Галерия „Интро“ представя изложбата „Малки формати“ на Катрин Томова.
Наследниците на Ленард Коен са издали съдебно ограничително писмо до Доналд Тръмп, след като на негов предизборен митинг е използван кавър на хита Hallelujah на канадския певец, съобщи ДПА.
Изпълнителят на кавъра Руфъс Уейнрайт също е направил изявление, че е „ужасен“ как неговият запис на хита от 1984 г. е бил използван на събитие от Тръмп.
На митинга, състоял се в Оукс, Пенсилвания, бившият президент на САЩ, който се кандидатира за втори мандат от Републиканската партия, застана пред своите поддръжници, докато чрез озвучителна система прозвуча въпросната песен.
В публикацията 51-годишният Уейнрайт заяви, че подкрепя кандидата на Демократическата партия Камала Харис на тазгодишните избори в САЩ, които ще се проведат на 5 ноември.
В изявлението си Уейнрайт казва още: „Песента Hallelujah на Ленард Коен се е превърнала в химн, посветен н
D2 излиза на сцената на „Маймунарника“ с Дичо и специални гости. Събитието е на 18 септември, съобщават организаторите.
Део и младите музиканти Русита Боева и Георги Георгиев ще се включат в концерта под открито небе в Борисовата градина.
Тази година D2 отбелязва четвърт век на сцената с няколко музикални събития. Първото от тях бе през май в НДК с концерт, който събра на една сцена вокалистите на D2 през годините – Дичо Христов и Деян Каменов-Дидо с настоящия Радостин Василев, както и бившите членове Явор Александров, Краси Тодоров и Десислав Семерджиев.
Групата D2 е създадена в края на 1998 г. от Димитър Кърнев. Вторият присъединил се член е Дичо Т. Христов, като малко след това D2 оформя своя първи състав, включващ Александ
Видинският симфоничен оркестър, който тази година отбелязва своята 75-годишнина, и диригентът Петър Димитров, представят софийската премиера на концерта „Музика за вас“. Събитието е на 26 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.
Солисти са певицата Християна Лоизу, позната от участията си в няколко телевизионни формата, сопраното Валентина Корчакова, младата цигуларка Киара Николова, лауреат на български и международни конкурси, тенорите Марио Николов и Андрея Мирчев, и специалният им гост от Виена – тенорът Едуард Бабадост.
Ще звучат популярни арии от опери, оперети и популярни песни от нашето съвремие, изпълнявани от световни звезди, като Марио Ланца, Лучано Павароти,
Певицата, продуцент и директор на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ Еделина Кънева ще бъде тазгодишният носител на наградата "Емил Чакъров".
Тя ще бъде връчена на церемония преди финалния спектакъл в рамките на 17-ите Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в Бургас.
Артистичната кариера на Еделина Кънева започва на сцената на бургаската опера, където през годините тя е солист и продължава да бъде желан гост в редица спектакли на културната институция в морския град.
Наградата на името на диригента Емил Чакъров ще бъде връчена преди представлението на мюзикъла "Моя прекрасна лейди", който излиза пред публика за втори път след премиерата му на 2 август.
Режисьор на спектакъла е доц. д-р Александър Текелиев, който работи за втори път по творбата, като първият е преди 12 години и е за
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организацията на 18-те платна.
„Ако кажа, че това е един от малкото ми добре приятели, няма да излъжа. Още от Художествената гимназия по някаква причина се обикнахме“, разказа Вежди Рашидов.
Много отдавна започнахме да си вярваме. И не за друго - защото всеки поотделно носи свой свят. Много развито мислене, различни работа, а страшно близки по магнетизъм. Това е някаква магия. Ние не искахме да си подражаваме, защото всеки беше различен, но си допадахме. Специално Гошо е един сложен човек, един особен космос, с особен характер и страшно нежен човек, подчерта Рашидов.
„Гошо е един от най-добрите български рисувачи. Не се е родил още такъв рисувач, майстор на линията. Ед
Експозицията ще бъде открита на 31 октомври и ще продължи до 16 ноември, съобщават организаторите.
„Големите формати в маслената живопис винаги са били нещо като запазената марка в творчеството на Катрин Томова. Сега нейната най-нова изложба, показана в галерия „Интро“, вероятно провокирана и от мащаба на пространството, сякаш търси преобръщане на всичко онова, което публиката би очаквала. Но ефектът от нея по-скоро потвърждава личните пластически принципи на художничката, развити в „големите“ платна“, казват от екипа.
Катрин Томова е родена на 24 април 1967 в София. Посещавала е школата по живопис, организирана от вицепрезидента на Есенния салон Пиер Рамел в Париж, където е живяла от 1989 до 1991 г. Първите си самостоятелни изложби показва през 1988 и 1989 г. в Младежкия театър в София. След това има четири последователни участия в парижкия Есенен салон (1989, 1990, 1991 и 1992) и участия в Представителната изложба на български художници във Франция през 1991. Участва с репродукция на своя картина в издадения юбилеен албум по случай 100-годишнината на Есенния салон като най-млад участник в него. Същата година е приета в École-des-Beaux-Arts в Париж, но следването е осуетено от обстоятелства, довели до преждевременното завръщане в България.
/ВСР
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино Киджи (1466-1520), богат ренесансов банкер и меценат, който построява вилата в началото на XVI век.
Преди една година електротехникът Давиде Ренцони извършва проверка в част от двореца. „Отидох да взема едно фенерче и когато го включих, изведнъж видях фреските. Това беше чудо“, спомня си той пред АФП. На фреските могат да бъдат видени херумиви, облечени в бяло, нарисувани на син, червен и златен фон.
Освен тях е нарисуван и гербът на благородническата фамилия Фарнезе. Кардинал Александър Фарнезе се сдобива с вилата през 1579 г. През 1927 г. дворецът е придобит от италианската държава и е подложен на мащабна реставрация.
Откриването на фреските е част от изложба, посветена н
Русенската опера ще представи камерния концерт "Песенен рецитал на сопраното Ана Дитри" утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Ана Дитри ще представи на русенската публика арии и песни на полски романтични композитори като Станислав Монюшко, Фредерик Шопен, Владислав Желенски, Станислав Невядомски, Мечислав Карлович и други.
На пианото ще й акомпанира Веселина Ботева.
Ана Дитри обяснява, че песните са от различни епохи, обхващащи период от повече от 100 години.
"След като избрах всички произведения, които да бъдат показани пред чуждестранна публика, реших да ги подредя като една история. Историята на една жена, която за първи път се влюбва в младо и красиво момче, имат първи срещи, след това се раждат децата им, после тя страда, защото ги загубва, и накрая е една старица, която
Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.
В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.
Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.
Екипът на галерията посредни
Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура.
До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.
Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.
„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да
„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.
Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.
Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п