NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Биография: Христина Ангелакова
2190
Творчески отражения

Биография: Христина Ангелакова

Голямата оперна певица Христина Ангелакова е родена в град Исперих. През 1968 г. завършва оперно пеене в Българската държавна консерватория, в София, при Сима Иванова. Специализира в музикалната академия „Санта Чечилия“, в Рим (1968-1969), при Марчела Гавоне и Чезаре д’Анджело, и в оперния театър „Ла скала“ в Милано (1969-1971) при Рената Карозио, Ренато Пасторино и Джина Чиня

| 29 Октомври 2024, 08:12 ч.
Биография: Христина Ангелакова
Биография: Христина Ангелакова
Снимка © Емил Иванов

Голямата оперна певица Христина Ангелакова е родена в град Исперих. През 1968 г. завършва оперно пеене в Българската държавна консерватория, в София, при Сима Иванова. Специализира в музикалната академия „Санта Чечилия“, в Рим (1968-1969), при Марчела Гавоне и Чезаре д’Анджело, и в оперния театър „Ла скала“ в Милано (1969-1971) при Рената Карозио, Ренато Пасторино и Джина Чиня.

Поради големия интерес към изложбата „Дечко Узунов. Съзидания.125 години от рождението на художника“ ще удължим експозицията до 9 октомври включително.

Това обявиха от екипа на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Експозицията съдържа над 90 произведения в жанровете портрет, натюрморт, пейзаж и композиция (фигурална и абстрактна). По изложбата са работили кураторите Аделина Филева, Пламен В. Петров и Рамона Димова, както и сътрудниците Николета Гологанова-Петрова и Наташа Ноева. Реставратори на произведенията са Илинка Чергарова, Милан Михайлович и Светлана Христова.

На откриването на експозицията в Софийската градска художествена галерия бе валидирано пощенско-филателно издание на тема „125 години от рождението на Дечко Узунов“. То е в тираж от 5000 броя, с номинална стойност 1,35 лева и специален пощенски печат. Художни

Пет изложби ще поставят началото на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Те ще бъдат открити тази вечер в Художествената галерия в крайморския град, съобщават организаторите на форума.

Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“. Творбите в експозицията са създадени специално за събитието.

Проектът „Две фигури“ на скулптора Павел Койчев също може да бъде разгледан в Созопол. Произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.

В програмата на форума е и фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“.
И Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Публиката ще може да види дипломни работи и проекти на студенти от специалностите „

Дебютният албум на групата "Оейзис", озаглавен Definitely, Maybe, се завърна на върха на британската класация 30 години след издаването му, предадоха Ройтерс и АФП.

Това се случва, след като Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че ще се съберат отново за серия от концерти през следващата година и предизвикаха силно вълнение сред почитателите си.

Когато излезе през 1994 г., Definitely, Maybe стигна директно до първата позиция в чарта. Сега отново е на върха, подкрепен от луксозно издание по случай 30-ата му годишнина.

От компанията, която съставя британските класации, заявиха, че интересът към Definitely, Maybe е довел до "408% ръст на седмична база", а продукцията на "Оейзис" оглавява подреждането за винилови албуми, като повече от половината от седмичния резултат е в резултат на продажбата на албума на този носител, отбелязва Ройтерс.

Групата заема също трето

Венецианският филмов фестивал, който от 30-те години на миналия век се провежда на остров Лидо във венецианската лагуна, започна 81-ото си издание с премиера на филма на Тим Бъртън “Бийтълджус Бийтълджус”, съобщиха световните осведомителни агенции.

Година след слабото си издание, пренебрегнато от големите американски студия заради стачката в Холивуд, най-старият филмов фестивал в света възражда репутацията си на стартова площадка за наградите „Оскар“.

На червения килим се събраха всички звездни актьори от лентата на Бъртън. Това са Майкъл Кийтън и Уинона Райдър, които участваха в дебютния филм на Бъртън “Бийтълджус” от 1988 г., както и млади актьори - Джъстин Теру и Джена Ортега, която въпреки крехката си възраст вече си е извоювала статута на актриса на съвременния хорър, благодарение на участието си в проектите Scream (“Писък

Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от Spam Studios.

За осма поредна година се организира международният фестивал на монодрамата „Парад на победителите” в монголската столица. В продължение на почти една седмица, артисти от Косово, Италия, Албания, Република Тува и домакините от Монголия представиха свои спектакли. В програмата е селектирано и българското представление на режисьорката Ана Батева. 

С първото българско участие в историята на фестивала е открита състезателната програма, като представленията се бореха за три отличия – най-добър актьор, най-добър режисьор и гран при. Спектаклите са оценявани от

Кариерата започва с тригодишен договор с „Ла скала“, където прави своя творчески дебют в ролята на Улрика от „Бал с маски“ на Джузепе Верди. Следващите роли включват Йокаста от „Едип цар“ на Стравински, Адалджиза от „Норма“ на Белини, Леонора от „Фаворитката“, Елизабет от „Мария Стюард“, Джейн Сеймур от „Анна Болейн“ и Сара от „Роберто Деверьо“ на Доницети.

Участва и в представления на „Пикола скала“ (Милано), концертира из Италия с прочутия оркестър „Виртуози ди Рома“, с които се изявява в бароковия репертоар. Творческото формиране става в ръцете на най-големите диригенти и режисьори от 70-те години на 20-и век от ранга на Джананреа Гавацени, Клаудио Абадо, Бруно Мадерна, Ренато Фазано, Томас Шипърс, Рудольф Баршай, Владимир Делман.

РЕПЕРТОАР

Солистка е на Националния оперен театър от 1976 г. На неговата сцена тя осъществява поредица от художествени превъплъщения на роли от италианската, руската, френската и българската опера. Това са Амнерис от „Аида“ и Азучена от „Трубадур“ на Верди, Кармен от едноименната опера на Бизе, Сантуца от „Селска чест“ на Маскани, Изабела от „Италианката в Алжир“ на Росини, Маделон от „Андре Шение“ на Умберто Джордано, Графинята и Полина от „Дама Пика“ на Чайковски, Марина от „Борис Годунов“ и Марфа от „Хованщина“ от Мусоргски, Ахросимова от „Война и мир“ и Дуеня от „Годеж в манастира“ на Прокофиев, Лукреция от „Поругаването на Лукреция” от Бритън.

Певицата има голям принос за популяризирането на български опери като „Хан Крум“ от Александър Йосифов, „Хан Аспарух“ от Александър Райчев и „Саламбо“ на Веселин Стоянов. Многобройни са участията в радио- и телевизионни записи за италианската телевизия РАИ („Армида“ от Глук, „Луиза Милер“ от Верди), за Българската национална телевизия и за Българското национално радио. Има издадени компактдискове и плочи в „Балкантон“.

Рядко копие на Конституцията на САЩ, отпечатано преди 237 години, ще бъде продадено на търг в четвъртък вечерта в Северна Каролина, предаде Асошиейтед прес.

Аукционната къща „Брънк Окшънс“ (Brunk Auctions) продава копието - единственото от този тип, за което се смята, че е принадлежало на частно лице. Минималната цена от 1 млн. щатски долара вече е предложена.  

Копието е отпечатано, след като през 1787 г. Конституционният конвент на САЩ завършва изготвянето на предложена рамка за управление на страната и го изпраща на Конгреса на първо американско правителство с молба да го разпрати на щатите, за да бъде ратифицирано от народа. Това е едно от около 100-те копия, отпечатани от секретаря на Конгреса Чарлз Томсън. Известно е, че само осем от тях все още съществуват, а останалите седем са публична собственост. 

От аукционната къща не са

Част от историческия комплекс Съмърсет хаус в Лондон, превърнат в културен център, ще остане отворена за посетители, въпреки пожара, който вчера повреди покрива, предадоха Пе Ей мидия/ДПА.

Води се разследване, като основната част от комплекса е затворена „до второ нареждане“.

Галерия "Кортолд", където са изложени безценни произведения на изкуството, включително автопортрет на Винсент Ван Гог от 1889 г., на който той е с превързано ухо, и картини на Клод Моне и Пол Сезан, "не беше пряко засегната" от пожара и днес ще отвори отново.

В изявление от Съмърсет Хаус се казва, че „безопасността и доброто физическо състояние на творците, посетителите и персонала са от първостепенно значение“ и мястото ще остане затворено, докато лондонската противопожарна бригада извършва разследването си.

Днешно събитие, озаглавено Daytimes x R

В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина. 

Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия. 

Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani)

Четиринадесетото издание на Act фестивалa за свободен театър ще се проведе между 14 и 20 октомври под мотото „Невъзможните разговори“. То ще включва програма от българска и международна драматургия, съвременен танц и пърформанс, мултижанрови експерименти, дискусии, работилници и съпътстващи събития, информират организаторите.

В рамките на изданието ще бъдат представени 30 български театрални представления, в пространствата на РЦСИ „Топлоцентрала“, сцена „Дерида“, Yalta Art Room, I Am Studio, Vox Populi и ателие „Пластелин“. Те представят разнообразието и изобилието на независимата сцена, както и почти всички нейни жанрове, посочват от екипа.

На 14 октомври в РЦСИ „Топлоцентрала“ вместо с театър, фестивалът ще стартира с дискусията „Невъзможните разговори“, чиято тема е посветена на изданието. Невъз

Тридневният празник „Octoberfest Vratsa“ бе открит тази вечер във Враца.

Дните на немската култура ще са последните за тази година от инициативата на Община Враца за представяне на традициите, храната, напитките и музиката на други държави.

В предишните месеци врачани и гостите на града успяха да се запознаят с Италия и Гърция.

При откриването на „Octoberfest Vratsa“ кметът Калин Каменов спази традицията на този празник в Германия и даде началото с наливането на халби с бира.

На площада пред сградата на общината вече са отворени заведения за улична храна с места за сядане, които предлагат  бира, греяно вино и традиционните за немската кухня наденички, картофи, бретцели и др. Цяла вечер ще звучи и немска музика. Специално за празника днес на пазара излиза и „Ботевско пиво“, производство на пивоварна „Ломско

ПЪРВАТА ЖЕНА-ДИРЕКТОР НА СОФИЙСКАТА ОПЕРА

От 1985 г. преподава оперно пеене в Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ – София, а от 2000 г. е доцент. От 2001 до 2004 г. Христина Ангелакова е първата жена-директор на Софийската опера и балет. През периода 2003-2018 г., като председател на фондация „Национална опера и балет“, осъществява едни от значими събития в културния календар на столицата. От 2005 г., в продължение на три години, е преподавател по оперно пеене в Нов български университет. Прави майсторски класове във Велико Търново и Правец (2009), в Балчик (2010) и в Бургас (2011). През 2009 г. е нейният режисьорски дебют с постановката на операта „Така правят всички“ от Волфганг Амадеус Моцарт, в Държавния музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново. От 2012 г. е артистичен директор на музикалния фестивал „Моцартови празници“ в Правец. Христина Ангелакова е член на жури в различни музикални конкурси у нас и в чужбина. Активно участва в учредяването и провеждането на международния конкурс за млади оперни певци „Елена Николай“ (първо издание 2013 г., Панагюрище).

ПРИЗНАНИЕ

Христина Ангелакова получава първа награда на Международния оперен конкурс в Тревизо, Италия (1972), награда на журито на Международния оперен конкурс в Остенде, Белгия (1975), наградата на Съюза на музикалните дейци в България „Златна лира“ за 1980 г. (февруари 1981), наградата „Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци (1999), „Комендаторе д’Италия“ (2006).

На 24 май 1986 г. е удостоена със званието „Народен артист“. Тя е почетен гражданин на Исперих (май 2002). На 25 май 2015 г. Христина Ангелакова е наградена с високото държавно отличие орден „Св. Св. Кирил и Методий“ (огърлие) от президента Росен Плевнелиев. Тя е и почетен член на настоятелството на международната изследователска фондация „Хасуми“ (България).

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
2190
Творчески отражения

Биография: Христина Ангелакова

Голямата оперна певица Христина Ангелакова е родена в град Исперих.През 1968 г. завършва оперно пеене в Българската държавна консерватория, в София, при Сима Иванова.

| 29 Октомври 2024, 08:12 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Христина Ангелакова
Биография: Христина Ангелакова
Снимка © Емил Иванов

Голямата оперна певица Христина Ангелакова е родена в град Исперих. През 1968 г. завършва оперно пеене в Българската държавна консерватория, в София, при Сима Иванова. Специализира в музикалната академия „Санта Чечилия“, в Рим (1968-1969), при Марчела Гавоне и Чезаре д’Анджело, и в оперния театър „Ла скала“ в Милано (1969-1971) при Рената Карозио, Ренато Пасторино и Джина Чиня.

Кариерата започва с тригодишен договор с „Ла скала“, където прави своя творчески дебют в ролята на Улрика от „Бал с маски“ на Джузепе Верди. Следващите роли включват Йокаста от „Едип цар“ на Стравински, Адалджиза от „Норма“ на Белини, Леонора от „Фаворитката“, Елизабет от „Мария Стюард“, Джейн Сеймур от „Анна Болейн“ и Сара от „Роберто Деверьо“ на Доницети.

Поради големия интерес към изложбата „Дечко Узунов. Съзидания.125 години от рождението на художника“ ще удължим експозицията до 9 октомври включително.

Това обявиха от екипа на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Експозицията съдържа над 90 произведения в жанровете портрет, натюрморт, пейзаж и композиция (фигурална и абстрактна). По изложбата са работили кураторите Аделина Филева, Пламен В. Петров и Рамона Димова, както и сътрудниците Николета Гологанова-Петрова и Наташа Ноева. Реставратори на произведенията са Илинка Чергарова, Милан Михайлович и Светлана Христова.

На откриването на експозицията в Софийската градска художествена галерия бе валидирано пощенско-филателно издание на тема „125 години от рождението на Дечко Узунов“. То е в тираж от 5000 броя, с номинална стойност 1,35 лева и специален пощенски печат. Художни

Пет изложби ще поставят началото на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Те ще бъдат открити тази вечер в Художествената галерия в крайморския град, съобщават организаторите на форума.

Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“. Творбите в експозицията са създадени специално за събитието.

Проектът „Две фигури“ на скулптора Павел Койчев също може да бъде разгледан в Созопол. Произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.

В програмата на форума е и фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“.
И Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Публиката ще може да види дипломни работи и проекти на студенти от специалностите „

Дебютният албум на групата "Оейзис", озаглавен Definitely, Maybe, се завърна на върха на британската класация 30 години след издаването му, предадоха Ройтерс и АФП.

Това се случва, след като Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че ще се съберат отново за серия от концерти през следващата година и предизвикаха силно вълнение сред почитателите си.

Когато излезе през 1994 г., Definitely, Maybe стигна директно до първата позиция в чарта. Сега отново е на върха, подкрепен от луксозно издание по случай 30-ата му годишнина.

От компанията, която съставя британските класации, заявиха, че интересът към Definitely, Maybe е довел до "408% ръст на седмична база", а продукцията на "Оейзис" оглавява подреждането за винилови албуми, като повече от половината от седмичния резултат е в резултат на продажбата на албума на този носител, отбелязва Ройтерс.

Групата заема също трето

Венецианският филмов фестивал, който от 30-те години на миналия век се провежда на остров Лидо във венецианската лагуна, започна 81-ото си издание с премиера на филма на Тим Бъртън “Бийтълджус Бийтълджус”, съобщиха световните осведомителни агенции.

Година след слабото си издание, пренебрегнато от големите американски студия заради стачката в Холивуд, най-старият филмов фестивал в света възражда репутацията си на стартова площадка за наградите „Оскар“.

На червения килим се събраха всички звездни актьори от лентата на Бъртън. Това са Майкъл Кийтън и Уинона Райдър, които участваха в дебютния филм на Бъртън “Бийтълджус” от 1988 г., както и млади актьори - Джъстин Теру и Джена Ортега, която въпреки крехката си възраст вече си е извоювала статута на актриса на съвременния хорър, благодарение на участието си в проектите Scream (“Писък

Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от Spam Studios.

За осма поредна година се организира международният фестивал на монодрамата „Парад на победителите” в монголската столица. В продължение на почти една седмица, артисти от Косово, Италия, Албания, Република Тува и домакините от Монголия представиха свои спектакли. В програмата е селектирано и българското представление на режисьорката Ана Батева. 

С първото българско участие в историята на фестивала е открита състезателната програма, като представленията се бореха за три отличия – най-добър актьор, най-добър режисьор и гран при. Спектаклите са оценявани от

Участва и в представления на „Пикола скала“ (Милано), концертира из Италия с прочутия оркестър „Виртуози ди Рома“, с които се изявява в бароковия репертоар. Творческото формиране става в ръцете на най-големите диригенти и режисьори от 70-те години на 20-и век от ранга на Джананреа Гавацени, Клаудио Абадо, Бруно Мадерна, Ренато Фазано, Томас Шипърс, Рудольф Баршай, Владимир Делман.

РЕПЕРТОАР

Рядко копие на Конституцията на САЩ, отпечатано преди 237 години, ще бъде продадено на търг в четвъртък вечерта в Северна Каролина, предаде Асошиейтед прес.

Аукционната къща „Брънк Окшънс“ (Brunk Auctions) продава копието - единственото от този тип, за което се смята, че е принадлежало на частно лице. Минималната цена от 1 млн. щатски долара вече е предложена.  

Копието е отпечатано, след като през 1787 г. Конституционният конвент на САЩ завършва изготвянето на предложена рамка за управление на страната и го изпраща на Конгреса на първо американско правителство с молба да го разпрати на щатите, за да бъде ратифицирано от народа. Това е едно от около 100-те копия, отпечатани от секретаря на Конгреса Чарлз Томсън. Известно е, че само осем от тях все още съществуват, а останалите седем са публична собственост. 

От аукционната къща не са

Част от историческия комплекс Съмърсет хаус в Лондон, превърнат в културен център, ще остане отворена за посетители, въпреки пожара, който вчера повреди покрива, предадоха Пе Ей мидия/ДПА.

Води се разследване, като основната част от комплекса е затворена „до второ нареждане“.

Галерия "Кортолд", където са изложени безценни произведения на изкуството, включително автопортрет на Винсент Ван Гог от 1889 г., на който той е с превързано ухо, и картини на Клод Моне и Пол Сезан, "не беше пряко засегната" от пожара и днес ще отвори отново.

В изявление от Съмърсет Хаус се казва, че „безопасността и доброто физическо състояние на творците, посетителите и персонала са от първостепенно значение“ и мястото ще остане затворено, докато лондонската противопожарна бригада извършва разследването си.

Днешно събитие, озаглавено Daytimes x R

В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина. 

Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия. 

Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani)

Четиринадесетото издание на Act фестивалa за свободен театър ще се проведе между 14 и 20 октомври под мотото „Невъзможните разговори“. То ще включва програма от българска и международна драматургия, съвременен танц и пърформанс, мултижанрови експерименти, дискусии, работилници и съпътстващи събития, информират организаторите.

В рамките на изданието ще бъдат представени 30 български театрални представления, в пространствата на РЦСИ „Топлоцентрала“, сцена „Дерида“, Yalta Art Room, I Am Studio, Vox Populi и ателие „Пластелин“. Те представят разнообразието и изобилието на независимата сцена, както и почти всички нейни жанрове, посочват от екипа.

На 14 октомври в РЦСИ „Топлоцентрала“ вместо с театър, фестивалът ще стартира с дискусията „Невъзможните разговори“, чиято тема е посветена на изданието. Невъз

Тридневният празник „Octoberfest Vratsa“ бе открит тази вечер във Враца.

Дните на немската култура ще са последните за тази година от инициативата на Община Враца за представяне на традициите, храната, напитките и музиката на други държави.

В предишните месеци врачани и гостите на града успяха да се запознаят с Италия и Гърция.

При откриването на „Octoberfest Vratsa“ кметът Калин Каменов спази традицията на този празник в Германия и даде началото с наливането на халби с бира.

На площада пред сградата на общината вече са отворени заведения за улична храна с места за сядане, които предлагат  бира, греяно вино и традиционните за немската кухня наденички, картофи, бретцели и др. Цяла вечер ще звучи и немска музика. Специално за празника днес на пазара излиза и „Ботевско пиво“, производство на пивоварна „Ломско

Солистка е на Националния оперен театър от 1976 г. На неговата сцена тя осъществява поредица от художествени превъплъщения на роли от италианската, руската, френската и българската опера. Това са Амнерис от „Аида“ и Азучена от „Трубадур“ на Верди, Кармен от едноименната опера на Бизе, Сантуца от „Селска чест“ на Маскани, Изабела от „Италианката в Алжир“ на Росини, Маделон от „Андре Шение“ на Умберто Джордано, Графинята и Полина от „Дама Пика“ на Чайковски, Марина от „Борис Годунов“ и Марфа от „Хованщина“ от Мусоргски, Ахросимова от „Война и мир“ и Дуеня от „Годеж в манастира“ на Прокофиев, Лукреция от „Поругаването на Лукреция” от Бритън.

Певицата има голям принос за популяризирането на български опери като „Хан Крум“ от Александър Йосифов, „Хан Аспарух“ от Александър Райчев и „Саламбо“ на Веселин Стоянов. Многобройни са участията в радио- и телевизионни записи за италианската телевизия РАИ („Армида“ от Глук, „Луиза Милер“ от Верди), за Българската национална телевизия и за Българското национално радио. Има издадени компактдискове и плочи в „Балкантон“.

ПЪРВАТА ЖЕНА-ДИРЕКТОР НА СОФИЙСКАТА ОПЕРА

От 1985 г. преподава оперно пеене в Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ – София, а от 2000 г. е доцент. От 2001 до 2004 г. Христина Ангелакова е първата жена-директор на Софийската опера и балет. През периода 2003-2018 г., като председател на фондация „Национална опера и балет“, осъществява едни от значими събития в културния календар на столицата. От 2005 г., в продължение на три години, е преподавател по оперно пеене в Нов български университет. Прави майсторски класове във Велико Търново и Правец (2009), в Балчик (2010) и в Бургас (2011). През 2009 г. е нейният режисьорски дебют с постановката на операта „Така правят всички“ от Волфганг Амадеус Моцарт, в Държавния музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново. От 2012 г. е артистичен директор на музикалния фестивал „Моцартови празници“ в Правец. Христина Ангелакова е член на жури в различни музикални конкурси у нас и в чужбина. Активно участва в учредяването и провеждането на международния конкурс за млади оперни певци „Елена Николай“ (първо издание 2013 г., Панагюрище).

ПРИЗНАНИЕ

Христина Ангелакова получава първа награда на Международния оперен конкурс в Тревизо, Италия (1972), награда на журито на Международния оперен конкурс в Остенде, Белгия (1975), наградата на Съюза на музикалните дейци в България „Златна лира“ за 1980 г. (февруари 1981), наградата „Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци (1999), „Комендаторе д’Италия“ (2006).

На 24 май 1986 г. е удостоена със званието „Народен артист“. Тя е почетен гражданин на Исперих (май 2002). На 25 май 2015 г. Христина Ангелакова е наградена с високото държавно отличие орден „Св. Св. Кирил и Методий“ (огърлие) от президента Росен Плевнелиев. Тя е и почетен член на настоятелството на международната изследователска фондация „Хасуми“ (България).

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.