В картините всеки вижда това, което харесва или мисли. Така всеки ще намери нещо различно в произведенията ми. Това каза словашкият художник Робърт Янчович-младши. Той и баща му проф. Робърт Янчович представят изложбата Litho в галерия „Графикарт“.
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цитирани от АФП.
Творбата се състои от седем части за струнно трио с обща продължителност около 12 минути. Смята се, че тя е написана в средата или края на 60-те години на 18-и век, се казва в изявление на Общинските библиотеки в Лайпциг.
Смятан за дете чудо, Моцарт е роден през 1756 г. и започва да композира в ранна възраст под ръководството на баща си Леополд Моцарт.
Изследователите са открили ранната му творба в музикалната библиотека на града, докато са съставяли най-новото издание на каталога Кьохел - изчерпателна колекция от музикални произведения на Моцарт.
В прессъобщението се посочва, че неподписаният ръкопис е копие или транскрипция, направена около 1780 г., и не е дело
Групата Laibach идва отново в България догодина с нов спектакъл – на 6 март в залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от DS Music.
Събитието е част от турнето Opus Day Revisited Tour.
„След страхотния концерт от турнето The Coming Race Tour 2022, Laibach пристига с изцяло ново шоу, което обаче се връща към сензационния им първи албум Opus Dei. За почитателите на групата е ясно, че Revisited подсказва майсторска преработка на музиката и че както винаги при великите словенци ще има изненада във всичко. Феновете може да очакват не само нови аранжименти, но и невиждана провокация във визията, светлините и специалните ефекти“, коментират организаторите.
По думите им, както винаги, концертът ще бъде дълъг и с характерното за груп
В годината, в която се отбелязва 100-годишнината от рождението на италианския композитор Джакомо Пучини, Държавната опера в Бургас представя "Бохеми" с гостуващи чуждестранни солисти от Литва и Венецуела, съобщават от културната институция в морския град.
На 23 октомври под диригентската палка на Иван Кожухаров на сцената ще излязат гостуващият тенор от Венецуела Рейналдо Дроз, който е възпитаник на Райна Кабаиванска и победител в 12-ия международен оперен конкурс "Анита Черкуети" в Монтекозаро в Италия, а от няколко сезона е и щатен солист в Държавната опера на Варна.
Вторият гостуващ солист от Литва е баритонът Миндаугас Мишкинис, който е лауреат от Втория национален конкурс за млади оперни певци с международно участие "Стоян Попов" от 2023 г. Той ще изпълни образа на художника Марсел, а участието му е част от наградата му като лауреат на конкурса.
<
Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 1 октомври, информират домакините на събитието.
Организаторите разказват, че изложбата се казва „Двама“, тъй като всичките творби на Божкилов показват именно това – любовта между мъжа и жената. „Във всяка една от тях ще срещнем неизменната прегърната двойка, която влюбено крачи през живота. Този свят на слялите се души и тела е винаги цветен, красив, топъл, уютен и много често е кръгъл. Кръгът е символ на вечността, на сливането в едно, там където началото и краят стават безкрайност, защото мъжът и жената се прилепят един към друг и стават една плът в пълния библейски смисъл“, разказват от екипа.
Стоян Божкилов е роден през 1974 г. в Сандански. Рисува
Недоверието е чумата на днешния ден – недоверието между гражданина и властта, недоверието в семейството, недоверието между поколенията.
Това казва Боил Банов, който е режисьор на премиерния спектакъл „Чумата“ в Сатиричния театър.
Пиесата на Джордже Кокош разказва история за обикновения човек, който се сблъсква с администрацията перманентно. Действието се развива в Румъния, но би могло да е и в България, и в Сърбия идентично, това е и европейска история, и световна, допълва Банов: „Защото проблемът на малкия човек, който има своите цели и задачи, държавата и администрацията, която също имат своите цели и задачи – това е перманентен сблъсък, който важи за целия свят“.
В представлението има много нелепи ситуации, които са много смешни, по думите на режисьора.
&bdq
„Бих искал да благодаря на тази галерия. В света има малко такива галерии, фокусирани изключително върху графиката. В Словакия няма такава. Бих искал също да благодаря за възможността да изложа тук. Специално благодаря на Людмил Георгиев, Доротея Янева и Албена Спасова“, каза той.
Разказва, че баща му имал самостоятелна изложба в София през 90-те години. „Каза ми, че хората тук са много мили и сърдечни и беше прав“, отбелязва Янчович-младши.
Казва, че любимата му творба винаги е последната създадена. „Тези, които са току-що завършени и се вълнувам да покажа пред публика“. Именно последните си произведения показва в изложбата в София. „Що се отнася до работата ми, най-много харесвам творческия процес, това се отнася и за баща ми. Нека резултатът от работата заживее свой собствен живот“, казва той.
Художникът разказва, че е израснал в графичното студио на баща си и от дете е усвоил добри технически умения от него. Започва да се занимава с литография през 1997 година и отпечатва много от работите на баща си.
„Литографията е най-любимото ми нещо, но нямам обяснение защо. Мисля, че причината се крие в това, че процесът е много труден и малко хора знаят как да печатат, как да използват цветовете“, обяснява Янчович-младши. Казва, че работата е много специфична. Техниката е традиционна, а съдържанието е модерно.
Рапърът Травис Скот е арестуван в хотел в Париж, след като се е скарал с охранител, предадоха Асошиейтед прес и АФП, като цитираха френските власти.
Полиция е била повикана рано тази сутрин в хотел "Джордж Пети", за да задържи мъж "с прякор Травис Скот за насилие срещу бодигард", се посочва в изявление на парижката прокуратура.
Охранителят на хотела се е намесил в кавга, избухнала между рапъра и неговия личен бодигард, се казва в изявлението. Полицията все още провежда разследване на инцидента.
Травис Скот е в Париж заради Олимпийските игри. Той е наблюдавал победата на САЩ над Сърбия в полуфинала по баскетбол за мъже в четвъртък вечерта, отбелязва Ройтерс.
Рапърът, чието рождено име е Жак Уебстър, има повече от 100 песни в класацията "Хот 100" на "Билборд". Четири негови парчета са оглавили чарта - Sicko Mode, Highest in the Room, The Scott
Изложба „Небето, риза нетъкана” на студента по трансмедийни изкуства във Виена Александър Габровски се откри в галерия „A&G Art Meeting“ във Варна.
Творбите на младия автор, който е родом от Варна, са посветени на тъканта на реалността и нишките, които изплитат всичко около нас. Той представя маслена живопис, керамика, фотографски колажи, поезия. На откриването авторът прочете свои лирични творби и участва в 15-минутен пърформанс заедно с танцьорката Звезделина Станева и Калоян Васев.
В своето представление тримата чрез танц и песен събраха три разноцветни нишки, в които след това оплетоха и публиката. Танцът бе придружен и от четене на поетични творби и диалози. „Аз не танцувам, аз рисувам във въздуха. Не, аз не рисувам, а изписвам букви и изречения с тялото си. Не, аз не пиша с тялото си, аз танцувам“, изрече авторът по време на своя танц. Той бе облечен в
Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.
„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.
По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).
Адаптация по роман на „Цветето на солта“ на Надежда Косева получи награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас, Франция.
Режисьорката представи проекта на най-новия си игрален филм на професионалното събитие Arras Days, разказват от „Арт фест“.
Arras Days е платформа, която повече от десет години среща кинопрофесионалисти – режисьори, продуценти, дистрибутори, фестивални селекционери, насърчавайки ги да създават международни партньорства и копродукции.
Жури в състав Миля Микола, Лоран Даниелу и Дарио Векиато присъди награда, съдържаща и парична премия от 5000 евро, за проекта на Косева.
„Цветето на солта“ е проект на третия пълнометражен игрален филм на режисьорката („Ирина“, „Клопка“), получил подкрепа за
Камелия Тодорова ще представи авторския си спектакъл „Моят глас“ в Пазарджик на 30 ноември в Драматично-куклен театър "Константин Величков", съобщиха от културната институция.
„Моят глас” е музикален спектакъл на Камелия Тодорова. Едно емоционално и вълнуващо пътуване през живота , което обединява музика, визуални картини и разкази по един неповторим начин, уточняват от театъра.
На фона на спомени от живота на Камелия Тодорова зрителите ще чуят едни от най-обичаните песни, сред които „Да е влюбен този свят”, „Ден и нощ”, „Не ме гледай така, момче”, „Прошепнати мечти”, както и най-известните изпълнения на джаз, рок, соул, фънк и арендби музика, разясняват организаторите на събитието.
Ден преди това, на 29 ноември, Камелия Тодорова ще представи спектакъла си в Габрово.
Експозицията може да бъде разгледана до 20 ноември в галерия „Графикарт“.
Робърт Янчович младши е роден на 22 юни 1981 г. в Братислава, Словакия. Завършва графика и скулптура в Академията за изящни изкуства, в Братислава, и графика в Академията за изящни изкуства в Прага, Чехия. Печели международни награди в Китай, Тайван, Швеция, Германия, Австралия. Участва в международни, групови и индивидуални изложби в Италия, Унгария, Германия, Китай.