Актьорът и режисьор Клинт Истууд не присъства на световната премиера на новия си филм "Съдебен заседател No2" в Лос Анджелис, предаде АФП.
В негово отсъствие актьорският състав, включващ Никълъс Холт, Тони Колет, Джей Кей Симънс и дъщерята на Истууд, Франческа, отдаде почит към 94-годишния "патрон" на американското кино.
„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница.
„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ е първата премиера и тя е наистина своеобразна, защото обединява две заглавия, номинирани от „Малък сезон 2024“, които взаимно се допълват и обогатяват, коментират от театъра.
По думите им публиката ще има възможността да ги види последователно, за да бъде това едно наистина неочаквано и интензивно театрално преживяване и среща.
Предстоят премиерите и на „Митове за крал Макбет" по Шекспир с режисьор Дарий Чавдаров, Mahamaya Electronic Devices – по най-новата пиеса на Иван Вирипаев с режисьор Люба Тодорова, танцовият спектакъл „Чертеж на съня" с хореограф
„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката.
Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.
Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на
„Клик“ на испанската трупа „Трукитрек театър“ гостува на 19 и 20 септември в София, в специално поставена инсталация, в парка „Заимов“. Събитието е част от 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, припомнят от института „Сервантес“.
По думите им „Клик“ е научнофантастична драматична комедия, препоръчана за публика над 14 години, в която традиционният куклен театър се комбинира с мултимедиен спектакъл чрез видеопрожекции.
„Това е ретрофутуристична дистопия, в която злодеят Мефистофел се опитва да открадне душата на Фауст. Историята се развива в едно недалечно бъдеще, където човешките същества живеят в едно общество наблюдава
Фото-документална изложба разказва за голямото наводнение на река Врана в Търговище отпреди 110 години. Неин автор е главният уредник в отдел „Нова и най-нова история“ на Регионалния исторически музей (РИМ) в Търговище д-р Тоня Любенова.
Върху три постера са разположени факсимилета на фотографии и документи, обединени под наименованието „Спомен за голямото наводнение на р. Врана в Търговище, 6 юли 1914 г“. От Регионалния музей посочват, че това е най-стихийното и унищожително природно бедствие в града, случило се през последните 150 години, или поне, откакто се води статистика и има документирани спомени, снимки и дописки в пресата. А шокът, преживяното и последствията са толкова големи, че дори при кръщаването на улиците през 1927 г., улицата от големия мост до Боровата гора получава името „6 юлий”, допълват специалистите от РИМ-Търговище.
Сред поместените
Панаир в Лондон се опитва да промени вековния дисбаланс между половете в света на изкуството, предоставяйки собствена платформа на жените художници, предаде Ройтерс.
Панаирът "Жените в изкуството" се открива в сряда, за да съвпадне със седмицата на Фрийз - голямото събитие за съвременно изкуство в британската столица.
"В арт сферата през последните няколко века цените на произведенията на жените са били по-ниски от тези на мъжете. Техните творби също по-рядко се взимат от галериите", казва директорката на панаира Жаклин Харви пред Ройтерс.
Някои от най-новите данни показват, че произведения на жени съставляват едва 3,3 процента от продажбите на търгове между 2008 г. и средата на 2022 г., показва доклад, който обхваща присъствието им в американските музеи и пазара на изкуство, цитиран от Ройтерс.
Панаирът "Жените в изкуството" представя творби на около 1
"Съдебен заседател No2" е вълнуващ юридически трилър, който може да се окаже последният филм на Клинт Истууд.
Никълъс Холт каза, че за него е било "нещо специално" да работи с икона като Истууд.
Със спектакъла "Опит за летене" - по Йордан Радичков, Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие новия творчески сезон.
Премиерата ще се състои на 13 септември тази година в Доходното здание в града, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Режисьор на постановката е Недялко Делчев, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, композитор е Пламен Мирчев-Мирона, а видеото е на Димитър Сарджев. В спектакъла участва почти цялата трупа на Русенския театър, като гост е актьорът Алексей Кожухаров.
Програмата през идния месец включва и "Духът на поета", като представлението ще се играе на 19 септември и е посветено на Деня на независимостта на България - 22 септември. Режисьор е Ивайло Ненов, сценографията и костюмите са на Петя Боюкова. Музиката е на Пламен Мирчев-Мирона. Участват актьорите Кадри Хабил, Милен Димитров и Борислав Апостолов.
Втората п
Възпитаниците на школата по изобразително изкуство към Младежки дом - Пазарджик представиха изложба на тема "За животните с любов" в галерия "Георги Машев", където десетки жители на града се запознаха с творчеството на младите художници.
Малките художници са се справили много добре. Гордеем се, че имаме толкова талантливи деца в града, каза Мария Миланова, посетител на изложбата.
Ръководителите на школата Александра Кисовска и Нели Ризова заедно със своите възпитаници представиха на публиката произведенията. Това беше първата инициатива, с която започва новата творческа година в културната институция.
Българският скулптор Павел Койчев се завърна в Градска художествена галерия - Пловдив с новата си изложба „Хоризонтално, отвесно, наклонено“. Творецът откри експозицията тази вечер, като представи нови голямоформатни скулптури, изработени специално за пространството на зала "2019". Експозицията може да бъде разгледана до 26 август.
На откриването Павел Койчев сърдечно благодари на присъстващите, че са уважили труда му. “В действителност Пловдив ни е темата, подбудата. В изложбата съм отразил моето отношение, чувство и вълнение към града”, допълни авторът на експозицията.
Изложбата откри доц. Георги Лозанов, директор на дирекция за знание и култура в Българска телеграфна агенция.
“Аз съм открил немалко изложби на Павел Койчев в София, но сега, като дойдох тук, имам чувството, че и Пловдив също е много добро място за него и неговото изкуство. Защо
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония.
С продължителни аплодисменти и викове „Браво“ изпратени солистите на вечерта – наскоро спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, и световноизвестният цигулар и носител на „Грами“ – Аугустин Хаделих.
Двамата бяха извикани няколко пъти от публиката, за да се поклонят, не нямаше бис, след като представиха 25-минутния Концерт за цигулка, виолончело и оркестър в ла минор от Йоханес Брамс. Това беше втората част на вечерта с диригент маестро Найден Тодоров.
Събитието бе открито с увертюрата „Хебриди“ (или „Фингалова пещера”), с
Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.
Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.
Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева.
„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа.
Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.
"Съдебен заседател No2" получи добри отзиви. Специализираният сайт Дедлайн го нарича най-добрият филм на Клинт Истууд след "Американски снайперист" (2014) и го приветства като "една от най-завладяващите човешки драми в кариерата му".
Отсъствието на Истууд от премиерата на филма, състояла се на годишния фестивал на Американския филмов институт, беше осезаемо. Няколко дни по-рано списание "Варайъти" написа, че "Уорнър брос" ще "компрометира" филма "Съдебен заседател No2", пускайки го в едва петдесет киносалона, без да планира голяма промоционална кампания.
Предишният филм на Клинт Истууд "Какво означава да си добър човек" (Cry Macho) от 2021 г., който също беше продуциран от "Уорнър брос", претърпя комерсиален провал.
Феновете на режисьора спекулират за разрив между филмовото студио и Клинт Истууд. Представители на "Уорнър брос" и на режисьора не са отговорили веднага на молбата на АФП за коментар.
"Знам, че той е много тъжен, че няма да е тук тази вечер", каза на премиерата актьорът Никълъс Холт, визирайки Истууд, без да навлиза в подробности.
Клинт Истууд обаче изглежда иска да продължи да допълва своята филмография. Преди време той каза, че иска да снима, стига да намери проекти, които си струва да бъдат проучени.
Роден през 1930 г., многократният носител на "Оскар", актьор и режисьор е заснел 11 филма, откакто е навършил 80 години.
Клинт Истууд е носител и на "Златна палма" от кинофестивала в Кан.