NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Министър Найден Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулките „Страдивариус“ и „Гуарнери дел Джезу”
2819
Калейдоскоп

Министър Найден Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулките „Страдивариус“ и „Гуарнери дел Джезу”

Служебният министър на културата маестро Найден Тодоров връчи днес на официална церемония цигулките „Страдивариус“ (1716 г.) и „Гуарнери дел Джезу” - (1733 г.) на Светлин Русев и Лия Петрова.  „Това е дългоочакван момент, както от прекрасните ни цигулари, които и без тях прославят България, а мисля, че и от самите цигулки, които си чакат хората да ги направят по-известни по света“, каза министър Тодоров

| 29 Октомври 2024, 12:41 ч.
Министър Найден Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулките „Страдивариус“  и „Гуарнери дел Джезу”
Министър Найден Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулките „Страдивариус“ и „Гуарнери дел Джезу”
Снимка © Никола Узунов / БТА

Служебният министър на културата маестро Найден Тодоров връчи днес на официална церемония цигулките „Страдивариус“ (1716 г.) и „Гуарнери дел Джезу” - (1733 г.) на Светлин Русев и Лия Петрова. 

Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол.

Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата на българската природа. Тя беше открита тази вечер в артгалерия „Стойчев“, където ще остане до 5 октомври. 

Всяка тишина си има собствен звук, каза за изложбата си Стефан Качаков.

Освен с четката, той обича да твори също с перото и избра да се обърне към гостите на изложбата си с римувано слово: „Тишината предпочитам в нашия забързан век, че всеки някъде се е затичал, забравяйки че е човек…Не съм отшелник, нито пък аскет, ни враг на хубавите песни, но искам от картините ми да струи като във Шекспиров сонет, хармония и живописен ред.“

Зад тази изложба стои много труд, много търпение, коментира Стефан Качаков. „Надявам се, че и най-непро

Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.

„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.

По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).

Адаптация по роман на

Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс.

„Има два типа хора, приятелю“, казва Мъжът без име - героят на Клинт Истуд във филма, на Туко (Илай Уолък) и допълва: „Тези със заредени пистолети и тези, които копаят – ти си от тези, които копаят!“

Доброволци в Северна Испания са взели думите му присърце, като старателно се грижат за прясно изкопаните гробове на снимачната площадка от класическия спагети уестърн на Серджо Леоне от 1966 г. „Добрият, лошият и злият“. Така те превръщат района в поклонническо място за феновете на филма.

Със своите хълмове, покрити с редки храсти, местността край градчето Санто Доминго де Силос, на около 200 км северно от Мадрид в провинция Бургос, замества американския Запад в

Мюзикълът „Песен за теб“ на младата композиторка Мина Ефремова ще има премиера тази вечер на сцената на кино-театър „Освобождение”, съобщават организаторите.

По думите им, по време на концертния спектакъл, в който саунд и мултимедия ще се влеят в приказния свят на песента, главните герои Мо – звездата на училището, и талантливите Ал и Вики ще се състезават в конкурс за най-добра песен на училището. Училищната история е по сценарий от Теодора Пиперевска. 

Участват артисти, тийнейджъри и младежи от театрални школи в София – Валентин Попов, Йонко Димитров, Мария Славея Велкова, Божидар Иванов, Даниел Астарджиян, Тияна Ценова, както и китаристът Пламен Бояджиев. Режисьор е Борис Лапшов, а танцовите сцени са подготве

Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team.

С над 10 години активно творчество зад гърба си, той е създател на каталог от музика с над 22 милиарда стрийма и над 25 милиона продадени сингъла по цял свят.

Ръс е живото доказателство, че успехът е възможен и без подкрепата на големи музикални лейбъли.

Вписан в класацията на Forbes – 30 Under 30 (2019), изпълнителят разпродава концерти в най-големите зали по света и се радва на една от най-лоялните фен бази в музикалната индустрия. Неговото мото е: „Вярвай в себе си безусловно и работи неуморно.“

Ръс изненадва с уникален подход към музиката – той издава нови сингли на всеки няколко седмици и самостоятелно продуцира цялото си творче

„Това е дългоочакван момент, както от прекрасните ни цигулари, които и без тях прославят България, а мисля, че и от самите цигулки, които си чакат хората да ги направят по-известни по света“, каза министър Тодоров. По думите му това било най-добрият възможен избор, защото в момента имаме нужда от хора, които да ни накарат малко повече да се почувстваме горди. „Вие го правите“, обърна се Тодоров към младите цигулари. 

„Искам също така да ви предупредя, че това е и много голяма отговорност. Знаете кои са изработвали тези цигулки, знаете кои са свирили на тях. Това ви слага в една листа, която е изключително задължаваща. Вие така или иначе вървите по този път, но в момента вече нямате право на отклонение от него“, каза още той. 

Министърът подчерта, че тези инструменти са много капризни. „Това са едни от най-хубавите цигулки в света, но с тях могат да свирят наистина само много добри музиканти. За сметка на това, когато майстор свири на тях, може да се случват чудеса. И сега от вас ще очакваме чудеса“, каза Найден Тодоров. 

Веднага, след като получиха инструментите, Светлин Русев и Лия Петрова свириха заедно пред присъстващите на церемонията в залата. 

Лия Петрова каза, че първата й изява с цигулката „Гуарнери“ от 1733 г. ще бъде след седмица в една от най-красивите зали в Европа, която е в Будапеща, в академията „Лист“. „Залата е уникална, с националния оркестър на Унгария ще свиря там. Концерт от Виоти №22, който със сигурност отдавна не е свирен с този инструмент, ако въобще някога е свирен, тъй като той много рядко се изпълнява. Така че ще имам една седмица, за да се науча да свиря на инструмента. Но ние съвсем спонтанно с инструмента добре си паснахме. Горе имах възможността да изсвиря няколко ноти на цигулката и абсолютно естествено като че ли се получи искрата“, каза тя.

Холивудската звезда Мег Райън пристигна снощи в Сараево, където ще получи наградата „Почетно сърце на Сараево“ на тазгодишното издание на Сараевския кинофестивал, като признание за изключителния й принос към филмовото изкуство, предаде босненската агенция ФЕНА.

Днес, в рамките на Сараевския кинофестивал, тя проведе майсторски клас в Босненския културен център в Сараево, като модератор на събитието беше босненският режисьор Данис Танович, чийто филм „Моето късно лято“ откри фестивала.

Данис Танович приветства холивудската звезда, която беше посрещната с бурни аплодисменти от публиката и нейните колеги, когато излезе на сцената.

В началото на разговора Мег каза, че познава Данис от повече от двадесет години, че той я е канил много пъти на Сараевския Кинофестивал и най-накрая тя има възможността да дойде в Сараево и да изпълни обе

Над 50 събития предложи вторият ден на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново. Хиляди хора изпълниха старата част на града, за да посетят десетките прояви, подготвени от организаторите на общностния фестивал.

Още в ранните часове на деня, на плажа край река Янтра се проведоха занимания по кинетична йога и рефлексотерапия, след което имаше арт терапия за деца и възрастни, и пътуваща работилница за ризография.

Народно читалище "Надежда – 1869" беше домакин на срещи, лекции, дискусии и изложба, свързани с архитектурата, а Американският колеж – на форум за млади таланти и поетичен рецитал.

Следобедните часове на плажа край реката бяха посветени на готвенето, имаше работилница по цианотипия, читалня за визуални изкуства и уъркшоп за грижа за лицето.

В Художествена галерия "Борис Денев" Кристина Тужарова запозна децата с истори

Магията на ABBA оживя с гласовете на Люси Дяковска и Милица Гладнишка в Народно читалище „Развитие 1869“ в Разград.

В препълнената зала двете певици, съвместно с Плевенската филхармония и под диригенството на Георги Милтиядов, изпълниха едни от най-известните хитове на шведската поп група.

В изпълнение на Люси Дяковска и Милица Гладнишка десетки разградчани чуха хитовите песни като Gimme, gimme, Lay Аll Your love, Take a Chance, One of Us, Mama Mia, Chiquitita, Money, Money и други.

Двете певици през цяло време приповдигаха атмосферата с песни, танци и неизчерпаема енергия, а публиката ги възнагради с бурни аплодисменти. 

Концертът под наслов  ABBA Symphonie е посветен на 70-ата годишнина на Плевенската филхармония.

Композициите на шведската четворка оживяват при голям интерес в цяла България в нов прочит за симфоничен орке

Изложбата „Жорж Папазов, когото (не) познаваме“, посветена на 130 години от рождението на художника, ще бъде представена на 24 октомври в ямболската галерия, носеща неговото име, съобщиха от културната институция.

Експозицията включва творби от фондовете на Националната галерия, Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен, Художествената галерия „Жорж Папазов“ – Ямбол и рисунки от частна колекция, които ще бъдат представени за първи път пред широка публика. Гост куратор ще е Мария Василева – пряко ангажирана с предаването на картина на Жорж Папазов в колекцията на Националния музей за модерно изкуство на Франция.

Жорж Папазов е един от малцината, а може би и единственият български художник, чието творчество се свързва с модернизма в Европа. Той твори във времена на трескава смяна на теченията в изкуството, но

Филмът “След лятото“ на Данис Танасович е номинацията на Босна и Херцеговина за отличието „Оскар“ в категорията за международен филм на 97-ите награди на Академията за филмово изкуство и наука на САЩ, съобщават босненските медии.

Танасович вече има „Оскар“ в тази категория от 2002 година с филма „Ничия земя“. 

„След лятото“ разказва за млада жена, която пристига на отдалечен остров, за да разреши проблем със семейното наследство. Във вихрушка от нови емоции, в поредица от непредвидени ситуации, Мая най-накрая ще се изправи пред въпроси от миналото си. Търсенето на наследство се превръща в търсене на идентичност, но и на прошка, пише „Дневни аваз“.

Асоциацията на филмовите дейци на Босна и Херцеговина вече 23 години номинира филм в категорията за най-добър международен филм.

Фил

На „Аполония“ министър Найден Тодоров отправи предизвикателство към двамата музиканти, като им постави условие да получат цигулките си след общ концерт. „Аз не бих го нарекла точно условие, тъй като ние обичаме да свирим заедно. Харесва ни идеята, така че се планува в момента и скоро ще знаем повече“, каза Лия Петрова.

„Горд съм, благодарен, щастлив, че съм българин“, каза Светлин Русев. Първата му изява с новата цигулка ще бъде след ден и половина в Белгия. „Сто процента българска вечер, сто процента българска музика. Световна премиера с произведения от най-добрия български композитор Панчо Владигеров“, каза той.

„Очаквам с нетърпение да започне този дълъг процес на опознаване - сега, веднага“, каза цигуларят.

Инструментите са собственост на българската държава и на тях са свирили проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев. Светлин Русев и Лия Петрова заслужиха правото да свирят на тях в следващите пет години. 

Както информирахме, министърът на културата Найден Тодоров обяви имената на новите притежатели на ценните инструменти на 2 септември след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол. През април тази година проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев предадоха цигулките, собственост на българската държава, с които концертираха и радваха публиката по света и в България. Минчев използваше „Страдивариус“ от 1716 г., а Миланова – „Гуарнери“ от 1733 г. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“. Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщава ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречен ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Тикер в 23:00 ч.
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София& ...
Начало Калейдоскоп
2819
Калейдоскоп

Министър Найден Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулките „Страдивариус“ и „Гуарнери дел Джезу”

Служебният министър на културата маестро Найден Тодоров връчи днес на официална церемония цигулките „Страдивариус“ (1716 г.) и „Гуарнери дел Джезу” - (1733 г.) на Светлин Русев и Лия Петрова.„Това е дългоочакван момент, както от прекрасните ни цигулари, които и без тях прославят България, а мисля, че и от самите цигулки, които си чакат хората да ги направят по-известни по света“, каза министър Тодоров.

| 29 Октомври 2024, 12:41 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Министър Найден Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулките „Страдивариус“  и „Гуарнери дел Джезу”
Министър Найден Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулките „Страдивариус“ и „Гуарнери дел Джезу”
Снимка © Никола Узунов / БТА

Служебният министър на културата маестро Найден Тодоров връчи днес на официална церемония цигулките „Страдивариус“ (1716 г.) и „Гуарнери дел Джезу” - (1733 г.) на Светлин Русев и Лия Петрова. 

„Това е дългоочакван момент, както от прекрасните ни цигулари, които и без тях прославят България, а мисля, че и от самите цигулки, които си чакат хората да ги направят по-известни по света“, каза министър Тодоров. По думите му това било най-добрият възможен избор, защото в момента имаме нужда от хора, които да ни накарат малко повече да се почувстваме горди. „Вие го правите“, обърна се Тодоров към младите цигулари. 

Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол.

Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата на българската природа. Тя беше открита тази вечер в артгалерия „Стойчев“, където ще остане до 5 октомври. 

Всяка тишина си има собствен звук, каза за изложбата си Стефан Качаков.

Освен с четката, той обича да твори също с перото и избра да се обърне към гостите на изложбата си с римувано слово: „Тишината предпочитам в нашия забързан век, че всеки някъде се е затичал, забравяйки че е човек…Не съм отшелник, нито пък аскет, ни враг на хубавите песни, но искам от картините ми да струи като във Шекспиров сонет, хармония и живописен ред.“

Зад тази изложба стои много труд, много търпение, коментира Стефан Качаков. „Надявам се, че и най-непро

Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.

„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.

По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).

Адаптация по роман на

Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс.

„Има два типа хора, приятелю“, казва Мъжът без име - героят на Клинт Истуд във филма, на Туко (Илай Уолък) и допълва: „Тези със заредени пистолети и тези, които копаят – ти си от тези, които копаят!“

Доброволци в Северна Испания са взели думите му присърце, като старателно се грижат за прясно изкопаните гробове на снимачната площадка от класическия спагети уестърн на Серджо Леоне от 1966 г. „Добрият, лошият и злият“. Така те превръщат района в поклонническо място за феновете на филма.

Със своите хълмове, покрити с редки храсти, местността край градчето Санто Доминго де Силос, на около 200 км северно от Мадрид в провинция Бургос, замества американския Запад в

Мюзикълът „Песен за теб“ на младата композиторка Мина Ефремова ще има премиера тази вечер на сцената на кино-театър „Освобождение”, съобщават организаторите.

По думите им, по време на концертния спектакъл, в който саунд и мултимедия ще се влеят в приказния свят на песента, главните герои Мо – звездата на училището, и талантливите Ал и Вики ще се състезават в конкурс за най-добра песен на училището. Училищната история е по сценарий от Теодора Пиперевска. 

Участват артисти, тийнейджъри и младежи от театрални школи в София – Валентин Попов, Йонко Димитров, Мария Славея Велкова, Божидар Иванов, Даниел Астарджиян, Тияна Ценова, както и китаристът Пламен Бояджиев. Режисьор е Борис Лапшов, а танцовите сцени са подготве

Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team.

С над 10 години активно творчество зад гърба си, той е създател на каталог от музика с над 22 милиарда стрийма и над 25 милиона продадени сингъла по цял свят.

Ръс е живото доказателство, че успехът е възможен и без подкрепата на големи музикални лейбъли.

Вписан в класацията на Forbes – 30 Under 30 (2019), изпълнителят разпродава концерти в най-големите зали по света и се радва на една от най-лоялните фен бази в музикалната индустрия. Неговото мото е: „Вярвай в себе си безусловно и работи неуморно.“

Ръс изненадва с уникален подход към музиката – той издава нови сингли на всеки няколко седмици и самостоятелно продуцира цялото си творче

„Искам също така да ви предупредя, че това е и много голяма отговорност. Знаете кои са изработвали тези цигулки, знаете кои са свирили на тях. Това ви слага в една листа, която е изключително задължаваща. Вие така или иначе вървите по този път, но в момента вече нямате право на отклонение от него“, каза още той. 

Министърът подчерта, че тези инструменти са много капризни. „Това са едни от най-хубавите цигулки в света, но с тях могат да свирят наистина само много добри музиканти. За сметка на това, когато майстор свири на тях, може да се случват чудеса. И сега от вас ще очакваме чудеса“, каза Найден Тодоров. 

Холивудската звезда Мег Райън пристигна снощи в Сараево, където ще получи наградата „Почетно сърце на Сараево“ на тазгодишното издание на Сараевския кинофестивал, като признание за изключителния й принос към филмовото изкуство, предаде босненската агенция ФЕНА.

Днес, в рамките на Сараевския кинофестивал, тя проведе майсторски клас в Босненския културен център в Сараево, като модератор на събитието беше босненският режисьор Данис Танович, чийто филм „Моето късно лято“ откри фестивала.

Данис Танович приветства холивудската звезда, която беше посрещната с бурни аплодисменти от публиката и нейните колеги, когато излезе на сцената.

В началото на разговора Мег каза, че познава Данис от повече от двадесет години, че той я е канил много пъти на Сараевския Кинофестивал и най-накрая тя има възможността да дойде в Сараево и да изпълни обе

Над 50 събития предложи вторият ден на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново. Хиляди хора изпълниха старата част на града, за да посетят десетките прояви, подготвени от организаторите на общностния фестивал.

Още в ранните часове на деня, на плажа край река Янтра се проведоха занимания по кинетична йога и рефлексотерапия, след което имаше арт терапия за деца и възрастни, и пътуваща работилница за ризография.

Народно читалище "Надежда – 1869" беше домакин на срещи, лекции, дискусии и изложба, свързани с архитектурата, а Американският колеж – на форум за млади таланти и поетичен рецитал.

Следобедните часове на плажа край реката бяха посветени на готвенето, имаше работилница по цианотипия, читалня за визуални изкуства и уъркшоп за грижа за лицето.

В Художествена галерия "Борис Денев" Кристина Тужарова запозна децата с истори

Магията на ABBA оживя с гласовете на Люси Дяковска и Милица Гладнишка в Народно читалище „Развитие 1869“ в Разград.

В препълнената зала двете певици, съвместно с Плевенската филхармония и под диригенството на Георги Милтиядов, изпълниха едни от най-известните хитове на шведската поп група.

В изпълнение на Люси Дяковска и Милица Гладнишка десетки разградчани чуха хитовите песни като Gimme, gimme, Lay Аll Your love, Take a Chance, One of Us, Mama Mia, Chiquitita, Money, Money и други.

Двете певици през цяло време приповдигаха атмосферата с песни, танци и неизчерпаема енергия, а публиката ги възнагради с бурни аплодисменти. 

Концертът под наслов  ABBA Symphonie е посветен на 70-ата годишнина на Плевенската филхармония.

Композициите на шведската четворка оживяват при голям интерес в цяла България в нов прочит за симфоничен орке

Изложбата „Жорж Папазов, когото (не) познаваме“, посветена на 130 години от рождението на художника, ще бъде представена на 24 октомври в ямболската галерия, носеща неговото име, съобщиха от културната институция.

Експозицията включва творби от фондовете на Националната галерия, Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен, Художествената галерия „Жорж Папазов“ – Ямбол и рисунки от частна колекция, които ще бъдат представени за първи път пред широка публика. Гост куратор ще е Мария Василева – пряко ангажирана с предаването на картина на Жорж Папазов в колекцията на Националния музей за модерно изкуство на Франция.

Жорж Папазов е един от малцината, а може би и единственият български художник, чието творчество се свързва с модернизма в Европа. Той твори във времена на трескава смяна на теченията в изкуството, но

Филмът “След лятото“ на Данис Танасович е номинацията на Босна и Херцеговина за отличието „Оскар“ в категорията за международен филм на 97-ите награди на Академията за филмово изкуство и наука на САЩ, съобщават босненските медии.

Танасович вече има „Оскар“ в тази категория от 2002 година с филма „Ничия земя“. 

„След лятото“ разказва за млада жена, която пристига на отдалечен остров, за да разреши проблем със семейното наследство. Във вихрушка от нови емоции, в поредица от непредвидени ситуации, Мая най-накрая ще се изправи пред въпроси от миналото си. Търсенето на наследство се превръща в търсене на идентичност, но и на прошка, пише „Дневни аваз“.

Асоциацията на филмовите дейци на Босна и Херцеговина вече 23 години номинира филм в категорията за най-добър международен филм.

Фил

Веднага, след като получиха инструментите, Светлин Русев и Лия Петрова свириха заедно пред присъстващите на церемонията в залата. 

Лия Петрова каза, че първата й изява с цигулката „Гуарнери“ от 1733 г. ще бъде след седмица в една от най-красивите зали в Европа, която е в Будапеща, в академията „Лист“. „Залата е уникална, с националния оркестър на Унгария ще свиря там. Концерт от Виоти №22, който със сигурност отдавна не е свирен с този инструмент, ако въобще някога е свирен, тъй като той много рядко се изпълнява. Така че ще имам една седмица, за да се науча да свиря на инструмента. Но ние съвсем спонтанно с инструмента добре си паснахме. Горе имах възможността да изсвиря няколко ноти на цигулката и абсолютно естествено като че ли се получи искрата“, каза тя.

На „Аполония“ министър Найден Тодоров отправи предизвикателство към двамата музиканти, като им постави условие да получат цигулките си след общ концерт. „Аз не бих го нарекла точно условие, тъй като ние обичаме да свирим заедно. Харесва ни идеята, така че се планува в момента и скоро ще знаем повече“, каза Лия Петрова.

„Горд съм, благодарен, щастлив, че съм българин“, каза Светлин Русев. Първата му изява с новата цигулка ще бъде след ден и половина в Белгия. „Сто процента българска вечер, сто процента българска музика. Световна премиера с произведения от най-добрия български композитор Панчо Владигеров“, каза той.

„Очаквам с нетърпение да започне този дълъг процес на опознаване - сега, веднага“, каза цигуларят.

Инструментите са собственост на българската държава и на тях са свирили проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев. Светлин Русев и Лия Петрова заслужиха правото да свирят на тях в следващите пет години. 

Както информирахме, министърът на културата Найден Тодоров обяви имената на новите притежатели на ценните инструменти на 2 септември след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол. През април тази година проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев предадоха цигулките, собственост на българската държава, с които концертираха и радваха публиката по света и в България. Минчев използваше „Страдивариус“ от 1716 г., а Миланова – „Гуарнери“ от 1733 г. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
Калейдоскоп
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Калейдоскоп
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.