Отмъщението ще се носи във въздуха в очаквания втори сезон на "Игра на калмари", предаде Ройтерс, като цитира създателя на сериала Хуанг Донг-хьок.
Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.
Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.
Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.
В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол
Филми по произведения на Емилиян Станев и Михаил Вешим ще бъдат представени в програмата на „Синелибри“, съобщават организаторите.
Непосредствено след премиерата на „Вълк“ на Теодор Ушев на кинофестивала в Торонто, продукцията ще има прожекция в кино „Одеон“ на 14 октомври.
Филмът е адаптация по разказ на Емилиян Станев. Използвайки новаторска техника, Теодор Ушев предлага омагьосващо преосмисляне на вечния конфликт между природата и човечеството, разказват от екипа на „Синелибри“.
В рамките на събитието публиката ще може да участва в разговор с режисьора и аниматор, както и да види други негови произведения, вдъхновени от литературата - „Сомнамбул“ (Федерико Гарсия Лорка), „Физика на тъгата“ (Георги Господинов), „Третата страница от слънцето“ (по мотиви от Библията).
На
Третата глава на арт проекта „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува, съобщават от Института за съвременно изкуство (ИСИ). Събитието е част от неговата програма „Суперпозиции“.
Откриването е тази вечер в подлез „Царевец“ на бул. „Цариградско шосе" (Орлов мост). Куратори са Катя Ангелова и Лукреция Чипители.
„За нас „заедно“ означава да изграждаме съюзи с групи, чиято история остава невидима и неразказана. Актът на разказване е неразделна част от нашия опит като човешки същества; той е полето на нашите съюзи, пространството, където можем да седнем заедно, докато разказваме, слушаме и
Опра Уинфри, Пол Маккартни, Уил Смит и Лени Кравиц са сред известните личности, отдали почит на Куинси Джоунс, който почина на 91-годишна възраст на 3 ноември, предаде Асошиейтед прес.
"Единственият и неповторим Куинси Джоунс ме "откри" за филма "Пурпурен цвят" през 1985 г. Животът ми се промени завинаги към по-добро след срещата с него", написа Опра Уинфри в профила си в Инстаграм. Тя отбеляза, че Джоунс "ходеше с широко отворено сърце и се отнасяше към всекиго така, сякаш е най-важният човек, когото някога е срещал". Уинфри призна, че покойният музикант е бил първият човек, когото е обичала безусловно.
Пол Маккартни отбеляза, че за него е било привилегия да познава Куинси Джоунс от много години. "Той беше изключително талантлив... Беше приятел с Джордж Мартин, продуцентът на "Бийтълс", и двамата създадоха много хубава музика. Куинси, или "Куинс", или "Кю",
В археологическия парк „Западна порта на Сердика“ ще се състои премиера на визуалния танцов пърформанс „Граници на реалността", съобщават продуцентите от Derida Dance Center.
Концепцията и хореографията са на Живко Желязков.
„Граници на реалността“ е визуален танцов спектакъл, вдъхновен от Западната порта на Сердика – не само като като архитектурно наследство от античния и ранновизантийски град, но и като част от съвременната градска среда.
Представлението фокусира вниманието върху границите, но не толкова в историческия им контекст на защитната функция, а по-скоро като възможност за свързване. Чрез изкуството на съвременния танц, визуални трансформации и музика, зрителите ще станат част от непрекъснато движение от индивидуалното защитено про
Той обещава повече герои и по-завладяващи предизвикателства от първия сезон.
На събитие за промотиране на новите серии на шоуто в тосканския град Лука, Хуанг заяви пред Ройтерс, че третият сезон на корейската драма вече е в процес на постпродукция. Той намекна, че може би ще има и англоезична версия.
Първият сезон на "Игра на калмари" се превърна в най-гледания сериал на всички времена, когато излезе през 2021 г., припомня Ройтерс.
Хуанг спечели награда "Еми" за режисура за драматичен сериал, а Ли Джун-дже беше отличен за най-добър актьор в драматичен сериал. И двамата са първите азиатци, спечелили тези призове, както и първите за неанглоезична продукция.
Антиутопичното шоу се очаква да се появи в стрийминг платформата на 26 декември, а третата и последна част ще бъде пусната през 2025 г.
Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.
Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер.
Артефактите
Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото. “Счита се, че тези очи пазели носителя на шлема от лоши погледи и плашели врага в битка”, разказва Ернест Оберлендер.
В изложбата в музея “Гети” ще бъде показана и кнемида (наколенник) със сребърна позлата, украсена с изображението на медуза Горгона - митологично създание от гръцката митология, което също паз
Юндер Ремзи ще открие първата си самостоятелна изложба в сградата на Радио Шумен на 30 октомври, съобщи Деница Мичева, организатор в Центара за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) - Обединен детски комплекс (ОДК) "Анастас Стоянов".
Ремзи е дългогодишен възпитаник на "Арт" школата с ръководител Теменуга Христова. Шестокласникът е носител на редица престижни национални и международни отличия в областта на изобразителното изкуство.
От 2020 г. всяка година до сега е част от Клуб "Успелите деца на България" на Фондация "Димитър Бербатов", допълни Мичева.
През изминалата учебна година Юндер Ремзи участва в представителна изложба на ЦПЛР - ОДК "Анастас Стоянов" в Министерството на образованието в София, в пленерите с Международно участие "Мостове на приятелството" в Шумен и "Силата на природата" в Синая, Румъния. Рисунки на Юндер са селектирани за участи
Художничката Венета Ганчева подрежда четвъртата си самостоятелна изложба в Художествената галерия в Добрич, съобщават оттам, като допълват, че експозицията ще бъде разположена в зала 1 на културния институт, а откриването ще бъде на рождения ден на Венета Ганчева – 21 ноември.
От ХГ – Добрич посочват също, че в експозицията ще бъдат представени живописни творби на добричката художничка.
За творчеството си Венета Ганчева казва: "С помощта на живописта, абстрактните форми и структури, аз искам да въздействам върху подсъзнанието на зрителя, предизвиквайки чувства и усещания, които в процеса на работа са вдъхновявали и мен. Моите творби са една плетеница от пясък и акрил. Пясъкът е пренесен от морския или речния бряг. Неговите частици са уловили в себе си спомените за местата и емоциите, изпитани от мен по време на различни пътувания. Акрилнат
Клод Моне е харесвал Лондон, бил е обсебен от характерната за града мъгла, която се е опитвал да пресъздаде в картините си. Сега изложба Лондон показва отношението на импресиониста към британската столица, съобщи АФП.
Между 1899 и 1901 г. Моне посещава Лондон три пъти. По това време британската столица е най-населеният град в света. Художникът е отсядал в хотел "Савой", откъдето е можел да наблюдава мостовете на Темза. За да рисува сградата на парламента, той е прекосявал реката и е заемал място на една тераса в болницата "Сейнт Томас".
С всеки ден намирам Лондон все по-красив, пише Клод Моне на внучката си през 1900 г.
Предпочитаният от художника сезон е била зимата - заради дима от фабриките и всички частици във въздуха, обяснява Карън Сер, куратор на изложбата в галерията "Къртолд". Това, което Моне е обичал най-много, е разсейването на обл
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.
Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.
През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж.
ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ
През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано
"Във втория сезон Ги-хун (в ролята Ли), който е оцелял в първия, се завръща в игрите, но този път не, за да спечели, а за да им сложи край", казва Хуанг Донг-хьок , сценарист, режисьор и продуцент на сериала.
"Ще има по-голям брой герои този път и по-интригуващи игри, които заслужават любовта и подкрепата на зрителите", допълни той.
Продукцията разказва за участници с ограничени парични възможности, които се включват в смъртоносни предизвикателства за оцеляване, за да спечелят цяло състояние, припомня Ройтерс.
Новият сезон се развива три години след събитията от първия и се вижда как героят Сон Ги-хун се завръща в играта на живот и смърт, но вече с нови участници.
Сайтът "Дедлайн" съобщи по-рано тази седмица, че американският режисьор Дейвид Финчър, който през 1999 г. направи "Боен клуб", работи по английска версия на "Игра на калмари" за платформата "Нетфликс".
"Не мисля, че е официално и за това не мога да кажа много. Но аз го уважавам като режисьор и творец", отбеляза Хуанг Донг-хьок пред Ройтерс. "Така че, ако той го снима, очаквам с нетърпение да го гледам".