В Милано ще бъде открита изложба, на която ще бъдат представени произведения на изкуството, конфискувани от мафията, съобщи електронното издание „Италианисмо“.
Целта на местните власти е да повишат осведомеността за действията за борба с организираната престъпност.
Деветото поредно издание на Международния китарен фестивал GuitART ще изненада пловдивчани и гости на града от 4 до 6 октомври, съобщиха от община Пловдив.
Любителите на класическата китара ще имат възможност да чуят богата програма, включваща както световноизвестни китаристи и музикални групи, така и новоизгряващи млади таланти.
В рамките на фестивала ще има концерти, майсторски класове, лекции, международен конкурс за класическа китара и музикални работилници. Фламенко, аржентинско танго, джаз, фънк и класика пък са само част от музикалните стилове, които меломаните ще имат възможност да чуят.
„Радваме се да посрещнем отново в Пловдив някои от най-талантливите китаристи и музиканти в света. Нашата публика може да очаква невероятни изпълнения, които ще покажат красотата и емоционалността на най-популярния музикален инструмент“, съобщават организато
Творбата на Банкси върху щора на входа на Лондонската зоологическа градина е премахната за "съхранение", предаде Пи Ей мидия/ДПА.
След отстраняването й популярната атракция ще може да използва целия си вход през натоварения летен период.
Произведението на загадъчния стрийт артист, изобразяващо горила, която вдига щората и позволява на няколко птици и тюлен да избягат, е заменена с реплика.
Наблизо е поставен надпис Banksy woz ere (Банкси беше тук) и са поднесени извинения на всички разочаровани фенове на уличния художник.
Картината на входа на зоологическата градина беше деветата и последна творба от поредица на Банкси с изображения на животни, които се появиха в Лондон.
"Това беше невероятна изненада и ние, честно казано, сме развълнувани, че той избра нас за големия финал на тази серия, за която толкова се говори", каза Ребека Бланча
Японската група Wadaiko-Sai представя традиционните барабани тайко в София – на 5 ноември в зала „България“, на 7 ноември в Стара Загора.
Събитието е част от 35-ите юбилейни Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.
„Много сме щастливи от предстоящата си първа среща с българската публика. Елате, за да видите с очите си, да чуете с ушите си и да почувствате с тялото си ритъма на японските барабани тайко“, казва основателят и ръководител на групата – Хидетоши Сай.
Формацията е създадена като клуб по интереси в Токийския университет. Стъпва на професионалната сцена през 2013 г. и вече има зад гърба си над 2000 концерта в повече от 30 държави по света.
Групата е изнасяла концерти по различни поводи ка
Галаконцертът "Български баси за Борис Христов" ще бъде изнесен на 24-и октомври тази година в Доходното здание в Русе.
Той е по повод на 110 години от рождението на оперния певец Борис Христов. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
С арии от репертоара на великия бас на концертната сцена ще излязат Петър Бучков, Делян Славов, Деян Вачков, Евгений Арабаджиев, Момчил Миланов и Юлиян Константинов. Диригент ще бъде маестро Димитър Косев.
"Програмата включва както солови изпълнения, така и съвместни ансамбли, в които артистите ще се впуснат в своеобразно музикално "надпяване", демонстрирайки вокалното си майсторство", обясни Димитрова.
Идеята, сценарият и режисурата са дело на директора на Русенската опера Пламен Бейков, който е един от последните ученици на великия бас Борис Христов.
"В този концерт надмощието пр
Третото издание на изложението "Арт Базел Париж", което замени Панаира на съвременното изкуство във френската столица през 2022 г., започна за професионалисти от сектора в реставрирания Гран пале, предаде АФП.
Космополитна вълна от колекционери, представители на институции и търговци изпълни сградата, която беше отворена тази година след тригодишен ремонт.
Представени са всички тенденции в модернизма и съвременното изкуство - от Магрит и Джакомети, през Пикасо, сюрреалистите или Алигеро Боети от Арте Повера са представени в Гран пале до неделя.
На фона на "забавянето на пазара" и въпреки нестабилната глобална икономическа ситуация водещото швейцарско изложение за съвременно изкуство посрещна тази година с почти 27% повече участници - 195 галерии от 42 държави и територии, сред които 53 нови участници, обясни за АФП директорът му Клеман Делипин.
На
Изложбата ще се проведе в Кралския дворец в Милано (Palazzo Reale) и ще бъде открита на 3 декември, като ще продължи до 26 януари 2025 г. В експозицията ще бъдат показани повече от 90 творби на значими италиански и международни художници, които са били откраднати от мафиоти.
„Взехме шедьоврите от престъпниците и ги върнахме на обществото“, казва Доменико Пираина, директор на Кралския дворец. „Това не е просто културна инициатива, а въпрос на справедливост“, допълва той. Изложбата включва картини на Джорджо де Кирико, Карло Кара, Салвадор Дали и Анди Уорхол.
С филма „Партенопа“ на Паоло Сорентино във Варна започна гостуването на 10-тото издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“.
Кинотворбата с участието на Стефания Сандрели, Гари Олдман, Челесте Дала Порта, Луиза Раниери, Изабела Ферари, Силвио Орландо напълни до краен предел залата на Фестивалния комплекс. Филмът „Партенопа“ ни връща в родния град на режисьора Неапол, но дали е преклонение пред него, зрителите разбират накрая. Той е изпълнен с много красота и поезия, зареден с носталгичен копнеж по младостта, но е преди всичко апотеоз на свободата, каза преди прожекцията Юлия Петкова от екипа на организаторите на форума.
Тя припомни, че тази година честваме годишнини на едни от най-големите гении на поетическо изкуство като Пиер дьо Ронсар, Джордж Байрон, Оскар Уайлд, Октавио Пас, Пабло Неруда, Атанас Далчев и от това е по
С концерт-спектакъла Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе завърши програмата на тазгодишния Летен оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново.
В залата на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов“ в старата столица прозвучаха изпълнения от най-великите мюзикъли на всички времена, а публиката през цялото време възнаграждаваше с бурни аплодисменти певците и музикантите.
Бохосян, който е създател и сценарист на спектакъла, поведе зрителите през историята на мюзикъла – жанр, който обединява всякакви стилове музика. Под акомпанимента на оркестъра на Държавна опера – Русе с диригент Вилиана Вълчева той пя джаз, рок и поп, а Даниела Караиванова и Борис Луков му партнираха в някои от изпълненията.
Луков представи на публиката песен на свещника Люмиер от „Красавицата и звяра“, който дублира с гласа си в бъ
„Лондонско око“ – гигантското виенско колело на брега на Темза, отбеляза края на лятното часово време и връщането на часовниците назад, като се завъртя наобратно, съобщава ДПА.
Обикновено лондонската забележителност се движи по посока на часовниковата стрелка, но едва за втори път, откакто е открита през 2000 г., се завърта обратно за около 30 минути - от 10:15 ч. сутринта българско време в неделя, преди да бъде отворена за посетители.
Това отбеляза преминаването от британското лятно време към стандартното Гринуичкото време, като за първи път конзолното колело за наблюдение ще работи в обратна посока от 2019 г. насам - тогава то също така маркира връщането на часовниците назад. Всяка година часовниците се връщат с един час назад в последната неделя на октомври.
„Лондонско око“ бе издигнато в чест на настъпването на новото хилядолетие,
Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея.
Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги".
На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".
Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на
Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.
Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.
Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.
Световната премиера на "Животът на
Експертите смятат, че тайната търговия с културни ценности е един от трите най-доходоносни източника на приходи за мафията след трафика на оръжие и наркотици.