NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Под прожектора Биография: Дечо Таралежков
6094
Под прожектора

Биография: Дечо Таралежков

Днес се навършват 95 години от рождението на композитора Дечо Таралежков. Той е роден в Казанлък. През 1951 г. завършва юридическия факултет на Софийския университет „Св

| 01 Ноември 2024, 11:53 ч.
Биография: Дечо Таралежков
Биография: Дечо Таралежков
Снимка © Съюз на българските композитори

Днес се навършват 95 години от рождението на композитора Дечо Таралежков.

Възможността хората да се разсмеят и да се разплачат в едно и също произведение е велико нещо. Учил съм се от Чарли Чаплин.

Това Николай Волев казва в интервю този февруари по повод премиерата на „Принципът на несигурността“ в „Театро отсам канала".

„Единственото, което търсихме и продължаваме да търсим, е да представим на зрителите колко красива е любовта – истинската, дълбоката, смислената, чувствената, понякога и неразумната любов, казва още режисьорът“, който ни напусна днес.

„Учили са ме и съм и съм се убедил, че детайлите са изключително важни в изкуството – не само в фотографията, в киното. Тук има кадри и от документалните ми филми, които са по-малко познати, но много хора са ми казвали, че „Дом номер 8“, като че ли, е сред най-добрите неща, създадени от мен. А

Художникът Юлиян Табаков ще представи в Русе изложба на рисунки и изображения на обекти, които са част от проекта "Виждам те".

Експозицията ще бъде открита официално утре вечер в Художествената галерия в крайдунавския град, съобщи директорът на културната институция Елена Великова. 

Табаков, който работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията, ще представи около 30 творби. 

"В Русе представям две серии, които са част от проекта "Виждам те". Едната е от рисунки на животни, а другата са изображения на обекти от серията "Небесното войнство". Ще има и няколко илюстрации", каза Табаков. 

По думите му проектът е разностилен и е обърнат към всякаква публика - от деца до възрастни хора. "Идеята е опознаване на света около нас, за да можем да го обикнем по някакъв начин и да се грижим за него", каза още Табаков. 

Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".

От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта. 

Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс. 

Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф. 

Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама". 

Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив

Повече от 1000 музиканти, които свирят на алпийски рог, поставиха световен рекорд за най-големия ансамбъл на алпийски рог, съобщиха от швейцарска асоциация, която представлява изпълнителите на алпийски рог, предаде ДПА.

Асоциацията възнамерявала да подобри рекорд от 2013 г., когато 508 музиканти свирили заедно на алпийски рог край Цермат, Швейцария.

Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина. Те се събрали и свирили хорови мелодии в Клевеналп в продължение на пет минути.

Според организаторите на събитието са присъствали наблюдатели от Книгата на рекордите "Гинес", за да удостоверят опита за световен рекорд.

Предишният рекорд не е вписан в книгата. В нея фигурира ансамбъл от 366 музиканти, свирили като ансамбъл на хребета Горнерграт в Швейцария през 2009 г.

Литература, изобразително изкуство, кино, музика и театрални работилници ще предложи петото издание на инициативата „Фестивал на младите в изкуството”, която ще се проведе в Бургас между 8 и 12 октомври.

За първи път в програмата ще се включат артисти от Чешката република, съобщават от организаторите от филиала на Националната художествена академия в Бургас, общината и един от местните хотели.

Официалното откриване на поредицата от събития ще постави прожекция на филмите, създадени по време на работилницата на Театрален колеж "Любен Гройс".

Публиката ще може да ги гледа в Графична база "Тодор Александров".

В следващите три дни на остров "Св. Анастасия" ще има пленер.

На 9 октомври в Центъра за съвременно изкуство и библиотека ще бъде прожектиран тазгодишният филм, създаден от Киноклас в рамките на "София филм фест на брега". 

Той е роден в Казанлък. През 1951 г. завършва юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а през 1955 г. – Българската държавна консерватория (дн. Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) с кларинет. Учи композиция при проф. Александър Райчев.

От 1954 г. е оркестрант в естрадни, симфонични и други оркестри. От 1957 г. е артист-оркестрант в Сатиричния театър, в София, с диригент Бенцион Елиезер, както и аранжор в Българското радио. Още оттогава започва да аранжира и през 60-те е един от основните аранжори в българската естрадна музика – предимно за голям оркестър.

Много от наградените песни на фестивала „Златният Орфей“ от този период са аранжирани от него. Сред тях са „Сън сънувах“ (музика – Атанас Бояджиев), „Закъснели срещи“ (музика – Петър Ступел), „Една българска роза“ и „Посвещение“ (музика – Димитър Вълчев). През 1967 г. получава първа награда за аранжимента на „Крадецът на бисери“ (музика – Димитър Вълчев). Започва да композира оркестрови пиеси, а по-късно и песни. Първата му песен е „Стари истини“ с изпълнител Бисер Киров.

През 60-те и 70-те години на 20-и век Дечо Таралежков е отговорен редактор на забавните предавания в Българската национална телевизия (БНТ). В периода 1969-1977 г. е заместник-главен редактор в БНТ, а от 1977 до 1984 г. е заместник-главен редактор на дирекция „Музика“ на Българското национално радио (БНР).

Дечо Таралежков е директор на дирекция „Забавно изкуство“ към държавното обединение „Музика“ от 1977 до 1984 г. и директор на фестивала „Златният Орфей“ – от 1984 до 1991 г. В началото на 80-те сътрудничи активно с групите „Сигнал“ и „Фоноекспрес“. Дирижирал е биг бенда на БНР и многократно е бил сценарист и отговорен редактор на телевизионния конкурс „Мелодия на годината“, както и на „Златният Орфей“.

Концерт на фамилия Владигерови ще се състои тази вечер в Шумен. Музикалното събитие е по повод 125-годишнината от рождението Панчо Владигеров, съобщи на брифинг зам.-кметът по образование и култура на община Шумен доц. Виктория Ковчазова.

"Изключително сме щастливи и горди, че посрещаме на територията на нашия град с изключитени музикални традиции фамилия Владигерови. Тази вечер в зала проф. "Проф. Венета Вичева" ще бъдем свидетели на невероятен музикален спектакъл. Входът е свободен", каза доц. Ковчазова.

Екатерина Владигерова, участник в концерта и внучка на Панчо Владигеров, каза, че за наследниците на Владигеров връщането в Шумен винаги е емоционално, като завръщане към корените.

"Ние и четиримата наследници на Панчо Владигеров живеем в Европа, пътуваме много по света, но за наша огромна радост много често се връщаме в Шумен почти всяка година имаме покани

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на

Втората фестивална вечер на „Банско джаз фестивал“ открива „Джерен Темел квартет“ тази вечер от 20:00 часа на откритата сцена на централния площад в планинския град. 

Джерен Темел, родена в Истанбул, Турция, е отдадена джаз певица, композитор и преподавател, съобщават организаторите. 

Публиката ще чуе тази вечер и „Източен пасаж“ на квартета „Дойкин § Курпаров“, създаден през 2017 г. от дългогодишните приятели и музикални партньори Асен Дойкин и Владимир Кърпаров. Музиката на квартета съчетава българските ритми и мелодии с традициите на джазовия идиом, а през пролетта на 2024 г. записва дебютния си албум, който ще бъде издаден по-късно тази година. 

Пианистът Асен Дойкин е част от нюйоркската джаз сцена през последните 25 години, посочват организаторите на джаз фестивала в Банско. Работил е с джаз музиканти от Ню Йорк и от целия свят като Пино Пала

Испанският режисьор Педро Алмодовар ще получи почетната награда за цялостно творчество "Доностия" на кинофестивала в Сан Себастиан, който ще се проведе от 20 до 28 септември, предаде АФП, като цитира организаторите на форума.

"Освен с артистичния си талант и разпознаваемия визуален стил - личността му прозира от художествената реализация до саундтрака. Киното на Педро Алмодовар се отличава с женските персонажи, режисурата на актьорите, смелия подход към теми като ЛГБТК+ вселената", се казва в прессъобщение на ръководството на тазгодишния филмов форум, провеждан за 72-ри път.

Алмодовар, който е на 74 години, ще получи наградата на 26 септември, непосредствено преди прожекцията на най-новия му филм и първи, заснет на английски език - The Room Next Door, с участието на Джулиан Мур и Тилда Суинтън.

Суинтън ще му връчи отличието.

През май фестивалъ

Холивудска звезда, муза на Алфред Хичкок, модна икона, принцеса на Монако - американката Грейс Кели покорява света през 50-те години на миналия век.

Днес се отбелязват 95 години от рождението на актрисата, сложила край на успешна, макар и кратка кинокариера, увенчана с награда "Оскар", в името на любовта и семейството. 

Грейс Кели се сбогува с Холивуд през 1956 г., когато се омъжва за принца на Монако - Рение Трети, и напълно се отдава на новата си житейска роля - на принцеса. Тогава мнозина приемат историята й като сюжет на съвременна приказка - американка без благородническо потекло успява да впечатли един от най-желаните ергени - младият принц, който вече е на трона. 

Докато Рение Трети превръща Монако в модерна монархия, то Грейс Кели й придава блясък с красотата, вродената си елегантност и благотворителни  дейности. Наричат принцесата "изгря

Дечо Таралежков е автор на симфонична поема-реквием „Перущица 1876“, на над 250 аранжимента и оркестрации на естрадни песни, оперети, музика към театрални постановки и телевизионни мюзикъли, сред които „Криворазбраната цивилизация“ и „Вражалец“.

Носител е на наградата на Съюза на българските композитори за песента „Ей, ти пролет“ на „Сигнал“ (1979), а „Ние, старите моряци“ (изпълнител – Бисер Киров) печели втора награда на конкурса „Песни за морето, Бургас и неговите трудови хора“.

Дечо Таралежков е носител на орден „Кирил и Методий“ (първа степен) и на орден „Червено знаме на труда“. Бил е член на Съюза на българските композитори. Отива си на 14 януари 2002 г. в София.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК. На 20 ноември бе първият от двата концерт ...
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Комикът Конан О`Брайън, който обича да се шегува с политиците, ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“ през 2025 г. През кариерата си на телевизионен водещ и ...
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на офици ...
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички време ...
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Т ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Под прожектора
6094
Под прожектора

Биография: Дечо Таралежков

Днес се навършват 95 години от рождението на композитора Дечо Таралежков.Той е роден в Казанлък.

| 01 Ноември 2024, 11:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Дечо Таралежков
Биография: Дечо Таралежков
Снимка © Съюз на българските композитори

Днес се навършват 95 години от рождението на композитора Дечо Таралежков.

Той е роден в Казанлък. През 1951 г. завършва юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а през 1955 г. – Българската държавна консерватория (дн. Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) с кларинет. Учи композиция при проф. Александър Райчев.

Възможността хората да се разсмеят и да се разплачат в едно и също произведение е велико нещо. Учил съм се от Чарли Чаплин.

Това Николай Волев казва в интервю този февруари по повод премиерата на „Принципът на несигурността“ в „Театро отсам канала".

„Единственото, което търсихме и продължаваме да търсим, е да представим на зрителите колко красива е любовта – истинската, дълбоката, смислената, чувствената, понякога и неразумната любов, казва още режисьорът“, който ни напусна днес.

„Учили са ме и съм и съм се убедил, че детайлите са изключително важни в изкуството – не само в фотографията, в киното. Тук има кадри и от документалните ми филми, които са по-малко познати, но много хора са ми казвали, че „Дом номер 8“, като че ли, е сред най-добрите неща, създадени от мен. А

Художникът Юлиян Табаков ще представи в Русе изложба на рисунки и изображения на обекти, които са част от проекта "Виждам те".

Експозицията ще бъде открита официално утре вечер в Художествената галерия в крайдунавския град, съобщи директорът на културната институция Елена Великова. 

Табаков, който работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията, ще представи около 30 творби. 

"В Русе представям две серии, които са част от проекта "Виждам те". Едната е от рисунки на животни, а другата са изображения на обекти от серията "Небесното войнство". Ще има и няколко илюстрации", каза Табаков. 

По думите му проектът е разностилен и е обърнат към всякаква публика - от деца до възрастни хора. "Идеята е опознаване на света около нас, за да можем да го обикнем по някакъв начин и да се грижим за него", каза още Табаков. 

Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".

От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта. 

Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс. 

Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф. 

Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама". 

Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив

Повече от 1000 музиканти, които свирят на алпийски рог, поставиха световен рекорд за най-големия ансамбъл на алпийски рог, съобщиха от швейцарска асоциация, която представлява изпълнителите на алпийски рог, предаде ДПА.

Асоциацията възнамерявала да подобри рекорд от 2013 г., когато 508 музиканти свирили заедно на алпийски рог край Цермат, Швейцария.

Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина. Те се събрали и свирили хорови мелодии в Клевеналп в продължение на пет минути.

Според организаторите на събитието са присъствали наблюдатели от Книгата на рекордите "Гинес", за да удостоверят опита за световен рекорд.

Предишният рекорд не е вписан в книгата. В нея фигурира ансамбъл от 366 музиканти, свирили като ансамбъл на хребета Горнерграт в Швейцария през 2009 г.

Литература, изобразително изкуство, кино, музика и театрални работилници ще предложи петото издание на инициативата „Фестивал на младите в изкуството”, която ще се проведе в Бургас между 8 и 12 октомври.

За първи път в програмата ще се включат артисти от Чешката република, съобщават от организаторите от филиала на Националната художествена академия в Бургас, общината и един от местните хотели.

Официалното откриване на поредицата от събития ще постави прожекция на филмите, създадени по време на работилницата на Театрален колеж "Любен Гройс".

Публиката ще може да ги гледа в Графична база "Тодор Александров".

В следващите три дни на остров "Св. Анастасия" ще има пленер.

На 9 октомври в Центъра за съвременно изкуство и библиотека ще бъде прожектиран тазгодишният филм, създаден от Киноклас в рамките на "София филм фест на брега". 

От 1954 г. е оркестрант в естрадни, симфонични и други оркестри. От 1957 г. е артист-оркестрант в Сатиричния театър, в София, с диригент Бенцион Елиезер, както и аранжор в Българското радио. Още оттогава започва да аранжира и през 60-те е един от основните аранжори в българската естрадна музика – предимно за голям оркестър.

Много от наградените песни на фестивала „Златният Орфей“ от този период са аранжирани от него. Сред тях са „Сън сънувах“ (музика – Атанас Бояджиев), „Закъснели срещи“ (музика – Петър Ступел), „Една българска роза“ и „Посвещение“ (музика – Димитър Вълчев). През 1967 г. получава първа награда за аранжимента на „Крадецът на бисери“ (музика – Димитър Вълчев). Започва да композира оркестрови пиеси, а по-късно и песни. Първата му песен е „Стари истини“ с изпълнител Бисер Киров.

Концерт на фамилия Владигерови ще се състои тази вечер в Шумен. Музикалното събитие е по повод 125-годишнината от рождението Панчо Владигеров, съобщи на брифинг зам.-кметът по образование и култура на община Шумен доц. Виктория Ковчазова.

"Изключително сме щастливи и горди, че посрещаме на територията на нашия град с изключитени музикални традиции фамилия Владигерови. Тази вечер в зала проф. "Проф. Венета Вичева" ще бъдем свидетели на невероятен музикален спектакъл. Входът е свободен", каза доц. Ковчазова.

Екатерина Владигерова, участник в концерта и внучка на Панчо Владигеров, каза, че за наследниците на Владигеров връщането в Шумен винаги е емоционално, като завръщане към корените.

"Ние и четиримата наследници на Панчо Владигеров живеем в Европа, пътуваме много по света, но за наша огромна радост много често се връщаме в Шумен почти всяка година имаме покани

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на

Втората фестивална вечер на „Банско джаз фестивал“ открива „Джерен Темел квартет“ тази вечер от 20:00 часа на откритата сцена на централния площад в планинския град. 

Джерен Темел, родена в Истанбул, Турция, е отдадена джаз певица, композитор и преподавател, съобщават организаторите. 

Публиката ще чуе тази вечер и „Източен пасаж“ на квартета „Дойкин § Курпаров“, създаден през 2017 г. от дългогодишните приятели и музикални партньори Асен Дойкин и Владимир Кърпаров. Музиката на квартета съчетава българските ритми и мелодии с традициите на джазовия идиом, а през пролетта на 2024 г. записва дебютния си албум, който ще бъде издаден по-късно тази година. 

Пианистът Асен Дойкин е част от нюйоркската джаз сцена през последните 25 години, посочват организаторите на джаз фестивала в Банско. Работил е с джаз музиканти от Ню Йорк и от целия свят като Пино Пала

Испанският режисьор Педро Алмодовар ще получи почетната награда за цялостно творчество "Доностия" на кинофестивала в Сан Себастиан, който ще се проведе от 20 до 28 септември, предаде АФП, като цитира организаторите на форума.

"Освен с артистичния си талант и разпознаваемия визуален стил - личността му прозира от художествената реализация до саундтрака. Киното на Педро Алмодовар се отличава с женските персонажи, режисурата на актьорите, смелия подход към теми като ЛГБТК+ вселената", се казва в прессъобщение на ръководството на тазгодишния филмов форум, провеждан за 72-ри път.

Алмодовар, който е на 74 години, ще получи наградата на 26 септември, непосредствено преди прожекцията на най-новия му филм и първи, заснет на английски език - The Room Next Door, с участието на Джулиан Мур и Тилда Суинтън.

Суинтън ще му връчи отличието.

През май фестивалъ

Холивудска звезда, муза на Алфред Хичкок, модна икона, принцеса на Монако - американката Грейс Кели покорява света през 50-те години на миналия век.

Днес се отбелязват 95 години от рождението на актрисата, сложила край на успешна, макар и кратка кинокариера, увенчана с награда "Оскар", в името на любовта и семейството. 

Грейс Кели се сбогува с Холивуд през 1956 г., когато се омъжва за принца на Монако - Рение Трети, и напълно се отдава на новата си житейска роля - на принцеса. Тогава мнозина приемат историята й като сюжет на съвременна приказка - американка без благородническо потекло успява да впечатли един от най-желаните ергени - младият принц, който вече е на трона. 

Докато Рение Трети превръща Монако в модерна монархия, то Грейс Кели й придава блясък с красотата, вродената си елегантност и благотворителни  дейности. Наричат принцесата "изгря

През 60-те и 70-те години на 20-и век Дечо Таралежков е отговорен редактор на забавните предавания в Българската национална телевизия (БНТ). В периода 1969-1977 г. е заместник-главен редактор в БНТ, а от 1977 до 1984 г. е заместник-главен редактор на дирекция „Музика“ на Българското национално радио (БНР).

Дечо Таралежков е директор на дирекция „Забавно изкуство“ към държавното обединение „Музика“ от 1977 до 1984 г. и директор на фестивала „Златният Орфей“ – от 1984 до 1991 г. В началото на 80-те сътрудничи активно с групите „Сигнал“ и „Фоноекспрес“. Дирижирал е биг бенда на БНР и многократно е бил сценарист и отговорен редактор на телевизионния конкурс „Мелодия на годината“, както и на „Златният Орфей“.

Дечо Таралежков е автор на симфонична поема-реквием „Перущица 1876“, на над 250 аранжимента и оркестрации на естрадни песни, оперети, музика към театрални постановки и телевизионни мюзикъли, сред които „Криворазбраната цивилизация“ и „Вражалец“.

Носител е на наградата на Съюза на българските композитори за песента „Ей, ти пролет“ на „Сигнал“ (1979), а „Ние, старите моряци“ (изпълнител – Бисер Киров) печели втора награда на конкурса „Песни за морето, Бургас и неговите трудови хора“.

Дечо Таралежков е носител на орден „Кирил и Методий“ (първа степен) и на орден „Червено знаме на труда“. Бил е член на Съюза на българските композитори. Отива си на 14 януари 2002 г. в София.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.