Алеята на будителите в Караманово се обогати с още една фигура, съобщи главният специалист по „Връзки с обществеността“ в Община Ценово Марий Пейчев.
Той уточни, че своето място в нея е заел д-р Петър Берон, който е седмата историческа личност, която може да бъде видяна там. В най-скоро време до фигурата на автора на „Рибния буквар“ ще застане и Васил Априлов. Идеята за създаването на Алея на будителите принадлежи на секретаря на читалищното настоятелство в Караманово Петя Герасимова.
Пространствена инсталация на Юлиян Табаков, озаглавена „Водна кула“, ще бъде изложена в столичната Галерия +359. Вернисажът на експозицията е на 15 август и ще продължи до 15 септември, информират организаторите.
Юлиан Табаков работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е „Сценография“ в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. През 2012 г. завършва документалния филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS.
След 1998 прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги.
Носител е на отличие „Златен век“ за принос в развитието на българската
Общинският драматичен театър „Владимир Трандафилов“ във Видин ще открие новия творчески сезон с пиесата на проф. Кирил Топалов „Бог високо“, за която актьорите вече усърдно репетират, съобщиха от културната институция.
Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и Осман Пазвантоглу, който управлява самостоятелно областта от 1795 г. до смъртта си през 1807 г. Той е смятан за един от най-значимите управители на Видинската област през османското владичество.
Премиерата се очаква да бъде през октомври около празника на Видин - Димитровден. Режисьор на спектакъла е Минчо Събев, а сценографията е дело на Богдан Гешев.
Видинският драматичен театър завърши миналия сезон с премиерата на криминалната комедия „Убийство в първа класа“ под режисурата на Евгени Будинов.
На 12 септември с това заглавие предстои гастрол
Клип на поп мегазвездата Лейди Гага, заснет в Лувъра в началото на септември, от днес е онлайн, за да отбележи предстоящото излизане на екран на филма "Жокера: Лудост за двама" с нейно участие, и на изложба в музея, посветена на "фигурите на лудостта", предаде АФП.
Оригиналното видео, публикувано в акаунтите в Инстаграм и ТикТок на Лувъра и на изпълнителката, показва Лейди Гага с къса червена перука, черен чорапогащник и маратонки, да се разхожда из залите на най-големия музей в света, изпълнявайки песен, композирана за случая.
Разхождайки се, певицата, която вече остави следа в Париж с изпълнението си на церемонията по откриването на Олимпийските игри това лято и която в петък издаде Harlequin - албум, свързан със следващия й филм, в крайна сметка се озовава лице в лице с Мона Лиза.
След като се вглежда внимателно в прочутата творба на Леонардо да Винчи, тя ри
Археологическата експозиция към Регионален исторически музей- Бургас представя три артефакта в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
„Нашият район е изключително богат на археология. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол имат основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", каза в интервю Мирослав Класнаков, уредник на Археологическата експозиция към Регионален исторически музей - Бургас.
Той допълни, че
В началото изобщо не можах да повярвам какво ми се случва, казва Мария Илиева по повод дуета й с Джо Лин Търнър.
„Той е световна звезда, истинско вдъхновение за мен и милиони меломани. Огромна чест за мен е такъв изпълнител да обърне внимание на изкуството ми и да ме покани да запишем дует. Това е сбъдната мечта. Безкрайно се вълнувам и нямам търпение да ви представим Forever“, коментира българската певица.
„Гордея се да обявя колаборацията ми с невероятната българска изпълнителка и истинска суперзвезда – Мария Илиева. От много време се възхищавам на таланта и се надявах, че един ден ще можем да работим заедно. Ето, че този ден дойде. Не можех да избера по-добър партньор, с който да разпространим любов и обединение в свят, който има нужда от това сега, повече от всякога”, написа Дж
„Това са личности, които са доказали, че българският дух и духовност трябва да продължат да живеят през годините. И в днешното неспокойно време имаме нужда от нови будители, които да разпалват искриците на любовта към книгите и познанието“, каза тя.
Припомняме, че точно преди 24 май, атракцията, в която има и копия на Васил Левски, Христо Ботев и Иван Вазов, беше обогатена с фигури на Кирил и Методий, както и на Алеко Константинов.
Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.
В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.
Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.
„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м
Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан
Ние, музикантите, носим отговорност да възпитаваме вкуса на публиката, да представяме и нещо различно, което ако на нас ни доставя удоволствие, бихме успели да го предадем и на самата публика, каза цигуларката Галина Койчева, която ще е солист в концерта „Майстори на цигулката“ със Симфониета-Враца.
За първи път публиката ще чуе Концерт за цигулка и оркестър, оп. 54 от Антон Аренски, за който няма информация да е свирен досега поне в последните над 30 години, обясни Койчева.
Тя допълни, че за нея този концерт е специален и е влюбена в неговото звучене вече 18 години.
„Тогава с колегите ми от Трио „Арденца“ изпълнявах друго произведение от същия композитор, изключително много ни хареса музиката и реших да проверя какви други произведения е имал“, разказа цигуларката.
Тя добави, че композиторът е бил ученик на Рим
Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от Spam Studios.
За осма поредна година се организира международният фестивал на монодрамата „Парад на победителите” в монголската столица. В продължение на почти една седмица, артисти от Косово, Италия, Албания, Република Тува и домакините от Монголия представиха свои спектакли. В програмата е селектирано и българското представление на режисьорката Ана Батева.
С първото българско участие в историята на фестивала е открита състезателната програма, като представленията се бореха за три отличия – най-добър актьор, най-добър режисьор и гран при. Спектаклите са оценявани от
Не обръщаме внимание на човешката душа, а тя боледува много често. Това каза Димитър Туджаров-Шкумбата.
На 12 октомври в Joy Station той ще представи спектакъла си „Смях ли бе да го опишеш – 120 години не стигат“, посветен на 70-годишнината от рождението му и 50 години на сцена.
Според Туджаров човешката душа боледува от всичко ненормално за един нормален човек. По думите му това са агресията, нищетата, болестите, отношенията. Напоследък много неща я нараняват, а лекарството е смехът, смята той.
Представлението с разкази от лични преживявания и наблюдения върху случки от заобикалящата ни среда част от „Междузвездното турне на Шкумбата и приятели“, започнало на 1 април.
„Много изненади ще има за приятелите в Joy Station“, каза Шкумбата.
По думите му в програмата участват артисти от различни музикалн
В навечерието на 1 ноември – Деня на българските будители, момичета и момчета от Детска градина „Радост“ са поднесли цветя пред фигурите на бележитите българи. Те са рецитирали стихове, изпълнили са и песни от възрожденски автори.
За празника от местното читалище „Светлина“ съобщиха, че са попълнили и библиотечния си фонд с ново издание на „Рибен буквар“. По този начин се отбелязва 200-годишнината от първото му издание и 225 години от рождението на неговия автор д-р Петър Берон.
По повод Деня на народните будители читалището организира и конкурс за рисунка, апликация, написване на есе, разказ или стихотворение. Инициативата е преминала под мотото „Моите будители“. В надпреварата се включиха повече от 90 участници от учебните заведения в общината, разпределени в две възрастови групи. Призът за най-атрактивно участие е присъден на децата от детска градина „Радост“ в Караманово, които са представили свой макет на Алеята на будителите в селото. В конкурса за рисунка журито е присъдило две първи награди – на Венцислав Миланов и Преслава Петрова – третокласници от основното училище „Св. Климент Охридски“ в Долна Студена.
За написване на стихотворения са отличени Моника Милушева и Преслава Русева от Ценово. Третокласникът Анатоли Цветанов от Новград е получил награда за рецитиране на стихотворение.