Националният конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ селектира участниците за втория тур на състезанието.
Peter Erskine Quartet ще има концерт тази вечер, съобщават от Sofia Live Club, организатор и домакин на събитието.
Питър Ърскин е роден на 5 юни 1954 година в САЩ. Признат е за истинска джаз легенда, името му е синоним на иновация и изключителен талант. Той започва кариерата си на четири години, но истинският му легендарен статут идва с Weather Report, заедно с едни от най-големите имена в джаза – Джако Пасториус и Джо Завинул. Създавайки някои от най-иконичните записи в историята на джаз музиката, той се превръща в ключов член на групата по време на златната епоха на Fusion Band, записвайки пет албума, включително известния концертен албум „8.30“, който печели „Грами“. През 2023 г., с проекта Peter Erskine Trio feat. Alan Pasqua & Darek Oles, Ърскин бе номиниран за „Грами“ с
Единадесет литографии на испанския сюрреалист Салвадор Дали, съхранявани в лондонски гараж и забравени в продължение на 50 години, бяха продадени на търг в Лондон, предаде АФП.
Литографиите са намерени от собственик на гараж в елитния квартал „Мейфеър" в британската столица. Те са закупени през 70-те години на миналия век за 500 британски лири.
Крис Къркъм, заместник-директор на аукционна къща „Хансънс Ричмънд“ (Hansons Richmond), каза пред АФП, че всяко произведение е продадено за сума, надвишаваща основната му оценка от 500 до 700 британски лири (между 601 и 841 евро). Най-търсената творба е цветна литография с голи фигури, подписана от самия художник. Тя достигна цена от 4900 британски лири (5889 евро).
Тези цени са по-ниски от други продажби на творби на Дали. През 2011 г. картината „Портрет на Пол Елюар“ от 1929 г. бе пр
Кметът на Община Пазарджик Петър Куленски награди Представителен танцов състав "Чудесия", съобщиха от администрацията.
Формацията е част от съставите към Младежки дом Пазарджик и спечели най-високото отличие – Гран при на Националния конкурс "Топ 10 Български танцов фолклор", проведен тази година в София. Състезанието е едно от най-престижните събития в България за непрофесионални танцови състави, представящи обработен фолклор.
Община Пазарджик предостави парична награда от 2000 лв.
Представителен танцов състав "Чудесия", с художествени ръководители Таня Димитрова и Димитър Димитров, е създаден през 2005 г. В него танцуват над 250 деца на възраст между 5 и 18 години. Формацията е носител на множество национални награди и отличия от международни фестивали.
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.
Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.
„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.
Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра
В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари.
Тази година дните ще са от 18 до 20 октомври на сцената на театър „Иван Димов“, съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева и маестро Цанислав Петков, диригент на Камерен оркестър – Хасково.
Общо 13 цигулари от България и Белгия са заявили участие в четирите конкурсни възрастови групи.
Тази година председател на журито ще е проф. Гинка Гичкова, преподавател по цигулка в Националната музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“. Членове са: проф. Пламен Джуров – диригент, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, проф. Кремена Оксенкруг – директор на Симфоничен оркестър – Сливен, преподавател по цигулка в Кр
Жури в състав проф. Людмил Ангелов, проф. д-р Илия Чернаев, Мила Георгиева, проф. Огнян Константинов и доц. д-р Атанас Кръстев оцени изпълненията на младите таланти чрез направените професионални записи на аудио и видео, съобщават от „Кантус фирмус“.
Във втория тур продължават 25 млади изпълнители – възпитаници на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас, НУИ „Добри Христов“ – Варна, НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ – Русе, НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен, НМУ „Любомир Пипков“ – София, НМА „Проф. Панчо Владигеров“ – София, и Нов български университет. За първа година в конкурса вземат участие и млади наши инструменталисти, които се обучават извън българските музикални училища и дори извън България.
Тази година се състезават общо 58 музиканти на възраст от 9 до 22 години. Най-голяма по традиция е конкуренцията във втората възрастова група от 13 до 17 години в категория „Пиано“. Вторият тур ще се състои на 17 ноември 2024 г. в концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“, в София. Инструменталистите ще се явяват на живо пред журито, за да премерят сили в надпреварата за наградите. Предвидени са по три отличия във всяка от трите възрастови групи на двете основни категории – „Пиано“ и „Струнни инструменти“.
Участниците в третата категория – „Камерни ансамбли“, се състезават в една обща възрастова група. Наградата е участие в концерт от „Европейски музикален фестивал“ през следващия сезон. Тази година лауреатите на състезанието от втора възрастова група (13-17 години), обучаващи се в гимназиален курс, ще имат право да кандидатстват и за специална квота от шест стипендии, осигурени от Министерството на културата. Допълнителни награди предоставя също лютиерската фамилия Калоферови, получила световно признание със своите изящни творения.
Лауреатите на конкурса ще се борят за спечелването на цели три майсторски инструмента, изработени от ателие „Калоферови” – цигулка, виола и виолончело, които ще се ползват от младежите в продължение на една година. В наградния фонд е и специалната стипендия „Проф. Емил Янев и проф. Лилия Гюлева“, която бе учредена през миналата година и се връчва от семейството на двамата именити диригенти. Специалната награда на публиката тази година ще бъде определена от аудиторията на радио „Класик А“.
Протестите по повод премиерата на „Оръжията и човекът“ в София са достигнали до вниманието на ЕП, сочат от Народния театър „Иван Вазов“.
Те цитират писмо, подписано от 247 театрални организации от 39 държави – всичките 27 членки на ЕС, шест от държавите в предприсъединителна процедура, три от европейските държави извън ЕС, както и от Аржентина, Австралия, Канада и САЩ.
„Атаките срещу художествената свобода достигат почти абсурдно ниво в много страни членки: в Народния театър в София над 100-годишна пиеса, чието действие се развива в измислена България, се играе без публика в първата си премиерна вечер поради атаки от ултранационалистически среди, които физически възпрепятстваха зрителите да влязат в сградата на театъра“, гласи част от писмото.
С него театралните организации отправят апел към институциите на
Банката на Испания представи диптих от два портрета на испанския крал Фелипе и съпругата му кралица Летисия, дело на известната американска фотографка Ани Лейбовиц, която е почерпила вдъхновение от художниците Диего Веласкес и Франсиско Гоя, предаде Ройтерс.
Банката е поръчала творбите за собствената си колекция от портрети, като е платила 137 000 евро (144 234 щатски долара). Изборът й се е спрял на Лейбовиц, тъй като все още не е включвала фотографии в колекцията си, каза пред Ройтерс кураторът Йоланда Ромеро.
Снимките са направени през февруари в Кралския дворец в Мадрид.
Крал Фелипе е заснет в униформата си за тържествени церемонии и с отличителните знаци на Ордена на Златното руно. Съпругата му позира в черна рокля без презрамки и червен копринен шал.
Художниците Диего Веласкес и Франсиско Гоя рисуват известни портрети на испанското кралско семейст
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт.
Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.
Ръкописът е обявен за световно докумен
„Остава“ представя новата си песен „Мона Лиза“ преди традиционния голям концерт на открито.
На 11 септември групата ще отпразнува рождения си ден в „Маймунарника“, съобщават организаторите.
По думите им „Мона Лиза“ e първата свежа доза музика, която музикантите издават след албума „Кислород“. „Мона Лиза“ определено бележи началото на работата по новия албум на групата, а любовта изглежда отново ще заеме важно място в него, тя е едно от най-големите вдъхновения на Свилен Ноев, коментират от екипа .
„Това е една от най-любимите песни, които съм написал през последните години. Има много добре изразена мелодия на припева, а и текстът там също помага. Всеки път се стремя в текста да има нещо нетипично, а Мона Лиза<
На 8 ноември в Габрово откриват изложбата на Национално триенале „Мостове“ 2024.
Събитието ще се състои в Художествена галерия „Христо Цокев“. Това съобщиха организаторите.
Експозицията е под патронажа на кмета на Община Габрово Таня Христова, а по време на събитието ще бъдат обявени номинациите и ще бъдат връчени наградите на отличените автори.
Триеналето се организира на всеки три години. Партньори на събитието освен Община Габрово са и Министерството на културата и Съюза на българските художници, посочват организаторите.
Изложбата е с конкурсен характер. Свои награди присъждат партньорите на събитието, като голямата награда е на Община Габрово.
Художествена галерия „Христо Цокев“ връчва четири награди, от които две са в категория „млад автор“.
Според регламента темата "Мостов
Заключителният концерт на участниците в конкурса ще се състои на 17 ноември в НМА.