варна Благомир Коцев, областният управител проф. Андрияна Андреева и директорът на Националния дворец на културата (НДК) Андрияна Татарова.
Това е чудесен фестивал, който Варна поддържа като традиция и ще продължаваме да го надграждаме, каза Коцев.
Това е маратон на филмовото изкуство, каза проф. Андреева и пожела всеки зрител да преживее мигове на щастие и да усет
Оригиналният телевизионен сериал на Ейч Би О се превърна в глобален културен феномен с огромна публика в периода на излъчване от 2011 до 2019 г. и с 59 спечелени награди "Еми".
Сагата на писателя Джордж Р. Р. Мартин вдъхнови и създаването на сериала "Домът на дракона". Подготвят се и други адаптации за малкия екран. Досега обаче "Уорнър брос" отказваше да адаптира франчайза за киноекрана, въпреки че писателят и сценаристите вече са обсъждали създаването на кинофилми, посветени на вселената на Вестерос.
Според "Холивуд рипортър" студиото е променило решението си и планира поне един игрален филм по `Игра на тронове".
Седемдесет скулптури на животни от бронз или камък, създадени от покойния френски художник Франсоа-Ксавие Лалан, бяха продадени за 59 милиона щатски долара на търг на аукционна къща „Кристис“ в Лондон, предаде АФП. Някои от предложените произведенията на изкуството бяха мечка, заек и носорог.
Всичките 70 творби са дело на Франсоа-Ксавие Лалан (1927-2008) и са принадлежали на дъщеря му Дороти Лалан. Те бяха продадени за общо 58,9 милиона щатски долара, съобщиха от „Кристис“, които се надяваха на печалба от 16 до 23 милиона.
Две от скулптурите на Лалан бяха продадени за рекордни цени. Това бяха Tres Grand Centaure („Много голям кентавър“) създаден през 2001 г. от патиниран бронз и закупен за 7,5 млн. щатски долара, и Tres Grand Ours („Много голяма мечка) от 2009 г., за 6,1 млн. щатски долара.
Цената на произведения Лалан
Актрисата и активистка Джейн Фонда ще прибави към многобройните си отличия и наградата за цялостно творчество на американската Гилдия на актьорите, предаде Асошиейтед прес.
От професионалната организацията съобщиха, че Фонда ще получи почетния приз по време на раздаването на годишните й награди през февруари. Актрисата каза в изявление, че приема оказаната й чест със смирение и че е "дълбоко поласкана". "Работя в тази индустрия почти през целия си живот и няма по-голяма чест от тази, която ти оказват твоите колеги", сподели 86-годишната Джейн Фонда.
За своите повече от шест десетилетия в бизнеса тя е спечелила два награди "Оскар" - за "Клут" и "Завръщане у дома", две БАФТА, една "Еми" и седем отличия "Златен глобус".
С активистки дух, датиращ още от антивоенните протести през 60-те и 70-те години на миналия век, Джейн Фонда използва
„Обществен враг“ по Хенрик Ибсен е първата за новия сезон премиера в Малък градски театър „Зад канала“.
Следващите представления са на 19 и 27 октомври, съобщават от екипа на театъра.
По думите им пиесата от създателя на модерната драма добива важно значение и нов контекст през последните години в Европа: „С елементи на политически трилър и семейна драма, тя поставя неразрешимия казус за липсата на свобода и истина в едно демократично общество“.
Участват Мак Маринов, Леонид Йовчев, Малин Кръстев, Стоян Младенов, Мартина Тодорова, Богдан Бухалов и Александър Карасански.
Режисьор е Крис Шарков. „Обществен враг“ разглежда добрата стара тема за личността срещу системата, но в света на постистината, медийната манипулация и необратимия стремеж н
Общо 36 любители сладкари се включиха в третото издание на Празника на тортата "Гараш" в Русе. Това съобщи заместник-кметът на Русе Златомира Стефанова.
Тя припомни, че празникът на сладкия шедьовър неслучайно се организира в крайдунавския град. Според изследвания торта "Гараш" е създадена в Русе - в града, известен като "Малката Виена". Сладкото изкушение се ражда през 90-те години на 19-и век от кулинарните умения на Коста Гараш, който се позовава на рецептата за виенската торта "Сахер".
"Празникът на торта "Гараш" се превърна в традиция за нашия град. Той привлича все по-голям интерес. Конкурсите тази година са два - за класическа и за нетрадиционна торта "Гараш". Със събитието подкрепяме и местния бизнес, като 22 сладкарници представят свои продукти на отделни щандове", каза Стефанова.
Шеф Ради Стамболов, който е част от организаторите на празни
Емблематични творби на романтичната музика за пиано, цигулка и виолончело от Брамс, Франк и Владигеров звучат в концерта „Романтични съкровища“. Събитието е на 23 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им изпълненията на Мартина Табакова – пиано, Стоимен Пеев – цигулка, и Атанас Кръстев – виолончело, е част от турнето на триото, което започва от София, като част от концертния цикъл „Музикални вторници“, но този път – в сряда. На 21 ноември музикантите гостуват във Варна, а на 22 ноември – в Бургас.
Сред творбите са Соната за цигулка и пиано от Цезар Франк, в рядко изпълнявания аранжимент за виолончело и пиано , Соната No.3 за цигулка и