Партитура на неизвестен валс на Фредерик Шопен, писана преди около двеста години, е открита в хранилището на Библиотека и музей "Морган" в Ню Йорк, съобщи електронното издание на британския в. "Гардиън".
Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.
Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ).
Фалшифицирането като международен проблем
„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален,
Петкратната носителка на „Грами“ Лала Хатауей идва в България на 19 март 2025 г. Тогава ще бъде първият клубен концерт в София, съобщават домакините от „София лайв клуб“.
Хатауей ще представи седмия си студиен албум, озаглавен Vantablack. Той е номиниран на предстоящите награди „Грами“ в категория „Най-добър R&B албум“. Номинация е получил и сингълът No Lie с участието на Майкъл Макдоналд в категорията „Най-добро традиционно R&B изпълнение“.
Vantablack е 16-траков звуков пейзаж, изпълнен с динамични аранжименти и вокали, които надминават човешките възможности, разказват от „София лайв клуб“.
Албумът включва участия на артисти като Willow, Rapsody, Common, Майкъл Макдоналд, Phonte, MC Lyte и Джералд Олбрайт.
Vantablack носи името на пигмент, най-тъмният нюанс на черно,
Живописецът Милчо Талев е носител на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-то Международно биенале на малките форми Плевен`2024.
Той получи своето отличие на церемония в Художествена галерия „Илия Бешков“.
Наградата на Съюза на българските художници (СБХ) бе присъдена на Росен Кръстев. От Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий” отличиха Валентин Узунов, наградата на журито отиде при Милена Казакова. Всички те са живописци. Полякът Лукаш Конюши заслужи награда за чуждестранен автор.
Още пет творци бяха отличени равностойно в отделните категории на биеналето: Марияна Маринова за живопис, Георги Ашиков – графика, Димитър Рашков – скулптура, Яне Гаджев – млад автор и Лукаш Конюши за чуждестранен автор.
Всички отличени получиха парична награда и диплом.
„За мен е ч
Соня Йончева ще изнесе концерт с Пласидо Доминго и Хосе Карерас в София.
Събитието ще е на 29 август 2025 г. на площад „Свети Александър Невски“. То ще е част от поредица от три гали, организирани от оперната певица и екипа .
Говорили сме вече за репертоара, с тях двамата репертоарът винаги е пищен, каза пред медии Соня Йончева.
Поредицата от концерти ще стартира два дни по-рано, на 27 август, с виенски бал. „Поканили сме над 50 двойки танцьори, професионалисти. Целият площад ще се превърне в една огромна сцена“, обясни Йончева. На събитието ще звучи музика на Йохан Щраус, от чието рождение ще се отбележат 200 години през 2025 г.
Следващата гала е на 28 август, когато пред публиката в София ще излезе италианският тенор Виторио Григоло. „Той е мой приятел от дълго време. Ние двамата сме на сцената много често и си парт
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на режисьора Мартин Геновски по повод премиерата на новия български филм „Заведи ме вкъщи“.
Според Асен Блатечки, който изпълнява главната роля, лентата е по-различна от подобни филми, и то с много неща: „Затова и с голямо удоволствие се съгласих да участвам. Предишния коледен филм го отказах – поканиха ме преди години, но тук сценарият много ме дръпна“.
„Ще видите една нова коледна история за дете без родители, което иска да бъде известно. Иска да бъде с неговия идол бате Злати“, допълва малката звезда на филма Алекс Маринов.
Лентата с коледен дух дава възможност на българската
Ръкописът, с написано на ръка името на Шопен, е намерено от куратор през пролетта.
"Помислих си какво ли може да е това, не познах музиката", каза пред в. "Ню Йорк таймс" кураторът Робинсън Макклелън. Първоначално той не бил сигурен, че става дума за творба на Шопен. Преснимал партитурата и я изсвирил на пиано в дома си. Консултирал се с учен от университета на Пенсилвания, който е експерт по творчеството на полския композитор, преди от музея да изследват мастилото и хартията и да обявяват находката за оригинал на Шопен. Графологичната експертиза също показала съвпадение с почерка на Шопен.
Напълно убедени сме в заключенията си, каза Макклелън. От музея смятат, че валсът е композиран между 1830 г. и 1835 г.
Новооткрити творби на Шопен, който умира през 1849 г. на 39 години, са рядкост. Той е автор на около 250 произведения, основно за пиано.
На 3 ноември в столичната зала "България" ще се състои "Гала концерт на българския талант", организиран от фондация „Йордан Камджалов“ и Столична Община, съобщиха от екипа на фондацията.
Концертът е в чест на Деня на народните будители - 1 ноември, и събира на сцената млади таланти в класическата музика - лауреати в международни конкурси, заедно с Gеnesis Orchestra под диригентството на артистичния директор на фондацията - маестро Йордан Камджалов.
Музикантите - ще изпълнят произведения на европейски композитори, ще прозвучи премиерно за България и композиция от Южна Америка.
Българска телеграфна агенция е медиен партньор на събитието.
Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината.
Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill). Организатори на събитието са „Академия Класика“ и община Балчик.
Почитателите на класическата музика за клавир ще могат да чуят „Органова хорална прелюдия в Сол минор“ от Йохан Себастиян Бах, адаптирана за пиано от Феручо Бузони, „Соната в Си минор“ на Ференц Лист и „Четири балади“ на Фредерик Шопен.
Изпълненията на клавир на проф. Людмил Ангелов ще прозвучат и в Огледална зала „Нели Божкова“ в областния град на 27 ноември.
Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните кон
Симфония №2 на Лудвиг ван Бетховен, Концерт за виолончело и оркестър на Витолд Лютославски и увертюра „Коледен фестивал“ на Лерой Андерсон ще звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър на 15 декември, съобщават от формацията.
Домакин на събитието ще е зала „България“. Диригент ще е Петко Димитров, а солист - Стефан Хаджиев.
Концертът е част от дългогодишната инициатива на Нов симфоничен оркестър „Да си върнем музикалните таланти на България“. Организира се със съдействието на Министерството на културата.
Петко Димитров е завършил консерваторията „Пийбоди“ към университета „Джон Хопкинс“ и Мичиганския университет. Той е бивш музикален директор на редица младежки оркестри в САЩ, понастоящем е директор на ансамблите в Англо-американското училище в София.
Стефан Хаджиев е възпитаник на „Гилд
Fuego del amor е песента, която популярните Joef Gipsy Kings Family изпълняват съвместно със Сандра Александрова. Наричат ги „кралете на фламенкото“ и „майсторите на забавлението“, а те допълват, че с гордост творят и създават музика като част от легендарната джипси фамилия.
Известните французи решават да работят с българката, зашеметени от нейния глас. Срещат се на събитие в Ница, където тя и творческата й половинка и продуцент Артур Надосян са централни гости в програмата. Там участват и Joef Gipsy Kings Family и това случайно запознанство прераства в музикално партньорство. Месеци по-късно, Съюзът на арменците в Европа, чийто почетен член е Артур Надосян, кани французите в благотворително събитие. Впоследствие идва идеята и за обща песен.
Мотор на проекта е Артур Надосян
Концертът „Пеещи артисти“ огласи за трети път зала 1 на НДК във вечерта на 24 септември.
Бяха представени 24 изпълнители, които изпълниха на живо по една или две песни, от които осем нови. В спектакъла участваха „Акага“, Дарин Ангелов, Симеон Владов, Deja vu, Орлин Горанов, Петя Дикова, Теди Кацарова, Момчил Колев, Анастасия Левордашка, Нина Николина, Люба Пашова, Атанас Пенев („Б. Т. Р.“), Мариана Попова, Жаклин Таракчи, Николай Урумов, Иван Динев-Устата, Майя Йорданова, „Шик“, Димитър Туджаров-Шкумбата.
Специален гост на вечерта бе Георги Христов, който излезе в края на двучасовото шоу, за да изпее „Българийо, майчино обятие“ (музика и аранжимент – Димитър Гетов, текст – Джина Дундова). На това финално изпълнение излязоха всички изявили се