NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Биография: Кирил Маричков
1819
Авансцена

Биография: Кирил Маричков

Обичам щурците. Докато има щурци, има надежда, че светът съществува, казва Кирил Маричков през 1991 г. Четвърт век по-рано той създава една от най-влиятелните рок групи в България – „Щурците“, на която е фронтмен, басист, певец и основен композитор. Музикантът, който си отиде на 11 октомври, днес щеше да навърши 80 години

| 30 Октомври 2024, 09:06 ч.
Биография: Кирил Маричков
Биография: Кирил Маричков
Снимка © Минко Чернев

Обичам щурците. Докато има щурци, има надежда, че светът съществува, казва Кирил Маричков през 1991 г. Четвърт век по-рано той създава една от най-влиятелните рок групи в България – „Щурците“, на която е фронтмен, басист, певец и основен композитор.

Дуа Липа отмени концерта си в Джакарта заради "непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" на сцената, съобщи ДПА.

Певица увери, че е "с разбито сърце", тъй като няма да може да изнесе предвиденото за събота вечер шоу в Indonesia Arena.

"Аз съм тук, във вашата невероятна страна и съм готова да изнеса концерт, но с огорчение споделям, че беше установено, че не е безопасно представлението да продължи поради проблеми със сцената", написа Липа в социалните мрежи. "Толкова много очаквах тази вечер и наистина ме боли, че не можем да изнесем шоу за всички вас, особено след толкова дълго време от последното ми изпълнение в Джакарта".

Организаторите TEM Presents и PK Entertainment обясниха, че отмяната е "поради непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" в съвместно изявление на уебсайта на Липа.

"Въпреки готовността на Дуа Липа да изнесе пред

Изложба на художника Живко Седларски гостува във Фестивалния комплекс във Варна.

Авторът, който живее във Франция, е известен като „рицарят на стоманените дами“.

За изявата си в крайморския град той е избрал да покаже част от своите известни пластики рокли, стоманени дървета, каквито прави до 2008 г., и произведения от серия „Море - земя“, реализирана във Франция. Редом със скулптурите са представени и рисунки на твореца, които са част от работния му процес по осмислянето на една скулптурна работа, сподели той. 

Изложбата се нарича Haute couture - Haute soudure (Висша мода - Висша заварка) и предшества традиционния Салон на изкуствата в НДК, чиято програма с различни жанрове ще присъства и във Варна през 2025 г. Седларски гостува в крайморския град веднага след представянето си в София. По време на откриването тази вечер ще бъде пре

Нидерландската полиция арестува един заподозрян за кражбата на две творби на Анди Уорхол, съобщи АФП. 

В началото на ноември от галерията в град Ойстервейк бяха откраднати две ситопечатни творби от серията "Кралици". 

Заподозреният е на 23 години. Засега полицията не коментира дали откраднатите картини са открити. 

При кражбата е използван експлозив, който е позволил проникването в галерията "Марк Пит Висер".

Двата портрета са били експонирани преди продажбата им на панаира за изкуство, антики и дизайн в Амстердам, който се провежда в края на ноември.

Единият портрет е на кралица Елизабет Втора, а другият - на датската кралица Маргрете Втора.

Серията на Уорхол включва портрети на четири кралици - този на нидерландската кралица Беатрикс и на кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала също са били изнесени, но впо

Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.  

Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор

Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.

Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.

Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.

В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев

Музикантът, който си отиде на 11 октомври, днес щеше да навърши 80 години.

Тази вечер в зала 1 на НДК ще бъде изнесен концерт на „Фондацията“ в негова памет.

Той е роден в София,  където завършва средното си образование в училище „Антим I“. Живее в къщата, построена в началото на 20-и век от дядо му – арх. Киро Маричков. Другият му дядо – Борис Левиев, е главен диригент на Музикалния театър и първи въвежда внука си в света на музиката.

ОТ МАЛЪК СВИРИ НА ПИАНО, КЛАРИНЕТ, БАС И КИТАРА

От малък Кирил Маричков свири на пиано, кларинет, бас китара и китара. Като своя житейска грешка отчита факта, че учи във Висшия институт по архитектура и строителство (ВИАС), вместо в консерваторията. Но музиката все пак побеждава.

С награди и репетиции на нова постановка стартира новият творчески сезон за Любителския театър „Борис Илиев“ в Исперих.

След редица турнета, участия и много отличия през изминалия сезон, ние отново започваме да берем плодове от положения труд, каза художественият ръководител на исперихския театър Енита Василева. Тя посочи, че съвсем наскоро актьорите от исперихския любителски театър се завърнали с две награди от участието си в Националния фестивал на аматьорските театри „Камъка“. В конкурсната програма на събитието, организирано от Народно читалище „Напредък – 1869“, със съдействието на Община Горна Оряховица и по инициатива на Младежки театър „Алтернатива“, са били включени 22 постановки, сред които и спектакълът „Големанов“ с режисьор Енита Василева.

„Фестивалното жури с председател актьора Иван

Знакови места от Омуртаг показва изложба в града, подредена по повод Деня на народните будители – 1 ноември.

Експозицията е обща – творбите са предимно живопис, каза председателят на Народно читалище (НЧ) „Отец Паисий“ Славка Иванова.

Платната са изложени в залата на Обредния дом. Инициативата за изложбата е на дългогодишния специалист хуманитарни дейности и културен деятел в града Стойчо Тонев. Именно той се свързва с художника Ниязи Хасан и с подкрепата на общинското ръководство осъществяват идеята.

Показани са картини на местни художници, на творци, участвали в пленери в Омуртаг и дарявали свои произведения, както и такива на гостуващи автори, обясни Иванова.

От платната могат да се видят градски пейзажи, знакови места от някогашния Омуртаг. На други за застъпени вечни теми – като например „Майка в очакване“.

Изложбата "На животните с любов" гостува на  Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха оттам.

Творбите са дело на ученици на художничката Александра Кисовска, които посещават школа по изобразително изкуство към Младежки дом -  Пазарджик. 

Както информирахме, изложбата беше открита за пръв път месец септември в галерия "Георги Машев". Тогава десетки жители на града се запознаха с творбите на малките художници. 

Това беше първата инициатива, с която започна творческата година за Младежки дом - Пазарджик.

„Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ е петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър за този театрален сезон, този път обаче насочено към най-младата аудитория, съобщават от трупата.

По думите им, с много хумор и приключенски дух, представлението се завръща към познатите и обичани герои в световната класика на детската литература: „Тези причудливи особняци ще ни запознаят със своята лична гледна точка за света. Ще се сблъскат с един абсурден свят, изграден по своите правила и закономерности. Абсурден, но само за тях, или абсурден по принцип, не е толкова важно. Все пак ще го погледнем с насмешка“.

„История, на пръв поглед, за приятелство и героизъм, но съдържаща в себе си актуални и общочовешки въпроси за властта, за страха и за тяхното общо съществуване", казва режисьорът Йордан

Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов е четвърта седмица най-гледаният филм у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Общият брой на зрителите на филма надхвърли половин милион души, а приходите са 6 799 090 лева.

По този начин "Гунди – Легенда за любовта" стана първият филм в новата история на България, преминал границата от 500 000 зрители. Със своите 507 759 продадени билета, филмът за Георги Аспарухов се утвърждава не само като най-гледаното българско заглавие, но и като най-гледания филм в кината у нас след 10 ноември 1989 година, съобщиха от екипа на продукцията.

На втора позиция е първата премиера от миналия уикенд - "Код: Червено" с Дуейн Джонсън - Скалата в главната роля. Представянето на Коледа по нестандартен начин, а именно с издирването на дядо Коледа о

Първите стъпки на Кирил Маричков на музикалната сцена са като басист в рок групата „Бъндараците“,  в началото на 60-те години на 20-и век. Когато през 1967 г. групата се разпада, той създава „Щурците“. Членове на новосъздадената група са Кирил Маричков и Петър Цанков от „Бъндараците“, Петър Гюзелев и Веселин Кисьов от „Слънчевите братя“. Името на групата е избрано след конкурс в радиопредаване. Интересен факт е, че то идва под влияние на ливърпулската група The Beatles (от английски – бръмбари или буболечки).

„Щурците“ съществува активно 30 години и има 12 издадени албума и безброй турнета. В своята дискография Кирил Маричков има три издадени солови албума – „Зодия щурец“ (1997), „Искам да кажа“ (2002) и „75“ (2019).

АВТОР Е НА НАД 150 ПЕСНИ

Кирил Маричков е автор на повече от 150 песни. В списъка на създадените от него хитове са „Рок в минало време“, „Вкусът на времето“, „Конникът“, „Клетва“, „Вълшебен цвят“ . На въпроса дали сега младите хора идват при него да искат съветите му, той отговаря: „Да, питат ме как се правят хитове. А аз им казвам: „Ей, Боже, не знам!“. Никога предварително не знам коя песен ще стане хит и коя – не“.

Маричков се изявява и като филмов композитор – във филмите „Вчера“ (песента „Клетва“), „Адио, Рио“, „Индиански игри“, „Вампири-таласъми“, „Дунав мост“ (песента „Моят свят“). Автор е на музиката към 14 български филма.

Депутат е в седмото Велико народно събрание. По време на предизборната кампания „Щурците“ записват популярната песен „Аз съм просто човек“, която се превръща в неофициален химн на опозицията: „Аз не съм комунист и никога няма да бъда. Аз не съм нихилист и никога няма да бъда. Аз не съм антихрист и никога няма да бъда. Аз съм просто човек. Аз съм просто човек!“.

На въпроса „Когато се смени времето, за кратко заменихте китарата с политиката, станахте депутат във Великото народно събрание“, Маричков отговаря: „Не, не съм я сменил. Просто реших, че това е мое задължение, когато в цяла Източна Европа падаше комунизмът и хората на изкуството помагаха за това. Ала, в първия момент, в който можех да се отърва, го направих. Напуснах“. На въпрос „Съгласен ли сте с идеята партиите да се обединят в името на обща кауза?“, казва „Абсолютно. Не точно да се обединят, по-скоро, да има съгласие между тях по няколко национални приоритета. Има национални каузи, които трябва да седят много по-високо от партийните различия и боричкания“.

През 1992 г. Кирил Маричков, заедно с басиста на група „Тангра“ – Константин Марков, основават рок радио „Тангра“.

ФОНДАЦИЯТА

През 2013 г. Кирил Маричков („Щурците“), Иван Лечев (ФСБ), Дони, Славчо Николов („Б.Т.Р.“) и Венко Поромански („Те“)“ създават група „Фондацията“. Изпълняват песни на собствените си формации, като в репертоара им са над 20 емблематичните парчета. Списание „“ посвети броя си през август 2023 г. на десетата годишнина от сформирането на „Фондацията“.

„На Дони му хрумна идеята, след като проектът „Бийтълс“ се оказва успешен (в проекта участват Дони, Коцето Калки, Славчо Николов и Венко Поромански). Обаждат ми се със Славчо, обясняват ми и се съгласих. Само че им казах: „Щом сме от три групи, дайте и да вземем и от ФСБ“. А те се засмяха: „Иван Лечев вече се присъедини“. Нарекохме групата „Фондацията“, пак по идея на Дони, защото това е фондация за изкуство – не за други неща, а за песни, които ние раздаваме на хората“, разказва Кирил Маричков.

Първият голям концерт на „Фондацията“ е на 2 април 2014 г. в зала 1 на НДК. „Интересно е, че когато нещо се случва, ти го преживяваш по един начин, а когато погледнеш в миналото – то вече ти изглежда по друг. Много е хубаво, че човек си спомня най-вече хубавите неща от миналото. И дори те да не са били толкова приятни, той си ги спомня с носталгия. Да речем казармата – да, отвратително беше, но сега, като се сетя, голям смях пада… Иначе си някакъв мизантроп и само викаш „Ууу“. Та и с „Щурците“ е така – да, спираха концертите ни, биеха публиката ни, какви ли не неща са ни се случвали, но аз си спомням веселите и смешните. Например преди концерт ни посрещаха комсомолски активисти – нали после трябваше да докладват – пристъпваха, покашляха се: „Хм, ще свирим ли, ще свирим ли?“. И аз отговарях: „Ами, някои ще свирим, други ще записваме в тефтерчето“. Имаха и дежурен лаф по повод дългите коси: „Абе, човек не може да ви разбере мъже ли сте, жени ли сте!?“. Глупава смешка. Един ден обаче, някъде през 1979-1980 г., трима от нас бяхме с бради и мустаци и поредният комсомолец май се обърка и каза: „Абе, с тези бради и мустаци човек не може да ви разбере мъже ли сте, жени ли сте?“. Не издържах и го попитах: „Защо, жена Ви има ли мустаци? Заради това изречение ни спряха концерта. Тогава никак не беше весело, но сега точно това си спомням“, разказва Кирил Маричков.

ПРИЗНАНИЕ

Кирил Маричков е носител на орден „Св. св. Кирил и Методий“ (първа степен) през 2010 г., на наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата в раздел „Музика“, съвместно с група „Щурците“ (2017). През 2020 г. получава „Икар“ за изключителен принос към музиката от Гилдията на музикалните артисти.

На 31 януари 2020 г. Кирил Маричков получава най-високото държавно отличие – орден „Стара планина“ (първа степен) – за изключително големите му заслуги в областта на културата и изкуството. „Човек излиза на сцената, ако има да каже нещо много важно. Това ме е водило през годините – да казвам на хората нещо, да ги гледам в очите от сцената и да им казвам неща, които са важни за тях“, казва Маричков по време на награждаването.

На 10 май 2023 г. официално е представена автобиографичната книга на Кирил Маричков – „На прага на времето“. С нея авторът отбеляза и 55 години от основаването на „Щурците“. Книгата представя подробно житейския и творчески път на музиканта – от детството му до на най-силния период в историята на „Щурците“ – 80-те години на 20-и век.

На 8 септември 2024 г., „Фондацията“ и оркестърът на Държавната опера в Пловдив закриват 40-ото издание на празниците на изкуствата „Аполония“. Маричков посочва, че този концерт е специален за него, защото е първата му изява след боледуване, което го свалило от сцената за пет месеца. В края на концерта Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондация „Аполония“, му връчва статуетка – знака на „Аполония“, с който награждават изпълнители, участвали през 40-те години на фестивала.

 

http://w1.zdwe.de/10001/0/server.php?iccs=I[12]/[1][0][0]&jd=30&jm=10&jh=2024
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 17:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
1819
Авансцена

Биография: Кирил Маричков

Обичам щурците.Докато има щурци, има надежда, че светът съществува, казва Кирил Маричков през 1991 г. Четвърт век по-рано той създава една от най-влиятелните рок групи в България – „Щурците“, на която е фронтмен, басист, певец и основен композитор.

| 30 Октомври 2024, 09:06 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Кирил Маричков
Биография: Кирил Маричков
Снимка © Минко Чернев

Обичам щурците. Докато има щурци, има надежда, че светът съществува, казва Кирил Маричков през 1991 г. Четвърт век по-рано той създава една от най-влиятелните рок групи в България – „Щурците“, на която е фронтмен, басист, певец и основен композитор.

Музикантът, който си отиде на 11 октомври, днес щеше да навърши 80 години.

Дуа Липа отмени концерта си в Джакарта заради "непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" на сцената, съобщи ДПА.

Певица увери, че е "с разбито сърце", тъй като няма да може да изнесе предвиденото за събота вечер шоу в Indonesia Arena.

"Аз съм тук, във вашата невероятна страна и съм готова да изнеса концерт, но с огорчение споделям, че беше установено, че не е безопасно представлението да продължи поради проблеми със сцената", написа Липа в социалните мрежи. "Толкова много очаквах тази вечер и наистина ме боли, че не можем да изнесем шоу за всички вас, особено след толкова дълго време от последното ми изпълнение в Джакарта".

Организаторите TEM Presents и PK Entertainment обясниха, че отмяната е "поради непредвидени проблеми с безопасността и логистиката" в съвместно изявление на уебсайта на Липа.

"Въпреки готовността на Дуа Липа да изнесе пред

Изложба на художника Живко Седларски гостува във Фестивалния комплекс във Варна.

Авторът, който живее във Франция, е известен като „рицарят на стоманените дами“.

За изявата си в крайморския град той е избрал да покаже част от своите известни пластики рокли, стоманени дървета, каквито прави до 2008 г., и произведения от серия „Море - земя“, реализирана във Франция. Редом със скулптурите са представени и рисунки на твореца, които са част от работния му процес по осмислянето на една скулптурна работа, сподели той. 

Изложбата се нарича Haute couture - Haute soudure (Висша мода - Висша заварка) и предшества традиционния Салон на изкуствата в НДК, чиято програма с различни жанрове ще присъства и във Варна през 2025 г. Седларски гостува в крайморския град веднага след представянето си в София. По време на откриването тази вечер ще бъде пре

Нидерландската полиция арестува един заподозрян за кражбата на две творби на Анди Уорхол, съобщи АФП. 

В началото на ноември от галерията в град Ойстервейк бяха откраднати две ситопечатни творби от серията "Кралици". 

Заподозреният е на 23 години. Засега полицията не коментира дали откраднатите картини са открити. 

При кражбата е използван експлозив, който е позволил проникването в галерията "Марк Пит Висер".

Двата портрета са били експонирани преди продажбата им на панаира за изкуство, антики и дизайн в Амстердам, който се провежда в края на ноември.

Единият портрет е на кралица Елизабет Втора, а другият - на датската кралица Маргрете Втора.

Серията на Уорхол включва портрети на четири кралици - този на нидерландската кралица Беатрикс и на кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала също са били изнесени, но впо

Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.  

Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор

Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.

Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.

Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.

В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев

Тази вечер в зала 1 на НДК ще бъде изнесен концерт на „Фондацията“ в негова памет.

Той е роден в София,  където завършва средното си образование в училище „Антим I“. Живее в къщата, построена в началото на 20-и век от дядо му – арх. Киро Маричков. Другият му дядо – Борис Левиев, е главен диригент на Музикалния театър и първи въвежда внука си в света на музиката.

С награди и репетиции на нова постановка стартира новият творчески сезон за Любителския театър „Борис Илиев“ в Исперих.

След редица турнета, участия и много отличия през изминалия сезон, ние отново започваме да берем плодове от положения труд, каза художественият ръководител на исперихския театър Енита Василева. Тя посочи, че съвсем наскоро актьорите от исперихския любителски театър се завърнали с две награди от участието си в Националния фестивал на аматьорските театри „Камъка“. В конкурсната програма на събитието, организирано от Народно читалище „Напредък – 1869“, със съдействието на Община Горна Оряховица и по инициатива на Младежки театър „Алтернатива“, са били включени 22 постановки, сред които и спектакълът „Големанов“ с режисьор Енита Василева.

„Фестивалното жури с председател актьора Иван

Знакови места от Омуртаг показва изложба в града, подредена по повод Деня на народните будители – 1 ноември.

Експозицията е обща – творбите са предимно живопис, каза председателят на Народно читалище (НЧ) „Отец Паисий“ Славка Иванова.

Платната са изложени в залата на Обредния дом. Инициативата за изложбата е на дългогодишния специалист хуманитарни дейности и културен деятел в града Стойчо Тонев. Именно той се свързва с художника Ниязи Хасан и с подкрепата на общинското ръководство осъществяват идеята.

Показани са картини на местни художници, на творци, участвали в пленери в Омуртаг и дарявали свои произведения, както и такива на гостуващи автори, обясни Иванова.

От платната могат да се видят градски пейзажи, знакови места от някогашния Омуртаг. На други за застъпени вечни теми – като например „Майка в очакване“.

Изложбата "На животните с любов" гостува на  Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха оттам.

Творбите са дело на ученици на художничката Александра Кисовска, които посещават школа по изобразително изкуство към Младежки дом -  Пазарджик. 

Както информирахме, изложбата беше открита за пръв път месец септември в галерия "Георги Машев". Тогава десетки жители на града се запознаха с творбите на малките художници. 

Това беше първата инициатива, с която започна творческата година за Младежки дом - Пазарджик.

„Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ е петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър за този театрален сезон, този път обаче насочено към най-младата аудитория, съобщават от трупата.

По думите им, с много хумор и приключенски дух, представлението се завръща към познатите и обичани герои в световната класика на детската литература: „Тези причудливи особняци ще ни запознаят със своята лична гледна точка за света. Ще се сблъскат с един абсурден свят, изграден по своите правила и закономерности. Абсурден, но само за тях, или абсурден по принцип, не е толкова важно. Все пак ще го погледнем с насмешка“.

„История, на пръв поглед, за приятелство и героизъм, но съдържаща в себе си актуални и общочовешки въпроси за властта, за страха и за тяхното общо съществуване", казва режисьорът Йордан

Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов е четвърта седмица най-гледаният филм у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Общият брой на зрителите на филма надхвърли половин милион души, а приходите са 6 799 090 лева.

По този начин "Гунди – Легенда за любовта" стана първият филм в новата история на България, преминал границата от 500 000 зрители. Със своите 507 759 продадени билета, филмът за Георги Аспарухов се утвърждава не само като най-гледаното българско заглавие, но и като най-гледания филм в кината у нас след 10 ноември 1989 година, съобщиха от екипа на продукцията.

На втора позиция е първата премиера от миналия уикенд - "Код: Червено" с Дуейн Джонсън - Скалата в главната роля. Представянето на Коледа по нестандартен начин, а именно с издирването на дядо Коледа о

ОТ МАЛЪК СВИРИ НА ПИАНО, КЛАРИНЕТ, БАС И КИТАРА

От малък Кирил Маричков свири на пиано, кларинет, бас китара и китара. Като своя житейска грешка отчита факта, че учи във Висшия институт по архитектура и строителство (ВИАС), вместо в консерваторията. Но музиката все пак побеждава.

Първите стъпки на Кирил Маричков на музикалната сцена са като басист в рок групата „Бъндараците“,  в началото на 60-те години на 20-и век. Когато през 1967 г. групата се разпада, той създава „Щурците“. Членове на новосъздадената група са Кирил Маричков и Петър Цанков от „Бъндараците“, Петър Гюзелев и Веселин Кисьов от „Слънчевите братя“. Името на групата е избрано след конкурс в радиопредаване. Интересен факт е, че то идва под влияние на ливърпулската група The Beatles (от английски – бръмбари или буболечки).

„Щурците“ съществува активно 30 години и има 12 издадени албума и безброй турнета. В своята дискография Кирил Маричков има три издадени солови албума – „Зодия щурец“ (1997), „Искам да кажа“ (2002) и „75“ (2019).

АВТОР Е НА НАД 150 ПЕСНИ

Кирил Маричков е автор на повече от 150 песни. В списъка на създадените от него хитове са „Рок в минало време“, „Вкусът на времето“, „Конникът“, „Клетва“, „Вълшебен цвят“ . На въпроса дали сега младите хора идват при него да искат съветите му, той отговаря: „Да, питат ме как се правят хитове. А аз им казвам: „Ей, Боже, не знам!“. Никога предварително не знам коя песен ще стане хит и коя – не“.

Маричков се изявява и като филмов композитор – във филмите „Вчера“ (песента „Клетва“), „Адио, Рио“, „Индиански игри“, „Вампири-таласъми“, „Дунав мост“ (песента „Моят свят“). Автор е на музиката към 14 български филма.

Депутат е в седмото Велико народно събрание. По време на предизборната кампания „Щурците“ записват популярната песен „Аз съм просто човек“, която се превръща в неофициален химн на опозицията: „Аз не съм комунист и никога няма да бъда. Аз не съм нихилист и никога няма да бъда. Аз не съм антихрист и никога няма да бъда. Аз съм просто човек. Аз съм просто човек!“.

На въпроса „Когато се смени времето, за кратко заменихте китарата с политиката, станахте депутат във Великото народно събрание“, Маричков отговаря: „Не, не съм я сменил. Просто реших, че това е мое задължение, когато в цяла Източна Европа падаше комунизмът и хората на изкуството помагаха за това. Ала, в първия момент, в който можех да се отърва, го направих. Напуснах“. На въпрос „Съгласен ли сте с идеята партиите да се обединят в името на обща кауза?“, казва „Абсолютно. Не точно да се обединят, по-скоро, да има съгласие между тях по няколко национални приоритета. Има национални каузи, които трябва да седят много по-високо от партийните различия и боричкания“.

През 1992 г. Кирил Маричков, заедно с басиста на група „Тангра“ – Константин Марков, основават рок радио „Тангра“.

ФОНДАЦИЯТА

През 2013 г. Кирил Маричков („Щурците“), Иван Лечев (ФСБ), Дони, Славчо Николов („Б.Т.Р.“) и Венко Поромански („Те“)“ създават група „Фондацията“. Изпълняват песни на собствените си формации, като в репертоара им са над 20 емблематичните парчета. Списание „“ посвети броя си през август 2023 г. на десетата годишнина от сформирането на „Фондацията“.

„На Дони му хрумна идеята, след като проектът „Бийтълс“ се оказва успешен (в проекта участват Дони, Коцето Калки, Славчо Николов и Венко Поромански). Обаждат ми се със Славчо, обясняват ми и се съгласих. Само че им казах: „Щом сме от три групи, дайте и да вземем и от ФСБ“. А те се засмяха: „Иван Лечев вече се присъедини“. Нарекохме групата „Фондацията“, пак по идея на Дони, защото това е фондация за изкуство – не за други неща, а за песни, които ние раздаваме на хората“, разказва Кирил Маричков.

Първият голям концерт на „Фондацията“ е на 2 април 2014 г. в зала 1 на НДК. „Интересно е, че когато нещо се случва, ти го преживяваш по един начин, а когато погледнеш в миналото – то вече ти изглежда по друг. Много е хубаво, че човек си спомня най-вече хубавите неща от миналото. И дори те да не са били толкова приятни, той си ги спомня с носталгия. Да речем казармата – да, отвратително беше, но сега, като се сетя, голям смях пада… Иначе си някакъв мизантроп и само викаш „Ууу“. Та и с „Щурците“ е така – да, спираха концертите ни, биеха публиката ни, какви ли не неща са ни се случвали, но аз си спомням веселите и смешните. Например преди концерт ни посрещаха комсомолски активисти – нали после трябваше да докладват – пристъпваха, покашляха се: „Хм, ще свирим ли, ще свирим ли?“. И аз отговарях: „Ами, някои ще свирим, други ще записваме в тефтерчето“. Имаха и дежурен лаф по повод дългите коси: „Абе, човек не може да ви разбере мъже ли сте, жени ли сте!?“. Глупава смешка. Един ден обаче, някъде през 1979-1980 г., трима от нас бяхме с бради и мустаци и поредният комсомолец май се обърка и каза: „Абе, с тези бради и мустаци човек не може да ви разбере мъже ли сте, жени ли сте?“. Не издържах и го попитах: „Защо, жена Ви има ли мустаци? Заради това изречение ни спряха концерта. Тогава никак не беше весело, но сега точно това си спомням“, разказва Кирил Маричков.

ПРИЗНАНИЕ

Кирил Маричков е носител на орден „Св. св. Кирил и Методий“ (първа степен) през 2010 г., на наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата в раздел „Музика“, съвместно с група „Щурците“ (2017). През 2020 г. получава „Икар“ за изключителен принос към музиката от Гилдията на музикалните артисти.

На 31 януари 2020 г. Кирил Маричков получава най-високото държавно отличие – орден „Стара планина“ (първа степен) – за изключително големите му заслуги в областта на културата и изкуството. „Човек излиза на сцената, ако има да каже нещо много важно. Това ме е водило през годините – да казвам на хората нещо, да ги гледам в очите от сцената и да им казвам неща, които са важни за тях“, казва Маричков по време на награждаването.

На 10 май 2023 г. официално е представена автобиографичната книга на Кирил Маричков – „На прага на времето“. С нея авторът отбеляза и 55 години от основаването на „Щурците“. Книгата представя подробно житейския и творчески път на музиканта – от детството му до на най-силния период в историята на „Щурците“ – 80-те години на 20-и век.

На 8 септември 2024 г., „Фондацията“ и оркестърът на Държавната опера в Пловдив закриват 40-ото издание на празниците на изкуствата „Аполония“. Маричков посочва, че този концерт е специален за него, защото е първата му изява след боледуване, което го свалило от сцената за пет месеца. В края на концерта Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондация „Аполония“, му връчва статуетка – знака на „Аполония“, с който награждават изпълнители, участвали през 40-те години на фестивала.

 

http://w1.zdwe.de/10001/0/server.php?iccs=I[12]/[1][0][0]&jd=30&jm=10&jh=2024
Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.