NRD Начало
Вторник, 3 Декември 2024
Начало Авансцена Северняшкият ансамбъл „Иван Вълев“ празнува 65 години от създаването си с две концертни програми
5869
Авансцена

Северняшкият ансамбъл „Иван Вълев“ празнува 65 години от създаването си с две концертни програми

Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ ще отбележи 65 години от създаването си с две концертни програми днес и утре. Това каза директорът му Данаил Цолов. И двата концерта ще се състоят на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“.  Първият е наречен „Наследството“

| 01 Ноември 2024, 08:17 ч.
Северняшкият ансамбъл „Иван Вълев“ празнува 65 години от създаването си с две концертни програми
Северняшкият ансамбъл „Иван Вълев“ празнува 65 години от създаването си с две концертни програми
Снимка © DFA

Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ ще отбележи 65 години от създаването си с две концертни програми днес и утре. Това каза директорът му Данаил Цолов.

Не приемам за даденост нито една от ролите, които съм изиграла, нито хората, с които съм работила. Да изживееш мечтата си е нещо различно, защото едно е реалността, съвсем друго са фантазиите. Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва. Това каза американската актриса Ан Кюсак. Тя беше част от журито на международния кино-литературен фестивал „Синелибри".

По думите й добрите обноски са много важни в кино индустрията: „Ако някой ти  помогне да спечелиш роля или да се придвижиш напред в кариерата си, е важно да кажеш „Благодаря“. Защото нищо не можеш да направиш сам. Не можеш да стигнеш там, където искаш, без помощта на други хора. Затова е важно да проявяваш уважение и да признаваш усилията на тези хора, които са ти оказали помощ“. За себе си Ан Кюсак казва, че е изживяла а

Народният театър ще продуцира три нови проекта в рамките на втората „Отворена покана за артистични идеи“, съобщават от театъра.

На сцена „Апостол Карамитев“ ще бъдат поставени „Там (Locus Amoenos)“ на Деян Георгиев, „Жената – Конбини“ на Марий Росен и „Топ потребител/Екстремни идентичности“ на Радослав Петкашев.

Инициативата е част от програмата „Апостол Карамитев“, създадена в чест на актьора, който през 1968 г. инициира създаването на третата сцена на Народния театър.

Днес сцена „Апостол Карамитев“ е място за театрални експерименти и нови сценични форми, а едноименната програма цели да даде възможност за нови, интердисциплинарни перспективи към правенето на театър.<

Камерен състав на Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" в града на 31 октомври, съобщи концертмайсторът на музикалната формация Гергана Петрова. В изявата ще се включат трима музиканти, поясни тя.

"Ще бъдем трио - две цигулки и чело. Ще свирим с Теодора Юлкова и Галя Ушева. Това ще е нещо ново в концертния календар на Симфониета - Шумен. Правим концерти под различен надслов, част от различни цикли. Имаме цикъл "Рамо до рамо", цикъл "Настояще и бъдеще" и мисля, че сега поставяме началото на нов цикъл - "Камерна музика", каза Гергана Петрова.

По думите камерната музика е форма на класическа музика, която е композирана за малка група инструменти. Традиционно тази група може да се побере в дворцова зала или голяма стая. Разцветът на камерната музика е по време на Ренесанса, тя се е изпълнявала в дворци и домове на аристократи, каза концертм

Изложбата на икебана композиции и картини в този стил е подредена от днес до  27 октомври в Източен сектор на Римски стадион в Пловдив.

Посетителите ще могат да участват и за първи път в Пловдив в икебана пърформанс и да се включат в работилница по икебана. Това съобщи Мирослава Иванова, организатор на събитието.

Пърформанса ще бъде изпълнен от нея, тя е икебана артист и лицензиран преподавател в школата Sogetsu Токио и е известна още с японско име Hosen. Освен нея творците в изложбата са още нейните две талантливи ученички Лидия Киерепка и Кремена Николчева.

В пърформанса ще бъде сътворена голяма скулптурна аранжировка на икебана с участието на публиката, под съпровода на японска музика.

„Всяка година правим изложба с идеята да доближим това изкуство до хората, тъй като вярвам, че икебана е изкуство, което може да бъде използвано от всеки чо

Очаква се оригиналният договор на „Бийтълс“ за свирене в клуб в Хамбург да достигне до близо 40 000 долара на предстоящ търг онлайн, съобщава ДПА.

Барабанистът Пийт Бест свири при първите участия на групата в Star-Club от 13 април до 31 май 1962 г. в западногерманския град, където те отиват, за да усъвършенстват уменията си. Тогава „Бийтълс“ свирят на откриването на новия клуб, който е с капацитет за 2000 души.

Когато „Бийтълс“ се завръщат в Хамбург през ноември 1962 г., Ринго Стар е вече барабанист, след като мениджърът им Брайън Ъпстийн уволнява Бест три месеца по-рано.

Договорът за музикално озвучаване между 1 и 14 ноември предвижда „Бийтълс“ да свирят по три часа на ден в отделни серии с едночасова почивка след всяко изпълнение.

Групата свири седем дни в една седмица със заплащане от 600 германски марк

И двата концерта ще се състоят на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“. 

Първият е наречен „Наследството“. Програмата е разнообразна. Пред публика ще се представят т.нар. танци-образци. Публиката ще може да види и интервюта с маестро Иван Вълев. Финалният танц на концерта ще е с участието на бивши танцьори, певици и музиканти на ансамбъла, допълни Цолов.

Вторият концерт е предимно с премиерна програма. Сред акцентите са танци от Илиян Недялков, Велизар Василев и Мартин Мочков. Ще бъде представен и един от любимите танци на публиката – „На север от Балкана“ от Тодор Бекирски, както е озаглавен и концертът. 

По думите на Цолов с труд и постоянство се запазва през годините формация като Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. В момента в състава му влизат 63-ма изпълнители. През годините част от ансамбъла са били 97 оркестранти, 116 певици и 218 танцьори. Цолов отбеляза, че има интерес у младите хора към фолклора като през последните пет месеца има нови попълнения в състава.

За програмата, която представят пред публика, Цолов коментира, че всичко, което излиза на сцена е обработен фолклор. Сцената ни задължава да се съобразим с публиката - така трябва да бъде представен един танц, един обичай, че всичко да се вижда. Едно хоро на мегдана в селото се върти в кръг, но на сцена ние не можем да поставим танцьорите с гръб към публиката, подчерта той. 

Музикантът Бьорн Улвеус от АББА не подкрепя използването на песни и видеоклипове на шведска формация от Доналд Тръмп в предизборната кампания в САЩ, предаде ДПА. 

"Изобщо не ми харесва това", казва 79-годишният Улвеус пред шведската телевизия SVT в интервю, публикувано онлайн във вторник - денят, в който в САЩ избират президент и Тръмп е кандидат. 

"Никога не сме позволявали музиката ни да бъде използвана в политически контекст. Това е ужасно", отбеляза той.

В същото време шведският музикант смята, че всичко това е много забавно. "The Winner Takes It All е за някой, който е загубил и стои като губещ", казва Улвеус, визирайки един от световните хитове на ABBA от 1980 г., който е за жена, загубила съпруга си заради друга. Шведският музикант предположи, че Доналд Тръмп не е обърнал особено внимание на текста на песента.

По време на кампаният

Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще бъде гост-лектор в Националния етнографски музей.

Събитието ще се проведе на 25 септември, съобщават от екипа.

Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще представи дейността на институцията и ще сподели детайли, свързани с процесите по създаването на изложбата „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“.

Семинарът ще се проведе на английски език в зала № 19 на Националния етнографски музей, уточняват организаторите.

/ВСР

Праз Мишел - един от основателите на "Фюджийс", заведе дело срещу звездата на триото Лорин Хил за измама и нарушаване на договор, след като легендарната хип-хоп група отмени голяма част от турнето си, отбелязващо събирането й, предаде АФП.       В жалбата си, подадена в съда в Манхатън, Мишел обвинява известната певица, че е злоупотребила с финансите на групата и едностранно е поела контрола върху нея, и в частност е отказала предложение за пет милиона долара за участие в американския фестивал Коачела.       Праз Мишел също така обвинява Лорин Хил, че "хронично закъснява" за концерти и че е отменила част от турнето им, започнало през 2023 г. в чест на славните дни на триото през 90-те години на миналия век. 

Лорин Хил, Праз Мишел и Уайклеф Жан се радват на голям успех с хип-хоп албума с реге привкус The Score (1996), който включва х

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.

Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента.

Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година. Идеята Харманли да бъде средище на бардовете, се заражда по време на Културните празници на града, които се провеждат тогава. Сред участниците в тях е

Китара на музиканта Ноел Галахър от групата „Оейзис“ бе продадена на търг от аукционната къща „Пропстор“ за 226 800 британски лири, предаде АФП. През 1997 г. той казва, че това е най-добрата китара в света.

Музикалният инструмент е Silver Sparkle Gibson Les Paul Florentine, като Ноел Галахър записва с него третия албум на „Оейзис“ - Be Here Now, през август 1997 г. Китарата е изработена специално за него в работилницата на „Гибсън“. „Това е най-добрата китара в света“, казва музикантът в интервю за списание „Спин“ през 1997 г. 

През август братята Галахър - Лиъм и Ноел, обявиха, че групата им „Оейзис“ ще се събере за турне през лятото на 2025 г. Завръщането на групата от 90-те години на миналия век предизвика огромен ентусиазъм сред феновете им. Билетите за концертите бяха разграбе

По думите му всеки концерт е важен за изпълнителите – независимо дали е пред жителите на едно малко село или пред многомилионен град.

По повод юбилея Цолов пожелава най-вече здраве на всички изпълнители и пълни зали с доволна публика, която да ги аплодира – „това е храна за нашите изпълнители“.

Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ е създаден преди 65 години в Плевен първоначално като окръжен представителен битов ансамбъл към читалище „Георги Димитров“ (днес читалище „Съгласие 1869“) с главен художествен ръководител Стоян Ангелов Свиларов, съобщават от Общината. През 1960 г. ансамбълът вече се състои от 45 жени-хористки, оркестър от 12 музиканта и танцов състав от 32 младежи. Считано от 1 септември 1961 г. за главен художествен ръководител и диригент на хора се назначава Иван Вълев. През 1963 г. към оркестъра се сформира и звено от 10 музиканти на държавна издръжка с щатен ръководител Матей Велчев. През 1971 г. съставът става професионален. С решение на Общински съвет – Плевен от 2011 г. Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци носи името на маестро Иван Вълев. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач, са Яна Маринова и Петър Петров-Перо в постановката „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев. Премиерните представления са на 5 и ...
Беседа за отбелязването на първата модерна Коледа в България ще се проведе в Националната галерия
Беседа, посветена на пъстрата история на бившия царски дворец и празнуването на първата модерна Коледа в България, ще се проведе в Националната галерия/Двореца в София на 10 декемв ...
Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн е приет в болница
Бившият влиятелен холивудски продуцент Харви Уайнстийн е бил приет в болница за лечение след направен кръвен тест, който е дал "тревожен" резултат и е наложил "незабавна"  мед ...
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
Приключи Международна музикална академия – конкурс “Нота по нота“ 2024 в Пазарджик, а носител на званието „Абсолютен фаворит“ на събитието е Преслав Д ...
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
ЮНЕСКО започна разисквания в столицата на Парагвай Асунсион относно включването на културни практики в списъка си на нематериалното културно наследство, предаде ДПА.  Около 6 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Уилям Дефо и други холивудски актьори бяха в Берлин за световната премиера на "Носферату"
Холивудските звезди Уилям Дефо, Ема Корин и Николас Холт бяха в понеделник в Берлин за световната премиера на хоръра "Носферату", съобщи ДПА. По червения килим пред кино Zoo Palas ...
Картини на Жул Паскин, Златю Бояджиев и Дечко Узунов ще бъдат показани в галерия Artmark
Творби на Жул Паскин, Светлин Русев, Златю Бояджиев и Дечко Узунов са сред 140-те произведения, които може да бъдат разгледани до 16 декември в столичната галерия Artmark. На 17 д ...
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач, са Яна Маринова и Петър Петров-Перо в постановката „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев. Премиерните представления са на 5 и ...
Университетски театър към НБУ ще представи постановката "Птици" по текстове на едноименната пиеса на Константин Павлов
Университетски театър към Нов български университет (НБУ) ще представи на сцената си на 10 декември постановката "Птици" по текстове на Константин Павлов, съобщиха от екипа на висш ...
Със социално меренге Хуан Луис Гера завладя сърцата на латиноамериканците
Доминиканският музикант, певец, композитор и продуцент Хуан Луис Гера е звезда не само в родината си, но и в цяла Латинска Америка, като четири десетилетия песните му са неизменна ...
Тикер в 22:00 ч.
Холивудските звезди Уилям Дефо, Ема Корин и Николас Холт бяха в понеделник в Бер ...
Начало Авансцена
5869
Авансцена

Северняшкият ансамбъл „Иван Вълев“ празнува 65 години от създаването си с две концертни програми

И двата концерта ще се състоят на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“.Първият е наречен „Наследството“.

| 01 Ноември 2024, 08:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Северняшкият ансамбъл „Иван Вълев“ празнува 65 години от създаването си с две концертни програми
Северняшкият ансамбъл „Иван Вълев“ празнува 65 години от създаването си с две концертни програми
Снимка © DFA

Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ ще отбележи 65 години от създаването си с две концертни програми днес и утре. Това каза директорът му Данаил Цолов.

И двата концерта ще се състоят на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“. 

Не приемам за даденост нито една от ролите, които съм изиграла, нито хората, с които съм работила. Да изживееш мечтата си е нещо различно, защото едно е реалността, съвсем друго са фантазиите. Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва. Това каза американската актриса Ан Кюсак. Тя беше част от журито на международния кино-литературен фестивал „Синелибри".

По думите й добрите обноски са много важни в кино индустрията: „Ако някой ти  помогне да спечелиш роля или да се придвижиш напред в кариерата си, е важно да кажеш „Благодаря“. Защото нищо не можеш да направиш сам. Не можеш да стигнеш там, където искаш, без помощта на други хора. Затова е важно да проявяваш уважение и да признаваш усилията на тези хора, които са ти оказали помощ“. За себе си Ан Кюсак казва, че е изживяла а

Народният театър ще продуцира три нови проекта в рамките на втората „Отворена покана за артистични идеи“, съобщават от театъра.

На сцена „Апостол Карамитев“ ще бъдат поставени „Там (Locus Amoenos)“ на Деян Георгиев, „Жената – Конбини“ на Марий Росен и „Топ потребител/Екстремни идентичности“ на Радослав Петкашев.

Инициативата е част от програмата „Апостол Карамитев“, създадена в чест на актьора, който през 1968 г. инициира създаването на третата сцена на Народния театър.

Днес сцена „Апостол Карамитев“ е място за театрални експерименти и нови сценични форми, а едноименната програма цели да даде възможност за нови, интердисциплинарни перспективи към правенето на театър.<

Камерен състав на Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" в града на 31 октомври, съобщи концертмайсторът на музикалната формация Гергана Петрова. В изявата ще се включат трима музиканти, поясни тя.

"Ще бъдем трио - две цигулки и чело. Ще свирим с Теодора Юлкова и Галя Ушева. Това ще е нещо ново в концертния календар на Симфониета - Шумен. Правим концерти под различен надслов, част от различни цикли. Имаме цикъл "Рамо до рамо", цикъл "Настояще и бъдеще" и мисля, че сега поставяме началото на нов цикъл - "Камерна музика", каза Гергана Петрова.

По думите камерната музика е форма на класическа музика, която е композирана за малка група инструменти. Традиционно тази група може да се побере в дворцова зала или голяма стая. Разцветът на камерната музика е по време на Ренесанса, тя се е изпълнявала в дворци и домове на аристократи, каза концертм

Изложбата на икебана композиции и картини в този стил е подредена от днес до  27 октомври в Източен сектор на Римски стадион в Пловдив.

Посетителите ще могат да участват и за първи път в Пловдив в икебана пърформанс и да се включат в работилница по икебана. Това съобщи Мирослава Иванова, организатор на събитието.

Пърформанса ще бъде изпълнен от нея, тя е икебана артист и лицензиран преподавател в школата Sogetsu Токио и е известна още с японско име Hosen. Освен нея творците в изложбата са още нейните две талантливи ученички Лидия Киерепка и Кремена Николчева.

В пърформанса ще бъде сътворена голяма скулптурна аранжировка на икебана с участието на публиката, под съпровода на японска музика.

„Всяка година правим изложба с идеята да доближим това изкуство до хората, тъй като вярвам, че икебана е изкуство, което може да бъде използвано от всеки чо

Очаква се оригиналният договор на „Бийтълс“ за свирене в клуб в Хамбург да достигне до близо 40 000 долара на предстоящ търг онлайн, съобщава ДПА.

Барабанистът Пийт Бест свири при първите участия на групата в Star-Club от 13 април до 31 май 1962 г. в западногерманския град, където те отиват, за да усъвършенстват уменията си. Тогава „Бийтълс“ свирят на откриването на новия клуб, който е с капацитет за 2000 души.

Когато „Бийтълс“ се завръщат в Хамбург през ноември 1962 г., Ринго Стар е вече барабанист, след като мениджърът им Брайън Ъпстийн уволнява Бест три месеца по-рано.

Договорът за музикално озвучаване между 1 и 14 ноември предвижда „Бийтълс“ да свирят по три часа на ден в отделни серии с едночасова почивка след всяко изпълнение.

Групата свири седем дни в една седмица със заплащане от 600 германски марк

Първият е наречен „Наследството“. Програмата е разнообразна. Пред публика ще се представят т.нар. танци-образци. Публиката ще може да види и интервюта с маестро Иван Вълев. Финалният танц на концерта ще е с участието на бивши танцьори, певици и музиканти на ансамбъла, допълни Цолов.

Вторият концерт е предимно с премиерна програма. Сред акцентите са танци от Илиян Недялков, Велизар Василев и Мартин Мочков. Ще бъде представен и един от любимите танци на публиката – „На север от Балкана“ от Тодор Бекирски, както е озаглавен и концертът. 

Музикантът Бьорн Улвеус от АББА не подкрепя използването на песни и видеоклипове на шведска формация от Доналд Тръмп в предизборната кампания в САЩ, предаде ДПА. 

"Изобщо не ми харесва това", казва 79-годишният Улвеус пред шведската телевизия SVT в интервю, публикувано онлайн във вторник - денят, в който в САЩ избират президент и Тръмп е кандидат. 

"Никога не сме позволявали музиката ни да бъде използвана в политически контекст. Това е ужасно", отбеляза той.

В същото време шведският музикант смята, че всичко това е много забавно. "The Winner Takes It All е за някой, който е загубил и стои като губещ", казва Улвеус, визирайки един от световните хитове на ABBA от 1980 г., който е за жена, загубила съпруга си заради друга. Шведският музикант предположи, че Доналд Тръмп не е обърнал особено внимание на текста на песента.

По време на кампаният

Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще бъде гост-лектор в Националния етнографски музей.

Събитието ще се проведе на 25 септември, съобщават от екипа.

Д-р Симина Бадика, куратор в Дома на европейската история - Брюксел ще представи дейността на институцията и ще сподели детайли, свързани с процесите по създаването на изложбата „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“.

Семинарът ще се проведе на английски език в зала № 19 на Националния етнографски музей, уточняват организаторите.

/ВСР

Праз Мишел - един от основателите на "Фюджийс", заведе дело срещу звездата на триото Лорин Хил за измама и нарушаване на договор, след като легендарната хип-хоп група отмени голяма част от турнето си, отбелязващо събирането й, предаде АФП.       В жалбата си, подадена в съда в Манхатън, Мишел обвинява известната певица, че е злоупотребила с финансите на групата и едностранно е поела контрола върху нея, и в частност е отказала предложение за пет милиона долара за участие в американския фестивал Коачела.       Праз Мишел също така обвинява Лорин Хил, че "хронично закъснява" за концерти и че е отменила част от турнето им, започнало през 2023 г. в чест на славните дни на триото през 90-те години на миналия век. 

Лорин Хил, Праз Мишел и Уайклеф Жан се радват на голям успех с хип-хоп албума с реге привкус The Score (1996), който включва х

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.

Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента.

Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година. Идеята Харманли да бъде средище на бардовете, се заражда по време на Културните празници на града, които се провеждат тогава. Сред участниците в тях е

Китара на музиканта Ноел Галахър от групата „Оейзис“ бе продадена на търг от аукционната къща „Пропстор“ за 226 800 британски лири, предаде АФП. През 1997 г. той казва, че това е най-добрата китара в света.

Музикалният инструмент е Silver Sparkle Gibson Les Paul Florentine, като Ноел Галахър записва с него третия албум на „Оейзис“ - Be Here Now, през август 1997 г. Китарата е изработена специално за него в работилницата на „Гибсън“. „Това е най-добрата китара в света“, казва музикантът в интервю за списание „Спин“ през 1997 г. 

През август братята Галахър - Лиъм и Ноел, обявиха, че групата им „Оейзис“ ще се събере за турне през лятото на 2025 г. Завръщането на групата от 90-те години на миналия век предизвика огромен ентусиазъм сред феновете им. Билетите за концертите бяха разграбе

По думите на Цолов с труд и постоянство се запазва през годините формация като Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. В момента в състава му влизат 63-ма изпълнители. През годините част от ансамбъла са били 97 оркестранти, 116 певици и 218 танцьори. Цолов отбеляза, че има интерес у младите хора към фолклора като през последните пет месеца има нови попълнения в състава.

За програмата, която представят пред публика, Цолов коментира, че всичко, което излиза на сцена е обработен фолклор. Сцената ни задължава да се съобразим с публиката - така трябва да бъде представен един танц, един обичай, че всичко да се вижда. Едно хоро на мегдана в селото се върти в кръг, но на сцена ние не можем да поставим танцьорите с гръб към публиката, подчерта той. 

По думите му всеки концерт е важен за изпълнителите – независимо дали е пред жителите на едно малко село или пред многомилионен град.

По повод юбилея Цолов пожелава най-вече здраве на всички изпълнители и пълни зали с доволна публика, която да ги аплодира – „това е храна за нашите изпълнители“.

Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ е създаден преди 65 години в Плевен първоначално като окръжен представителен битов ансамбъл към читалище „Георги Димитров“ (днес читалище „Съгласие 1869“) с главен художествен ръководител Стоян Ангелов Свиларов, съобщават от Общината. През 1960 г. ансамбълът вече се състои от 45 жени-хористки, оркестър от 12 музиканта и танцов състав от 32 младежи. Считано от 1 септември 1961 г. за главен художествен ръководител и диригент на хора се назначава Иван Вълев. През 1963 г. към оркестъра се сформира и звено от 10 музиканти на държавна издръжка с щатен ръководител Матей Велчев. През 1971 г. съставът става професионален. С решение на Общински съвет – Плевен от 2011 г. Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци носи името на маестро Иван Вълев. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Беседа за отбелязването на първата модерна Коледа в България ще се проведе в Националната галерия
Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн е приет в болница
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Уилям Дефо и други холивудски актьори бяха в Берлин за световната премиера на "Носферату"
Калейдоскоп
Картини на Жул Паскин, Златю Бояджиев и Дечко Узунов ще бъдат показани в галерия Artmark
Авансцена
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.