Испанският стенописен художник и график Гилем Фонт изобразява в стенопис в София характерни природни елементи от флората и фауната във Витоша.
На 22 ноември, в зала 1 на НДК, в рамките на 38-ото издание на „Киномания“, ще се състои българската премиера на „Берлингуер. Голямата амбиция“, съобщават от НДК. Лентата откри 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври.
Филмът на Андреа Сегре е признат за една от най-големите италиански исторически продукции за годината, а освен това в нея има силно българско участие. На прожекцията ще присъства българският и част от италианския екип. Събитието е част от програмата на Фестивала за европейска солидарност, чиято тема тази година е „Стени“.
„Берлингуер. Голямата амбиция“ предлага поглед към биографията на Енрико Берлингуер, лидер на Италианската комунистическа партия и една от най-влиятелните политически фигури в Италия и в свет
Румен Статков подрежда нова изложба в галерия „Нирвана“.
Експозицията е озаглавена „Танц“ и ще бъде открита на 17 октомври, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че експозицията е част от цикъла „Капризен вихър от щрихи".
„Уловени мигове от движението на фигури, съществуващи в мрежата. В нашето съзнание танцът и движението са неразривно свързани. Движението е нематериално състояние на материята. Миг от живота ни. И тъй като нещо, което се движи е живо - да го приемем, като знак за живот. Живот, който можем да превърнем в свой красив танц с ритъма на разума и любовта“, казват те.
Румен Статков е роден през 1961 г. в Бургас. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1990 г. и Художествената академия при проф. Петър Чуклев. Рисува живопис, стенопис, стъклопис, графика, пастел, акварел, моли
Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.
Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.
Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.
Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
Американската изпълнителка Тейлър Суифт триумфира за трета поредна година на Видео наградите на MTV (MTV Video Music Awards) в основната категория „Видеоклип на годината“, предадоха световните осведомителни агенции.
Годишната церемония по връчването на престижните награди беше излъчена от MTV в сряда през нощта.
Суифт спечели наградата за видеоклипа си към песента Fortnight, която изпълнява заедно с рапъра Пост Малоун. В тази категория бяха номинирани още Ариана Гранде с We Can`t Be Friends, рапърката Доджа Кет с Paint the Town Red, Били Айлиш с LUNCH, известният рапър Еминем с Houdini и певицата Сиза със Snooze. По този начин Суифт стана петкратен носител на наградата на MTV в тази категория, като преди това спечели през 2015, 2019, 2022 и 2023 г.
Суифт беше призната и за „Изпълнителк
Произведението ще бъде официално открито в присъствието на художника на 7 ноември в столичния кв. "Стрелбище", съобщават организаторите.
От екипа посочват, че художникът работи по стенописа от 28 октомври, а проектът по своеобразен начин отбелязва 90 години от създаването на Природен парк „Витоша“. „Избраната стена, която ще се превърне в картина на съвременното градско изкуство в началото на следващия месец, гледа към двора на Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография (НПГПФ) в София“, казват от екипа.
Организаторите отбелязват, че като допълнение на художествения проект, финансиран по програма „Европа“ на Столичната община, художникът ще проведе работилница по линогравюра с ученици от гимназията, с което ще задълбочи практичните им умения в тази стара печатна техника и същевременно ще насочи вниманието на тийнейджърите към туризма на Витоша - най-старият природен парк на Балканите.
Проектът е инициатива на фондация „Вижънъри“, по чиято покана гостува испанецът Гилем Фонт. По думите на екипа той е разпознаваем със своя неповторим стил в монохромни цветове.
„В своето изкуство Фонт създава чудати и магични светове, базирайки се на реални природни видове, но обогатявайки ги с фантастични композиции и краски“, допълват от екипа.
Музеят за история на изкуството / Kunsthistorisches Museum/ във Виена посвещава голяма изложба на гениалния холандски живописец Рембранд Харменсон ван Рейн (1606-1669).
С безпрецедентно разнообразие от творби холандският бароков художник ще бъде представен от гледната точка на талантливия му ученик Самуел ван Хоогстратен (1627-1678). В трактата на Хоогстратен „Изкуството на живописта“, публикуван през 1678 година, той разсъждава за времето, когато е бил ученик в ателието на Рембранд. Като пряк свидетел Хоогстратен предоставя уникална гледна точка към работата на световноизвестния майстор, към практиката на неговото ателие, методите на обучение и теорията на изкуството.
Основните теми на изложбата са изследването на мощното въздействие на цвета и великолепните илюзионистични техники, с които Рембранд и Хоогстратен са успели да създадат „виртуална
Няма друга холивудска звезда, която да е така свързана с Венеция, като Джордж Клуни, съобщи Асошиейтед прес.
Актьорът за пръв път участва на кинофестивала във Венеция преди 26 години с "Извън контрол", преди 19 години дебютира като режисьор с "Лека нощ и късмет", с който е номиниран за най-добър режисьор, а преди десет години се ожени за Амал Аламудин в петзведния хотел Aman Venice Grand Canal.
Венеция е градът, за който той, както и мнозина други, смятат, че е сред най-красивите в света. Но за разлика от повечето хора Клуни притежава къща с петнадесет спални на няколко часа път от града, на брега на езерото Комо, която се появява и в кадри от "Бандата на Оушън".
Макар никога да не е прекален далеч от Венеция и от филмовия фестивал, провеждащ се там, е изненадващо, че Клуни не е представял свой филмов дебют в града от седем години. Това обаче ще се пр
Конкурсът за документални филми на „Синелибри“ е посветени на изтъкнати творци.
Акцент тази година е документалният филм „Избери Ървин“, посветен на иконичния шотландски писател, публицист и режисьор Ървин Уелш, съобщават от екипа на фестивала.
Авторът на „Трейнспотинг“ пристига в София по покана на организаторите, заедно с Иън Джефрис, който е режисьор на филма.
Официалната премиера в тяхно присъствие е на 16 октомври в кино „Люмиер“, а литературната среща с автограф е предвидена за 17 октомври.
В рамките на събитието ще се присъедини и българската актриса Анжела Недялкова, изиграла роля в „Трейнспотинг 2“ на режисьора Дани Бойл.
На 12 октомври в памет на актьора, режисьор и театрален педагог Не изпускайте любовта, тя е всичко в този живот, призова от сцената Орлин Горанов.
На 19 ноември вечерта той представи концерт-спектакъл, наречен „50 години магия“. Събитието бе в изпълнената до краен предел зала 1 в НДК, . В продължение на два часа звучаха песни от целия творчески път на артиста.
Два от най-големите си хитове той представи в дуети – „Да започнем отначало“ с Орлин Павлов и „Светът е за двама“ с Любо Киров. Павлов бе представен от домакина на вечерта като „изключителен колега и суперприятел“ и „едно дете, което познавам от 10-годишен“. Сбъдна се моята мечта – две орлета на едно място, каза Орлин Горанов.
На сцената излязоха също Кристина Димитрова – за „Детски спо
Проектът на казанлъшката Художествена галерия за подготовка на лекции по модула „История на изкуството за всички“ ще получи финансиране за реализацията си от Национален фонд „Култура“ (НФК), съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. Инициативата е класирана на второ място сред участниците по програмата „Разпространение“, в раздел „Визуални изкуства“.
На национално ниво НФК подкрепя създаването, развитието и разпространението на българската култура и изкуство в страната и чужбина. Целта на проекта, създаден от екипа на галерията, е лекциите да бъдат фокусирани върху казанлъшките художници, оставили следи в градовете, в които е планирано да бъде представена всяка съответна лекция. Всяка лекция ще бъде заснета, а видеосъдържанието ще бъде качено на сайта на Художествена галерия - Казанлък. Материалите ще бъдат
Фонт нашумява сред последователите на градското изкуство с мащабни творби в САЩ и Латинска Америка, а в Европа работи с един от най-големите стенописни фестивали - Calle Libre във Виена, където миналата година изрисува 5-етажна сграда с бележития за Австрия еделвайс, но в характерните за стила си имагинерни шарки, съчетавайки различни нюанси на сиво.
/ВСР