Артистични акции, откривания на изложби, срещи с артисти, представяния на отделни артефакти и нови изложби са част от инициативата „Посока Самуил“ на 31 октомври, съобщават организаторите.
Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.
На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.
Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.
Куклите са нещо много истинско. Голям човек да си играе с кукли е хубаво, защото продължава да бъде дете и да се забавлява. Те помагат да се чувстваш вечно млад, весел и щастлив, каза Неделчо Неделчев, актьор, мениджър и основател на театър „Карлсон“.
Заедно с Милена Мавродинова днес той гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението се игра два пъти на сцената на Общинския културен център.
Децата, техните учители и родители пяха и се забавляваха с актьорите. Накрая се качиха на сцената да пипнат куклите и да се снимат с актьорите.
„Детската публика в Разград е страхотна, много благодатна и е удоволствие да играеш пред тях“, заяви актьорът, който е родом от Разград.
По думите му най-голямата награда за него и за екипа му са възторжените детски очи в края на представлението.
Творчеството на пловдивската художествена група „Ръб“ е представено с голяма изложба във Варненската градска галерия в рамките на откриващия се днес форум „Изкуството като противодействие“.
Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. Нейни членове са художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.
Изложбата на група „Ръб” във Варна обхваща творби от различни акции, изложби и пърформанси от целия период на съществуване на групата, разбунили духовете в първите години на демокрацията у нас, съобщават от екипа на галерията.
Сред тях са произведения от станалата легендарна изложба „Символи и знаци” от 1990 г. като „Пънкове” на Кольо Кара
Екпозицията „Гладът на сърцето“, която разглежда глада отвъд физическото усещане, ще бъде открита на 16 ноември в Художествената галерия в Казанлък. Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.
Куратор на изложбата е Христина Бобокова. В нея са включени произведения от колекцията на фондация „Процес - Пространство", както и премиерното видео „Лъвска закуска" на Силвия Богоева.
Своите артистични визии представят още Димитър Грозданов, Майкъл Уикерсън от САЩ, Гьонюл Нюолу от Турция, Христо Шапкаров, Любен Фързулев, Виргиния Пенчева и Лора Димова.
Изложбата е част от големия проект на Художествената галерия „Глад“. Тя е вдъхновена от есето на Георги Марков „Пиеса за иките... и за българите", а художниците интерпретират темите за храната, хляба и трапезата като метафора на душевната п
Филмът „Хени. Приятелството – смисъл и спасение” ще бъде показан на международни и национални кинофестивали, съобщават от продуцентите от центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.
Първата прожекция е на 24 август, във втория ден на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”, а в средата на септември ще гостува и на фестивала „Златна роза”, организиран от Националния филмов център във Варна.
Филмът е създаден по идея, вдъхновена от международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, провеждан от „Алеф” в продължение на 11 поредни години.
Лентата, както и литературният конкурс, е посветена на спасяването на бъл
Всеки последен четвъртък от месеца десетте галерии, разположени в 250 метровия участък на ул. „Цар Самуил“, между „Гладстон“ и „Денкоглу“, отварят вратите си за посетители с удължено работно време. „От години улица „Цар Самуил“ в София е известна като „Улицата на галериите“. Десетилетия наред всяка сутрин галеристи, художници, а после - колекционери и почитатели на изкуството, се отправят в посока „Самуил“, добавяйки своята част от историята на съвременното изкуство“, разказват от екипа.
В галерия „Абсент“ посетителите ще видят сборна експозиция с акверели от известни български художници.
В „Асен Василев“ – постоянна обща експозиция.
Изложба живопис на Евгени Колев и прослушване на неизлъчвано негово аудио интервю от 2022 са част от програмата на галерия „Астри“.
В „Графично“ е подредена изложбата „На хартия разказани…“ на Цвета и Чавдар Вълови и още произведения от Цветан Казанджиев, Васо, Ивелина Иванова, Дафина Моллова, Свесто и други.
Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. „От 28 септември до 20 октомври почитателите на документалното кино от цялата страна ще имат възможност да гледат 16 пълнометражни филма, включени в петото издание на фестивала“, съобщиха от екипа.
„Тази година имаме приятна изненада за всички почитатели на документалното кино. Откриващият филм на Sofia Documental – „Без посока“, ще бъде достъпен онлайн само няколко часа след официалната си премиера на физическото издание“, казаха организаторите. „Без посока“ е копродукция между Гърция, България, Швейцария и Италия.
„Нови новини от друго вкъщи“, закриващият филм на Sofia Documental, също ще бъде достъпен онлайн, малко след
Кураторът Любен Домозетски подрежда изложба, посветена на отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство.
Експозицията е озаглавена „Европа в България“ и ще бъде в Софийската градска художествена галерия от 17 октомври до 16 февруари 2025 г., съобщават организаторите.
„Диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и силно преплетена мрежа от връзки между личности, събития, художествени центрове, тенденции, произведения, явления“, разказват от екипа.
Експозицията включва творби на едни от най-значимите автори в българското изкуство: Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов, Иван Лазаров, Кирил Цонев, Иван Ненов, Сирак Скитник и др. В изложбата са представени произведени
Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.
Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа.
На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат пр
Виктория издава новия си сингъл In Between, съобщават от „Орфей мюзик“, лицензиант на Warner Music за България. По думите им това е песен за всеки, който изпитва болката от разбитото сърце или самотата.
„In Between е песен за намирането на сила в трудните моменти, показвайки, че да бъдем сами може да ни помогне да израснем и да намерим отново истинската си същност. Песента празнува могъществото на жените, като подчертава красотата на уязвимостта и устойчивостта, която идва от прегръщането на нашите емоции. Тази песен е като пътуване през самотата и себеоткриването. Става въпрос за загубата, но намирането на сила в тази уязвимост... понякога това е единственият изход. Самотата ви учи на уроци и ви помага да се излекувате. Научих се да изпитвам удоволствие да бъда сама и сега чувствам спокойствие и свобода&ldqu
Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.
В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.
В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски.
Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.
Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в
В „Интро“ ще има откриване на самостоятелна изложба на Катрин Томова – „Малки формати“.
Среща с художници от групата „Купи Изкуство.БГ“ е предвидена в галерия „Контраст“.
В „Маестро“ е показана обща експозиция, живопис, графика, скулптура.
Посетителите на галерия „Париж“ ще присъстват на среща с Юлия Станкова и нейната изложба „Наивноидеалистично или емотикони на душата“.
В „Слон“ ще има откриване на „Гранатова еуфория“ – поп-ъп изложба на Светлана Тончева от ювелирен бранд Tulips.
В Spazio е презентирана изложбата „Кристално - аморфно – кристално“. „Дафна Стоилкова ще разкаже повече за този интердисциплинарен проект, съвместен с д-р Керстин Майер от Университет за изкуства Мутезиус, Киел, Германия“, казват от екипа.
/ВСР