В Деня на народните будители, в къщата музей „Анание Явашов“ ще бъде открита изложбата под надслов „Разградският периодичен печат в образи и неразказани истории“, съобщават от културната институция.
Седемдесет скулптури на животни от бронз или камък, създадени от покойния френски художник Франсоа-Ксавие Лалан, бяха продадени за 59 милиона щатски долара на търг на аукционна къща „Кристис“ в Лондон, предаде АФП. Някои от предложените произведенията на изкуството бяха мечка, заек и носорог.
Всичките 70 творби са дело на Франсоа-Ксавие Лалан (1927-2008) и са принадлежали на дъщеря му Дороти Лалан. Те бяха продадени за общо 58,9 милиона щатски долара, съобщиха от „Кристис“, които се надяваха на печалба от 16 до 23 милиона.
Две от скулптурите на Лалан бяха продадени за рекордни цени. Това бяха Tres Grand Centaure („Много голям кентавър“) създаден през 2001 г. от патиниран бронз и закупен за 7,5 млн. щатски долара, и Tres Grand Ours („Много голяма мечка) от 2009 г., за 6,1 млн. щатски долара.
Цената на произведения Лалан
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август.
Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври.
В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.
България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о
Фестивалът на изкуствата „Фриндж“ в Единбург, който е сред най-популярните в Шотландия, започва с повече от 3500 представления, планирани през целия месец, предаде ДПА.
Събитието започва днес, 2 август, и ще продължи до 26 август, като в него участват артисти от 58 държави. Потвърдените представления са 3663, като това е с 346 повече от 3317 мероприятия, посочени в програмата на фестивала, отбелязва ДПА.
За 686 събития плащанията ще се извършват по модела „плати, колкото можеш“, а други 456 ще са безплатни.
„След месеци на планиране от хиляди хора, силно съм развълнувана да приветствам всички с добре дошли на Единбургския фестивал на изкуствата „Фриндж“, каза главният изпълнителен директор Шона Маккарти.
„Искам да изкажа огромни благодарности на всички, които работиха толкова усърдно, за да стигнем дотук, включително на артистите, продуцентите, сл
Групата „Колдплей“ оглави класацията на „Билборд“ за албуми с Moon Music, съобщи сайтът на изданието.
Moon Music е десетият албум на групата класирал се в топ 10 на „Билборд“. От него са продадени 120 000 еквивалентни единици за отчетния период.
Второто място в чарта е за продукцията Short n’ Sweet на Сабрина Карпентър, която слезе от първа позиция. Албумът бе на върха на класацията в четири непоследователни седмици и от него са продадени 93 000 еквиваленти единици за отчетния период.
Албумът The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан зае трето място с 56 000 еквивалентни единици за отчетния период.
На четвърто място е One Thing at a Time на американската кънтри звезда Морган Уолън с продадени 50 000 еквиваленти единици за отчетния период. На пета позиция продължава да е Били Айлиш с Hit
Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.
„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.
В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор
Авторът на изложбата е ръководителят на отдел „Нова и най-нова история“ в Регионалния исторически музей в Разград проф. д-р Росица Ангелова. „Разград заслужава тази изложба заради много пъстрото ветрило на периодичните издания - вестници и списания, както на български, така и на турски език, и безспорния принос на Разград в развитието на периодиката в България“, посочи Ангелова.
Тя разказа, че от 1889 година, когато в столицата на Лудогорието се появява първото списание, до 1944 година, когато спира вестник „Разградско слово“, в малък град като Разград с около средно 15 000 жители има близо 70 издания. Според проф. Ангелова това е изключително голямо постижение, не само като брой, но и различни като тип издания - политически и рекламни вестници, обществено-информационни и духовни вестници, вестници с професионална насоченост, както юбилейни листи. Сред тях са няколко вестника и списания на турски език, свързани с обществено-политическия, културния и спортен живот на турското население.
„Зад голямата бройка вестници и списания от онова време задължително трябва да отбележим личностите, които правят възможна периодиката - издателят, редакторът, печатарят, разпространителите. Постарали сме се да ги представим“, отбеляза проф. Ангелова. Тя кани разградчани да присъстват на откриването и обеща да разкаже неразказани до сега и интересни истории за хората на писаното слово от онова време, както и с какви интересни реклами са се издържали вестникарите.
Разград ще отдаде почитта си към народните будители с тържества в родните къщи на видни просветители и книжовници. Център на празничните прояви, посветени на 1 ноември - Деня на народните будители, ще са две от къщите музеи, които са символни за богатото културно наследство на Разград. Общоградското тържество за празника ще се проведе пред къщата музей „Станка и Никола Икономови“. След тържеството в къща музей „Анание Явашов“ ще бъде открита документалната фотоизложба - „Разградският периодичен печат в образи и неразказани истории“.
Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен.
Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас.
В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.
Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.
„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог
България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Това заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж, съобщиха от ресорното министерство.
Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство. На срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна - Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция, и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.
Министърът бла
Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс.
„Има два типа хора, приятелю“, казва Мъжът без име - героят на Клинт Истуд във филма, на Туко (Илай Уолък) и допълва: „Тези със заредени пистолети и тези, които копаят – ти си от тези, които копаят!“
Доброволци в Северна Испания са взели думите му присърце, като старателно се грижат за прясно изкопаните гробове на снимачната площадка от класическия спагети уестърн на Серджо Леоне от 1966 г. „Добрият, лошият и злият“. Така те превръщат района в поклонническо място за феновете на филма.
Със своите хълмове, покрити с редки храсти, местността край градчето Санто Доминго де Силос, на около 200 км северно от Мадрид в провинция Бургос, замества американския Запад в
Гръцката метъл група Khirki и родната Vrani Volosa ще направят съвместен концерт в София по покана на Threechords Records.
Датата е 23 октомври – в Mixtape 5, съобщават организаторите.
Khirki е трио от Атина. Името произлиза от легендарната магьосница Цирцея от Омировата „Одисея“. За техния отличителен звук групата смесва рифове от тежък метъл и рок, вдъхновени от групи като Mastodon, High On Fire, Tool и Kvelertak, с балканска и анадолска народна музика. През 2021 г. сами издават дебютния си албум Κτηνωδα („Бруталност“), което привлича вниманието на гръцкото музикално издателство Venerate Industries и то преиздава албума същата година. Записът е оценен с 9/10 от Metal Hammer Greece и отличен с Tip of the Month на г
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се състои в същия ден, веднага след първоначално обявения концерт – на 16 декември в зала „България“, съобщават организаторите.
През декември започва празнично турне в България, което ще премине през градовете Пловдив (10 декември – зала „С.И.Л.А.“), Варна (11 декември – ДКС), Шумен (12 декември – „Арена Шумен“), Велико Търново (13 декември – ДКС) и Русе (14 декември – „Арена Русе“).
В програма ще прозвучат вечните произведения на фамилията Щраус. Виена е световнопризната като столица на класическата музика, а една от най-ярките съвременни музикални