Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ ще отбележи 65 години от създаването си с две концертни програми днес и утре. Това каза директорът му Данаил Цолов.
Варненската опера открива в Международния ден на музиката своя нов сезон, съобщават от културната институция. Началото ще бъде сложено с оперетата „Графиня Марица“ от Имре Калман в постановка на Вера Немирова с участието на Илина Михайлова.
През октомври оперният театър на Варна ще представи отново някои от спектаклите, които направиха премиерите си през лятото в рамките на 15-ото издание на „Опера в Летния театър“. Планирани са и нови музикални събития.
Зрителите ще могат да гледат и на закрито операта „Самсон и Далила“ на Камий Сен-Санс, съвместна продукция с Албанската национална опера, както и Триптиха на Пучини с едноактните опери „Мантията“, „Сестра Анджелика“ и „Джани Скики“, постановка на Пучиниевия фестивал Торе дел Лаго с диригент Якопо Сипари ди Пескасероли. Очаква се в ролята на Д
Драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова” – Ямбол бе удостоен с две награди от участието си в приключилия снощи Европейски фестивал на пътуващия театър в град Сливница. Отличията са за най-добър актьор – за Атанас Жеков - Кроко и за най-впечатляващ спектакъл - за „Министрите идат", съобщи заместник-директорът на театъра Румяна Стефанова.
Наградите дойдоха в деня, в който ямболският театър отбеляза 75 години от обявяването си за професионален културен институт. В десетото издание на Европейски фестивал на пътуващия театър ДТ „Невена Коканова” участва на 4 октомври с постановката „Министрите идат” по Чудомир на режисьора Пламен Панев.
Със същия спектакъл ямболският театър ще се представи и на ХХ Международен фестивал „Балкан театър фест” в Цариброд, Република Сърбия, на 25 ноември. Участието ни там приемаме
Благотворителната инициатива "Нощ на ангелите" се завръща в Пловдив за пета поредна година, като програмата на фестивала ще се проведе 14 и 15 септември в зоната на и около Младежкия център на Гребната база в града, съобщават организаторите.
"След успеха на предходните четири издания на събитието, благодарение на активната позиция и големите сърца на хиляди хора, екипът на фондацията положи още усилия, за да осигурим заедно подкрепа за повече хора, които се нуждаят от животоспасяваща медицинска намеса", казват още организаторите.
Тази година в благотворителния фестивал ще участват популярни родни звезди, като на сцената на „Нощ на ангелите“ ще се качат Димитър Рачков, Любо Киров, Миро, Роби, Dj Dian Solo & Deep Zone Project, Биг Бенд Пловдив, талантите от Art Voice Center, група Disco Fever и други.
Освен концертна програма, орга
Рок група „Монолит“ идва във Враца на предстоящото първо издание на Oktoberfest Vratsa, информираха от общинска администрация.
Оттам допълниха, че музикантите ще изпълнят някои от хитовите парчета на германската група "Скоприънс" .
В официалната си фейсбук страница Община Враца обяви, че е готова програмата за тридневния фестивал, който започва от 18 октомври.
Подготвени са редица събития, сред които куиз, посветен на германската култура, представяне на германски автомобили, кино под звездите, DJ парти, аудио-визуален спектакъл.
През трите дни на фестивала в заведенията в града, партньори на инициативата, както и на специално обособени шатри и кемпери пред сградата на администрацията, жителите и гостите на Враца ще могат да се докоснат до традиционната кухня и напитки за Германия.
Малчуганите от детските градини във Враца
Концерт на музикантите от „Гергана Попова трио“ предстои в Свищов.
Той ще се състои на 11 септември в салона на Първо българско народно читалище (ПБНЧ) „Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856“, съобщиха от свищовското читалище.
„Гергана Попова трио“ е млад проект, който съществува от месец юни 2024 г. В него участват виртуозът на китарата Тобиас Фаулхамер, родената в Свищов художничка и певица Гергана Попова и мултиинструменталистът Юрген Ротенщайнер.
В концертната си програма музикантите от триото ще се концентрират върху испанската и италианската музика. В основата на техните изпълнения са забравени и не толкова познати композиции, които са интерпретирани, подчертавайки специфичното звучене и оригиналната стилистика на триото. Пред публиката в Свищов те ще представят различни комбинации от инструменти с двугласово пеене.&n
И двата концерта ще се състоят на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“.
Първият е наречен „Наследството“. Програмата е разнообразна. Пред публика ще се представят т.нар. танци-образци. Публиката ще може да види и интервюта с маестро Иван Вълев. Финалният танц на концерта ще е с участието на бивши танцьори, певици и музиканти на ансамбъла, допълни Цолов.
Вторият концерт е предимно с премиерна програма. Сред акцентите са танци от Илиян Недялков, Велизар Василев и Мартин Мочков. Ще бъде представен и един от любимите танци на публиката – „На север от Балкана“ от Тодор Бекирски, както е озаглавен и концертът.
По думите на Цолов с труд и постоянство се запазва през годините формация като Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. В момента в състава му влизат 63-ма изпълнители. През годините част от ансамбъла са били 97 оркестранти, 116 певици и 218 танцьори. Цолов отбеляза, че има интерес у младите хора към фолклора като през последните пет месеца има нови попълнения в състава.
За програмата, която представят пред публика, Цолов коментира, че всичко, което излиза на сцена е обработен фолклор. Сцената ни задължава да се съобразим с публиката - така трябва да бъде представен един танц, един обичай, че всичко да се вижда. Едно хоро на мегдана в селото се върти в кръг, но на сцена ние не можем да поставим танцьорите с гръб към публиката, подчерта той.
Компанията с български корени Chaos, разработваща софтуер за компютърна визуализация, представи в САЩ най-новата си технология за виртуална филмова продукция Проект "Арена", съобщиха от Chaos.
На 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис беше представен късометражният филм Ray Tracing FTW, в който технологията се прилага за първи път в реална филмова продукция.
Иновацията предлага по-бързо и ефективно заснемане на филмови сцени при виртуална продукция и е алтернатива на съществуващите софтуерни решения, използващи т.нар. растеризация на изображенията, уточниха от компанията.
При виртуалната продукция на филми вместо пред зелен или син екран сцените се заснемат пред LED екран, на който се възпроизвежда обкръжаващата среда. Най-често за фон на действието се използват висококачествени 3D изображения или анимация. Проект "Арена" дава възможност 3D сцени и
Изложбата „Разходка в Рая” на Ралица Стоицева ще бъде представена в галерия Vivacom Art Hall. Експозицията може да бъде разгледана от 15 до 26 октомври с вход свободен, съобщават организаторите.
По думите на екипа изложбата „Разходка в Рая” е нещо като равносметка на работата на художничката през изминалите години. Колекцията съдържа предимно произведения в голям формат, носещи заглавия „Пролетта на моите желания“, „Лятото на моите желания“, „Нощ в Рая“, „Понякога обектите също цъфтят“, „Два реещи се обекта“, „Под водата“, „Летящи обекти“, „И облаците порозовяха“, „Мечтата на една вагина“, „Безвремие“, „Тайната градина“ и „Понякога обектите са невидими“.
„В изложените картините имаме възможността д
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт.
Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.
Ръкописът е обявен за световно докумен
„Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“ с прожекция в „Одеон“ тази вечер, съобщават от сдружението. Събитието е част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.
Зрителите помнят Никола Рударов и с чудесната му роля на учителя по математика от филма „Вчера", който беше прожектиран в рамките на миналогодишния фестивал „30 вечери с 30 класики“, припомнят организаторите.
Премиерата на „От нищо нещо“ е на 9 юли 1979 г. Сценарист е Николай Никифоров, оператор - Георги Георгиев, художник - Владимир Лекарски, костюми – Елиана Стоянова, музика - Борис Карадимчев. Ролите изпълняват Анета Сотирова, Асен Кисимов, Стефан Данаилов, Стефан Костов, Анна Пенчева, Иван Сав
Игралните късометражни филми „Изповед“ и „Три“, адаптирани за незрящи хора, бяха представени днес премиерно в Националния център за рехабилитация на слепи в Пловдив.
Късометражните филми са адаптирани за незрящи от Сдружение „Арсов Саунд“ и Artessible, които адаптират визуални изкуства за незрящи. Инициативата се осъществява по проект „Филмите – прозорец към един по-достъпен свят“ в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.
Всъщност това, което направихме, е да използваме ръководство за допълващо описание на визуално съдържание, издадено от Европейския съюз на слепите, като се фокусирахме върху това какво е добре и какво трябва да се избягва при разработване на допълващо описание към визуално изкуство, каза Иван Карастоянов, от Сдружение Artessible, разр
По думите му всеки концерт е важен за изпълнителите – независимо дали е пред жителите на едно малко село или пред многомилионен град.
По повод юбилея Цолов пожелава най-вече здраве на всички изпълнители и пълни зали с доволна публика, която да ги аплодира – „това е храна за нашите изпълнители“.
Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ е създаден преди 65 години в Плевен първоначално като окръжен представителен битов ансамбъл към читалище „Георги Димитров“ (днес читалище „Съгласие 1869“) с главен художествен ръководител Стоян Ангелов Свиларов, съобщават от Общината. През 1960 г. ансамбълът вече се състои от 45 жени-хористки, оркестър от 12 музиканта и танцов състав от 32 младежи. Считано от 1 септември 1961 г. за главен художествен ръководител и диригент на хора се назначава Иван Вълев. През 1963 г. към оркестъра се сформира и звено от 10 музиканти на държавна издръжка с щатен ръководител Матей Велчев. През 1971 г. съставът става професионален. С решение на Общински съвет – Плевен от 2011 г. Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци носи името на маестро Иван Вълев.