NRD Начало
Петък, 1 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Британската група Stereo MC’S идва у нас през ноември
1416
Тонът на времето

Британската група Stereo MC’S идва у нас през ноември

Британската група Stereo MC’S идва на 15 ноември в София. Събитието е в Mixtape 5, съобщават организаторите. Пионерите на хип хоп стила, с милиони продадени копия от албумите си и награди Brit, ще представят най-известните си песни – Connected, Deep Down And Dirty, Elevate My Mind, Step It Up. На 22 ноември на същото място гостува Енгърфист, част от We Are Hardcore

| 31 Октомври 2024, 09:42 ч.
Британската група Stereo MC’S идва у нас през ноември
Британската група Stereo MC’S идва у нас през ноември
Снимка © DFA

Британската група Stereo MC’S идва на 15 ноември в София. Събитието е в Mixtape 5, съобщават организаторите.

Скулптури на Стефан Лютаков ще бъдат изложени в галерия „Арте“. Серията е озаглавена „Усмивки в жълто“ и може да бъде разгледана от 10 до 26 октомври, съобщават организаторите.

„Бронз, неръждаема стомана, ръчна хартия, дърво и преобладаващо керамика са материалите, с които работя в изложбата. Оставих се на керамиката, на глината - материал, който е бил винаги с мен, който изпълнява нуждата ми от директност и пластичност, предоставя ми и символиката, и психологическото въздействие на цвета“, разказва авторът.

„Не ми е достатъчно скулптурата само да бъде съзерцавана. Галерия „Арте” дава възможност чрез екстериорното си пространство - вътрешен двор, да покажа това. В инсталация от неръждаема стомана смесвам функция и скулптура, предоставям възможност да се седне, да се остави съвсем легално кафето или друго, да се доко

Моят дълъг и шарен живот, преминал през монархия, социализъм и демокрация, ме е научил да посрещам с малко скептична дистанция наказанията и наградите, с които съм бил удостояван.

Знам, че и наказанията, и наградите често пъти са незаслужени. Това е част от словото на Христо Ганев при получаване на наградата „Св. Паисий Хилендарски“ на 15 ноември 2011 г. – за изключителния му принос за духовното, гражданското и художественото изграждане на българското филмово изкуство и за неговото международно признание.

Днес се навършват 100 години от рождението на писателя, режисьор и сценарист.

„Вълшебното куфарче, свързано с интернет, претъпкано с всестранна информация и знания, е бездушно и студено. То е памет, но не и мисъл, не сърце, не душа. Както някой беше казал – културата е това, което остава у човека, когато забрави всичко, което е прочел...“, казва

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев. 

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левски“, броени дни преди да отбележи 66-ия си рожден ден.

По време на целия двучасов спектакъл, на сцената бяха част от Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и оркестъра на Софийската филхармония. На диригентския пулт бе маестро Марчело Рота, работил с Пласидо Доминго, а с Андреа Бочели е непрекъснато през последните 25 години. 

Осемнадесет от най-известните оперни арии, песни и филмова музика звучаха в изпълнение на Бочели и неговите специални гости – румънското сопрано Кристина Пазару, италианската певица и композитор Елиза Гаиото, и фл

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

Пионерите на хип хоп стила, с милиони продадени копия от албумите си и награди Brit, ще представят най-известните си песни – Connected, Deep Down And Dirty, Elevate My Mind, Step It Up.

На 22 ноември на същото място гостува Енгърфист, част от We Are Hardcore.  До момента артистът е бил само веднъж в България. Той е обявен за световен номер едно хард диджей в класацията DJ Mag’s Top 100 DJs (2022).

Специален гост в София ще бъде и hardcore дивата Хиста (Hysta), която неведнъж е споделяла, че обожава столицата ни и винаги се чувства фантастично у нас.

Не бива да се подценяват фестивалите като платформа за разпространение на филмовите продукции. Това мнение изрази в интервю продуцентката Веселка Кирякова, която представи няколко филма на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.

„Фестивалното кино се таргетира като елитарно и нишово с малко зрители, но според мен не е така. Едно заглавие обикновено има по няколко прожекции пред пълни зали и това са зрители, които не бива да се пренебрегват. По цял свят фестивалите генерират много публика и е важно да участваме. Винаги салоните са пълни не само с професионалисти, а и с местни хора“, коментира тя.

По думите й България е много малък пазар за разпространение на пълнометражните игрални продукции на голям екран, особено за артпроектите и е трудно да се достигне до широк кръг публика, въпреки че вече има дистриб

„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември.

Концепцията и хореографията е на Симона Тодорова. Асистент хореограф е Изабел Миткова. И двете се изявяват на сцената, заедно със Стефан Цеков. Негова е музиката и звуковата среда. Звучи гласът на актрисата Каталин Старейшинска. Драматург е Яна Цекова. Костюмите и сценографията са на Рая Лъчезарова, светлинен дизайн – Иво Тасев.

„Чертеж на съня” се фокусира върху теорията за несъзнаваното на К. Г. Юнг като извор на потиснати желания, в един свят, който е точно толкова витален и реална част от живота на инд

Художникът Тодор Маринов празнува 50-годишнината си с изложбата „Животът е празник“. Експозицията ще бъде официално открита на 24 октомври в столичната Todor Marinov gallery.

За юбилея си авторът представя изцяло нова серия от 20 платна, специално нарисувани за повода. „Експозицията е посветена на разбирането, че основни ценности в живота са добротата, приятелството, общуването, усмивката - всички онези мигове, които превръщат човешкия живот в празник. Всяко платно пресъздава празника в различните му измерения - песен, танц, усмивка, целувка, среща. Веселието е пресъздадено и чрез любимите български традиции и обичаи“, казват от екипа.

„През годините Тодор Маринов успява да изгради собствена творческа индивидуалност и фокусира таланта си в две основни направления – фигурални композиции и пейзажи. Творческите търсения на изв

Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“. 

На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.

Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, к

Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“. 

По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов. 

Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Биография: Проф. Михаил Лазаров
Регионалният исторически музей във Варна отбелязва Международния ден на Черно море - 31 октомври, с фотоизложба и прожекция в памет на българския археолог проф. Михаил Лазаров по п ...
Наградите „Грами“ ще се излъчват от 2027 година по телевизионната мрежа Ей Би Си
Наградите „Грами“ ще се излъчват от 2027 година по телевизионната мрежа Ей Би Си, предаде Асошиейтед прес. Досега официалната церемония се предаваше на живо по телевизи ...
Новият сингъл на Рейчъл Роу е емоционална изповед
Новият сингъл на Рейчъл Роу е личен разказ за вътрешната битка със страхове, съмнения и перфекционизъм – теми, които са познати на мнозина, разказват от екипа на певицата. П ...
Групата "Кюър" издава първия си албум от 16 години насам
Британската група "Кюър" с харизматичния си фронтмен Робърт Смит издава в петък, 1 ноември, първия си албум от 2008 г. насам, озаглавен Songs of a lost world, предаде АФП. Това е ...
Шестдесет години след филма на Стенли Кубрик, "Д-р Стрейнджлав" е на театрална сцена в Лондон
Шестдесет години след излизането на култовия филм на режисьора Стенли Кубрик "Д-р Стрейнджлав: Или как престанах да се страхувам и обикнах атомната бомба" на лондонския Уест Енд е ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Северняшкият ансамбъл „Иван Вълев“ празнува 65 години от създаването си с две концертни програми
Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ ще отбележи 65 години от създаването си с две концертни програми днес и утре. Това каза директорът му Данаил ...
Японската група Wadaiko-Sai гостува в България
Японската група Wadaiko-Sai представя традиционните барабани тайко в София – на 5 ноември в зала „България“, на 7 ноември в Стара Загора. Събитието е част от 35- ...
Националният исторически музей на Румъния представя в САЩ 14 артефакта
Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музе ...
С изложба в Плевен отбелязват 100 години от рождението на Катя Попова
С изложба в Плевен отбелязват 100 години от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Регионалният исторически музей (РИМ) представя албум-каталог и съпътстваща изложба „К ...
Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“
Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“ – на 5 и 6 ноември, съобщи Антон Радославов – създател, режисьор, ...
Тикер в 10:00 ч.
Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ ще отбел ...
Начало Тонът на времето
1416
Тонът на времето

Британската група Stereo MC’S идва у нас през ноември

Британската група Stereo MC’S идва на 15 ноември в София. Събитието е в Mixtape 5, съобщават организаторите.Пионерите на хип хоп стила, с милиони продадени копия от албумите си и награди Brit, ще представят най-известните си песни – Connected, Deep Down And Dirty, Elevate My Mind, Step It Up.

| 31 Октомври 2024, 09:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Британската група Stereo MC’S идва у нас през ноември
Британската група Stereo MC’S идва у нас през ноември
Снимка © DFA

Британската група Stereo MC’S идва на 15 ноември в София. Събитието е в Mixtape 5, съобщават организаторите.

Пионерите на хип хоп стила, с милиони продадени копия от албумите си и награди Brit, ще представят най-известните си песни – Connected, Deep Down And Dirty, Elevate My Mind, Step It Up.

Скулптури на Стефан Лютаков ще бъдат изложени в галерия „Арте“. Серията е озаглавена „Усмивки в жълто“ и може да бъде разгледана от 10 до 26 октомври, съобщават организаторите.

„Бронз, неръждаема стомана, ръчна хартия, дърво и преобладаващо керамика са материалите, с които работя в изложбата. Оставих се на керамиката, на глината - материал, който е бил винаги с мен, който изпълнява нуждата ми от директност и пластичност, предоставя ми и символиката, и психологическото въздействие на цвета“, разказва авторът.

„Не ми е достатъчно скулптурата само да бъде съзерцавана. Галерия „Арте” дава възможност чрез екстериорното си пространство - вътрешен двор, да покажа това. В инсталация от неръждаема стомана смесвам функция и скулптура, предоставям възможност да се седне, да се остави съвсем легално кафето или друго, да се доко

Моят дълъг и шарен живот, преминал през монархия, социализъм и демокрация, ме е научил да посрещам с малко скептична дистанция наказанията и наградите, с които съм бил удостояван.

Знам, че и наказанията, и наградите често пъти са незаслужени. Това е част от словото на Христо Ганев при получаване на наградата „Св. Паисий Хилендарски“ на 15 ноември 2011 г. – за изключителния му принос за духовното, гражданското и художественото изграждане на българското филмово изкуство и за неговото международно признание.

Днес се навършват 100 години от рождението на писателя, режисьор и сценарист.

„Вълшебното куфарче, свързано с интернет, претъпкано с всестранна информация и знания, е бездушно и студено. То е памет, но не и мисъл, не сърце, не душа. Както някой беше казал – културата е това, което остава у човека, когато забрави всичко, което е прочел...“, казва

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев. 

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левски“, броени дни преди да отбележи 66-ия си рожден ден.

По време на целия двучасов спектакъл, на сцената бяха част от Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и оркестъра на Софийската филхармония. На диригентския пулт бе маестро Марчело Рота, работил с Пласидо Доминго, а с Андреа Бочели е непрекъснато през последните 25 години. 

Осемнадесет от най-известните оперни арии, песни и филмова музика звучаха в изпълнение на Бочели и неговите специални гости – румънското сопрано Кристина Пазару, италианската певица и композитор Елиза Гаиото, и фл

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

На 22 ноември на същото място гостува Енгърфист, част от We Are Hardcore.  До момента артистът е бил само веднъж в България. Той е обявен за световен номер едно хард диджей в класацията DJ Mag’s Top 100 DJs (2022).

Специален гост в София ще бъде и hardcore дивата Хиста (Hysta), която неведнъж е споделяла, че обожава столицата ни и винаги се чувства фантастично у нас.

Не бива да се подценяват фестивалите като платформа за разпространение на филмовите продукции. Това мнение изрази в интервю продуцентката Веселка Кирякова, която представи няколко филма на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.

„Фестивалното кино се таргетира като елитарно и нишово с малко зрители, но според мен не е така. Едно заглавие обикновено има по няколко прожекции пред пълни зали и това са зрители, които не бива да се пренебрегват. По цял свят фестивалите генерират много публика и е важно да участваме. Винаги салоните са пълни не само с професионалисти, а и с местни хора“, коментира тя.

По думите й България е много малък пазар за разпространение на пълнометражните игрални продукции на голям екран, особено за артпроектите и е трудно да се достигне до широк кръг публика, въпреки че вече има дистриб

„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември.

Концепцията и хореографията е на Симона Тодорова. Асистент хореограф е Изабел Миткова. И двете се изявяват на сцената, заедно със Стефан Цеков. Негова е музиката и звуковата среда. Звучи гласът на актрисата Каталин Старейшинска. Драматург е Яна Цекова. Костюмите и сценографията са на Рая Лъчезарова, светлинен дизайн – Иво Тасев.

„Чертеж на съня” се фокусира върху теорията за несъзнаваното на К. Г. Юнг като извор на потиснати желания, в един свят, който е точно толкова витален и реална част от живота на инд

Художникът Тодор Маринов празнува 50-годишнината си с изложбата „Животът е празник“. Експозицията ще бъде официално открита на 24 октомври в столичната Todor Marinov gallery.

За юбилея си авторът представя изцяло нова серия от 20 платна, специално нарисувани за повода. „Експозицията е посветена на разбирането, че основни ценности в живота са добротата, приятелството, общуването, усмивката - всички онези мигове, които превръщат човешкия живот в празник. Всяко платно пресъздава празника в различните му измерения - песен, танц, усмивка, целувка, среща. Веселието е пресъздадено и чрез любимите български традиции и обичаи“, казват от екипа.

„През годините Тодор Маринов успява да изгради собствена творческа индивидуалност и фокусира таланта си в две основни направления – фигурални композиции и пейзажи. Творческите търсения на изв

Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“. 

На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.

Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, к

Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“. 

По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов. 

Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Биография: Проф. Михаил Лазаров
Наградите „Грами“ ще се излъчват от 2027 година по телевизионната мрежа Ей Би Си
Новият сингъл на Рейчъл Роу е емоционална изповед
Групата "Кюър" издава първия си албум от 16 години насам
Шестдесет години след филма на Стенли Кубрик, "Д-р Стрейнджлав" е на театрална сцена в Лондон
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Северняшкият ансамбъл „Иван Вълев“ празнува 65 години от създаването си с две концертни програми
Калейдоскоп
Японската група Wadaiko-Sai гостува в България
Цветни аспекти
Националният исторически музей на Румъния представя в САЩ 14 артефакта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.