Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.
Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.
Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.
Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .
Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ
Втори концерт подготвя за края на тази седмица Симфониета – Враца, съобщиха от културната институция.
След като в сряда бе представен концерта „Марио Хосен и приятели“, тази събота публиката ще има възможност да чуе и концерт от цикъла „Солистите на оркестъра“.
Според програмата за този сезон солистите ще са петима - трима от Испания и по един от Англия и Азербайджан.
Испанецът Хорхе Нието е първи тромбон във врачанския оркестър. Завършил е магистърска степен по „Тромбоново изпълнение“ в Консерваторията в Маастрихт, Холандия. Последните му международни награди от конкурси са от 2019 и 2020 година.
Рубен Наваро, туба, също роден в Испания, е завършвил образованието си в Консерваторията в Ротердам. Като професионален изпълнител на туба си е сътрудничел със симфоничните оркестри в Испания, Холандия, бил е член на б
Куклите са нещо много истинско. Голям човек да си играе с кукли е хубаво, защото продължава да бъде дете и да се забавлява. Те помагат да се чувстваш вечно млад, весел и щастлив, каза Неделчо Неделчев, актьор, мениджър и основател на театър „Карлсон“.
Заедно с Милена Мавродинова днес той гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението се игра два пъти на сцената на Общинския културен център.
Децата, техните учители и родители пяха и се забавляваха с актьорите. Накрая се качиха на сцената да пипнат куклите и да се снимат с актьорите.
„Детската публика в Разград е страхотна, много благодатна и е удоволствие да играеш пред тях“, заяви актьорът, който е родом от Разград.
По думите му най-голямата награда за него и за екипа му са възторжените детски очи в края на представлението.
Япония приветства рекордния брой трофеи, спечелени от драматичния сериал "Шогун" на телевизионните награди "Еми", като поредна победа за историята и културата на страната, които стават все по-популярни сред туристите и международната публика, предаде Ройтерс.
Историческият епос, чието действие се развива в императорска Япония, получи 18 награди - най-голям брой за шоу за един сезон, включително за най-добра драма и актьорска игра за изпълнителите на главните роли Хироюки Санада и Анна Савай.
Друга японска историческа творба, "Самурай със сини очи", спечели "Еми" за най-добра анимационна програма.
Правителството на Япония приветства постижението и отбеляза, че 70 процента от диалога в "Шогун" е на японски език и че Хироюки Санада, който играе главната роля на военачалника Йоши Торанага, е сред продуцентите на сериала.
"Бихме искали допълнително да
За първи път Световното първенство по спортни танци ще се проведе в зала „Арена“ в Бургас между 30 август и 1 септември, съобщават организаторите от Българска федерация по спортни танци и клуб по спортни танци “Бургас”.
Двойки от над 25 държави ще вземат участие в шоу програмите на мащабния форум по латиноамерикански танци, който е подкрепен от Международната федерация по танци и се осъществява със съдействието на Община Бургас.
Състезатели от Грузия, САЩ, Молдова, Украйна, Румъния, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Узбекистан, Казахстан, Германия и България са част от записалите се за участие, чиито представители ще танцуват в Бургас. Участниците ще се състезават в няколко категории, разделени на двойки и соло изпълнители. Те ще представят свои оригинални хореографии в стилове като румба, ча-ча-ча, пасо добле, джайф и други. Тяхното представяне
Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер.
Сред обектите, с които северната ни съседка ще участва в изложбата, са сребърен параден шлем, кнемида (наколенник) със сребърна позлата, сребърни съдове с изображения на митологични приказни животни, части на сбруя със стилизирани изображения на коне и вълци.
“Получихме поканата за участие от музея “Гети” преди няколко години и приехме с радост, защото темата е много интересна - светът на траките и връзките с класическия гръцки свят. Американските колеги са изключителни професионалисти”, споделя Ернест Оберлендер.
Той и колегите му от България и Гърция заедно са обсъдили какви артефакти да изпратят, за да бъде изложбата много представителна.
(СЛЕДВА)
Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от Юрий Дачев и режисиран от Бина Харалампиева. Представлението е утре в Летния театър в града, съобщават от столичната трупа.
Актьорският състав включва Асен Блатечки, Малин Кръстев, Светлана Янчева, Василена Атанасова, Меглена Караламбова, Христо Мутафчиев, Илка Зафирова, Иван Петрушинов. Сценографията и костюмите са на Свила Величкова, музиката е на Асен Аврамов, със специалното участие на Иван Лечев. Постановката е отличена с множество награди, посочват от театъра.
По думите им историята на Стайнбек е винаги актуална. Напрегнатият разказ е съсредоточен около Итън Алън Холи, който е представител на стар род от аристократична Нова Англия, но сега е продавач в бакалията, която преди е пр
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски.
"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски.
Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.
Участват солисти, хор и оркестър на Русенс
Деветото поредно издание на Международния китарен фестивал GuitART ще изненада пловдивчани и гости на града от 4 до 6 октомври, съобщиха от община Пловдив.
Любителите на класическата китара ще имат възможност да чуят богата програма, включваща както световноизвестни китаристи и музикални групи, така и новоизгряващи млади таланти.
В рамките на фестивала ще има концерти, майсторски класове, лекции, международен конкурс за класическа китара и музикални работилници. Фламенко, аржентинско танго, джаз, фънк и класика пък са само част от музикалните стилове, които меломаните ще имат възможност да чуят.
„Радваме се да посрещнем отново в Пловдив някои от най-талантливите китаристи и музиканти в света. Нашата публика може да очаква невероятни изпълнения, които ще покажат красотата и емоционалността на най-популярния музикален инструмент“, съобщават организато
Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина. Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева. Според нея събитието е важен акцент в културния календар на града и за поредна година се очертава то да бъде много интересно за участници и публика. Срокът за подаване на фотографии е 15 ноември, напомни тя.
Съставът на журито и тази година е от доказани имена в изкуството и се радвам, че те се съгласиха да поемат тази нелека задача. За първа година член на журито е Юрий Трейман от Пловдив. В журито са още фотографът-художник Александър Иванов, фотографът-художник Желиан Николов, фотографът Йонко Русев, главният уредник на Художествената галерия Катя Христова, фотографите Пламен Петков, Стефан Димов. Ще има и представител на Община Казанлък, допъ
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация.
Събитията са част от културния календар на общината, а мястото е Художествената галерия в града, която беше възстановена по проект „Култура във вечността“ – съвместна разработка на Община Елена и Община Меджидия от Румъния, финансиран по програма за трансгранично сътрудничество „Interreg V-A Румъния - България 2014-2020".
Румънските художници от Меджидия, които за пета година идват в Елена на пленера по изобразително изкуство, представиха своите творби.
В пространството пред Художествената галерия бе подредена тематична изложба на произведенията от всички пленери през годините, чиято цел е да осигурят трайна устойчивост на резултатите от проекта, като насърчат културата чрез изкуството и пренасянето за бъдещите поколения.