Испанският стенописен художник и график Гилем Фонт изобразява в стенопис в София характерни природни елементи от флората и фауната във Витоша.
Фотодокументална изложба, посветена на личния и творческия живот на оперната певица Катя Попова, е представена в Плевен, във фоайето на залата, която носи нейното име.
Върху 21 табла са поместени снимки и документи, дарени от семейството на Катя Попова на Регионалния исторически музей, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка. Посетителите могат да разгледат фотографии от детските години на оперната певица, да видят запечатаните спомени от нейни известни роли. Последната снимка в изложбата е от 18 октомври 1966 г., когато Попова изнася своя последен концерт от песни на Григ в "Алианс Франсес" в София.
Изложбата под наслов "Незабравимата Катя Попова" е създадена през 2016 г. от Нели Дакова, тогава ръководител на отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей по повод 50 години от смъртта на Катя Попова, отбеляза Близнашка.
Не бива да се подценяват фестивалите като платформа за разпространение на филмовите продукции. Това мнение изрази в интервю продуцентката Веселка Кирякова, която представи няколко филма на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.
„Фестивалното кино се таргетира като елитарно и нишово с малко зрители, но според мен не е така. Едно заглавие обикновено има по няколко прожекции пред пълни зали и това са зрители, които не бива да се пренебрегват. По цял свят фестивалите генерират много публика и е важно да участваме. Винаги салоните са пълни не само с професионалисти, а и с местни хора“, коментира тя.
По думите й България е много малък пазар за разпространение на пълнометражните игрални продукции на голям екран, особено за артпроектите и е трудно да се достигне до широк кръг публика, въпреки че вече има дистриб
Виетнамистката Даяна Иванова ще открие фотографска изложба с кадри и разкази от Виетнам на 14 август във Варна.
Изложбата е със заглавие „Простор по виетнамски“, съобщават организаторите на събитието фондация „Амфора“.
Експозицията ще бъде подредена в пространството за култура и обучение „Аморфа“ до Адвокатската градинка във Варна, добавят организаторите.
На 15 август, Денят на Варна, от 16:00 часа посетителите на изложбата ще разберат защо „Виетнам е близо“ в среща-разговор с авторката Даяна Иванова, посочват още те.
По думите им Даяна Иванова представя документален разказ за годините, прекарани в изучаване на културата и езика на Виетнам.
Куратор на изложбата е българската фотографка Михаела Аройо, носител на международното отличие за фотография „Инге Морат&ldquo
Пернишкият театър „Боян Дановски“ ще отбележи 105-годишния си юбилей със спектакъл-изненада, съобщи директорът Екатерина Кънчева.
На 1 ноември, в театрален салон „Георги Русев“, ще бъде представен „105 години сред звездите“.
Всички актьори и изпълнители ще се включат напълно безвъзмездно, допълни още Кънчева. „Наричам ги добротворци, защото те откликнаха на идеята напълно безвъзмездно“, отбеляза тя.
Директорът се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт - спектакъл“. Със свои изпълнения ще се участват Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на воде
Десетгодишният Джузепе Ди Менца от Италия спечели Гран при на 22-я Международен конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра” във Велико Търново. Той получи парична награда в размер на 1000 евро и статуетка, която след 21 години е с нова визия, съобщи директорът, създател и продуцент на музикалния форум Румяна Начева. В сериозна конкуренция за приза бяха още румънката Риана Русу и българката Виктория Каменчева.
Във Велико Търново Джузепе пристигна със своите вокални педагози Нунцио Гамбини и Мерилин Морреале – семеен оперен дует, който всички имаха удоволствието да чуят и аплодират на гала концерта.
След предварителна онлайн селекция до финала, който се проведе на сцената на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново, достигнаха 90 изпълнители на възраст от 5 до 25 години, разпределени в 4 възрастови групи,
Произведението ще бъде официално открито в присъствието на художника на 7 ноември в столичния кв. "Стрелбище", съобщават организаторите.
От екипа посочват, че художникът работи по стенописа от 28 октомври, а проектът по своеобразен начин отбелязва 90 години от създаването на Природен парк „Витоша“. „Избраната стена, която ще се превърне в картина на съвременното градско изкуство в началото на следващия месец, гледа към двора на Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография (НПГПФ) в София“, казват от екипа.
Организаторите отбелязват, че като допълнение на художествения проект, финансиран по програма „Европа“ на Столичната община, художникът ще проведе работилница по линогравюра с ученици от гимназията, с което ще задълбочи практичните им умения в тази стара печатна техника и същевременно ще насочи вниманието на тийнейджърите към туризма на Витоша - най-старият природен парк на Балканите.
Проектът е инициатива на фондация „Вижънъри“, по чиято покана гостува испанецът Гилем Фонт. По думите на екипа той е разпознаваем със своя неповторим стил в монохромни цветове.
„В своето изкуство Фонт създава чудати и магични светове, базирайки се на реални природни видове, но обогатявайки ги с фантастични композиции и краски“, допълват от екипа.
Властите в Прага решиха да забранят на организирани туристически групи нощно време да обикалят кръчми и други питейни заведения поради оплаквания от местни жители от шум и боклук, както и поради проблеми с безопасността, съобщи Би Би Си.
Градските власти съобщават, че организираните т.нар. пъб турове, насочени предимно към чуждестранни туристи, ще бъдат забранени от 22:00 до 6:00 часа.
Кметството на Прага е одобрило изменения в нормативната уредба, които ще ограничат "организираното придвижване на туристи от кръчма в кръчма, което нарушава нощното спокойствие, особено в центъра на града".
Заместник-кметът Иржи Поспишил заяви, че иска градът да се превърне в място, където "цивилизоваността и уважението към общественото пространство са приоритет".
Властите в чешката столица също се оплакват, че тълпите от пияни туристи оказват отрицателно въздействие върх
Студенти от четири висши училища дебютират в проекта "Плакатът работи" на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград.
Авторите са 12 и са възпитаници на Националната художествена академия в София, филиала на академията в Бургас, Великотърновския университет „Св. св.Кирил и Методий“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград също е партньор на галерията в проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“.
Плакатът е квинтесенцията на самата постановка, казва за идеята на проекта уредникът в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" Емилия Стоева. “Идеята ни е плакатът действително да заработи в своята естествена среда, а студентите да имат досег с режисьора, с репетиционния процес на постановката, да усетят каква е работата на плакатиста“
Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отличия за един сезон на сериал, сред които за най-добра телевизионна драма, предадоха световните агенции.
Екранизацията на романа на Джеймс Клавел, който разглежда борбата за власт в Япония през 17-и век, събра 18 награди на състоялата се в театър "Пийкок" 76-а церемония за отличията, известни като телевизионния еквивалент на филмовите "Оскар"-и.
"Шогун" е първият неанглоезичен сериал, който печели водещата награда за най-добра телевизионна драматична поредица.
Сценаристът на сериала Джъстин Маркс не пропусна да спомене "творческата авантюра", предприета от канала Еф Екс (FX) и неговия собственик "Дисни" с този проект.
Ролите в "Шогун" донес
Фотоизложбата "Украински носии и традиции" гостува на Етнографския музей в Бургас от 26 октомври до 9 ноември. Събитието се организира в рамките на сътрудничеството между Посолството на Украйна, Държавен културен институт при Министерството на външните работи на Република България и Почетното консулство на Украйна в Бургас, съобщават от Регионалния исторически музей в морския град.
Изложбата с фотографии на Дмитро Перетрутов е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера“ в Киев. Тя е съставена от общо 12 табла, както и експонати и оригинални предмети, представящи традициите на страната, събрани и предоставени от Посолството на Украйна в България.
Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, чиято цел е с проекта да се популяризират традиционните украински народни носии, които са съставна част от украинското култу
Американската изпълнителка Тейлър Суифт триумфира за трета поредна година на Видео наградите на MTV (MTV Video Music Awards) в основната категория „Видеоклип на годината“, предадоха световните осведомителни агенции.
Годишната церемония по връчването на престижните награди беше излъчена от MTV в сряда през нощта.
Суифт спечели наградата за видеоклипа си към песента Fortnight, която изпълнява заедно с рапъра Пост Малоун. В тази категория бяха номинирани още Ариана Гранде с We Can`t Be Friends, рапърката Доджа Кет с Paint the Town Red, Били Айлиш с LUNCH, известният рапър Еминем с Houdini и певицата Сиза със Snooze. По този начин Суифт стана петкратен носител на наградата на MTV в тази категория, като преди това спечели през 2015, 2019, 2022 и 2023 г.
Суифт беше призната и за „Изпълнителк
Фонт нашумява сред последователите на градското изкуство с мащабни творби в САЩ и Латинска Америка, а в Европа работи с един от най-големите стенописни фестивали - Calle Libre във Виена, където миналата година изрисува 5-етажна сграда с бележития за Австрия еделвайс, но в характерните за стила си имагинерни шарки, съчетавайки различни нюанси на сиво.
/ВСР