NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба
2829
Калейдоскоп

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба. Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите. „Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа

| 30 Октомври 2024, 12:16 ч.
Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба
Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба
Снимка © Галерия „+359“

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.

Сопраното Александрина Михайлова дебютира като Микаела в „Кармен“ на Бизе, на сцената на Софийската опера.

Събитието е на 13 октомври, съобщават от операта.

Припомнят, че преди една година певицата направи своя дебют в „Бохеми“ от Джакомо Пучини, в ролята на Мюзета.

Михайлова е от любимите ученици на Райна Кабаиванска, посочват от операта. Явява на прослушване при голямата българска оперна актриса през 2016 година. През 2013 година печели първа награда на международния конкурс „Франц Шуберт“ в Русе и участва  в концерт на лауреатите в дом „Витгенщайн“ във Виена през 2014 година. Година по-късно печели специалната награда на името на Гена Димитрова на конкурса Viva Voce в София, както и награда за най-добър млад изпълнител на

На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.

Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.

„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в

Фестивалът „Реките на София“ започва днес в София и отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк, съобщават организаторите от „Колективът“.

Предвидени са над 50 културни събития. Един от акцентите е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс. 

„Въпреки че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архит

Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите. 

От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.

Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 11-а непоследователна седмица на върха в чарта.

С прекарани 11 седмици начело в Хот 100, A Bar Song (Tipsy) е една от едва петте песни с подобно постижение през това десетилетие и първата след Last Night, с която кънтри певецът Морган Уолън доминира в класацията в продължение на 16 седмици между март и август 2023 г. 

Втората позиция в чарта за сингли също остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от рапъра Пост Малоун с парчето I Had Some Help, записано в сътрудничество с Морган Уолън. 

На трето място отново е Сабрина Карпентър със сингъла Espresso. Певицата класира още две парчета в Топ 10 на Хот 100 - Taste и Pleas

Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.

По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е своеобразната хибридност на създаденото. Хибридното, според художниците може да битува в разнообразни съотношения: свят на хибридни войни, хибридни технологии, хибридни форми на контактуване, както и симбиоза между аналогово и дигитално. Нищо вече не съществува в чистия си вид. Всяка творба е мислена в контекста на често взаимоизключващи се елементи, които въпреки това съществуват понякога в материален или смислов баланс“, казват още организаторите на изложбата.

Петър Сибинович разбира скулптурната си практика като игрално поле. Играта в архаичния, невинен, детски смисъл е в центъра на неговото творчество. Петър прилага „алхимичен“ подход към материалите и чрез трансформирането на нещо остаряло, използвано, забравено или изхвърлено, създава нов, коригиран, паралелен свят. Свят, пълен с привлекателни, объркващи и разнообразни по своите размери форми. Те биват фигуративни, абстрактни, аморфни и точни, и с променлива структура. Опитът на Сибинович се основава на интердисциплинарността с широк спектър от експерименти. Процесът на рециклиране при него включва предмети за ежедневна употреба като пластмасови бутилки, тръби, играчки“, казват от екипа.

По думите им творчеството на Милорад Панич се базира върху наблюдението му над разнообразни геофизични процеси, формирали земната повърхност и представени чрез скулптурната медия. „Очарованието на Панич от формалния външен вид на природата е претворено в разнообразието на неговите произведения. Авторът се базира на геоложките характеристики на планетата, а концептуално избира да работи с материали, съдържащи се в нея като почвен прах, руди, сол, седиментни скали. Милорад се вълнува от контрастната симбиоза на физически състояния като плътно и поресто, аморфно и структурирано, твърдо и меко. Произведенията му правят връзка и с настоящия момент на екологична криза, като далечно ехо от самата епоха, в която промяната в слоевете на планетата води и до по-големи катаклизми“, разказват организаторите.

Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.

Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".

"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем

Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.

Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.

Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.

При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.

Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен

Белгийската група Hooverphonic идва за концерт в София, заедно със струнен квартет, за да отпразнува 25-годишнината от издаването на албума The Magnificent Tree.

Концертът е на 10 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTSC.

The Magnificent Tree е издаден през 2000 година и включва хитове като Mad About You и Vinegar & Salt.

„Комбинацията от трип-хоп, поп чувствителност и оркестралните елементи в албума завладяват публиката по целия свят, спечелвайки на групата широко признание от меломаните и много нови фенове. Като цяло, музикалното пътешествие на Hooverphonic, водещо до The Magnificent Tree, е белязано от иновации, артистичен растеж и отдаденост към разширяване на границите в областта на алтернативната и електронна музика. Албумът остава вечна класика, олицетворява

Представлението „Айвар или лютеница“ ще има премиера на 24 и 25 септември в „Топлоцентрала“, съобщават продуцентите от „36 маймуини“. Проектът е съвместно с „Интимен театар“(Северна Македония). 

Участват Деница Даринова и София Ристевска.

„Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите“, е казал Гоце Делчев преди повече от два века. Една българка и една македонка решават да ни покажат какво означава това днес. Две жени са в надпревара на сцената. Две жени в „културно съревнование между народите“ създават своята карта на Балканите с много хумор, музика самоирония и лични истории. Политическите спорове между две държави са видени през очите на две жени и техните мечти, проблеми, п

Емблематичният Фонтан ди Треви в Рим ще има нов облик след ремонта, който започна днес, предаде АФП, като цитира местните власти.

По време на реконструкцията туристите ще могат да го наблюдават от специално изграден мост. Стъклените панели ще позволяват на посетителите да продължат обиколката си, докато се извършват почистващи и ремонтни дейности в долната част на фонтана, където се хвърлят монети във водата.   В момента мостът е в процес на изграждане и трябва да бъде готов през следващите седмици, отбелязва АФП.

Сцена от филма  "Сладък живот" на Федерико Фелини прави паметника известен и той се превръща в забележителност и един от най-посещаваните обекти в Рим.    Фонтанът е "разположен в много оживена пешеходна зона и е подложен на специфични микроклиматични условия", което е довело до развитието на "инвазивна растителност и варовикови

Те отбелязват, че в произведенията, представени от Стефан Иванов може да бъде наблюдаван и друг аспект в сложния баланс на хибридното ни съществуване – синтезът между аналоговата и дигитално генерирана форма. „Иванов експериментира посредством дигитализацията на заобикалящи ни човешки персонажи в техния естествен хабитат. Впоследствие чрез дигитален софтуер и машинизирани процеси, той връща вече преработените образи отново в материалния свят. Новите по вид обекти се материализират с помощта на класически и дори забравени аналогови технологии, но носят в себе си отпечатъка от характера и състоянието, закодирани в дигиталния код на машините“, казват от екипа на събитието.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“. Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщава ...
Изложба, посветена на Димитър Пешев е показана в Израел
130-годишнината от рождението на Димитър Пешев беше отбелязана в Музея на еврейския народ в Тел Авив, Израел, съобщи кюстендилският историк доц. д-р Ангел Джонев от Института за ис ...
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Тикер в 23:00 ч.
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизве ...
Начало Калейдоскоп
2829
Калейдоскоп

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.

| 30 Октомври 2024, 12:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба
Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба
Снимка © Галерия „+359“

Петър Сибинович, Милорад Панич и Стефан Иванов се събират в обща изложба.

Експозицията е озаглавена „Хибридни форми“ и ще бъде показана в столичната галерия „+359“ от 31 октомври до 22 ноември, съобщават организаторите.

Сопраното Александрина Михайлова дебютира като Микаела в „Кармен“ на Бизе, на сцената на Софийската опера.

Събитието е на 13 октомври, съобщават от операта.

Припомнят, че преди една година певицата направи своя дебют в „Бохеми“ от Джакомо Пучини, в ролята на Мюзета.

Михайлова е от любимите ученици на Райна Кабаиванска, посочват от операта. Явява на прослушване при голямата българска оперна актриса през 2016 година. През 2013 година печели първа награда на международния конкурс „Франц Шуберт“ в Русе и участва  в концерт на лауреатите в дом „Витгенщайн“ във Виена през 2014 година. Година по-късно печели специалната награда на името на Гена Димитрова на конкурса Viva Voce в София, както и награда за най-добър млад изпълнител на

На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.

Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.

„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в

Фестивалът „Реките на София“ започва днес в София и отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк, съобщават организаторите от „Колективът“.

Предвидени са над 50 културни събития. Един от акцентите е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс. 

„Въпреки че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архит

Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите. 

От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.

Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 11-а непоследователна седмица на върха в чарта.

С прекарани 11 седмици начело в Хот 100, A Bar Song (Tipsy) е една от едва петте песни с подобно постижение през това десетилетие и първата след Last Night, с която кънтри певецът Морган Уолън доминира в класацията в продължение на 16 седмици между март и август 2023 г. 

Втората позиция в чарта за сингли също остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от рапъра Пост Малоун с парчето I Had Some Help, записано в сътрудничество с Морган Уолън. 

На трето място отново е Сабрина Карпентър със сингъла Espresso. Певицата класира още две парчета в Топ 10 на Хот 100 - Taste и Pleas

„Изложбата „Хибридни форми“ в галерия „+359“ е следствие на дългогодишния професионален и приятелски контакт между скулпторите Петър Сибинович (Сърбия), Милорад Панич (Сърбия) и Стефан Иванов (България). Тримата автори излизат от комфорта на собственото си амплоа като защитена зона на индивидуализъм и себеизразяване, за да срещнат личните си творчески търсения в контекста на настоящия проект“, разказват от екипа.

По думите им на публиката умишлено са показани не докрай завършени произведения, а експериментални процеси и наративи с отворен край. „Общото в подходите и на тримата е своеобразната хибридност на създаденото. Хибридното, според художниците може да битува в разнообразни съотношения: свят на хибридни войни, хибридни технологии, хибридни форми на контактуване, както и симбиоза между аналогово и дигитално. Нищо вече не съществува в чистия си вид. Всяка творба е мислена в контекста на често взаимоизключващи се елементи, които въпреки това съществуват понякога в материален или смислов баланс“, казват още организаторите на изложбата.

Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.

Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".

"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем

Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.

Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.

Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.

При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.

Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен

Белгийската група Hooverphonic идва за концерт в София, заедно със струнен квартет, за да отпразнува 25-годишнината от издаването на албума The Magnificent Tree.

Концертът е на 10 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTSC.

The Magnificent Tree е издаден през 2000 година и включва хитове като Mad About You и Vinegar & Salt.

„Комбинацията от трип-хоп, поп чувствителност и оркестралните елементи в албума завладяват публиката по целия свят, спечелвайки на групата широко признание от меломаните и много нови фенове. Като цяло, музикалното пътешествие на Hooverphonic, водещо до The Magnificent Tree, е белязано от иновации, артистичен растеж и отдаденост към разширяване на границите в областта на алтернативната и електронна музика. Албумът остава вечна класика, олицетворява

Представлението „Айвар или лютеница“ ще има премиера на 24 и 25 септември в „Топлоцентрала“, съобщават продуцентите от „36 маймуини“. Проектът е съвместно с „Интимен театар“(Северна Македония). 

Участват Деница Даринова и София Ристевска.

„Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите“, е казал Гоце Делчев преди повече от два века. Една българка и една македонка решават да ни покажат какво означава това днес. Две жени са в надпревара на сцената. Две жени в „културно съревнование между народите“ създават своята карта на Балканите с много хумор, музика самоирония и лични истории. Политическите спорове между две държави са видени през очите на две жени и техните мечти, проблеми, п

Емблематичният Фонтан ди Треви в Рим ще има нов облик след ремонта, който започна днес, предаде АФП, като цитира местните власти.

По време на реконструкцията туристите ще могат да го наблюдават от специално изграден мост. Стъклените панели ще позволяват на посетителите да продължат обиколката си, докато се извършват почистващи и ремонтни дейности в долната част на фонтана, където се хвърлят монети във водата.   В момента мостът е в процес на изграждане и трябва да бъде готов през следващите седмици, отбелязва АФП.

Сцена от филма  "Сладък живот" на Федерико Фелини прави паметника известен и той се превръща в забележителност и един от най-посещаваните обекти в Рим.    Фонтанът е "разположен в много оживена пешеходна зона и е подложен на специфични микроклиматични условия", което е довело до развитието на "инвазивна растителност и варовикови

Петър Сибинович разбира скулптурната си практика като игрално поле. Играта в архаичния, невинен, детски смисъл е в центъра на неговото творчество. Петър прилага „алхимичен“ подход към материалите и чрез трансформирането на нещо остаряло, използвано, забравено или изхвърлено, създава нов, коригиран, паралелен свят. Свят, пълен с привлекателни, объркващи и разнообразни по своите размери форми. Те биват фигуративни, абстрактни, аморфни и точни, и с променлива структура. Опитът на Сибинович се основава на интердисциплинарността с широк спектър от експерименти. Процесът на рециклиране при него включва предмети за ежедневна употреба като пластмасови бутилки, тръби, играчки“, казват от екипа.

По думите им творчеството на Милорад Панич се базира върху наблюдението му над разнообразни геофизични процеси, формирали земната повърхност и представени чрез скулптурната медия. „Очарованието на Панич от формалния външен вид на природата е претворено в разнообразието на неговите произведения. Авторът се базира на геоложките характеристики на планетата, а концептуално избира да работи с материали, съдържащи се в нея като почвен прах, руди, сол, седиментни скали. Милорад се вълнува от контрастната симбиоза на физически състояния като плътно и поресто, аморфно и структурирано, твърдо и меко. Произведенията му правят връзка и с настоящия момент на екологична криза, като далечно ехо от самата епоха, в която промяната в слоевете на планетата води и до по-големи катаклизми“, разказват организаторите.

Те отбелязват, че в произведенията, представени от Стефан Иванов може да бъде наблюдаван и друг аспект в сложния баланс на хибридното ни съществуване – синтезът между аналоговата и дигитално генерирана форма. „Иванов експериментира посредством дигитализацията на заобикалящи ни човешки персонажи в техния естествен хабитат. Впоследствие чрез дигитален софтуер и машинизирани процеси, той връща вече преработените образи отново в материалния свят. Новите по вид обекти се материализират с помощта на класически и дори забравени аналогови технологии, но носят в себе си отпечатъка от характера и състоянието, закодирани в дигиталния код на машините“, казват от екипа на събитието.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Изложба, посветена на Димитър Пешев е показана в Израел
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Цветни аспекти
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Калейдоскоп
Виена отново е в ритъма на валса
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.