Камерен състав на Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" в града на 31 октомври, съобщи концертмайсторът на музикалната формация Гергана Петрова. В изявата ще се включат трима музиканти, поясни тя.
Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година.
Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.
Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява
Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес.
Запалени колекционери наддаваха оживено за 20-доларовия "двоен орел", но само един си тръгна като победител от търга на "Стакс Бауърс Галърис" в Южна Калифорния, след като плати високата цена.
Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя.
"Стакс Бауърс Галърис" не дават информация за купувача, сдобил се с рядката монета.
Преди 1849 г. най-високата номинална стойност на златна монета, известна като "орел", е била 10 щатски долара. Двадесетдоларовият "двоен орел" се появява, след като Калифорнийската златна
Васил Найденов ще има концерт на 9 ноември в София, в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.
На живо ще звучат емблематични песни като „Сбогом, моя любов“, „Всичко ми е наред“, „Синева“, „По първи петли” и много други.
Преди и след началото на концерта, музикалната селекция ще бъде в ръцете на DJ Marti G.
Васил Найденов започва кариерата си през 1969 г. с Румен Бояджиев, Данчо Караджов и Георги Мишев в групата „Златни струни“. Звездата му изгрява през 1979 г., когато печели първа награда на фестивала „Златният Орфей“. Песента от филма „Адаптация“ по музика и аранжимент на Митко Щерев е обявена за „Мелодия на годината“. От този момент популярността му ра
Национална филателна изложба с международно участие „Добрич Филекс 2024 ще се проведе от 9 до 24 октомври в Регионалната библиотека на града, съобщават от пресцентъра на “Български пощи”.
Изложбата ще се открие на 9 октомври. Тя е посветена на 150–ата годишнина на Всемирния пощенски съюз и 145–ата годишнина на „Български пощи“.
По време на този културен форум ще бъдат представени традиционна филателия, пощенска история, тематика, максимафилия и др. от български и международни филателисти.
В рамките на празниците ще бъдат валидирани атрактивни филателни издания - пощенската карта „Добрич Филекс 2024“,пощенска марка „150 г. Всемирен пощенски съюз“, малотиражно издание „Опазване на околната среда“ и др.
По време на събитието ще работи щанд на „Българска филатели
Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал „Пиано екстраваганца“.
В програмата ще звучат творби на Шопен и Рахманинов.
Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.
Марко Рейес е роден през 2002 г. Започва музикалното си образование на 16-годишна възраст в Университетския институт за изящни изкуства под ръководството на професорите Синди Солорсано Авалос и Анатолий Затин. По време на следването си е акомпаниращ пианист на Филхармоничния оркестър на щата К
"Ще бъдем трио - две цигулки и чело. Ще свирим с Теодора Юлкова и Галя Ушева. Това ще е нещо ново в концертния календар на Симфониета - Шумен. Правим концерти под различен надслов, част от различни цикли. Имаме цикъл "Рамо до рамо", цикъл "Настояще и бъдеще" и мисля, че сега поставяме началото на нов цикъл - "Камерна музика", каза Гергана Петрова.
По думите камерната музика е форма на класическа музика, която е композирана за малка група инструменти. Традиционно тази група може да се побере в дворцова зала или голяма стая. Разцветът на камерната музика е по време на Ренесанса, тя се е изпълнявала в дворци и домове на аристократи, каза концертмайсторът. "Сега искаме тази музика да я представим пак в камерна зала, затова концертът е в къщата музей "Панчо Владигеров", коментира Петрова.
Публиката ще чуе произведения, които са писани за голям състав или за пиано, сега ще ги представим в аранжимент за трио. Ще бъдат изпълнени произведения от Вивалди, Бах, Хендел, Моцарт, по-съвременни композитори като Пиацола и други. Продължителността ще бъде около час - час и петнадесет минути, допълни Гергана Петрова.
За Световния ден на операта в Шумен на 25 октомври се организира концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала „Проф. Венета Вичева“ със Симфониета -Шумен излязоха студентите по оперно пеене Дамяна Цветкова, Георги Бейков, Владимир Бурянов, Свилен Денчев и Ивайло Тодоров.
Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“, част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.
В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.
Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол.
Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери
Британската фолк пънк рокендрол група The Singing Loins открива есенния сезон на „Аларма пънк джаз“. Събитието е на 14 септември в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.
По думите им музикантите от Рочестър са определяни най-често като „автентична сурова фолк банда от делтата на Медуей“. Групата е създадена официално през 1990 г., а неофициално – в края на 80-те, от поета, автор на песни, писател и пънкар Крис Бродерик и китариста и настоящ фронтмен (след смъртта на Бродерик през 2022 г.) – Крис Артър Алън. През последните две десетилетия (след разпадането им през 1999 г. и повторното им събиране през 2005 г.) ключов член е и Роб Шепард – на банджо и мандолина.
„В началото бяха само Крис и Крис“, казва Р
Директорът на дирекция „Култура и културно наследство“ в община Свищов д-р Росен Маринов открои проблемите на българските музеи на Националната конференция „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Събитието се състоя в рамките на Международното изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново, което бе открито от служебния министър на туризма Евтим Милошев.
По време на конференцията участниците представиха вижданията си относно състоянието на българските музеи и възможностите за развитие, а гледната точка на общините бе предмет в изказването на д-р Маринов.
Пред аудиторията той постави въпроси за дискусия, свързани с актуалните проблеми на българските музеи. Росен Маринов отбеляза, че българската реалност е далеч от световната, а предложението му беше фокусът на конференция
Специален цикъл "Пръстенът на нибелунга" ще бъде представен по случай 150-годишнината на оперния фестивал в Байройт през 2026 г., предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на организаторите.
Те съобщиха също, че настоящият сезон на ежегодния Вагнеров фестивал е приключил с разпродадени билети за всичките 30 представления.
Във връзка с края на сезона организаторите обявиха, че следващият ще бъде открит на 25 юли 2025 г. с нова постановка на операта "Нюрнбергските майстори певци".
Цикълът "Пръстенът на нибелунга", поставен от Валентин Шварц през 2022 г., ще бъде възроден отново следващото лято. Планираната версия за 2026 г. няма да бъде "чисто концертна", каза говорителят на проявата Хубертус Херман. Той допълни, че ръководителката на фестивала в Байройт Катарина Вагнер, която е правнучка на композитора, ще разкрие повече подробности през следваща
Румяна Коцева отбелязва 45 години сценична дейност и кръгла житейска годишнина с концерт на 4 декември в вала „България“.
Певицата ще представи коледни класики в свой превод на български език и с оркестрации на Славил Димитров, като преди София, ще гостува на 2 декември в Шумен, разказват организаторите.
Специални участници в концертите са Васил Петров и Никола Попов, гост музиканти са Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. На сцената излиза и детския хор на Националното музикално училище „Любомир Пипков“.
Славил Димитров ще дирижира ръководената от него Симфониета Шумен в концертните изпълнения.
Прем